Reklama

čtvrtek 2. dubna 2015

Sobotka skáče, jak USA pískají; od “lidské důstojností“ k „důstojnosti a lidským právům"?

Břetislav Olšer
2. 4. 2015   blog idnes
Sobotka přimkl Česko víc k USA; zahraniční politika se nemá odvracet od havlovské tradice, lidských práv a silné atlantické vazby. Napsali včera v novinách; vymývaní Bohoušova mozku po návštěvě USA a bratrském konvoji Dragounů přes Česko se neminulo účinkem. Dál tedy skáčeme, jak Spojené státy pískají a jen čekají na další zvací dopis á la Bilak. Blíží se střídání stráží - vzdá to "imperialistický" Východ "mírumilovnému" Západu...?


Premiér Bohuslav Sobotka je známý obrtlík, co chvíli je „čehý“, chvíli zase “hot“. Ještě 4. listopadu 2013 považoval za správné, aby kandidáti do vlády museli předložit negativní lustrační osvědčení. „Je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále,“ řekl tehdy. A než se našinec stačil nadechnout, změnil rétoriku vůči Babišovi. Za 20 dní nabyl totiž poznání, že pětadvacet let po roce 1989 už přišel čas na to, abychom se zamysleli nad tím, zdali má být lustrační zákon vůbec uplatňován. Najednou prý platí zákon o státní službě, který říká, že člen vlády nemá povinnost předkládat lustrační osvědčení.

Těsně předtím však totálně zklamal, když sliboval volební výsledek, co bude začínat trojkou, pokud toho nedosáhne, svolá mimořádný sjezd socialistů nebo podá demisi na předsedu ČSSD. Dosáhl však těsně dvacet procent, sliby chyby, sjezd se nekonal, naopak vymyslel puč, když to šli jeho konkurenti probrat do Lán s prezidentem. Infiltroval mezi ně svého špeha, který sice svatosvatě spiklencům slíbil bobříka mlčení, ale místo toho bryskně šupajdil za Sobotkou a ten měl o soupeře míň. Nařkl je navíc z puče a poslal je pod politické kytičky; kromě svého nohsleda. Toho si zavázal tím, že mu dal ministerskou trafiku. Jak lépe charakterizovat obrtlíka obecného. Byla lánská “pučistická” akce jen rafinovanou pastí na Haška od infiltrovaného Chovance?

A konečně včera odhalil, že je zásadní rozdíl mezi slovy „lidská důstojnost“ a „důstojnost a lidská práva“. Mezi námi, rozdíl v obsahu není žádný, jen snad v počtu hlásek. Ovšem, pokud tato úsloví nedáme do politických souvislostí, to už není “pěšky, jak za vozem“... Když se včera šťastný loučil s kolonami Dragounů USA v Česku, věděl, že má u Spojenců vyhráno... Vše ale začalo ještě průšvihem před Sobotkovou submisivní cestou do Spojených států, aby tam byl mj. u odhalení v podzemí Kongresu USA busty Václava Havla; náměstek ministra zahraničí Drulák totiž těsně před tím pronesl památné věty, že jde o lidskou důstojnost a je na čase se zbavit Havlismu. Drzost, jež neznala mezí, proto se premiér snažil přetrhnout a skákat tak, jak USA pískají. Petr Drulák označil havlovské pojetí zahraniční politiky za chybné a škodlivé.

A Sobotkovi vzápětí v USA cvakaly svěrače; už jednou premiéra Sobotku upozornily, že se změnou zdejšího přístupu k lidským právům bude jeho setkání se špičkou americké politiky těžko možné. Touto nesmyslnou zahraniční politikou by se údajně Česká republika pouze zařadila do smečky nevýznamných a bezobsažných států; a to, co je dnes prezentováno jako náš národní zájem, už by nikoho nezajímalo a nemohli bychom ani nic zásadně ovlivňovat.

Proto přišel obrtlík s novou koncepcí; změnil kapitolu pojednávající o lidských právech – z Drulákovy „ lidské důstojnosti“, jež může znamenat cokoli, v to údajně jediné správné pojetí – „důstojnost a lidská práva“. Asi ve smyslu, jak to říká Tomáš Klvaňa, co zbohatl na šéfovství mediální kampaně k výstavbě amerického radaru v Brdech, byť jeho stavba byla nakonec Obamou zastavena. Největší je jeho šokující odhalení o konci druhé světové války bylo, že. Rudá armáda údajně naši zemi neosvobodila, ale dobyla.

