Reklama

čtvrtek 2. dubna 2015

Ruská federace předsedá BRICS

Provolání prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina
2. 4. 2015   zdroj
Rusko přebírá štafetu předsednictví v BRICS - sdružení pěti velkých a vlivných států, v nichž žije téměř polovina lidstva a produkuje se asi 30% světového HDP. Za docela krátkou dobu dokázal tento formát spolupráce svou potřebnost a efektivnost. Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika stále těsněji koordinují postoje ke klíčovým otázkám mezinárodních problémů, aktivně se účastní vytváření multipolárního světového řádu, zpracování současného modelu globálního finančního a obchodního systému.

Nadcházející summit "pětky" 8. - 9. července v Ufě se bude konat na pozadí dvou velmi významných výročí: 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce a 70. výročí konce druhé světové války. Vzhledem k tragickému poučení z minulosti země BRICS důsledně prosazují mírové řešení mezinárodních konfliktů, odsuzují jakékoli pokusy silového tlaku a vměšování se do vnitřních záležitostí suverénních států. Právě na co možná nejefektivnější využití možností "pětky" k posílení bezpečnosti a stability ve světě bude zaměřeno ruské předsednictví.

Zároveň s tím bude Rusko věnovat prioritní pozornost finanční a hospodářské spolupráci v rámci zemí BRICS. Zejména má v úmyslu podpořit přijetí Strategie ekonomického partnerství zemí sdružení, napomůže zahájení práce nové Banky rozvoje a poolu devizových rezerv. Samozřejmě budou podniknuty i kroky k posílení spolupráce v oblasti energetiky, těžby, informačních a komunikačních technologií.

Budeme také podporovat humanitární kontakty v oblasti vzdělávání, kultury, vědy a zdravotnictví. Během ruského předsednictví se bude konat Summit mládeže zemí BRICS a celosvětový univerzitní summit, bude založena internetová Univerzita BRICS. Zvážíme možnost vytvoření meziparlamentního dialogu, v jehož rámci by se zákonodárci mohli bezprostředně účastnit řešení úkolů sdružení.

Jsou vytvářeny společné webové stránky členských států BRICS - virtuální sekretariát, který bude informovat mezinárodní společenství o činnosti "pětky".

Celkově si ruské předsednictví klade za cíl, aby bylo partnerství v rámci BRICS postaveno na novou, vyšší úroveň. Jsem si jistý, že je to v zájmu nejen národů zemí sdružení, ale i národů zemí na celém světě.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

16 komentářů :

 1. hrabě Kocharowski2. dubna 2015 16:46

  To je pravý balzám na duši, mírová spolupráce mezi národy místo drzého a sprostého nacistického vyhrožování kroucením rukou těch, kdo nechtějí poslouchat. Přeji členům BRICS hodně úspěchů.

  OdpovědětVymazat
 2. To musí být mimořádná rána pro americké válečné štváče. Moc si přeji,aby BRICS uspělo.Snad se to vše začíná obracet k lepšímu. Držím palce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co ty z toho budeš mít když BRICS uspěje? Co si od toho slibuješ? Budeš rád dělat Číňanům rohožku? Nebo si snad myslíš, že pro ně budeš znamenat něco víc a budou ti snad nějak pochlebovat?

   Vymazat
  2. Anonym16:59
   Právě proto ten binec všude ve světě,znejistit státy,rozprášit jejich hospodářství.Mám obavu o nějaký průšvih,aby do Moskvy nejelo více státníků.Jedině odpovídající protiváha MMF,Světové bance,Americkému dolaru,může uklidnit finanční trhy,ale i zlepšit obchodování mezi státy.

   Vymazat
  3. Co z toho budu mít? To přijde na to, jestli s ní budeme chtít obchodovat, nebo je školit o lidských právech, patentovaných v USA.

