Reklama

středa 20. května 2015

Kvóty, imigrace a nerozhodnost bojácné Evropské unie

Václav Klaus
20.5. 2015   Svobodné noviny
Kvóty, které Evropská komise navrhuje, zneklidnily veřejnost. Jsou však druhotným problémem. Také proto, že rozdělení dvaceti tisíců migrantů mezi dvacet osm členských států EU se netýká statisíců migrantů, kteří do Evropy už dříve přišli nebo teď přicházejí. Tyto kvóty jsou spíše nabídkou dalším, aby o vstup do Evropy usilovali. Řešením by bylo něco úplně jiného: hlasitě sdělit, že každý, kdo se nelegálně dostane do Evropy, bude okamžitě poslán zpátky.

Možnost Evropské komise, aby jednotlivým zemím autoritativně určovala, kolik migrantů mají přijmout, je přímým důsledkem přijetí Lisabonské smlouvy. Bez ní by takový „úkol“ z Bruselu nemohl přijít. Lidé se dnes ptají, co mají dělat. Něco dělat mohli před šesti lety – podpořit mne, abych Lisabonskou smlouvu nepodepisoval.

Kvóty nejsou podstatou problému. Ten je ve výrazném nárůstu žadatelů o „přijetí v Evropě“ a o podílení se na jejím „sociálním komfortu“. V médiích i v politických debatách používané slovo uprchlíci, je chybné. Nejsou to uprchlíci, neboť oni před ničím neutíkají, oni utíkají za něčím. Neutíkají kvůli hladu. Kvůli hladu v Africe umírají jiní, ale ti nemají dostatek prostředků na zaplacení velké sumy převaděčům za transport přes Středozemní moře. Masově neutíkají ani ti, kteří jsou bezprostředně ohroženi na životě, ti utíkat nemohou.

Zmatek vnáší do diskuse názor, že Evropa vymírá, že ubývá potřebných(!) pracovních sil, že migranti věc vyřeší. Těm bychom měli říci, že drtivá většina migrantů nejsou „hledači práce“. Zmatek vnáší i ti, kteří si ve své poblouzněnosti myslí, že je monokulturalismus pozůstatkem minulé, nedostatečně vyspělé éry lidstva, a proto propagují multikulturalismus jako jakousi novou vyšší etapu vývoje lidského rodu.
Politici se o skutečných příčinách masové migrace do Evropy neodvažují vážně přemýšlet. Nabízím dvě hypotézy:

1. Příčinou je destabilizace relativně stabilních, jakkoli nám se nelíbících režimů v arabském a africkém světě. Bez nedomyšlené Bushovy invaze do Iráku by nevznikl dnešní Islámský stát, a tím dnešní emigrace ze Sýrie. Bez destabilizace arabských států severu Afriky spoluorganizováním a podporou tamních „arabských jar“, by se tak snadno migranti z hloubi Afriky do Evropy nedostávali. Kdybych neseděl v březnu 2011 na summitu Evropské unie, tak bych možná neměl nárok něco říkat. Tam se – s mým nesouhlasem (stejně nesouhlasila Angela Merkelová a rumunský prezident Basescu) – přes velký tlak Sarkozyho a Camerona sice ještě nerozhodlo o bombardování Libye, ale hned v následujících dnech Francouzi bombardovat začali. To způsobilo dnešní migraci z Libye.

2. Příčinou je i evropský sociální stát. Před deseti lety jsem na jiném summitu EU protestoval proti zprávě prezidenta Chiraca, jak zabránit migraci ze severní Afriky. Mluvil jenom o policii, vojsku, strážních člunech. Replikoval jsem, že k nám svou iracionální sociální politikou migranty lákáme. Prezident Chirac začal křičet, slovo křičet je adekvátní, že Klaus chce zlikvidovat evropský sociální stát. To sice chci, ale to jsem si na tomto zasedání navrhovat nedovolil. Pouze jsem chtěl jasně říci, kde je skutečná příčina.