Co je to tedy „lidská důstojnost“? Upevníme ji tehdy, když se budeme veřejně distancovat od politiky lidských práv spojované se jménem Václava Havla. Jde prý podle Druláka o škodlivý „elitářský projekt hrstky nevládních organizací, hrstky spřátelených intelektuálů a novinářů“. Místo toho se hodlá zaměřit na jiné pojetí, které klade důraz na lidskou důstojnost a práva ekologická a sociální. Havlovský koncept byl Drulákovským viděním mnohem pohodlnější; nemuseli jsme se tolik zajímat o okolní svět. Klíčová byla naše "výjimečná historická zkušenost“ boje s komunismem, kterou jsme šablonovitě uplatňovali na ostatní.

A do toho Sobotka, co se nepatřičně zachoval, když ministr jeho vlády Lubomír Zaorálek a jeho čínský resortní partner Wang I v Pekingu ve společném prohlášení deklarovali, že Tibet je nedílnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Zkrátka, žádná kritika za okupaci Tibetu, žádná kritika stavu lidských práv v Číně . "Tato společná evropská politika vůči Číně mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny," řekl poté spokojeně Sobotka.

Ve Washingtonu už to bylo horší; lezlo to z něho, jak z chlupaté deky, že je havlista, bla bla bla, naštěstí ho “zachránil” náměstek MZ Drulák, co z donucení popřel svá slova, že Havel byl dekadentní politik. Máme snad zapomenout, jakou roli sehrál v Československu Václav Havel, když si jako komunistický vězeň svědomí vybral za premiéra komunistu Mariána Čalfu, co mu v Parlamentu udělal cestu ke zvolení prezidentem ČSSR, když vyhrožoval komunistické sněmovně, že kdo nezvedne ruku pro Havla, bude mít na triku spolupráci s StB…?

Přesto má Havel svojí bustu v přízemí amerického Kongresu. A USA sice měly trumfy, ale nepodařilo se jim vklínit do Česka své kandidáty na prezidenta Švejnara či Schwarzenberga. Infiltrace nevyšla. Všichni srovnávali nacismus s komunismem, přesto jim nevadil ani Čalfa, ani Havlův strýc Miloš, co udělal s nacisty dobrý byznys, když jim prodal Barrandov.

Jak si představoval Havel lidská práva a jeho boj za ně? Upřednostňoval „lidskou důstojnost“ dle Druláka, či jen „důstojnost a lidská práva“, dle Sobotky? Signifikantní byla jeho slova pro Le Monde, kdy ještě netušil, kdo jsou to Drulák a Sobotka: Dne 29. dubna 1999 ve francouzském listu Le Monde vyšla slova z rozhovoru, která poskytl v roce 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters… Václav Havel - humanitární bombardování…

Dnes ambasáda pod vedením Andrewa Schapira plánuje “zintenzivnit spolupráci” s českými nevládními organizacemi na tomto poli, bude propagovat transparentnost a chystá i zvláštní grantový program, který má podpořit občanskou společnost v zemi při potírání tohoto nešvaru. Ale pozor: Schapiro chce rovněž napomoci prohlubování obchodních kontaktů mezi Spojenými státy a Českou republikou hlavně v oblasti jaderné energetiky; rozšíření jaderné elektrárny Temelín tak možná vyhraje americko-japonská společnost Westinghouse. Soutěž byla sice zrušena, ale jde to i bez konkurzu. Podobné hrátky totiž začaly na podzim 2007, kdy zadala vláda bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně.

Proto vystoupil v Černínském paláci prezident americké Národní nadace pro demokracii (NED) Carl Gershman, (71), aby školil české diplomaty a kázal jim o tom, jak a co mají říkat o lidských právech, aby byli po americky “in”. Vyprávěl, jak byl roztrpčen Zemanovými výroky v Číně. A stejně, jako nás před desítkami let poučovali Sověti, co je to plíživá kontrarevoluce, a jak co můžeme či nemůžeme. Doslova pan Gershman řekl, že “Zemanovy výroky jsou strašná věc” a že si to při návštěvě USA pěkně odskáče za své názory na lidská práva v Číně a Tibetu, k Rusku, Ukrajině a sankcím. Svoboda slova a projevu poamericku…http://havlicekpetr.blog.idnes.cz/c/446765/Evropsti-penezokazi-poziraji-dluhy.html

