Reklama

.

.

čtvrtek 7. května 2015

Květnová revoluce 1945 z uhláku - 7. 5. 1945

7. 5. 1945

7. 5. 1945, Petr Ďoubalík, zdroj: Květnová revoluce  - obrazový památník hrdinství a slávy z velkých dnů lidového povstání, za redakce Vladimíra Peroutky vydalo nakladatelství Melantrich v Praze, grafická úprava V. Michal, vytiskla tiskárna Melantrich, cena 12 K.


Přidávám 70 let staré fotografie, naskenované z brožury, kterou jsem zachránil kdysi dávno z uhláku. Tyto jsou ze 7. 5. 1945. Oč méně jich je dnes, o to více jich bude zítra a pozítří.22 komentářů :

 1. Společné prohlášení Klubu na obranu demokracie, Svobodného fóra a někdejších účastníků předlistopadové nezávislé skupiny Demokratická iniciativa:

  V těchto dnech uplyne sedmdesát let od kapitulace nacistického Německa a od příchodu sovětských vojáků do Prahy. Byli jsme zbaveni smrtelného ohrožení. To, co pak následovalo, však znamenalo významný obrat v našich dějinách. Naše země byla násilně vytržena z prostředí, v němž se doposud odehrávaly její dějiny, a vržena do prostředí o hodně primitivnějšího a zaostalejšího.


  Za předlistopadového režimu bylo výročí příležitostí pro nesnesitelně duté oslavy a řinčení zbraní. Potvrzovalo se tak vždy znovu „věčné“ začlenění naší země do ruského komunistického impéria.

  Po listopadu 1989 oslavy čím dál tím víc sloužily k přehlušení nepříjemných otázek, k potlačení otevřeného, věcného a kritického přemýšlení o tom, co se v roce 1945 a bezprostředně poté vlastně stalo a co to znamená pro dnešek.

  Připomeňme si proto znovu události, které květnu 1945 předcházely, i to, co vzápětí následovalo.

  Druhá světová válka zastihla západní demokratické státy nepřipravené. Tváří tvář smrtelnému nebezpečí, které pro ně znamenalo nacistické Německo a jeho spojenci, jim nezbylo než se spojit se zaostalou Stalinovou despocií. Toto spojenectví bylo logické: Hitler Rusko zákeřně přepadl a pokusil se je zničit.

  Spojenectví západních demokracií a Stalinova Ruska mělo ovšem smysl jen jako dočasné spojenectví dílčích zájmů, ne jako spojenectví idejí a zásad. Západní demokracie a stalinské Rusko se nemohly shodnout ani na společném pojetí spravedlnosti, ani na budoucím uspořádání poválečného světa. Rozsáhlé oblasti střední a středovýchodní Evropy se záhy staly ruskou kořistí. Je nepochybné, že se na tom neblahém vývoji svou slabostí ve větší nebo menší míře spolupodílely i postižené země, to však vůbec nezbavuje stalinské Rusko zodpovědnosti za jejich přičlenění k impériu a jejich následnou čtyřicetiletou devastaci.

  Mír, který následoval, byl problematický a labilní. Ne náhodou se mu říkalo „studená válka“. Mluvit v této souvislosti bez dalšího o „osvobození“ je tedy víc než nadnesené.

  Co z toho plyne pro naši přítomnost a budoucnost?

  Česká republika je od svého vzniku demokratickým a suverénním státem. Její bezpečnost je pojištěna spojeneckými vazbami v rámci NATO a Evropské unie. To vše je třeba za všech okolností a všemi silami hájit.

  Naše země se zároveň průběžně potýká s dědictvím špatně zvládnuté minulosti od historického obratu v letech 1945-8.

