Reklama

.

.

středa 6. května 2015

Legendární primabalerína Plisetská, bez legend


Václav Umlauf
6.5.2015   E-republika 


"Lidé na Západě nerozumí ničemu. A dokonce ani nová ruská generace vůbec ničemu nerozumí. Nic neví, a je dobře, že nic neví." (Maja Plisetská, 88 let)

"Lidé na Západě nerozumí ničemu. A dokonce ani nová ruská generace vůbec ničemu nerozumí. Nic neví, a je dobře, že nic neví." To je jeden z posledních veřejných výroků nejslavnější baletky světa Maji Plisetské (20.11.1925 – 2.5.2015). Výrok 88-leté umělkyně stojí v ostrém kontrastu s propagandistickým koncertem Putinova Ruska po její smrti, a bezduchými oslavami nic nechápajícího Západu. V době studené války je třeba recyklovat každou ikonu pro ty či ony propagandistické účely. A prezident Putin dal Plisetské celou sérii řádů svatého Jiří (dnes vyznamenání "Za zásluhy o vlast"), aby mlčela a aby dostala aspoň minimální satisfakci za svou celoživotní věrnost Rusku. Plisetská už předtím dostala celou řadu státních vyznamenání: 3x Leninův řád a od roku 1959 už byla národní umělkyní. Baletní školu ukončila za nejhorších časů války (1943) a na post "prima balerina absoluta" v Bolšom teatru byla nominována už v roce 1960. Podívejte se, jak Plisetská tančila v 61 letech na galakoncertu v Tokiu umírající labuť v Čajkovského nejznámějším baletu.

Narodila se v židovské rodině a její otec, přesvědčený komunista, byl popraven za nejhorších stalinských čistek v roce 1938. Matka byla poslána na tři roky do gulagu v Kazachstánu. Ke své dceři, kterou mezitím vychovávala známá baletka Sulamith Messererová, se vrátila až po Stalinově částečné amnestii v roce 1941, když Němci stáli před Moskvou. Plisetská tedy zažila nejhorší dobu teroru v Rusku a Druhou světovou válku. Generál KGB řekl jejímu manželu, známému hudebnímu skladateli Rodionu Ščedrinovi, že měli mikrofon i v manželské posteli. Když tančila na scéně Bolšoje před Stalinem, nikdy se mu po ovacích neodvážila pohlédnout do očí. A zůstala naživu, a také zůstala v SSSR. Dostala nejvyšší státní vyznamenání, byla jednou z mála baletních hvězd Bolšoje, která nikdy neemigrovala. "Takovou radost jim nikdy neudělám", prohlásila na adresu těch, kteří se divili, že stále zůstává v SSSR a po všech legendárních světových turné se vracela domů. A z Ruska odešla se svým manželem do Mnichova až po rozpadu SSSR v roce 1990. S manželem rozuměla ruské duši jako málokdo. Byla znalkyní všech velkých ruských spisovatelů a na její tanec a umělecký život měl obzvláštní vliv ironický ruský spisovatel 19. století Nikolaj Leskov. Připomeňme tato fakta v době, kdy Rusku už nikdo nechce rozumět. Běží studená válka těch, kteří jsou prostě a jednoduše hloupí, nebetyčně hloupí. Plisetská bezedné ruské duši a Rusku rozuměla, proto málokdo rozumí jí.

15 komentářů :

 1. Jméno Plisetská znám již od dětských let.Oproti dnešní době jsme se ve škole učili spousty věcí,které si pamatuji dodnes. Kdyby jste rozumněl ruské,národní mentalitě ,tak by jste nemohl napsat takovou nehoráznost o Putinovi . Maja byla největší baletka 20.století. Nikdo ji v Labutím jezeře nepředčí nikdy! A Rusko a rusové jsou na ni právem hrdí !Ale to vy si asi nemůžete pamatovat.Kdyby ano, tak by jste nanapsal takový žvást! Oproti vám byla vždy hrdá na svoji vlast.Jakže se dnes nazývají ti naši velcí umělci? Aha celebrity - jak směšné.A právě o tom to je pane Umlaufe. Jana

  OdpovědětVymazat
 2. Spravne Jano. Soudruzku Plisetskou ucil tancit stejny clovek ktery uci letat labute, ma cerny pas v karate, jezdi polonahy na koni a pri potapeni objevil vzacne amfory.
  Tim clovekem je veliky Generalissimus a vsim ruskym i neruskym lidem opevovany genius, myslitel, vynalezce zarovky, osvoboditel Krymu, nas milovany soudruh a car veskere Rusi, Vladimir Vladimirovic Putin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tolik hloupostí ve dvou krátkých sloupcích. Počínaje neznalosti reálii, osoby Putina, historii minulou i tu, která se vytváří. , Odkud čerpáte své znalostí(posměšky)? Z tisku nebo televize?

   Vymazat
  2. Narozdil od tebe komunisto ze serioznich pramenu.

   Vymazat
  3. Anonymní 6. května 2015 20:06 ---- lžeš, že jsi nastudoval ze seriozních pramenů ! Alka

   Vymazat
  4. Ten se k seriózním pramenům nepřiblířil. Proč? Protože nerozezná pravdu od lží a pomluv.