Neodskákal, byl prostě svůj, po židovsku. Navzdory nactiutrhačství a bojkotu většiny českých mediálních nicků úspěšně absolvoval dvoudenní návštěvu Spojených států i bez setkání s Obamou a dalšími jeho jestřáby. Ti si pozdě uvědomili, že v USA se vše točí kolem židovské menšiny; od financí až po její vědecké úspěchy. Zeman měl jinou a dostatečnou satisfakci i bez promenády v Bílém domě; vystoupil před tisícovkami účastníků jako hlavní řečník na Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu. Židé s povděkem kvitovali, že je pozdravil též hebrejsky „šalom“ a pronesl: ”Podstatné je, že svět už nikdy nesmí jít slepě na porážku, jako se to stalo v minulosti. Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti, jsou naše oběti… Už nikdy,” uzavřel svůj proslov český prezident. Následoval opakovaný potlesk a vysloužil si další, k tomu „standing ovation“ - potlesk vestoje. Proč? Jasná zpráva - Žid se blbcům zdaleka vyhne…

Nyní malé opáčko; svoboda znamená “absenci překážek, omezení, zajetí nebo útlaku”; běžně mluvíme o svobodné společnosti, svobodě pohybu, slova nebo shromažďování a rozumíme tím právě absenci nátlaku či překážek, především ze strany státu; Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého… To vše jsou však banality, když na každém kroku je nám nabízena svoboda jen jako lživé klišé, sladké lízátko (ne)svobody.

Inu, viz. jako třeba obrtlík premiér Sobotka, co skáče, jak USA píská; od “lidské důstojností“ k „důstojnosti a lidským právům"... Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet... A na to máme přece NATO...

31 komentářů :

 1. Kdyby chtěl, tak by řekl: "takže soudruzi, amerikánci chtějí provokovat tak pojedou s těma hydrama po silnici. Nemůžeme jim to zakázat, jsme už malí páni. Nesouhlasím s tou maškarádou, ale jelikož se chci udržet u koryta, tak budu jakože pro". Pak bych si ho vážil. Ale VŠICHNI z koalice se zachovali jako vlastizrádci a doufám, že u voleb jim to lidi spočítají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sohlasím. To se ale čeká od každých voleb. Stále tam však zůstavají ve velkém počtu pořád ti samí a dělají si z politiky a poslancování celoživotní povolání. Je potřeba změnit systém voleb do parlamentu ČR. Jinak se budeme pořád dívat na ty samé vysmáté ksichty!!!

   Vymazat
  2. Také bych si přál, aby jim to lidé u voleb spočítali. Je to ale v dnešní situaci reálné ? Koho budou volit a kolik jich k volbám vůbec přijde ? Jiného "Babiše" s tučným bankovním kontem pochybného původu ? Není mi známo, že by se u nás nějaká strana, hnutí apod. "pokoušela" něco změnit. Slova v žádném případě nestačí ! L.S.
   L.S.

   Vymazat
 2. Sobotka je zbabělec, kdyby to aspoň tak neřvalo, ten rozdíl co říkal před návštěvou Ameriky a pak, to by slušný člověk nevydýchal. Kdyby měl něco, co se jmenuje koule, měl po návratu říci: Jel jsem do Ameriky jako předseda vlády a vrátil se jako Obamův pohůnek. A Češi by mu to odpustili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za Sobotku jeden dotaz:

   "co jsou to koule?

   Vymazat
  2. Vidíme, jak snadno je demokracie zneužitelná. Proto podobní (i ti nepodobní) Sobotkovi nesouhlasili s odvolatelností politiků, tak jak to chtěl Tomio Okamura. Karierní politik je zhouba. Sobotka jistě ví, že mění názory, ale také ví, že je nesnadno odvolatelný. V podstatě hajzlík, navíc bez charisma. ČSSD v dalších volbách půjde pod 20 %. Ale v těch posledních byl výsledek hodně ovlivněn vynořením jakoby levicové ANO - nevím, proč se na to zapomíná.

   Vymazat
 3. Jako trvalý volič a stoupenec ČSSD jsem neočekával takový postoj p. Sobotky a Zaorálka k válce na Ukrajině i průjezdu US army. Nabyl jse dojmu, že se odklonili od respektování vlasteneckých hodnot ČR a tlačí nás směrem na západ za každou cenu. Tito politici mě sklamali i tím, že nechtějí řešit otázku veřejnoprávní televize. Proto je už nadále nebudu volit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky už ne, ale komunistům to nehodím, ti se chovají taky tak, aby si uhájili svoje jisté. Hodím to nějaké levicové straně, třeba jim bude k něčemu aspoň ten můj příspěvek. Takhle jsem dopadl, to jsem tedy nečekal.