  Naše země prochází v posledních dvou letech, od přímé volby Miloše Zemana prezidentem přes dramatický pád vlády až po sérii voleb do zastupitelských orgánů, které důkladně překreslily politickou mapu České republiky, vážnou politickou krizí. Zároveň se výrazně změnila i mezinárodně politická situace v našem regionu: Putinovo Rusko se vrací ke svým nejhorším tradicím a čím dál tím otevřeněji usiluje o revizi výsledků studené války.

  Dbejme o to, abychom dnes, za daleko příznivějších okolností, než jaké byly v roce 1945, nepadli do stejné pasti jako tehdy. Braňme liberální a demokratické základy našeho státního uspořádání: parlamentní demokracii, právní stát, zajišťující občanům základní práva a svobody, oddělení státních mocí, nezávislou justici a svobodná kritická média, kontrolující výkon moci. K naší nedávné minulosti přistupujme otevřeně, věcně a kriticky, nezastírejme si v této souvislosti ani vlastní selhání a viny, jak se na civilizovaný a kulturní evropský národ s našimi tradicemi sluší. A hledejme v těchto věcech srozumění s našimi sousedy: sdíleli s námi v dobrém i ve zlém naši tisíciletou historii, většina z nich prošla po konci války podobným vývojem a dnes jsou podobně ohroženi.

  Svou svobodu a suverenitu jsme v roce 1989 dostali skoro zadarmo, na dluh, jako dar. To se v dějinách stává. Vždy však přijde doba, kdy si obdarovaný musí obojí zasloužit a obhájit. Ta doba právě nadešla. Nedopusťme, abychom to, co jsme dostali darem a za co bychom měli být vděčni, nezodpovědně prošustrovali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsme suveríéní stát, jsme uměle šmejdy zadlužený protektorát, Rusko si nenechalo rozkrást zem jako na Ukrajině a 30 000 bezdomovců, sebevraždy zoufalých lidí není svoboda.

   Vymazat
  2. K Anonymní 7. května 2015 7:04

   Svoboda končí tam, kde začínají vládnout peníze - a ty peníze beze zbytku u nás vládnou. Otevřeně a nebo skrytě. Říká se jim "tunel", nebo "sponzorský dar" na umístění do rehabilitačního zařízení, domova důchodců, pro získání zakázky, pro strany se šanci vládnout, pro posun v žebříčku funkcí ve státní správě, pro: ... atd.
   Článek je jen takové jako oslavně-buditelské pele-mele s podtextem pokory směrem za Atlantik, bez jedné zmínky o skutečných historických podmínkách v uplynulých 70-ti letech, na který má sice pisatel nárok, ale pro jistotu se nepodepsal.

   Vymazat
  3. Pro 7:04
   Chtělo by se po přečtení Vašeho příspěvku říci- bůh ochranuj císaře pána a jeho rodinu-je ale možné že snad i hail Hitler.
   Něco tak podlého a tvářícího se jako seriozní zhodnocení je možno implantovat lidem bez mozku a zřejmě takto vykládáte historii našim dětem, -HRŮZA včetně vštěpování onoho principu sebepoškozování vlastní viny a selhání nás samých v dějinách-blábol na entou. Kde je Vaše vina a selhání pane- je minimálně tedy dvojí -dle Vás tehdy a dle mně hlavně nyní Vámi zkreslující historií národa.
   Naprosto jste opomenul o onom demokratickém západu který nejen že se před Hitlerem posral, ale i spolupracoval s ním podpořil ho a jeho snahu vyhladit některé rasy, prodal nás při jednáních nejen v Mnichově ale -jak tvrdíte zlořádu sovětů i na Jaltě a Postupimi atd. To tedy tznamená, že svým jednáním usvědčil sebe za nedomortacký západ ale hlavně za prospěchářský a zlotřilý a nedůvěryhodný spolek lumpů, s plnou hubou hezkých slov-a to jim zůstalo dodnes-viz současné dění ve světě.
   A na tuto mnohočetnou zradu, naši otcové a dědové zareagovali naprosto přirozeným způsobem- přimkli se k tomu , kdo je od nacistů skutečně osvobodili.
   Čili západ sám nás za prodal na východ a svými činy zapudil a vehnal v náruč tamtéž, tak jaké a pocity viny?
   Jdete už konečně do pr...le s Vašemi rádoby chytrými analýzami dějin- které pouze překrucují pravdu a kroutí ruce lidem do zadu- jste jak špína na a jak říkal Váš guru krátká kalhota KALÍTE VODU VAŠNOSTI.

