Reklama

pondělí 18. května 2015

Nepoučení z dřívějších válek

Srbská garda na Rudém náměstí
Petr Iskenderov
18. 5. 2015  Outsidermadia

Na Přehlídce Vítězství 9. května pochodoval také oddíl srbských vojáků. Vladimir Putin charakterizoval ve svém projevu přínos Srbů k celkovému vítězství ve válce jako tvrdý a nesmiřitelný odpor k fašistům. Proto označil Den Vítězství za společný svátek ruský i srbský.


Jinak na přítomnost srbských vojáků na Rudém náměstí reagovali v hlavních městech členských zemí NATO. V českém internetovém časopise Literární noviny zněl titul článku: „Vzpoura? Srbská armáda přijede do Moskvy„. Příčinou rozpaků byl dřívější podpis Srbska pod Individuálním plánem partnerství NATO, což je nejvyšší stupeň spolupráce s NATO v rámci programu Partnerství pro mír.

V letech 2014 a 2015 byla dvě důležitá výročí – 100 let od začátku první světové války a 70 let od ukončení druhé. Ta byla očekávána dlouho. Po celá třicátá léta plály v různých částech světa konflikty, jejichž celosvětový význam byl jasný, ovšem nikoliv všem. Vůdci západních zemí, především Británie a Francie, se namísto odporu zesilujícímu agresoru v podobě hitlerovského Německa zaměřili na jeho usmiřování. Polsko se přitom přidalo ke členění Československa a zároveň obviňovalo Moskvu, která navrhovala vojenskou pomoc Praze. Polský velvyslanec v Paříži ujistil americké kolegy v květnu 1938, že pokud Moskva zkusí převelet svá vojska do ČSR přes polskou hranici, vyhlásí Polsko bez meškání Sovětskému svazu válku. Výsledek je znám. Prvního září 1939 se Hitler vřítil nikoliv do SSSR, ale do Polska. Přitom v Londýně a v Paříži věřili, že vpadne právě do Sovětského svazu. Potom přišla na řadu Francie a německý fašismus začal měnit mapu Evropy.

Ještě 10. září 1938, před uzavřením Mnichovské dohody, navrhoval nejbližší spolupracovník Chamberlaina Wilson solidarizovat s führerem s tím, že „Německo a Anglie jsou dva pilíře udržující pořádek proti destruktivnímu národu bolševiků“.

V roce 1946 došli v administrativě prezidenta Trumana k závěru, že ať Sovětský svaz dělá jakoukoliv politiku, už jenom jeho existence není v souladu s americkými zájmy národní bezpečnosti. To jsou neustálé předsudky Západu k Rusku. O tom, že Rusko musí zmizet, mluvil na tajném zasedání Spojeného výboru velitelů štábů 25. října 1995 Clinton. Řekl: „V nejbližším desetiletí nás čeká řešení následujících problémů: Za prvé rozdělení Ruska na malé státy cestou regionálních válek, podobných těm, které jsme zorganizovali v Jugoslávii. Za druhé konečný rozvrat vojenskoprůmyslového komplexu a armády Ruska. Za třetí v republikách oddělených od Ruska ustavení režimů nám vyhovujících.“

Dnes je takový Američanům vyhovující režim ustaven na Ukrajině. Tam se rozvíjí nebezpečný protiruský scénář. Obyvatelé Donbasu jsou oběťmi chimérických projektů mezinárodní izolace a „trestání“ Ruska za navrácení Krymu. Ti, kteří Rusko znají, vědí, o co se jedná. Bývalý velvyslanec USA v Moskvě a nyní profesor v Princetownu na Institutu pro pokročilé studium Jack Matlock jr. uvedl: „Nejsme ve stádiu nové studené války, ale veřejná obvinění, požadavky a výhrůžky ze strany našich politických vůdců zřetelně způsobují vznik takové atmosféry. … Pokud si vláda USA přeje dosáhnout oslabení neopodstatněného hospodářského a vojenského nátlaku Moskvy na Ukrajinu, nebo ruské podpory separatistických nálad v jednotlivých oblastech této země, musí dělat všechno možné, aby zmírnila ruské podezření, že USA a jejich evropští spojenci strojí intriky ve snaze vydělit Ukrajinu z ruské sféry vlivu a přeměnit ji v sanitární kordon pro omezování a nakonec zotročení Ruska. Avšak američtí činovníci a administrativa svou činností a prohlášeními, zvláště od počátku demonstrací na majdanu, se spíše snaží ruská podezření posílit a nikoliv oslabit.“

