Reklama

úterý 5. května 2015

Vysmátý Bakala... Chytrým patří svět, blbým lopata


Pavel Šplíchal
5. 5. 2015   A2larm
Miliardář Zdeněk Bakala a jím vlastněné společnosti na Ostravsku ukazují, jak se obchoduje s chudobou.
Například skrze privatizaci podnikových bytů. Na počátku bylo křivé slovo.


Příběh privatizace bytů OKD je notoricky známý a podle některých prý dokonce už i nudný. Nadávat na mafiánský kapitalismus totiž umí každý. Zdeněk Bakala slíbil těsně po privatizaci společnosti OKD nájemníkům, že jim byty odprodá za cenu, za kterou je od státu koupil, tedy průměrně za 40 tisíc korun. Nikdy to neudělal a tento fakt se stal jedním z nejznámějších antibakalovských argumentů. Občanský odpor proti této pro region zvlášť nevýhodné transakci skončil rychleji, než začal. Tunely devadesátých let často vnímáme jako abstraktní cifru, o kterou přišel stát (či společnost). Ostrava a další města, kde jsou bývalé byty OKD (dnes je vlastní společnost RPG byty), nám ale umožňují ve vytunelovaných kulisách přímo žít. Více než polovina bytů v ostravské Porubě patří Bakalovi, stejná situace je v Karviné a v dalších městech. Jakkoli archaicky a až pateticky působí označení „uhlobaron“, pro člověka, kterému patří celé čtvrti, přesnější výraz není.

Na počátku bylo křivé slovo

Přestože tunel už je skoro u konce, život v ožebračeném regionu jde dál. Patrná zpustlost, která je běžná ve spoustě periferních oblastí Česka, má na Ostravsku konkrétnější a osobnější dimenzi. Korupce a tunelování má v Ostravě jméno Zdeněk Bakala. Málokde se mizerné výsledky české privatizace a s ní souvisejícího tunelování dotkly lidí tak přímo jako v kauze bytů OKD. Je to i kvůli tomu, že v těžkém průmyslu působilo jen několik velkých podniků, a tunelování tak probíhalo ve větším. Když jsem narazil na lidi ze sdružení Byty OKD, kteří se snaží zvrátit vývoj a byty získat, a začal za nimi jezdit, zajímalo mě především, o co ještě bojují a jestli po tak dlouhé době ještě doufají v nějaký pozitivní výsledek. Mediální výstup byl nakonec nad očekávání – díky Robinu Kvapilovi a České televizi vznikl o boji těchto lidí půlhodinový dokument pro pořad Nedej se. Zde

Matení veřejnosti, ať už od počátku záměrné či nikoli, bylo ze strany vedení OKD vysoce efektivní. „Vůbec jsem neměla důvod pochybovat, že by nám byty neprodal,“ přiznává Helena Řegucká, místopředsedkyně sdružení Byty OKD, které vzniklo v návaznosti na neplnění Bakalových slibů a shromáždilo šest tisíc podpisů pod prohlášením, že by nájemníci byty rádi odkoupili – podle původních slibů. To dnes ovšem mluvčí společnosti RPG byty odbývá s tím, že šlo o jakési „coby, kdyby“.

„Udělali z nás občany druhé kategorie, nesvéprávné lidi,“ říká bývalý horník František Kašík, který v Porubě dostal dekret na byt za podpis smlouvy na deset let práce v dole.

Asi největší lží, které se společnost RPG byty dopustila, bylo vysvětlení, proč byty neprodá původním nájemníkům, jak to slíbil přímo Bakala. Důvodem pro tento krok měla být údajná špatná finanční situace nájemníků. S tímto tvrzením společnost vyrukovala, přestože spousta nájemníků s příslibem možnosti koupit si byt investovala své peníze do rekonstrukcí. Minimálně část z nich tedy peníze mít musela. Dnes z nájemníků dostává RPG na nájmu za rok víc peněz, než měla být původní cena celého bytu.

Za normalizace bylo získání „papíru“ na byt jednou z mála možností, jak se dostat k bydlení. V případě OKD to znamenalo „upsat se“ například na roky k práci v dole. Byt tak místní lidé získali za těžkou a mnohaletou práci. Pokud měl někdo právo něco privatizovat, byli to právě oni. Místo nich ale byty dostal od státu skoro zadarmo Bakala. Jinak než krádež se to asi nazývat nedá. „Udělali z nás občany druhé kategorie, nesvéprávné lidi,“ říká bývalý horník František Kašík, který v Porubě dostal dekret na byt za podpis smlouvy na deset let práce v dole a fáral nakonec celý pracovní život.

