Reklama

středa 1. dubna 2015

Wall Street Journal: Volby ve Francii "vyhrál" Putin

1. 4. 2015    zdroj a zdroj-WSJ
V komunálních volbách ve Francii získaly většinu hlasů pravicové a ultrapravicové strany, které zastávají proputinovskou pozici. Pomocí tohoto kurzu řeší své vnitřní problémy, píše Wall Street Journal. Ale tak vysoká podpora mezi obyvatelstvem ukazuje, že Francouzi postrádají silného vůdce, jako je například ruský prezident, dospěla k závěru publikace.


Strany pravicového a ultrapravicového zaměření získaly v komunálních volbách ve Francii celkem 54,6% hlasů. Politici tohoto křídla mají obecně pozitivní vztah ke kurzu Vladimíra Putina, proto se reportér Wall Street Journal domnívá, že podobný výsledek nemůže Rusko nepotěšit.

Tak členové strany Nicolase Sarkozyho, který nazval rozpor mezi Ruskem a Evropou "tragédií" a považuje Rusko za "přirozeného partnera" Francie, získali 29,4% hlasů v prvním kole hlasování. Extrémně pravicovou stranu "Národní fronta" Marine Le Pen podpořila více než čtvrtina Francouzů, a ona přitom trvá na tom, že Francie musí vystoupit z NATO, a vyzývá ke spolupráci s Ruskem jak ve vojenské oblasti, tak i v oblasti energetiky. Ukazuje se, že většina Francouzů podporuje myšlenku, že Francie potřebuje silného vůdce, uzavírá autor a vychází při tom ze skutečnosti, že obě strany podporují politický kurz Putina.

A i když samotné výsledky tohoto hlasování neznamenají, že Francouzi schválili připojení Krymu k Rusku, poznamenává autor článku, ale spolu s uznáním geopolitické slabosti Spojených států to má důsledky pro evropskou politiku. Takto, píšou noviny, se Kreml snažil ukázat Evropanům, že USA jsou slabé, a část Francouzů tomu uvěřila.

Francouzi nevěří slibům Washingtonu o použití síly zejména poté, co v případě Sýrie se k bombardování nerozhodly, a v případě, že by uskutečnily letecký úder, je pravděpodobné, že IS by se tak nerozšířil. Autor je přesvědčen, že právě tato pochybná bojeschopnost Washingtonu zajistila půdu pro růst proputinovských nálad ve Francii.

Ironií je, že samotný Sarkozy, který podporuje Putina, byl svého času nazýván Sarko-Američanem. Ale již v roce 2008, když vystoupil jako prostředník v době urovnání krize v Gruzii, nezačal přikazovat Rusku, a v roce 2011 podepsal smlouvu na dodávku "Mistralů" do Ruska. Teď obviňuje Hollanda, který pozastavil dodávky vrtulníkových lodí Rusku, že tančí, jak pískají USA. Podle autora článku se snaží zbavit se proamerické image před volbami v roce 2017. Pokud jde o Marine Le Pen, proputinský a protiamerický postoj jí umožňuje, aby odvedla pozornost od image nepřijatelné strany, ale zároveň má ujistit příznivce v její vytrvalosti.

Autor článku ve Wall Street Journal se nedomnívá, že tyto proputinské nálady vydrží dlouho. Alain Juppé, bývalý premiér, ministr zahraničí a nyní soupeř Sarkozyho, který může být nominován v prezidentských volbách jejich stranou, řekl, že pokud Putina nezastaví, bude i nadále pokračovat v ofenzivě.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. Nemůžu poznat který z těch dnešních článků na Nové republice je Apríl. Je to vážně oříšek který sám asi nerozlousknu. Můžete mi dát malou nápovědu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kupte si Charlie Hebdo, to bude tak akorát pro Vás.

   Vymazat
 2. Ve Francii jsem byl před necelým půlrokem u svých známých.Mají obrovskou farmu v Lotrinsku.Mohu říct,že silně podporují Marine Le Penovou a Putina.Docela mi to vyrazilo dech.Řekl bych,že nejsou ve Francii sami.

