Reklama

čtvrtek 30. dubna 2015

Pyšný Západ rozpoutal na Ukrajině peklo, a teď neví, jak dál. Politolog Robejšek vidí jediné řešení


Politolog  doc. Petr Robejšek
30.4.2015 Parlamentní listy
 
Politolog a ekonom Petr Robejšek se v rozhovoru pro politicko-žurnalistickou revue Mezinárodní politika aneb Nebuďte ovce vyjádřil ke konfliktu na Ukrajině. Dle jeho názoru za ním stojí rozšiřování EU a NATO, ale také zájem Američanů oslabit Rusko coby svého potenciálního konkurenta.

Podle Robejška je zřejmé, že „prostý ukrajinský člověk“, který chtěl dosáhnout zlepšení svých životních podmínek, na změnách probíhajících na Ukrajině prodělal. Jeho zájmy prý byly zneužity pro dosažení mocenských cílů. Za jeden z nejsilnějších motivů konfliktu na Ukrajině považuje český politolog žijící v Německu rozšiřování EU a NATO směrem na východ. „Vedle toho nesmíme pominout také americké zájmy. Washington se snaží oslabit Rusko, které považuje za svého konkurenta. To jistě nebyl hlavní cíl Obamy, ale spíš těch, co stojí za ním. Nezmiňuji to jako spikleneckou teorii, takhle to prostě ve vysoké politice chodí,“ řekl Robejšek v internetovém pořadu Mezinárodní politika aneb Nebuďte ovce, který moderoval David Černohorský.

Video si můžete prohlédout ZDE

Robejšek uznává, že vládnoucí režim v Rusku lze považovat za autoritářský. Nesouhlasí ovšem s tezí politologa Jiřího Pehe, dle které vládne v Rusku fašismus. „Ne, tak to si opravdu nemyslím. Já si pana Pehe vážím jako přemýšlivého člověka, byť s ním prakticky nikdy nesouhlasím. Na rozdíl od jiných se ovšem alespoň snaží argumentovat,“ zmínil český politolog. Za výhodu ruské společnosti považuje skutečnost, že stále udržuje úzké vazby na své základní hodnoty. „Lhostejno, co si o těchto konkrétních hodnotách myslíme. Ruská společnost je ale díky tomu silnější než ta západní, která se zabývá rozmělňováním svých hodnot,“ porovnával Robejšek.

Za největší problém západní společnosti považuje postmodernismus, v rámci kterého prý západní intelektuálové hledají problémy tam, kde nejsou. „Naše společnost je obecně vzato za zenitem a ztrácí dech. Vidina nekonečného růstu se ukázala jako absurdní,“ konstatoval Robejšek. Jeho kritice neušla ani západní média, jež hrají v oblasti vnímání a zobrazování politiky destruktivní roli. „Média už neplní svoji základní, tedy informační funkci. Vžila se do vládnoucí a spasitelské role. Novináři se samozvaně prohlásili za strážce morálky a správnosti. Zároveň jsou nedotknutelní a nenesou žádné důsledky toho, co říkají. Média sledují své vlastní cíle a sama sebe notně přeceňují,“ upozorňoval na neblahý vliv médií Robejšek.

Jako konkrétní příklad destruktivní činnosti médií ve veřejném prostoru uvedl Petr Robejšek veřejnou diskusi o americkém radaru, která se vedla před několika lety a dal ji do souvislosti s našimi postoji k Rusku. „Ti samí novináři, kteří se tehdy vyjadřovali proti výstavbě radaru, dnes plamenně hovoří o tom, že je třeba se tvrdě postavit proti Rusku. Stávají se z nich váleční štváči a zcela zapomínají na to, jaké postoje zastávali ještě před nedávnem. Politici bohužel nemají dostatek formátu, aby se tomuto mediálnímu diktátu vzepřeli. Píšou se bojovné texty, ale jejich autoři vůbec nedomýšlejí, kam vše může dospět. Až najednou přijde třetí válka. To je skutečně zoufalé,“ varoval Robejšek.