   Vymazat
  2. Náš dědeček říkal: kudy chodil, tudy krad - sociální demokrat

   Vymazat
 4. Pokud se bude plnit scénář,volby nebudou.Politici si ale špatně vyložili,že krysy přežijí.U právníků to chápu ale u všeobecně vzdělaných?

  OdpovědětVymazat
 5. stojí za vidění

  https://www.youtube.com/watch?v=trFobtKUAuc

  OdpovědětVymazat
 6. doktor Lobotko,Lobotko, do roka a do dne......

  OdpovědětVymazat
 7. Sobotka je v tom nevinně. Při návštěvě USA mu jasně řekli, co smí a co ne. Jinak by dopadl jako Nečas. Nečas byl ani ryba ani rak. Nechal sebou smýkat Kalouskem a jeho supí bandou. Jen jednou se pokusil udělat něco výhodného pro národ. Chtěl, aby Temelín stavěla ruská firma, která nabízela, že většinu zařízení nechá vyrobit našim firmám. Bylo by to hodně pracovních míst. Ale to se nelíbilo USA. Jejich firma má přece přednost dodala by vše na klíč. Vše vyrobeno v USA. Žádná pracovní místa pro nás.
  A bylo to. Z Nečasovy milenky, která si z toho chtěla jen zakoupit pár kabelek v Paříži za obnos nesrovnatelně menší než obrzlodějiny Kalouska. Zpětně z ní udělali démona v sukních podobně jako nyní z nešťastného německého pilota, co prý schválně shodil letadlo.
  Diví se někdo Sobotkovi? Já ne. Myslí si snad někdo, že tu snad Sobotka vládne? Já ne. I na sjezdu ho hlídal Šhapiro, aby náhodou neuhnul. Zkuste si domyslet, koho by nám sem USA dosadili, kdyby Sobotka, nedej bože, zlobil jako Nečas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to hezké,co píšete,jen jsem nepochopil jste-li právník Sobotky a připravujete si obhajobu-až bude před soudem!

   Vymazat
  2. Opravdu kus pravdy. Nahoře hodně fouká a udržet se, natož něco prosazovat je dnes (a v tomto složení koalice), téměř nemožné.
   Neodvažuji se pomyslet na ty zločince, které by zde USA prosazovaly. Je tu ale zatím M. Zeman. Zatím. Doba zločinců jistě teprve přijde.

   Vymazat
 8. Já jenom čekám,kdy přijmou za člena ČSSD amerického velvyslance Schapira,kterého zvou na jednání své strany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budou se o něj rvát s ANO, navštívil oba sjezdy, takže to má dobře našláplé.

   Vymazat
 9. Když byl pan obrtlík v SSA tak projevil silný zájem o případné dodávky břidlicového plynu.Tehdy jsem se velice nasmál.Bohužel nyní se již definitívně projevuje jako vděčná americká podržtaška,což potvrdil při průjezdu SSA armády.Zrovna tak se vybarvil Stropnický,který už je také v USzadnici.Tyto dvě politické onuce byly ještě před rokem proti přítomnosti vojsk NATO na našem území.Ten Shapiro už je má pěkně v lati! Rok a půl po volbách a všechno je jinak.Jen prezident a pár politiků mají ještě rozum.To jsme to dopracovali! Jako voličovi je mi z té naší vlady na blití velebnosti!

  OdpovědětVymazat
 10. Máme politických stran jako myší po mírné zimě. Přesto definitivně končím s uvědomělou aktivní účastí na jakýchkoliv volbách v budoucnu. Ani náhodou nemám potřebu připomínat dílčí malé nebo velké zrady ČSSD, její do nebevolající zbabělost a nedůstojně ubohý oportunismus špičkových kádrů. Nepotřebuji ani někoho z nich jmenovat, připadá mi to dokonalou marnost. Nakonec se zlobím i na sebe sama, že jsem nedostatečně důrazně varoval delegáty před volebním sjezdem zvolit toho nejslabšího z nejslabších na post nejvyšší. Moje argumenty byly nejen pádné, ale především beze zbytku správné. Nyní mě "pravda" tíží jakobych byl sám jejím hrobařem. Necelých sto posledních hodin Česka mě naplnily dosud nepoznanou úzkostí "kam kráčíme, a kde skončíme"? Je už teď služební telefon pana Andrewa SCHAPIRO klíčovým strategickým nástrojem vnitřní a zahraniční politiky České republiky, když už i primas českého episkopátu se ochotně přidá k uvítání vnucených hostů ve zbroji? Poznali jsme kolik protektorů, má jim být nyní ten nejdravější, který umí zkroutit ruce neochotným?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně neházet flintu do žita! Lidský život bývá někdy krátký na spravedlivé potrestání zločinců.Jsem ateista,neříká se ale v bibli něco i o trestu potomkům,extrémně o apokalipse?Kdo věří,měl by bibli ctít nebo se bát-a také nás,co chceme lidskou spravedlnost!