   Vymazat
 3. A 17:38. No a tady mas cukricek a ted lehni, hodnej, hodnej! Divim se, ze vam jeste nikdo nezacal nadavat: asi o Plisetskou nema diskuzni komunita moc zajem. Je pravda, ze by se Putin nemel nechat fotit, kdyz se koupe, ale pred jeho odvahou smekam! Predstavte si, mily anonyme, ze by se potapel (a hledal amfory) Barak nebo dokonce Andela Merklova! Ze Krym osvobodil, to je fakt. Myslim, ze je pro cely svet lepsi, ze Krym maji v ruce Rusove spis nez Amici: ti tam planovali stavet zakladnu. Kdyby se jim tohle povedlo (a stacilo malo), tak s panem Bohem, sladky zivote! Vami nenavideny Vladimir Vladimirovic i vam, cteny anonyme, zachranil kejhak!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Anonymní6. května 2015 18:02
   Trolle, trolle, ty starej vole, máš asi v prdely vražený voje. :-)

   Vymazat
  3. 18:02 To s tou školou na Krymu, tomu snad nemůžeš věřit ani ty , s mínusovou hodnotou IQ. A Putinovi, tak tomu můžeš děkovat za to , že jsi ještě stále živ, i když se ušáci zatraceně snaží, aby tomu tak nebylo. Až jednou dospěješ, tak to snad pochopíš

   Vymazat
 4. myslím, že všechno je prosté: Maja Plisetska byla Ruska a milovala svou vlast, ať se dělo cokoli. Každý má v povaze něco jiného - někdo emigruje a aklimatizuje se kdekoliv, nepostrádá svoje kořeny, někomu to prostě nejde.Nehledejme ve všem bůhvíjakou ideologii.Maja byla úžasná a její ruce byly labutími perutěmi. Zachovejme si ji v paměti jako velkou umělkyni vzdorující času jako žádná jiná. Čest její památce. Pavla

  OdpovědětVymazat
 5. Darebáku, který jsi tak drzý že haníš i takovou umělkyni, které nedosahuješ ani ke tkaničkám do bot - kdo tě platí za tuhle špinavou práci? Odkud mlátíš do anglosaské klávesnice? Proč si myslíš, že je zajímavé tady denně nadávat každému "komunisto" - ty jsi prošel nějakým školením, že tady kdo není prorežimním slouhou jako ty, je komunista? Ty jsi ještě horší případ než špinavej kolaborant,přizdisráč, prorežimní slouha a leštič klik. A kolik ti platí za tuhle špinavou práci? Kdybys byl normální občan, mezi lidi jimž nadáváš komunistů bys nelezl -to je logické,Naopak -lezeš sem denně, neúnavně, jen nadáváš a urážíš - to jsou parametry placenýho provokatéra. Jsi vlezlej, odpornej jak veš, typickej křivej sráč - ani se nemusíš moc nutit do té tvé konstatní blbečkovské pózy, s níž si neustále otíráš špinavej zobák o Rusy a nám nadáváš komunistů. Jsi jak zapáchající žumpa.

  OdpovědětVymazat
 6. Doktor K blbým poznámkám - až zabaletíte umírající labuť (nikoliv v podobě návratu z hospody) tak můžete kritizovat.Ruské duši se nesnažte porozumět.....jedna věc je kritika režimu v Rusku a druhá věc je otřít se o Matičku Rus.A to na nich obdivuji - láska k vlasti. A to zdejším kecalům nic neříká a proto nikdy nepochopí že i opozičník miluje svoji vlast a je za ni ochoten položit život, i když nesouhlasí s vládou,která jeho vlasti vládne.A vzhledem k tomu, že kecalům neříká nic Puškin, Tolstoj (oba)ani Čechov, proto nikdy nepochopí.

  OdpovědětVymazat
 7. 20 :21 Ja tu pani naopak lituji. Zit cely zivot ve strachu ve zlocinne, odporne diktature kde vladnou takovi zakerni fizlove jako jsi ty, neni zadne pericko.
  Ale mnohem vic si vazim treba Michaila Baryshnikova ktery emigroval a tim tu zrudnou diktaturu prestal podporovat.
  Nauc se diskutovat a ty nadavky si priste nech pro svoje ozrale pribuzenstvo.

  OdpovědětVymazat
 8. Nemusíš mít strach o paní Pliseckou ty jeden idiote. A jak se tobě žije ve strachu, v současné zločinné,odporné diktatuře, kde vládnou zákeřní fízlové kteří jsou všude, a kde je společnost prolezlá provokatéry,kteří jsou taky všude - spousta je jich na diskuzích? Proč jsi tady a podporuješ tuhle zrůdnou diktaturu -proč neemigruješ? Nemůžeš na haksny? Dřepíš na kriplkáře u počítače a nadáváš? No - ty můžeš, tebe tenhle zločinnej systém tak neodírá, ty na kriplkáře už nechávají na pokoji, a cpou jim dobrý peníze za dřepění doma. Jinak by ti to tady muselo hrozně vadit - ne? Ty se nauč diskutovat ty hovado tupý.Neumíš ani česky- od tebe to dřepí. A pořiď si českou klávesnici - nebo ti dodali anglosaskou na špinavou práci? Něco jako jsi ty, je pro život úplně zbytečný - zbytečnější než žížala. Proč žiješ? Hoď si mašli a vysvoboď svět od jedné duchovně zmrzačené potvory.

  OdpovědětVymazat