Převzato z Fondsk.ru

49 komentářů :

 1. Doufam ze tam pochodovali i hrdinove odpovedni za masakr bezzbrannych civilistu v Srebrenici. Ti by si mohli s Putlerovymi hrdlorezy opravdu podat ruce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty si riadny idiot, "oficiálna " Srebrenica je podvod.
   Dávno dokázaný a publikovaný, len to by takí kreténi ako ty museli aj niečo čítať a nie len čumieť na CNN .

   Smazat
  2. Devět minut, dobrý čas, lepšíš se, trénuj, bobku, trénuj, brzy napíšeš komentář ještě dříve, než to Dvořák dá na sklo. A to je náš cíl. Nejdřív příjde blb do vyhrazené ohrádky a potom bude prostor pro normální čtenáře.

   Smazat
  3. Zajímalo by mě, jesli jenom dělá že je blbý, nebo to o té Srebrenici fakt neví.

   Smazat
  4. 21:54

   Hej ty chuj. Asi taký podvod ako povražděnie Polákov v Katyni.

   Smazat
  5. To ses strefil, přesně tak, byl to podvod, to je stará vesta, študuj, chujáku a nebudeš vypadat jako hlupák.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. Jen bych připomněl, že o vraždění Poláků v Katyni rozhodl Gruzinec Stalin na návrh Gruzince Beriji. Je zajímavý dvojí přístup havlistů. Němcům všechna zvěrstva odpustili, protože Němci jsou dnes samozřejmě jiní, ale Rusové jsou pořád stejní, protože před 75 lety se dopustili pod Gruzínským vedením něčeho špatného. Podle této logiky bychom mohli mediálně lynčovat Čechy, protože za husických válek se jejich armády dopouštěly zvěrstev na kněžích.

   Smazat
  8. Anonymní 18. května 21.40 a 23:50 bezpochyby nese podpis toho lékařem uznaného blba, který zase utekl z klece a vypisuje své žbrndokecy a tupožvásty. Jeho jméno je Palmer a neumí háčky. Oficiálně je jeho IQ stanoveno jako IQ houpacího koně. Nemá cenu na jeho provokace reagovat. Doporučuji si jej nevšímat, vždyť on časem zaleze do té své klece a přestane opruzovat lidí.

   Smazat
  9. For idiot 21:40 - v Sebrenici , máš na mysli ty albánský nácionalisty, které v roce 1998 USA ozančovaly za teroristy, aby v následném roce je přijali za své kamaraden a vyhnali z Kosova Srby, aby si tam USA mohlo udělat největší vojenskou základnu v Evropě ? Tak to tě uklidním amerikano analo lezče - ti tam nebyli, ale byli tam potomci těch 150 000 Srbsů, kteří v roce 1938 čekali ve vlacích připraveni jet do ČSR pomoct v boji s Německem. Tak potomci těch tam byli. Vivat Serbia, Zdravo drugari .