Recept na to, co s migranty dělat, Evropa nemá. Bude organizovat sběrné či uprchlické tábory, které jsou – a palestinská zkušenost to jasně ukazuje – pouze čekárnou na jakousi neznámou budoucnost? Že v těchto palestinských „čekárnách“ vznikl Hamás, ví snad každý.

Někteří z nás jsme si už dávno dovolili říkat, že Schengen, neboli nezodpovědné rušení vnitroevropských hranic, v sobě skrývá mnohá nebezpečí. Nikdo to nechtěl slyšet. Každý se radoval, že může bez ukazování pasu projet Evropou. Kdo je dnes odpovědný za hranice EU? V Schengenské dohodě je napsáno, že tzv. „hraniční země“. Ani Itálie se proto nesmí schovávat za EU. Ona má nejen právo, ale i povinnost hranice – své i EU – střežit. Ona nemá migranty na své, a tím i naše území vpouštět. Ona má armádu a policii, Evropská unie nikoli.

Řešení vyžaduje odvahu, rozhodnost, rezolutnost, nikoli nezodpovědnost, která převládla v evropském superstátě, v EU. Tady to všechno začíná a končí. Sebevědomé státy jako jsou USA, Austrálie, Japonsko či řada dalších by to, co se děje v Evropě, nikdy nedopustily. Viníkem je opět mylný koncept Evropské unie.

30 komentářů :

 1. Omladit Klause a posadit ho na hrad na další období ..... ale před tím zničit USA a EU ..... dát se dohromady s EUROASII....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomu se říká Stockholmský syndrom.

   Smazat
  2. To není Stockholmský syndrom, ale jen důkaz, jak jsou lidé jako Vlastimil křiví a slizcí. Jsou schopni se kvůli momentálnímu prospěchu skamarádit a spojit naprosto s kýmkoli. Třeba i s Islámským státem.

   Smazat
  3. Ju, a všechny propisky na řetízek!

   :-D

   Smazat
 2. USA potřebuji chaos všude. I v západní Evropě. To jejich cílem, je to pořád dokola. Předpokládají, že se budou mít dobře když se ostatní mezi sebou budou "prát a pošťuchovat". A ti politici jim to baští, nebo musí baštit, protože je vydírají. Ale na Východě jim to nevyšlo, tam se to všechno otočilo proti nim a to je pro ně obrovská rána a začínají zase pomalu otáčet. Jenomže rozjetý vlak se už zastavit nedá. BRISC má budoucnost i bez USA.

  OdpovědětSmazat
 3. Domnívám se, že pan profesor Klaus i p. prezident Zeman se brání proti mnohdy úřednickým bruselským nesmyslům. V současné době i tato veřejná vyjádření jsou svým způsobem hrdinským projevem na rozdíl od nejednotného parlamentního postoje. Škoda jen, že pouhým házením hrachu na zeď. Na prstech jedné ruky můžeme spočítat, kdo nezištně kope za Česko. L.

  OdpovědětSmazat
 4. Pan ex-prezident se jen mýlí?, když píše, že .. příčinou destabilizace relativně stabilních režimů v arabském a africkém světě je jakási nedomyšlenost ze strany USA ..
  Ale kdeže! Ta destabilizace je naprosto záměrná a promyšlená! Je to vlastně jeden z cílů US politiky v zájmových oblastech, jak je efektivně plundrovat.
  A protože pan ex-prezident se nikdy nemýlí, tak nám v tomto ohledu ty bulíky věší na nos vědomě. Stejně, jako US administrativa rozsévá po světě ten chaos, rozval celých států a jejich ekonomik, zmar a statisíce lidí, kteří se ocitají v bojích či na útěku před nimi, .. a v hojných počtech i předčasně pod zemí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštil nemýlí, on to moc dobře ví, ale musí hovořit trochu diplomaticky, tak jak to dělal vždy, nemůže to jen tak vybalit,

   Smazat
 5. Šustáček Lubomír20. května 2015 15:01

  Pane Klaus Vy se mýlíte v tom, že viníkem je mylný koncept Evropské unie. Viníkem je USA a jeho sluha Francie, která začala útok. Je to zahraniční politika v tomto regionu. Západ by chtěl pořád někde válčit a nejsme schopni si ani zabezpečit naše hranice. To je takový problém dát jasné stanovisko těmto emigrantům, že je neberem do EU a toto tvrdě vyžadovat ? K čemu máme ozbrojené složky, aby tato věc byla provedena ve prospěch Evropy ? Těmto lidem je potřeba pomoci, ale v jejich státech.