Sankce proti Rusku považuje za zbytečný krok předem odsouzený k nezdaru. „Jejich navrhovatelé snad ani nemohli věřit tomu, že by bylo možné tím něčeho dosáhnout. A pokud snad ano, tak nemají na svých místech co dělat. Na Rusko něco takového prostě neplatí. Američané jimi sledovali své zájmy, což je legitimní, a já jim toto právo neupírám. Prostřednictvím sankcí se však zbytečně eskaluje napětí a Američané až příliš kalkulují s tím, že když se něco stane, tak se to odehraje v Evropě. My Evropané jsme si nechali bohužel vnutit vůli Washingtonu. Považuji to za obrovské selhání Evropské unie a politiky celého kontinentu,“ prohlásil Robejšek.

Dle Robejškova mínění od samého začátku politika EU vůči Ukrajině značně pokulhává. Za hlavní příčinu považuje absenci viditelného lídra. „Ta neustále deklarovaná jednota ve skutečnosti neexistuje. Evropská unie nemá svoji vlastní zahraniční politiku ani orientaci. Vše probíhá jaksi nahodile a nekoncepčně. Vůbec celá západní politika probíhá pouze ve verbální rovině a doprovázejí ji školácké chyby. Politicko-mediální oligarchie si myslí, že západní hodnoty jsou univerzální a mohou platit všude. Tvrdí, že po nich touží lidé po celém světě, ale v jejich přijetí jim brání zlí vůdci vládnoucí v jejich zemích. To je ovšem zásadní omyl a o to horší zůstává, že si vše stále namlouváme a obelháváme sami sebe. My těm hodnotám navíc také nejsme věrní. Chceme dominovat světu tím, že exportujeme demokracii. Přitom nemáme žádný patent na rozum, tak proč chceme spasit svět?“ podivoval se Robejšek.

„Ať se nám to líbí nebo ne, ruský prezident Vladimir Putin představuje moc, a my se s ním proto musíme dohodnout. Není možné jej neustále jen poučovat a tlačit do kouta. Tím docílíme jenom toho, že se před námi ukloní a pak si stejně udělá, co se mu zlíbí,“ zmiňoval Robejšek a dodal, že Rusko v souvislosti s konfliktem na Ukrajině dosáhlo svých cílů. V případě anexe Krymu využilo slabostí druhé strany. Předvedlo tím realistickou mocenskou politiku v praxi. Ta totiž nefunguje tak, jak bychom si snad přáli,“ uzavřel Robejšek.

20 komentářů :

 1. https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ Velice zajímavý článek, zvláště poslední dvě otázky, vždycky mi vrtalo hlavou, proč jsou ti Číňani tak úspěšní a přitom mají furt rádobysocialismus, tak tam najdete odpověď. Realizovali strategii , kterou měli Rusové připravenou po převratu. A zadařilo se, kdežto Rusové realizovali to, co jim připravili Američané a nezadařilo se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osobně si myslím, že to, co Američané připravili, se dařilo realizovat celkem dobře. Rusko už bylo skoro na kolenou, jenomže Amíci nějak nepočítali s Putinem.

   Smazat
  2. http://www.halonoviny.cz/articles/view/37470057

   Smazat
 2. Vynikající, brilantní. Prvotřídní kandidát na ministra zahraničí. Krom vynikajících analytických a syntetických schopností také dokonalý diplomat. Klenot České diplomacie a politologie.

