Reklama

pátek 3. dubna 2015

Transatlantické partnerství pro obchod a investice – pro a proti. Beseda s Janem Kellerem 8. 4. 2015

3.4.2015 ProAlt
Profesor Keller ve Staré Aréně o Transatlantickém partnerství v oblasti obchodu a investic (TTIP)
Na pozvání ostravsk sekce iniciativy ProAlt vystoupí 8. dubna v 18 hod. profesor Jan Keller ve Staré Aréně na Masarykově náměstí v Ostravě s přednáškou o Transatlantickém partnerství v oblasti obchodu a investic, TTIP.
V přednášce a následné besedě vyloží argumenty stoupenců a odpůrců smlouvy a na konkrétních příkladech doloží, jakým způsobem jednání probíhají.

Jan Keller, významný český sociolog, autor řady knih a populárních článků, je poslancem Evropského parlamentu ve frakci Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů. Problematikou TTIP se zabývá velmi intenzivně, především prostřednictvím procedur dotazů. Domnívá se, že smlouva je zatížena řadou nejasností. Táže se například, podle jakého mechanismu a zda vůbec, bude možno smlouvu ukončit. Obavy vzbuzuje také otázka, zda je Vídeňská úmluva (mezinárodní smlouva, která kodifikuje právo týkající se mezinárodních písemných smluv) schopna zohlednit složitost a odlišnost práva EU od právního systému USA. Další velké obavy vzbuzuje netransparentnost vyjednávání a především chybějící možnost veřejné kontroly. Tento takzvaný deficit demokracie byl jednou z otázek, kterou profesor Keller vznesl na půdě Evropského parlamentu. Zastal se tím stovek tisíc občanských aktivistů napříč celou Evropou, kteří jsou obviňováni z iracionálního a emocionálního přístupu jen proto, že uplatňují své právo na informovanost.

Iniciativa ProAlt naváže na přednášku profesora Jana Kellera celodenní akcí, která se bude konat 18. dubna 2015 ve dvou moravskoslezských městech, Ostravě a Opavě. Součástí akce budou odborné panely, diskuse a happening. Účast přislíbili: Jiří Šteg, ekonom a bývalý mluvčí iniciativy ProAlt, komentátor serveru demagog.cz Pavel Buršík, předseda Pirátů Lukáš Černohorský a Jiří Lehejček z České Technologické Platformy pro Ekologické Zemědělství. Akci podporuje občanské sdružení Iuridicum Remedium a Česká pirátská strana.

TTIP – Transatlantické partnerství v oblasti obchodu a investic, největší smlouva mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, která se týká bourání bariér v oblasti obchodu a investic. Smlouva mimo jiné obsahuje tzv. „mechanismus urovnávání vztahů mezi investory a státy“, známý jako „klauzule o arbitrážích“, zkráceně ISDS. Její kritici se domnívají, že nadnárodním korporacím otevírá cestu k omezení suverenity států.

Kontakt na organizátory:
Jiří Karen, mluvčí iniciativy ProAlt (jiri.karen@proalt.cz ; 731 085 414)

8 komentářů :

 1. Je zapotřebí se dopředu nějak zaregistrovat a nebo stačí dojet až na místo?
  Platí se nějaké vstupné?
  zdr.
  JiB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dejme tomu "premiéra" této besedy již byla,
   a to neobyčejně zajímavá,
   zde:
   https://www.youtube.com/watch?v=ymWj5AwJF88
   Děda.

   Smazat
 2. Nový Pjakin https://www.youtube.com/watch?v=Q-8LMHPIMhc

  OdpovědětSmazat
 3. Pro mě je to příliš daleko,rád bych se takové besedy zúčastnil,zajímá mne to.Pokud projde ona smlouva TTIP,můžeme zrušit některá ministerstva.Také je jasné,že budeme odebírat zboží,které nám nabídne USA v takovém případě,budeme odebírat ze Saudské Arábie,plyn podobně,ale za Americké ceny.Právě mám obavu u zemědělských produktu,že se můžou dovážet produkty Polské a naše půjdou na západ.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 4. Jelikoz redakce nedala dosud prostor k vyjadreni spadnuteho nemeckeho letadla,vyuzim tedy tohoto mista, aby ctenari posoudili tyto skutecnosti.
  Posledni je vyhodnoceni te tak dlouho nenalezene skrinky, kde se uvadi, ze ten vrah jeste nekolikrate manipuloval s rizenim, aby zvysil rychlost padu.V celem tom vysvetlovacim objasnovani jiste mnoho lidi
  nemuze pochopit, ze ten, kdo se rozhodl se zabit by vubec nebral ohled
  na 149 mrtvych, kdyz ten pilot se bezne bavil se sefpilotem,dale ze
  ten sefpilotem pry bouchal sekerou a proto uz tento nazor dale neopakovali,ale tvrdi, ze clovek, ktery ma stress prestane myslet a vrazdi. Dale uvadeli, ze bylo zachyceno jeho normalni dychani.
  Tedy podle techto informaci byl postup nasledujici:
  musel vedet ze se chce zabit a s nim 149 lidi, vcetne jeho znamych letusek a sefpilota.
  Nevedel asi jak to udela, a kdyby ten sefpilot nesel na zachod, tak by to nemohl udelat. V tom napeti dychal normalne a jeste par minut pred smrti zvysoval rychlost padu coz nemusel a stacilo vypnout motory.
  Lituji, ze se k tomu vracim ale kazdeho normalniho cloveka musi napadnout proc se tak lze
  1.technicka porucha by znamenala stahnout vsech tisic letadel a strach z letani
  2.kdyby to bylo provedeno jako zkouska -test novych laseru pak staci i slaby laser zamireny na osobu, aby prestala videt anebo aby byla omracena-male paprsky delaji i kluci kdyz sviti na letadla
  3.Vse navsvedcuje tomu, ze s lidmi nekdo hraje spinavou hru


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím.
   Až příliš moc nejasností,až neuvěřitelných zpráv a vyjádření.
   Že se to stalo,zrovna v tedy,když byl první pilot pryč.Pokud nezveřejní detailní záznamy skřínek,můžeme spekulovat,jak to všechno bylo.Zatím nevím,jestli se roztříštilo o masiv,nebo ještě před nárazem.
   Těžko se dá zjistit,jestli to mohl zapříčinit laser,muselo by být něco spáleno,co asi v tomto případě,nepůjde.
   zemedelec.

   Smazat
  2. No, jeden nenormální pomatenec, nic moc. (To spíš - co měl uhlídat jeho zaměstnavatel?)

   Mě se jeví zajímavější případy "normálních" pomatenců, ve velmi vysokých funkcích, tedy supernebezpečných. Let MH17.
   Děda.

   Smazat
 5. Dejme tomu "premiéra" této besedy již byla,
  a to neobyčejně zajímavá,
  zde:
  https://www.youtube.com/watch?v=ymWj5AwJF88
  Děda.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.