  OdpovědětSmazat
 6. Jo jo, naprostá pravda. Ale kdo by pana Klause podpořil v nepřijetí Lisabonské smlouvy , když většina národa jsou idioti, kteří vyřvávají své názory a při tom nic neví a ani si nic nepřečtou, aby alespoň věděli o čem je řeč ...Další tupci mlčí a pak si stěžují. Na blbost této většiny jednou zajdeme.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak milé redakci už se nehodí ani připomínka Klausovy privatizace, zlodějin, amnestie pro mafiány, jistě nezištného sponzorování jeho slavného institutu Kellnerem...a cenzuruje.
  Stačí, že tento po mnoho let úhlavní nepřítel komoušů je dnes proti západu a sympatizuje s Ruskem. A vše odpuštěno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vy jste jen obětí tvrdé mediální masáže, která byla proti VK odpočátku namířena! Spolkl jste to médiím i z navijákem a myslíte si, jak jste chytrý. Tak jak teď jede kampaň proti Zemanovi, který jen hájí naše zájmy, tak tomu bylo i proti Klausovi, ale vy asi budet trvat na svém. Amnestie, privatizace, bla bla bla. Klaus jediný dopředu odhadoval jak EU dopadne a teď všichni krákoráte jak je špatná. Po bitvě každý generál.

   Smazat
  2. Klaus jako 'ekonom' to tady dokonale pos.al, ale jako ministra zahraničí bych ho bral. Ale to Anonym 15.50 ve své lebeční malosti nepochopí.

   Smazat
 8. Jako vždy, má teď Klaus pravdu. Viníkem toho bordelu je USA a liberalismus Evropy. Zlatý Sadám Husajn. Prostě je naložit na nákladní lodě a vysadit u břehu Afriky. Pokud vím, když utíkali kubánci na Floridu, američani po nich stříleli.

  OdpovědětSmazat
 9. V mnohém měl pan Klaus pravdu,ale bylo to v době,kdy to národ nebral.Čas oponou trhl a nyní vidíme to,co on už tenkrát předvídal.Bohužel,měl pravdu,ale my jsme k tomu museli nejřív dospět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klaus je zloděj a kámoš mafiánů. Tečka. A může žvanit co chce. Kdo se ho zastává tak jen o sobě říká, že mu zlodějina nevadí.

   Smazat
 10. Ještě k anonymu 19.37. Já souhlasím s Klausem, že peníze nesmrdí. Pokud vím, Klaus nic neukradl, narozdíl od některých socanů, jeden je v base. To je přece záležitost žalobce a policie. Takovéto žvanění nesnáším.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přece si nemyslíš, že Kellner sponzoruje jeho slavný institut jen tak.
   http://zpravy.idnes.cz/prezident-klaus-se-s-hradu-presune-na-hanspaulsky-zamecek-p3r-/domaci.aspx?c=A120620_065429_domaci_skr
   Nebo že amnestií osvobodil svoje mafiánské kamarádíčky také jen tak...

   Smazat
  2. Co já vím, tak v base je pan poslanec za ODS, který odhlasoval církevní restituce a pak hned šel do tepláků.A Ráth je také bývalý modrý pták, co přelez k socanům, protože v ODS mu ostatní zloději nedali nadechnout k velkým činům.