   Vymazat
  4. vlast tě (8:08) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
  5. 8:08
   Pultere,jsi mimo mísu,ale za to si můžeš sám,máš špatné přátele,kteří ti vymyli mozek. Jinak si tvůj projev nedokážu vysvětlit.

   Vymazat
 2. 7:18

  Asi nevíš, že v Rusku existuje cca 100 dolarových miliardářů, v (vím že menší ale zato bohatší) ČR asi jen 4. To jen pro představu k tvému blábolu, že si Rusko nenechalo rozkrást zem. Dále, víš třeba kdo vlastní slavnou automobilku Lada a zachránilji před krachem? Zjisti si to, ty protektoráte, budeš překvapenej.
  Sebevražd bylo ve slavném socíku cca 2x více než dnes, hlavně na přelomu 60. a 70. let. A ano, bezdomovectví je daleko větší svoboda, než zavření dotyčných do kriminálu za příživu jako to dělali komouši.

  Tolik asi k tvému blábolení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trolle, trolle, ty starej vole, máš asi v prdely vražený voje. :-)

   Vymazat
  2. 10:17

   Jen víc takových argumentačních a diskusních velikánů jako jsi ty. Aspoň každý názorně vidí co jste tady za sbírka primitivů.

   Vymazat
  3. vlast tě (10:17) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
 3. Dost nechápu, jak můžete reagovat na pitomečky A 7.04, nebo 8.08. Takové myšlenkové hnidy nestojí za zmínku. Domnívám se, že sami za chvíli pochopí o co jde. Pokud na to mají. Všechno spěje ke změně světového řádu a ti loutkovodiči, kteří svěřili po 2 SV správu svých financí do rukou USA zjišťují, že tito svoji roli hrubě neplní. Takže je třeba změnit správce. Kdo to bude to jejich kluby (Bildenberg, A 300 etc.) právě řeší. Braly by Rusko nebo Čínu. Ti mají ale jiné zájmy a přípravy na jejich scénář jsou v plném proudu - společenství BRICS, posílení bilat.vztahů, nová Banka AIIB, příklon členů NATO (Turecko s druhou největší armádou NATO) atd. atp. Takže chlapci A 7.04 a 8.08. Pěkně poštěkávejte a čekejte. Dojde na vás. Vidina toho, že vesnice o 5,5 mil. obyvatel, nějaké Česko na tomto světovém historickém kvasu něco změní je z pohádek typu "...a když jsem se probudil, zjistil jsem, že mám ruku v nočníku a já myslel, že plavu v moři". Krásný den přeju.

  OdpovědětVymazat
 4. to je správnej prasečák http://antiilluminati.net/odchod-duchodu-ve-veku-50-let-9000-eury-mesicne-uredniky-eu-schvalen/