Bez odporu

Jedním z výsledků mlžení RPG bylo také to, že se nepodařilo vytvořit soustavný občanský odpor proti nespravedlivému postupu. Na vině ovšem byl i nedostatek solidarity mezi lidmi a selhání místních politiků, kteří měli – stejně jako někteří odboráři – skrze dobře placenou účast v dozorčích radách blíže k Bakalovi než k lidem, jejichž zájmy měli hájit. Občanskému sdružení Byty OKD se sice ve chvíli, kdy začalo být všem jasné, že Bakala své sliby nesplní, podařilo zorganizovat několik debat a demonstrací a získat širokou síť aktivních podporovatelů přímo mezi nájemníky. Ale bez větších úspěchů. To vedlo většinu nájemníků ke skepsi, a pokud na to měli peníze, Bakalovy byty opustili. Za nájemníky se podle předsedy sdružení Romana Macháčka nepostavily ani odbory – prý se zajímají jen o současné zaměstnance. Podobnou zkušenost popisuje i místopředsedkyně Helena Řegucká, která očekávala podporu od sdružení horníků v důchodu. „Kdo by měl být naštvaný víc než oni? Vysoké nájmy nejvíc dopadly na vdovy po hornících, které s nízkým důchodem nezvládají ani zaplatit nájem. Ale oni řekli, že jim Bakala zrekonstruoval klubovnu a že proti němu nepůjdou,“ popisuje Řegucká. Rozporné zkušenosti mají nájemníci i s politiky. Vyzdvihují například jednání Jiřího Paroubka, který byl prý ochoten se za ně postavit, v současnosti si zase něco slibují od Andreje Babiše. Politici jim však reálně nikdy nepomohli.

Hlavním problémem regionu je pochopitelně vysoká nezaměstnanost, jenže i zde vina částečně leží na místních oligarších. Podnikání Zdeňka Bakaly je spíše vysáváním peněz, dokud to jde, než dlouhodobým investováním a rozvojem regionu. Podle Lenky Zlámalové nahromadil Bakala během svého působení na Ostravsku až 60 miliard korun čistého zisku. A ty tam teď viditelně chybějí. Státní nebo krajské instituce přitom naprosto selhaly. Peníze získané těžbou uhlí nezůstávaly v regionu a nebyly tedy použity – jako například při útlumu těžby v Německu – ani k postupné rekvalifikaci po částech propouštěných horníků.

Oligarchizace obchodu s chudobou

Co dělat v oblasti, kterou získáte zadarmo, vysajete ji, peníze odvedete mimo region a zůstane po vás nezaměstnanost a chudoba? Překvapivě, můžete tam vydělávat dál. Dominantní postavení na trhu s byty umožňuje společnosti RPG velmi výhodně participovat na takzvaném obchodu s chudobou. Tunelování veřejných zdrojů totiž může probíhat i dávno potom, co jste všechno úspěšně vytunelovali.

Ne všechny domy v Karviné, Ostravě-Porubě, Havířově a dalších městech regionu sice patří PRG, ale v některých lokalitách jde o víc než polovinu bytů. Například v Karviné můžete vedle sebe vidět dům, který patří společenství vlastníků a dům ve vlastnictví RPG. Zatímco v Bakalových domech jsou pouze vyměněná okna (nájemníci mluví o zatékání do domu a další komplikacích), dům ve správě vlastníků je revitalizovaný, včetně zateplení. Takto mohla vypadat velká část měst, kde jsou domy Zdeňka Bakaly. Jenže ty se místo toho vylidňují. Movitější nájemníci pochopili, že jim Bakala nic neprodá, koupili si svůj byt na hypotéku a odstěhovali se pryč. V zásadě nevýhodné nájemné je tak volbou především pro ty, kteří jinou volbu nemají (nebo mají k místu opravdu silný vztah).