   Smazat
 11. Svatá pravda, pane Klaus, sociální stát sem láká netáhla s vidinou lehkého života. Čím sociálnější stát, tím víc netáhel. Ať už jde o netáhla mezi normálními lidmi, nebo mezi politiky, z Afriky, z dávné Indie, nebo bohužel vlastní. Co na to levicově zaměřené osazenstvo NR?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidina sociálního státu táhne všechny lidi. Zvlášť když jsou ze zemí plných bídy a nulové perspektivy. Řešením není je přijímat a rozmisťovat podle nablbých kvót, ale postarat se o to, aby se v jejich rodných zemích změnily podmínky k lepšímu. Sociální stát je jediná správná věc - viz severské státy, které k němu mají silně nakročeno. A chci ještě upozornit, že ne všechno 'osazenstvo' je levicově zaměřeno, jak se chybně domnívá Anonym 20.56. Osazenstvo Nové republiky není spokojeno se současným stavem a přináší podněty ke změně, především myšlení.

   Smazat
  2. Nevím, zda je sociální stát podle severského vzoru správná věc. Jednak jedou na výpary z dob, kdy byly liberálnější, jednak mají obrovské bezpečnostní problémy kvůli imigraci a především... norská teroristická skupina Barnevernet, maskující se za sociálku, krade děti. Jestli spolehlivě vím, po čem netoužit, je to sociální stát severského typu.

   Předpověď pro ekonomiku Švédska, povšimněte si, že HDP na hlavu v podstatě nevzroste:
   http://www.tradingeconomics.com/sweden/forecast

   Smazat
  3. Mícháte švestky s jablky - Barnevernet nemá se sociálním státem nic společného. To je diktatura blbosti a chamtivosti. Byznys s pěstounskou péčí u nás zavedla, nemýlím-li se, předchozí vládní koalice. Přistěhovalci jsou problém i ve státech, které sociální nejsou. Prostě ekonomické utečence nebrat. Co bezpečně vím, je sociální stát brát. Je výhodný pro většinu populace, samozřejmě pro někoho ne, ale ten je v silné menšině.

   Smazat
  4. Není výhodný ani pro většinu populace. Pokud stát sebere tak obrovské množství výroního potenciálu, aby s ním nějakým způsobem naložil, obvykle neefektivně (přerozdělením do lidí), takže ekonomický růst nebude tak velký, jak by mohl být, tedy společnost nebude bohatnout tolik. Můžete mít samozřejmě štěstí na geniální řízení, které naprosto přesně trefí investice s tou sebranou částí potenciálu, ale jaká je pravděpodobnost, že takové štěstí mít budete?

   Když vidím odhady vývoje těch států, tak ne každý má takové štěstí, aby vůbec ekonomicky rostl. A to nemám žádná data k tomu, jak by ty ekonomiky rostly, nebýt těch socstátů; jen odhaduji, že víc.

   Problémy jsou s výhledem do budoucna, v těch státech bude čím dál více problémových přistěhovalců. Je ale zvláštní, že přistěhovalci nejsou problém v Hong Kongu, Lichtenštejnsku apod. Čím to?

   Smazat
  5. Barnevernet a sociální stát mají společnou základní myšlenku. Přenést odpovědnost na stát. Za výchovu dětí v prvním případě, za sebe v druhém případě. Takže na té základní myšlence bude potřeba něco upravit, abyste mohli konzistentně hanit jedno a hájit druhé.

   Smazat
  6. Mýlíte se. Barnevernet učinil z výchovy byznys. Hamižní lidé se s jeho pomocí lehce zmocňují dětí, převážně dětí cizinců, a pěstouni z toho dojejí prachy..To je ten problém. Kdyby to nebyl pro pěstouny kšeft, tak by se nic podobného nedělo. Bohužel podobné zákony jako v Norsku či Británii byly přijaty i u nás, takže nás to čeká také.

   Smazat
 12. Klaus rozkradl zemi, a vy byste mu teď chtěli líbat prdel? Proberte se laskavě!!!

  OdpovědětSmazat
 13. 25 let tu je oficiálně feudalismus, vy kokoti !!! A Klaus je toho hlavní strůjce.

  OdpovědětSmazat
 14. Existuje jedno otroctví, ze kterého není úniku, a to je otroctví dobrovolný. Po listopadu jste tu radlicema nahrnuli bohatství pravicovejm buzerantům, který vám slíbili Svobodu a Prosperitu. A je to čínská pastička, čím hlouběji do ní strčíte prsty, tím hlouběji tam také zůstanou vězet.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.