   Vymazat
 11. Běžte někam se svobodou, žádná neexistuje je to jen služka vládnoucí elity.
  .

  OdpovědětVymazat
 12. Souhlasím s vámi,že už nelze volit ČSSD.Sobotka a Zaorálek si pod sebou řežou větev. Zaprodávají Česko a to nesmíme připustit.To maďarský Orbán je jiný frajer. Když se američané míchali do pollitiky,zavolal si amerického velvyslance na koberec.Jsou politici stateční a ti druzí. A bohužel k těm druhým patří ti naši.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak.Ale vážení, to není nic proti našemu ministru války! V dnešním tisku Právo předvedl DĚKOVAČKU Dragounské jízdě a všem ostatním ! Článek se jmenuje DĚKUJI a je ukázkou, jak se učí herec roli a nezapře,že je komediant. Čtěte, stojí to za to a kdo má pochmurnou náladu,ožije. Krásné velikonoce všem lidem dobré vůle! František

   Vymazat
 13. Znám spoustu lidí, kteří volili koaliční strany. Za ně mohu na tomto místě prohlásit, že už je volit nebudou. To, co v naší zemi provádějí, asi hraničí s vlastizradou. Měli by se do toho vložit "rozumní " právníci a udělat nám v tom jednou pro vždy jasno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi se mýlíte. JE to ve skutečnosti vlastizrada, nejen morální. A my s tím v té naší zkurvené demokracii nic neuděláme.

   Vymazat
  2. Bohužerl,také to tak vnímám!Anna

   Vymazat
 14. Všechny výše popsané názory jsou skutečně k zamyšlení.Zaráží mě, že největší zlo, o kterém se u nás v médiích vůbec nemluví, je dohoda TTIP mezi USA a EU.Domlouvá se mezi oběma stranami tajně, skoro žádné informace nepronikají k současným "českým elitám", včetně ekonomů a na veřejnost.Ale to, co zatím proniklo, je evropská ekonomická sebevražda.K tomuto tématu se velmi podrobně vyjadřuje Prof. Jan Keller, Doc.Ilona Švihlíková a další.Zarazil mě názor Sobotky a Mládka, že je to pro ČR prioritou a tečka.O nás bez nás.Tuto dohodu musí schválit Europarlament a poté, jednotlivé země EU.Zde je to již v současné době schválené.Je to takový zásah do ekonomiky zemí EU, že by mělo být vyhlášeno veřejné referendum.To je ten problém našich politiků.Vymývání mozků při návštěvách USA funguje přímo ukázkově!Příští prezident ČR bude velvyslanec Schapiro!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Schapiro to být nemůže,nemá naše občanství-vím je to detail-mohl by to být ale Kalousek! Nevím jakou konkurenční značku pije, já jsem si zvykl na Becherovku a nerad měním značku.Ale vážně k TTIP.Jako vždy, vše schvaluje vládnoucí elita,změna elit tedy záleží především na nás!

   Vymazat
 15. Tato smluva je naprosto nemorální a uvrhne ČR do područí USA. Je důležité,aby občané naší republiky podepsali petici STOP TTIP. Stále ještě není pozdě.

  OdpovědětVymazat
 16. Jak je vidět, tak snad jediná obrana obyčejného člověka, jak říkal vojín Kefalín.Švejkovat, švejkovat a zase švejkovat.To by mohlo v reálu fungovat.Jinak prezident, dostatečně ideálně vazalský k USA , by ideálně mohl být Pehehe nebo Sáša PromoPro Vondra.Ty mají kvality hodny postavit se proti Zemanovi.

  OdpovědětVymazat
 17. Máte pod článkem divnou reklamu.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.