Zůstávají starší lidé a stěhují se sem noví nájemníci, kteří už nemají hloupé „coby kdyby“ požadavky na odkoupení bytů a platí nájem bez remcaní. Většinou jim na něj přispívá i stát, k čemuž jim pomáhá samotná RPG. Nezájem o volné byty přitom cenu bytů nesnižuje. Místo toho RPG drží byty prázdné (podle některých obyvatel je to až 40 procent bytů), díky čemuž udržuje vyšší cenu „v místě obvyklou“, podle které se určuje výše státního příspěvku na bydlení. Nájem, který nejsou schopni nájemníci zaplatit, tak doplácí pomocí neadresných přípěvků na bydlení stát. I život chudých a nejchudších tak dokáže někomu vydělávat velké peníze – aniž by z toho něco měli ti na dně. Faktickým příjemcem sociální pomoci je majitel bytů.

A dál?

Roman Macháček – asi jako poslední ze sdružení – nicméně zůstává optimistický. Několik let rozkrývá pozadí privatizace a vydobyl si jistý respekt i u protivníka. V RPG neradi slyší, když nájemník, který například nesouhlasí s dalším zvýšením nájemného, o „tom chce dát vědět Macháčkovi“. Macháček vše prožívá s klidem IT analytika. „Je to systém, který testuje fungování demokracie. My máme všechny informace, čili pokud tento systém funguje, pravda musí vyjít najevo,“ říká Macháček, který doufá, že by mělo dojít k narovnání a že ti, kteří zprivatozovali OKD (tedy KARBON INVEST a jeho nástupci), budou muset vrátit peníze ve výši až 17 miliard, které získala díky nepravostem v privatizaci. „Já bych se v té situaci chovala stejně jako Bakala. Když mu to dovolili, proč by to nechtěl,“ říká skeptičtější místopředsedkyně Řegucká. „Jak říkal můj tatínek, chytrým patří svět, blbým lopata.“

38 komentářů :

 1. Když vidím fotku toho prasete, otevírá se mi v kapse palice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co čekat od kamaráda Havla a Schwancerberga. Všichni stejní dacani.

   Smazat
  2. Jaká palice?

   Smazat
 2. Není povinnost bydlet u Bakaly a jakkoliv jej podporovat. Naštěstí. M.J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi jste to nepochopil, co tam píšou, tak ještě jednou a čtěte si to nahlas.

   Smazat
  2. No já čtu, jak někomu vadí, jak Bakala nakládá s majetkem. Samozřejmě nehájím způsob, jakým jej nabyl, ale značná část článku na mě působí stylem "mám sakra právo bydlet u Bakaly, tak ať mi to zařídí; to, jak se k těm bytům chová a jak pořád zvyšuje nájem, je trestuhodné, ať to nedělá". Kdo komu brání od toho Bakaly odejít a poslat ho do $%^&? Hlasování nohama a peněženkou je to nejúčinnější, co člověk má. A pak ten majetek bude pro Bakalu zcela bezcenný - a to je ten nejlepší trest, jaký mu můžete dát. M.J.

   Smazat
  3. Až to někdo narafičí tak, že přideš o své auto, tak si vzpomeň, že není povinnost jezdit autem.

   Smazat
 3. Jó, když jste jim "to" proletáři sežrali i s navijákem, tak teď spíš tlučte hlavou do zdi a nekňučte. Špatně jste se učili a jak říkala moje babička, "když budeš blbej, budeš platit". Nakonec devastace školství má své kořeny v ďábelsky vychytralém plánování růstu blbců a obsluhovatelů výrobních pásů. Lenina a jeho "Učit se, učit se, učit se...!" jste dehonestovali, teď sklízíte trpké ovoce lenosti v učení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tolik schizofrenie v jednom odstavci se teda jen tak nevidí.

   Smazat
  2. Svět tvoří lidé chytří, méně chytří a bohužel hloupí. Včem byl dán do vínku jejich talent, nikdo na tom nemá pražádnou zásluhu!!! A z hlupáka chytrého neuděláš tím, že se bude učit, učit a učit, to bys i ty (podle mě chytrák) měl vědět. A ti chytří by měli těm hloupějším pomáhat, protožejim byla chytrost dána. A většina těch s lopatama nemá ani čas sledovat dění ve světě přes internet, zmanipulovanou ČT apod., co se vklastně děje, protože musí makat! Bohužel současný svět je zkažený, mamon vítězí nad lidskostí. Ale myslím, že není všem dnům konec a upřímně řečeno, po smrti bych nechtěl být v kůži takového Bakaly, protože na každou svi.i se vaří voda a Bůh je spravedlivý!!!