  OdpovědětSmazat
 3. Pyšnému Západu se vše vrátí i s úroky.Sám si nedovede udělat pořádek s uprchlíky, byť mohou okopírovat australský model, ale jemu a nabubřelým euroúředníkům, kteří jsou placeni "eurozlatem", se nechce, díky multikulti-humanismu.Pokud si Západ neumí poradit s Ukrajinou, uprchlíky, tak mám velké obavy, že plán Islámského státu se vyplňuje dle jejich představ do roku 2020-viz. mapa.Jestliže si pyšný Západ s těmito problémy neví rady, tak mám velké obavy, že první neozbrojení bojovníci jsou již tady a po zformování budou připraveni k akci zasáhnout.Ti ozbrojení se na nás již chystají v bárkách a lodích, mám obavy, že jižní státy se nebudou schopny ani s perfektní výzbrojí válečných lodí, ubránit, právě kvůli zmíněné humanitě!Ještě by mě zajímalo, až se prolomí kvóty uprchlíků, máme jich dostat cca 17000 kousků.Co tady budou dělat, kde budou bydlet, kdo je bude živit?Na Ukrajině to jde postupně do varu, exodus z východu je velmi pravděpodobný také.EU je v kleštích, neví co s tím!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudím, že nejlépe by bylo umístit ty "kousky" do Prahy. Tam práce je, homomultikulti je tam také neúrekom, tak vo co gou?
   Praha bude světová, a fšichni, úplně fšichni budou spokojení.

   Smazat
 4. Robejšek se prezentuje jako racionálně uvažující člověk, jehož resumé v ožehavých politických událostech zdobí mnoha léty utužená člověčí empirie a propracovanost jeho hlubokomyslných a jasnozřivých myšlenek. Některé Robejškovy resultáty jsou přímo brilantní, bez sebemenšího náznaku demagogické dezinterpretace Robejšek prezentuje události historického významu tak, aby byly vyčerpávajícím způsobem objektivní. Volí i maximálně přiléhavá adjektiva, jako třeba "pyšný" Západ, a to se vyjadřuje v rámci kultivovaného projevu jaksi kulantně. Robejškovy závěry jsou věrohodné, bez zbytečných příkras či ideologického nebo propagandistického balastu. Pokud jde o politiku Západu vůči Ukrajině, pak nemohu nesouhlasit s jeho názory, naši washingtonští přátelé si chtějí udělat z Ukrajiny jakési beranidlo proti neposlušnému Rusku, které je třeba srazit na kolena, čemuž podle falešných not z Washingtonu přiblble přizvukují bruselští devótní tajtrdlíci v rouše jestřábím, militantním vůči vzpurnému Rusku. USA stále vodí Evropu za ručičku v zahraničně-politických aktivitách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemyslím si, že by p. Robejšek byl objektivním hodnotitelem současné mezinárodní politické situace. Naprosto nezmiňuje roli USA v rozpoutání občanské války na Ukrajině a to, že iniciativy na mírové urovnání konfliktu na Ukrajině přicházejí z Ruska, evropští politici pouze poskakují jako loutky na provázku, za který celkem úspěšně potahují z Washingtonu. Také jeho názor na to, které země demokratické jsou a které ne, dosti pokulhává. Putin rozhodně není ten, který by si v Rusku mohl prosadit vše, co ho napadne. Má v Rusku velmi silnou opozici (nemyslím tím silnou podporou lidí) a to jak mezi prozápadními neoliberály, oligarchy i nacionalisty. Mnozí v Rusku označují jeho postupy vůči EU i USA za velmi mírné. Takže p. Robejšek se drží západního propagandistického trendu líčit p. Putina jako diktátora, liší se pouze tímto tvrzením: Putin je představitelem významného státu určité vojenské síly, proto mu musíme projevovat respekt a jednat s ním. Čili, kdyby Putin reprezentoval bezvýznamnou ČR a hájil její zájmy, pak ho beztrestně můžeme smést do propadliště dějin? Přitom je to právě a především Putin, který iniciuje mírové procesy v USA a EU rozvrtaných zemích, viz Sýrie a nyní Ukrajina. Kdyby byl Putin odstraněn a v Rusku se dostali k moci prozápadní neoliberálové, nechali by Rusko a jeho přírodní bohatství vydrancovat západními korporacemi a podpořili by rozpad RF na menší a bezvýznamnější celky (jak už se to praktikovalo v Jugoslávii a koneckonců i u nás). Naopak kdyby se dostali k moci nacionalisté, už tu máme další světovou válku, na které by si USA opět napakovali kapsy.