   Smazat
  10. Nedíval jsem se, ale ano, Rusové psychicky nevydrželi a odešli - nepočkali na hymnu , ale pořád lepší odejít - než ROZMLÁTIT ŠATNU JAK USA !!!!! Stačí pohledat na internetu.
   Takže co je horší ? odejít a nebo rozmlátit ?????

   máš smůlu chlapečku, nic neznáš a chceš argumentovat. :-))))

   Smazat
  11. Chujmere,tvá základní neznalost dějin je do nebe volající!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ty ses nevyskytnul z opice,ty jsi narozen rovnou z blbce,kterej pořád opakuje už 10000x opakovanou lež Šlafenberka,Kra´douska,Šmeliny a pražský lumenkavárny:-((((((

   Smazat
 2. Srbové jsou pašáci, na rozdíl od nás mají svoji hrdost a svoji paměť. A taky mají na co být hrdí. Nemluvě o podvodu v Srebrenici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Srbsko jako další hrdý Slovanský národ. Borci

   Smazat
  2. hrabě Kocharowski22. května 2015 0:06

   Souhlas

   Srbové jsou malý, ale statečný národ. Ať žije Srbsko!

   Smazat
 3. No ty jsi ale sprostej dobytek. Sám bys nezvládl napsat ani pár vět a budeš se tady trefovat do autora článku, nota bene ke kterýmu diskutuješ. Tak kdyby ho nenapsal, asi by ses nudou posral. Kdyby ti nikde nikdo nepsal články, nemohl bys nikomu psát nadávky a urážky-co by sis počal ty ubohý hovado? Nevím co je tak nemožnýho na skutečnosti, že se nikdo z válek nepoučil ( nemluvím o tobě, ty jsi tak blbej, že poučit se z něčeho u tebe nepřichází v úvahu) ale proč tento celkem krátký článeček zase zavdal příčinu, aby se polohovádka, která už řadu dní nenalézají smyslové ukojení na diskuzích k serveru Novinky.cz ( už tam píšou jen pitomosti a bulvár) a proto přelezli sem ukojit se vzájemnýma nadávkama, vyřádili, než zalezou do pelechu. No alespoň něco o válce - ne? Měli byste být za takový články vděčni, vždyť na ně celé hodiny čekáte jako hladoví vlci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyz neumíš anonyme 23:14 diskutovat, tak sem ty primitivní hovado nelez.

   Smazat
 4. Trikrat 'Slava Srbsku' ! Byla radost je videt masirovat po Rudem namesti. Stoji na spravne strane a ne jako ceske vladni trasoritky, ktere se handrkovaly, kdo bude Zemanovi proplacet cestu do Moskvy. Nalada mi vsak stoupla, kdyz na prazske tribune po porazce americkych hokejistu Rusy, Prazaci zpivali ruskou hymnu s viteznym muzstvem Ruska ! Neni vse ztraceno, a to je dobre.jaris

  OdpovědětSmazat
 5. Titulek článku zní "Nepoučení z předchozích válek".

  Diskusi by skoro slušelo "Nepoučení z předchozích diskusí". Nepolévejte prosím trolla ni výmrda živou vodou, jeho pochroumané ego vegetuje jen z Vašich reakcí.

  Dle Mirka Dušína nečestné a nesportovní je rozmlátit šatnu po hokeji aj nepočkat na hymnu, ale se Srbskem to nemá co dělat. Ostatně s Ruskem a Amerikou skoro taky moc ne. Je snad Jágrova sportovní morálka a vůle nějakým zosobněním ČR?? Zlatý voči !!

  V.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Média sáhodlouze rozebírají každé hovínko, co jim pasuje do linie.
   Ale o Jágrově přítomnosti, při návštěvě několika členů z "nočních vlků" na Olšanech ani zmínka.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Novináři tam přítomní klopili oči a dělali, že ho nevidí, aby o tom nemuseli psát. Asi nevěděli jak - prostě profesionálové každým coulem.

   Smazat
 6. no nechápu pořád ten starodávný termín "komunisti" pro ty kdo jsou proslovanští a proruští. Autor by si měl ujasnit pojmy a dojmy. V Rusku panuje tvrdý tržní kapitalizmus, komunistická strana je tam v opozici a jen číhá Zjuganov jak by Putina oslabil a pomohl sesadit. Stalo se to zaužívanou trollí nadávkou a tak odpusťme postiženým neb oni ani nevědí o čem mluví. Stříká z nich jen nenávist a zloba...