   Smazat
  3. Spravedlnost po smrti pro hříšníky je asi tak motivující jako nebe po smrti pro poctivé blbce. Nezapomínejte, že Ježíš, kterého si křesťané všude vyvěšují jako svůj symbol, hlásal království nebeské na zemi. A tak ho ukřižovali a vysvětlili všem, že na zemi se musí trpět a teprve když trpíš dost, pak možná, ale jenom možná přijde nějaké posmrtné nebe. Chytrý tah od hochů s talárem. Proto se dnešní demokratičtí reformátoři tak bratříčkují s katolickou církví, neboť vírou zblblí, odevzdaní a zlepšení nečekající obyčejní věřící jsou ideálně ovladatelní pro jejich nekalé cíle.
   Pak tu někdo psal, že bydlet u Bakaly není povinné a že nejlepší trest pro Bakalu bude ten protest proti němu vzdát a byty uvolnit. Myslím, že tomu by se pan Bakala od srdce zasmál, tak jako na té fotografii. V takovém případě by totiž pan Bakala zvítězil hned dvakrát. Zbavil se remcajících nájemníků a z případných prázdných bytů (pokud se v úplném klidu nezaplní neremcajícími, jak se píše v článku)může udělat sociální bydlení, na kterém bude za vydatného přispění státu (tedy daňových poplatníků) opět nechutně profitovat, jako se to už ledaskde děje. Takže, nevím, jestli bych já měla tu sílu vzdorovat nespravedlnosti, ale obdivuju všechny ty, co si to nenechávají líbit a nevzdávají to, už z principu. Nebe na zemi může existovat, ale musí se pro něj něco udělat.

   Smazat
  4. Jaký div, že Bakala ty nájemníky dávno nevypověděl, když jsou pro něj tak nevýhodní, jak tvrdíte. Já teda Bakalu za takového idiota nemám; byl by proti sobě, když by držel nájemníky, kteří se mu nevyplatí. Takže na svém názoru, že nejlepší trest pro Bakalu je prostě s ním neobchodovat, stále trvám. M.J.

   Smazat
 4. Úředníček Slávek se v případě Bakalovy OKD učil základy ekonomie, nyní tyto nabyté vědomosti uplatňuje v celorepublikovém rozměru. Učil se sice, učil, ale ničemu se nenaučil.

  OdpovědětSmazat
 5. Jenom další oligarcha,jen se mu nedaří v těžbě uhlí.Když bylo jednání ohledně dolu Paskov,jaký byl aktivní oligarcha Babiš a to o něčem svědčí,že jsou pod ochranou,ze zahraničí.Čeká nás něco takového,jak na Ukrajině.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, jsou pod ochranou Světového židovského kongresu, ten je spojuje. Ale nesmí se to říkat nahlas, natožpak o tom psát. Ale čtěte rychle, za chvíli to jejich souvěrec smaže.

   Smazat
  2. Snaží se to různě popírat,tlumit,odvádět od toho základního,ale nejde to,nedaří se,občanům se otvírají oči.Je to smutné pro tuto komunitu,že si zase přivolávají na sebe trest.
   zemedelec.

   Smazat
  3. Souhlasím s Vámi
   Je to xindl a ukradli to lidem za zlomek ceny.
   Myslím že OKD koupil za 4 miliardy to vytěžil zpět za rok.

   Dnes dostane 3. Miliardy.
   Tento tunel podpořil Sobotka jako ministr financí.
   Je mi lito pracujících.

   Smazat
 6. Za velmi velkým majetkem je zločin.

  OdpovědětSmazat
 7. Chudáci lidi, co tam bydlí, ale co mohou dělat, nikdo jim nepomůže. Proti takovému Bakalovi, který si nakradl a napodváděl miliardy a teď prý on a jeho žena budou vychovávat český národ. Je mi z toho špatně. Jsou to fondy z amerického velvyslanectvií a jakýsii fond Bakalových - budou si podchycovat nejschopnější studenty a pomáhat jim - no určitě zdarma a jen tak - Amerika potřebuje chytré a vzdělané a ty získává z jiných zemí, protože vzdělání v Americe je na hrozné úrovni. Amerika a jejich zaprodanci - jedna hrůza.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://www.bakalafoundation.org/nasi-studenti/2013/. Všimně te si jména "Ján Michalčák". To je studentík, který se za pomocí nadace Bakaly dostal na prestižní Britskou univerzitu. Je také zaměstnancem Amnesty international. Někdy na začátku roku tento havlistický studentík napsal (zřejmě jako domácí úkol) prezidentovi dopis ve kterém jej veřejně nevybíravě napadal.