   Smazat
  2. hrabě Kocharowski3. května 2015 9:42

   Vidím to úplně stejně.

   Smazat
 5. Příspěvky jsou zde jaksi vyhraněnější, názorově vybroušenější a i ideologicky zapálenější, což má za následek třeba i sníženou toleranci vůči odlišným názorům. Ať už je realita jakákoliv, příspěvky mají svůj smysl.

  OdpovědětSmazat
 6. ROBEJŠEK NA HRAD jako budoucí president ČR!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Pro neschopnou nadutou byrokracii EU je bohužel pozdě - není reálné, aby se ještě tento rok něco zásadního v Evropě změnilo. A rok příští ji rozvrátí.
  Bude to začátkem ohromných změn na kontinentě. Připomíná spojité nádoby - všechno zlo se přelilo do jedné a začne vyrovnávání. Pokud by se to vše obešlo bez násilí, což je nepravděpodobné, zapálil bych svíčku.
  Čert nám byl dlužen jejich a americké koketování s Ukrajinou.
  Náš osud drží v rukou USA. Modleme se, aby na Ukrajině nezakotvil.

  OdpovědětSmazat
 8. USA chce likvidaci Evropy, proto se děje, to co se děje a tak přikládá do kotle!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Také považuji komentář pana Robejška za výborný.
  Ano,bylo to dobře naplánované USA,ale špatně to skončilo,že nikdo neví co dál,bez angažovanosti Ruska,vyřešit problém na Ukrajině.Jak postupně přícházejí určitě informace,čeho chtěli Američané dosáhnout,kde se usídlit,co provádět na Ukrajině.Největší zklamání,mají k vůli Krymu.Cokoliv udělá Merkelová,musí schválit v USA,pokud to neschválí,pak je úplně jinak.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 10. Čert vem celou Unii a USA do pekla!Doufám, že se ten ansámbl na hliněných nohách co nejdříve rozpadne!

  OdpovědětSmazat
 11. Co musíme udělat pro svou záchranu ?! Co nejdřív cestou referenda vystoupit z EU a NATO a přijat neutralitu. Také ekonomicky spolupracovat se zeměmi BRICS, zejména Ruskem a Čínou. Tím se zdárně ukotvíme na mezinárodním kolbišti pro 21. století.

  OdpovědětSmazat
 12. Robejsek je bezpochyby jeden z velmi schopnych politiku i ekonomu - divim se, ze davno nevyuzila jeho sluzeb ceska vlada. Ten Sejnar, ktery byl dokonce kandidatem na prezidenta nezapre, ze je pod vlivem USA.
  Robejsek se take ohlizet na politickou linii vladnoucich stran v Nemecku a navic je zavazan Nemcum., ze mu dali pred mnoha lety azyl.
  A presto nedrzi se vladni nemecke linie - cest mu zato, ze vzdy mluvi za sebe a nikoliv za skryte pokyny z USA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I p. Robejšek je amerikanofil, roli četníka USA ve světě naprosto přechází nebo ji označuje za oprávněnou. To jen nám se zdá být objektivní ve srovnání s tím, co produkují česká média.

   Smazat
 13. Rusko nikdy nebylo, není,a nikdy nebude na kolenou - to si pamatuj ty žvatlo. Rusko je plné hrdých a čestných lidí - ti se nenechají koupit za podělaný peníze, samozřejmě až na kreatury na odstřel typu pussy riot - ale ty střelené kurvy taky podporuje někdo zvenku, doma by je vlastní máma podřízla.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.