  OdpovědětVymazat
 5. ČT 2 je válečný kanál. Už asi tak dva roky je tento kanál zaplevelen všemi druhy válek, všechno rozebírá do detailů, asi aby bylo možno všechna fakta přemanipulovat. Jinak smysl tohoto věčného vysílání válek v TV nechápu. Zábavné to není, poučné už taky ne, protože jsme zahlceni násilím ze všech stran, a navíc se ukazuje, že úplně všechno bylo jinak, všechno jsou jen trapné šaškárny a hrátky těch, kteří mají nutkání a potřebu hrát si na bohy - tedy defektních, mentálně postižených, duševně zmrzačených lidí -psychopatů. Kdyby nebylo těch dokumentů s hromadami mrtvých lidí, mohlo by se mít i za to, že jsou to nějaké zvrhlé inscenace z Hollywoodu. Však už se taky stírá rozdíl mezi umělým uspořádáním válečné vřavy a skutečností. K čemu to je? Lidskej život je krátkej - proč ho blbě promrhat zaobíráním se tragediemi, násilím a hrůzou? A opakem k tomu mají být přiblblé seriály, trapné a hnusné reality šou, výměny manželek, snímky, kde se lidi brodí doma odpadkama, snímky o sexuálních výstřednostech, nebo pořady jako je Kurňa co to je, a dalšími, tak hroznými hovadinami, nad nimiž zůstává rozum stát. Z jedné strany se válčí, z druhé strany se na nás valí takové hovadiny, že není vůbec lidsky pochopitelné kdo a proč toto tvoří - a kde je něco normálního?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je standardní masmediální příprava ovčanů na válku, soudruh Goebbels se v hrobě radostí vrtí.

   Vymazat
  2. Kdyby byl klid a mír na obrazovce, tak by Češi těžko pochopili, proč Babiš udělal ve Washingtonu stojku a dá 20 miliard ročně na produkci amerického vojensko-průmyslového komplexu.

   Vymazat
 6. Jenže třeba zachránil naši zem a občany před sankcemi a vyhladověním? Bůhví čím mu tam pohrozili - jsou to jen sprostí a odporní vyděrači, po světě zabíjejí státní prezidenty, rozpráší vlády a nechají dezorientované a vyplašené občany se navzájem pozabíjet a při tom se o tom všelijak bohabojně žvaní stylem -to oni, ti tamti, my ne, ti jsou lepší a tamti horší - apod. Uprchlíci a světový bordel jakbysmet. Americký systém zbordelizování světa a vyvrácení všech zemí z tradičních kořenů a jistot. To je jejich styl. Co sami nemají, nesmí mít nikdo nikde. Pořádek, sociální smír a řád. S tím se nedovedou a nechtějí srovnat, protože víc lumpáren se schová a přikryje v bordelu, nejistotě, a neřádu. Na americkou zakázku nám EU nařídila zbavit se soběstačnosti v potravinách i v průmyslu, nařídila starat se o menšiny, a vypiplat jich tady co největší množství, a taky vyprodukovat chudobu, aby bylo možno s ní bojovat. Tak teď to tady máme přesně tak, jak znělo zadání. A protektorát musí držet hubu a krok počínaje posledním moulou, přes ministra financí, konče prezidentem. Jinak - potravinové embargo a jací budou Češi? Farmáři by vyhnali ceny produktů na úplné maximum (jak už je tady každý zkažený), takže by přežili zas jen zbohatličtí chrapouni a političtí mizerové, ostatní občané a děti by chcípaly hlady na ulicích, media by to posílala do světa jako varovné memento, co se stane se zemí, která se zprotiví bohům v Jůesej. Exemplární trest je naučný.

  OdpovědětVymazat
 7. Jeste bych komunistum pripomenul, ze ty volby v roce 46 kterymi se porad tak chlubi sice vyhrali, ale dalo jim to pravo vladnout pouze 4 roky.
  Zbytek byla nezakonna, zlocinna diktatura za kterou by meli byt jeste dnes potrestani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zbytečně se tu rozčilujete Anonyme 18.58. Svoje antikomunistické výlevy si běžte realizovat diskusního koutku Haló novin. Vaše neznalost historie nás tady obtěžuje.