   Vymazat
  4. 17:48

   Obchodovat s čím konkrétně?
   Tlak na dodržování lidských práv, kterými evidentně pohrdáte a určitých standardů ekologických či pracovně právních či sociálních je jednou z mála možností jak jim můžete nějak konkurovat.
   Proberte se z těch naivních představ.

   Vymazat
  5. Píšete tu pohádky. Podívejte se, jak nás 'ekologické' opatření - fotovoltaika přišla draho a jak podvazuje náš průmysl a snižuje životní úroveň. Na tokovouhle ekologii Číňané jistě nepůjdou. A lidská práva - Číňané nejsou tak pitomí, aby zavedli systém jako u nás, kdy zločinec má větší zastání než jeho oběť a kdy korupčníci typu Tluchoř, Šnajdr, Fuksa a další ještě drye žalovali stát a chtěli odškodnění). S takovými 'lidskými právy' vás každý Číňan pošle kamsi. Jo a propos Tibet - když ho Číňané obsadili (po 70 letech vrátili do Říše středu) tak tam zároveň skončili tvrdý feudální systém s mnoha prvky otroctví, krutých trestů a cizopasení lámů. Číňané přinesli víc lidských práv do Tibetu než všichni Bursíci světa dohromady.

   Vymazat
  6. Verím, že uspeje a držím silno palce, tohto sa západ obával

   Vymazat
  7. Milý 18:14, konkurence (coby zpochybňování ostatních entit na trhu a jejich dogmat) je motorem pokroku. Vy sice můžete konkurovat mantrou lidských práv, což je pěkné, ale když kvůli tomu neuděláte obchod, udělá ho někdo jiný - Vaše konkurence. Tak to prostě je. Určitě máme Číňanům co nabídnout, stejně jako oni nám. Lidská práva mohou znamenat cokoliv; my sami jsme k nim došli postupným vývojem, např. dětskou práci nepotřebujeme, protože již není nezbytná k obživě. I řada dalších práv je důsledkem ekonomické a technologické úrovně, k níž jsme se postupně dopracovali. Čína a další státy dětskou práci zatím potřebují... a budou ji potřebovat dál, pokud s nimi nebudeme chtít obchodovat. Podobně je to i s jinými právy.

   Vymazat
 3. Jediný kdo z toho spolku za něco stojí a představuje nějakou ekonomickou a politickou konkurenci západu je Čína. Zbytek je docela směšný, především ta Jižní Afrika.
  Čína si hájí pouze své zájmy a do cca 20 let Rusko sežere.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Směšný jste především vy.Plácáte nesmysly.

   Vymazat
 4. Jsem trochu skeptický k úspěchu BRICS,ale historie je neúplatná.Změna charakteru Evropy bude rozhodující.Multi-kulti bude naše -česká-záhuba-nezvratná.Orientací na Rusko,máme šanci prodloužit existenci našich národů ve střední Evropě.Prohraje-li Rusko-technologii války,nečeká nás nic dobrého-včetně oponentů,budem jen oběti.

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem rád,, že momentálně existuje určitá polarita této planety / a není malá /, která rozvíjí spolupráci ve všech směrech. To je jediné správné řešení, to je cesta k lepší budoucnosti těchto národů. To má skutečně smysl a také to přirozeně přinese své výsledky. Jiná cesta neexistuje, protože každá jiná vede pouze do pekel.

  OdpovědětVymazat
 6. Hlavne,ze tady v te kotline hned vsichni vse vi dopredu,jak to dopadne spatne,napr.ta Jihoafricka republika ma podstatne lepsi ekonomiku nez Cesko,vzdyt v tomto state se v podstate nic nevyrabi krome aut a firmy ktere tu neco vyrabi-montuji Cesku stejne nepatri a kazdorocne cca 400 mld.odtud odchazi atd.atd..