   Smazat
  2. Ti chudáci lidi mohou bydlet jinde, Bakala nemá na byty monopol. M.J.

   Smazat
 8. Změnila bych název : Podvodníkům patří svět, slušným a poctivým lopata.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak k lopate a nevysedavat u pocitace !

   Smazat
 9. Pokud se nevyhlásí stanné právo, tak se multizloději budou jen smát.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A pokud se vyhlásí, tak taky, brečet budeme jen my normální lidé. M.J.

   Smazat
  2. To máte pravdu pouze pokud to vyhlásí současná garnitura.....

   Smazat
  3. Pokud to vyhlásí kterákoliv garnitura. Stanné právo je zákaz vycházení se střílením těch, kdo zákaz poruší. V případě dnešní internetové doby by se stanné právo nejspíše kombinovalo s vypnutím komunikací. Kdo by proklouzl? Pár šťastlivců a pak ti, co mají vlastní armády. Vážně by se za té jiné garnitury svině nesmály? Nepřál bych nikomu takovou nesvobodu, za žádné garnitury a z žádného důvodu. M.J.

   Smazat
 10. K anonymovi 18:27
  Přesně tak. Vychcanost není chytrost. Je to sprostota a bezohlednost, absence slušnosti.

  OdpovědětSmazat
 11. střely které jsou pro tohoto hajzla připraveny těm neuteče a bude mít vystaráno to co nakradl s oranžovým bohoušem toho si neužije !!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Kdy vám lidi konečně dojde, že cinkáním svazkem klíčů se v této republice nic nevyřeší!!!

  OdpovědětSmazat
 13. Kdo "prodal" byty horníků Bakalovi? Upřímnej Standa zvaný křitál. Zase vyhráli volby! Myslím že mu dali peníze a pro jistotu ho mongolové zlikvidovali, protože k nim nepatří.

  OdpovědětSmazat
 14. Bohužel, poprvé souhlasím s panem Bakalou, protože ČSSD zase vyhrála volby.

  OdpovědětSmazat
 15. Snad jednou přijde doba, kdy se všechny tyto lidské zrůdy typu Bakaly a spol. budou muset ze svých mafiánských zločinů zodpovídat před lidovými soudy, jako po druhé světové válce?! Komunisté jistě za období jejich vlády nadělali spoustu chyb a přehmatů, ale to, že takovým vyžírkům a keťasům, jako je tato vyobrazená zrůda s prasečím obličejem šli doslova PO KRKU je zcela správné a historicky odůvodnitelné!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Před lidskými soudy se nebude zodpovídat NIKDY! Volný pohyb osob a kapitálu to zajistí, naši soudci to svými "chybami" umožní. Vzpomeňte na Krejčíře, který odešel z vily obsazené PČR! Na exprezidenty a exdiktátory a na fašisty po II. WW
   Martin von Brünn

   Smazat
 16. Zdeněk Bakala-Kabala je jeden z mnoha židozednářů kteří rozkradli naší zem a kterým umetl Havel cestič

  OdpovědětSmazat
 17. Bohužel,v článku není docela zásadní informace.Kdo tenkrát za stát podepsal smlouvu o privatizaci OKD?
  Byl to náš Sláveček.Dle průzkumů,dnes jeden z nejoblíbenějších politiků v ČR.O Bakalovi si mohu myslet cokoliv,a není to nic dobrého,ale on tehdy jen využil situace.Tedy,byl Sláveček v čele MF takový neschopný blbeček,anebo taková gaunerská svině.
  Atˇ je pravda jakákoliv,Sobotka v čele vlády je bezpečnostní riziko pro ČR,protože je vydiratelný.
  A tady máme možná důvod,proč je náš Sláveček tak pružný v názorech.

  OdpovědětSmazat
 18. Všechny války a konflikty vždy byly z důvodu nenažranosti finančních elit. Jedno jestli globálních, nebo národních. Ukrajina je čítankový příklad tohoto tvrzení. Jedná se jen o zdroje. Jedno jestli nerostné, územní nebo lidské. Kdy konečně dojde k prozření a pochopení téhle pravdy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Copak nenažranost, ale hlavně touha po moci a sklony k násilí. Špatná kombinace, obvykle přisuzovaná psychopatům. Největší průšvih však je, že ty psychopaty někdo poslouchá a že jim někdo slouží, ať už jde o vojáky, policisty, úředníky... M.J.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.