  OdpovědětVymazat
 3. Dost mě pobavil vysvětlení hlásné trouby "vólstrýtu", že Francouzi jsou zklamání malou bojovností USA a proto preferují spolupráci s Ruskem... řekl bych, že "malá agresivita" USA není hlavní příčinou... ;)-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas, také mě vysvětlení proamerické hlásné trouby pobavilo. Začínám mít pocit, že Američané už naprosto zdegenerovali. Trapný plátek.

   Vymazat
 4. Francie měla vždy k Rusku blízko. Ruská šlechta trávívala zimy v Paříži a nechala ve Francii moře peněz. Až na extempore s Napoleonem to trvá dodnes. A současná politika USA se Francouzům nelíbí. Kdyby dnes někdo navrhl Putina za francouzského prezidenta dostane 95 % hlasů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 95% hlasů.... ty jseš ale blbísek...

   Vymazat
  2. 95% se mi zdá hodně ale 94% beru. Pokud bude Amerika svými postupy a postoji dále v Evropě řádit, tak proamerické zůstane Polsko, Ukrajina a pražská kavárna.

   Vymazat
  3. A Sobotka se Zaorálkem, pátá kolona kavárny.

   Vymazat
  4. Sobotka a Zaorálek, taky mnozí jiní, se nažrali geneticky upravených potravin, což jím změnilo DNA, tvz. Americký číp. Je možné, že do dvou let se projeví i vedlejší účinek, 160kg a všechno v pase.

   Vymazat
 5. Já tomu nerozumím. Proč se těm kteří se nechtějí nechat zadlužovat a zotročovat sionisty říka ultrapravice? Vždyť Evropu řídí utradobytek a jak jinak se tomu bránit!?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neurážela bych tímto přirovnáním zvířata, ale jinak souhlas.

   Vymazat
 6. John Vinocur mě nepřesvědčil a Sarkozy může opět změnit názor

  OdpovědětVymazat
 7. Šmejdi vo Francúzku nepochopili čo sme im naznačili streľbou v redakcii novín Hebo. Tak nič, skúsime im to povedať lopatisticky. Nejaká veľká teroristická akcia by to vyriešila raz a navždy. Zbúrame ajfelovku a hotovo. A bude pokoj. Čo si to dovoľujú šmejdi. Ísť z ruskom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, Ejfellovku ne, ještě by si mohl někdo všimnou, že na Petříně stojí její malá replika...

   Vymazat
 8. Chudák Putin, i do voleb se plete. Byl to byl asi apríl. Co ještě se stane, za všechno on může. A co Obama, já nic, já muzikant!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Důrazně žádám Vladimíra Vladimíroviče, aby okamžitě zarazil to protivné sněžení. To už fakt přehání!

   Vymazat
 9. Jo, taky mě to napadlo, že si Holland s těma lodičkama naběhl a Sarkozy si s Putinem v poslední době silně cvrlikal. No, to jsou paradoxy.

  OdpovědětVymazat
 10. Komouši mají jak vidno po Klausovi nového kámoše. Hlavní iniciativa v rozpoutání útoku na Lybii je zapomenuta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak za tu iniciativu asi iniciátorům slíbili Amíci?

   Vymazat
 11. Typicky manipulativní článek. Národní fronta nezvítězila kvůli svému programu - vystoupení z NATO, posílení spolupráce s Ruskem, ale kvůli tomu, že Francie potřebuje silného vůdce a Amerika je slabá, protože nezaútočila na Sýrii. Koho chleba jíš toho píseň zpívej má jak vidno univerzální platnost. Stejně Churchillovo Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval.

  OdpovědětVymazat
 12. Sarkozy pochopil,že před kandidaturou na prezidenta nemůže veřejně vystupovat proti Putinovi.Veřejné mínění ve Francii by mu to nezapomnělo.Jeho falešná hra se odhalí až po jeho zvolení.Kdo jednou zradil zradí vždy!!!Kdopodoproval jeho první zvolení za prezidenta?Odpovězte si sami

  OdpovědětVymazat
 13. hrabě Kocharowski2. dubna 2015 19:35

  Na té fotce vypadá velmi nebezpečně, ne jako Sarko-Američan, ale spíš jako Sarko-farka, ještě bambitku, a jako by mu z oka vypadl.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.