  OdpovědětVymazat
 7. Já souhlasím s Honzou;tak se může totiž JEDINĚ dát hegemonistovi přes držku...!
  jituš

  OdpovědětVymazat
 8. Honzo, myslím si rovněž, že toto je jediná cesta k prosperitě národa. Oprostit se také od vazalství EU a Německa, vždyť jsme jako prům. stát jen montovna pro jiné. Abychom vyrobili polotovar a jiný stát za sakra patřičnou marži, tyto polotovary prodával dále. Viz ČR-Německo-Rusko. A tímto je vlastně úměle udržovaná nízká hranice výdělku. Je všeobecně známo, že každý němec má jednoho čecha, který na něho vydělává.
  Copak nejsme schopni jako stát, uzavřít obchod z jiným státem, bez dalšího prostředníka, který na finálním výrobku vydělá třikrát i pětkrát tolik? Ano, možná nejsme, protože se za posledních 25 let rozkradlo vše, co v této zemi bylo dobré. Pryč jsou doby, kdy jsme vyráběli v těžkém průmysku výrobky, které se dodávaly do ostatních světadílů. Pryč jsou doby, kdy jsme se jako stát chlubili vyspělým zemědělstvím, kde se jezdili Francouzi,Britové a ostatní země dívat jak se vlastně pěstruje dobytek. Jo, a pak přišla spásná EU. Najednou se přišlo na to, že máme mnoho hov. dobytka, tak přišla nemoc šílených krav. Pak ptačí chřipka, pak prasečí chřipka. A po několika nákazách jsme vlastně zjistili, že nemáme vlastně vůbec nic. Nejsme schopni uživit národ, protože prostřednictvím KÓD jsme měli mnoho všeho. Teď jíme odpad, který by v německu nedali ani zvířatům, (plné chemie, přísad a různých preparátů, které nemají s potravinama nic společnoho). Jen pro ilustraci,( nedávno jsme byl v jednom marketu a chtěl jsem kvalitní klobásu do zelňačky) Mimo jiné 1 kg stál 280,-Kč. Když jsem se ptal prodavačky kolik je v tom obsahu masa, tak mi uvedla, " Co by jste chtěl,vždyť je v tom "skoro" 60% masa?
  Takže taková je úroveň našeho státu v dnešní době.Nejsme schopni uživit stát, nejsme schopni dát lidem práci, protože ani není na čem vyrábět. Konečně se postravme na vlastní nohy a nenechme si diktovat od různých korporací a rádoby pomocníků v tísni EU a podobně. Samozřejmě je nezbytné postavit úroveň pracujícího občana na úroveň ostatních prac. lidí v evropě. Dodnes platí a možná v posdlední době ještě víc, že ve většině případu jsou české ruce i rozum uznávány i ve světě.
  Přeji společenství BRIX hodně úspěchů a věřím, že dokáží evropskou ekonomiku vzkřísit takovýn způsobem, že se zamotá hlava všem nadnárodním korporacím směrem na západ.
  Je jen otázkou, zda se dostaneme jako stát, byť jen do ocásku tohoto společenství.
  Náš národ není hloupí ani lenivý, jen potřebuje nesrážet důvěru llidí.
  Zodpovědné politiky ( bohužel politická funkce byla povýšena nad vzdělanost a odbornost) a to je důsledek všeho, všeho špatného, zaprodaného a každý hledi jen na svou kapsu. Vychováváme konzumní společnost mladých lidí , bez jakéhokoliv národního cítění. Né nejsem ani komunista a ani odesák, nemám zájem být ani v jedné partaji.
  Vidím jen normální představu o běžném životě občana tohoto státu, kterému není jedno, kam se tato společnost řídí.
  A když né na východ ( jeden extrém, tak na západ-drohý extrém).

  Jsem pro vystoupení z EU a samozžejmě i z NATA. Nic nám to nepřineslo, jen problémy podrazy, lhaní jednotlivých politiků , jak z jedné tak z druhé strany, vazalství a neustálé područí a poskoka.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.