   Vymazat
 8. Historikove nam stale lzou a jsou to to co oblbuji narod. Je videt, ze pisou o dejinych v zavilosti na svych panech.Bylo o tom napsano jiz hodne a tedy jen strucne.
  POLSKO - proc najednou se mluvi o Polsku jako o hrdinem narodu, ktere bylo utiskovane sovetskym svazem.? Maji za ukol ocernovat hlavniho bojovnika proti nacismu a to je dnesni Rusko.Kdo jim tento ukol dal je jasne - je to ta klika v USA, ktera chce vyvolat svetovy neklid
  aby narody se navzajem nenavidely a aby mohla snadno ovladat cely svet .Jejich cil je od nepameti - intrikami, korupci,i valkami snadno vladnout.
  Pripominaji Katyn, ale nerikaji, ze po slavnem padu polske armady, jejich hrdinni dustojnici utekli k nenavidenym Rusum a Rusove je mohli poslat zpatky. Kdyz pozdeji Hitler napadl SSSR tak odmitli bojovat po boku Rude armady.Chteli v te strasne dobe jen k Anglicanum.
  PRAZSKE POVSTANI
  Najednou se lidu vyklada, ze bylo vice mrtvych a proc to nebylo znamo jiz v roce 1945.Protoze bylo vice mrtvych Nemcu,kteri viselii na kandelabrech a zapalili je jako zive benzinem.To nebyli vojacii, ale i civiliste-zeny a deti. Nikdo neuvede, ze mezi prvnimi co volali po
  pomste byli casto kolabaronti, zejmena cetnici.I ti hlasetele ceskeho
  rozhlasu. Samozrejme, ze tam Nemci nevybrali nespolehlive.
  Nerika se, ze jedinym pranim Nemcu bylo se dostat z Prahy a samozrejme, kdyz po nich nekdo strilel, tak se museli branit.
  Byly to zbytecne obeti - ve vetsine ceskych mest jiz koncem dubna nebyl ani jediny nemecky vojak.Pokud tam zahynuli nasi lide, tak to bylo vzdy v prestrelce a i bez nich by Nemci z Prahy odesli.
  Proc se nepise o tom, ze Ceska narodni rada uzavrela dohodu s nem.voj.spravou o klidu zbrani a umozneni Nemcum klidny odchod.
  KDO BOJOVAL NA STRANE NEMCU BYLI I SLOVACI
  Pravda, ze ne jiz v dobe, kdy Nemci ustupovali nastalo povstani, ale
  kdyby Nemci vitezili, tak by byli s nimi zrovna tak jako nasi cetnici , vladni vojsko, hlasatele a redaktori ceskych novin.,
  Nemuzeme obvinovat Slovaky -delali to same, co lide u nas v dobe vitezstvi Nemecka.Hitler nechtel, abychom sli bojovat proti SSSR.
  Potreboval sikovne delniky a uredniky.
  TAKOVOU PRAVDU HISTORIKOVE SE BOJI UVEEJNIT

  OdpovědětVymazat
 9. Titulek - naciste jeste po skonceni valky u nas vrazdili je hnusna lez.
  Samozrejme, ze nelze vyloucit, ze pri vzajemnych bojich doslo k zabijeni ale nikdo nedal rozkaz - jak se nyni uvadi - zabijejte Cechy!!!!!!!
  Jiste mohli zabit jako v kazde valce i nevinne, ale rozhodujici jsou rozkazy a nemecky vojak rozkazy vzdy poslechne.
  A kdo mu je mel v kvetnu dat -.Hitler byl mrtev a jeho podrizeni se snazili nekam uteci. Proc se ale mlci o zverstvach na nemeckych civilistech a na tech, co se vrhli na jejich majetek.To same bylo i vSudetech.
  Lida Baarova a Adina Mandlova je typickym prikladem. Cim se provinili tyto herecky, ze hrali s Nemci a co delali cesti cetnici a urednici?
  Obe dve herecky to spravne popisuji ve svych knihach- ze mnoho jinych delali to same a nic se jim nestalo.
  Odsuzuje nekdo Karla Gotta nebo Vondracovou ze ucinkovali v Nemecku- i ty dve herecky tam predvadeli svuj talent a ze se Baarova
  zapletla s protektoratnich filmu - proc se dnes ukazuji v televizi.

  OdpovědětVymazat