  Slávek. Brno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste proti našemu - západnímu systému. Vy jste proti svobodě, proti demokracii. Naopak, obdivujete autoritářské či totalitní režimy, milujete silné, autoritářské vládce s obrovskou mocí. Nostalgicky s láskou neustále vzpomínáte na staré "zlaté" socialistické časy.
   Toto vše vás spojuje a jestli vás už někdo nazývá komunisty, fašisty nebo džihádisty je úplně jedno. Máte toho společného více než si myslíte.

   Smazat
  2. Pravda, máme toho vašeho západního systému, plného násilí, humanitárního bombardování, zlodějin, podvodů, podrazů a lhaní plné zuby. To všechno zase spojuje vás, kteří si v tom libujete. Nezaměstnanost, bezdomovci - to nám lhali, že je to jenom komunistické strašení. Tak to strašení teď, na pokraji války najednou vidíme. A každý, komu se vývoj k válce nezamlouvá, má něco společného nespolečný hňupe.

   Smazat
  3. 10:28

   Tak si demokraticky zvolte někoho kdo to co nechcete zastaví. A nebo se odsud pakujte. Nepatříte sem.

   Smazat
  4. Anonyum 9.29 pěkně blábolí, jako by to opsal z korporátek - prů je tu demokracie (hahahah), prý je tu blahobyt (jak pro koho, pro většinu ne), prý obdivujeme autoritářské vládce (no autoritáře Obamu, nebo lidi typu Pinocheta my nemusíme, Saudské feudály také ne, bezvládí občanské války v Libyii či Sýrii a Iráku také nemusíme), to, že ze 'reálného socialismu' měli lidé víc jistot a mladí lidé lepší start do života včetně zakládání rodiny, to je pravda. Jestli nás vzpomínky na to dobré co bylo za socialismu řadí k fašistům, komunistům či 'džingischánům'? To je směšné, to píšete, protože nevíte, jak ten váš slint zakončit.. Nezbývá než konstatovat, že jste nic nechápající osel.

   Smazat
  5. Pro exportéra lidí, kteří mu nesedí - Anonyma 10.28 - My tu zůstaneme a ty se budeš koukat na to, jak vyhrajeme a změníme 'západní' systém na opravdovou demokracii a spravedlivý stát pro lidi a ne jen pro 'jelita národa'.

   Smazat
  6. 10:44

   Nenapsal jsem to přesně. Milujete diktátory kteří jsou proti USA. S reálným socialismem běž do prdele, Je založen na největší krádeži z roku 48, následných popravách oponentů a jejich zavírání do lágrů, nesvobodě, střílením na hranicich atd. Vaše "jistoty" jsou důvodem proč nám západ o 20 let utekl.

   Smazat
  7. 11:01 O tom, koho kdo miluje, víš leda kulový hlupáčku. Stejně jako to, na jakých zvěrstvech stojí reálný kapitalismus, jehož obětí je nesrovnatelně a řádově více než obětí reálného socialismu.O tom ale nemáš ani páru.
   Západ doháníme až nyní, kdy z nulového zadlužení máme dluh cca 2 biliony. Rozkrádání ve velkém a podvody, Mraky nezaměstnaných a bezdomovců - to je obrázek toho tvého pokroku. Z toho se nevylžete kapitalističtí soudruzi,.

   Smazat
  8. 11:32

   Můžeš mi ty zmrde dát příklad politických poprav, nebo gulagů do kterých jste zavírali vlasní spoluobčany z nějaké kapitalistické země za posledních 100 let?
   Nemusíme se z ničeho vylhávat. Pracovití, snažící se lidé se dnes mají báječně a leniví, neschopní zmrdi jako ty špatně. Tak vám třeba.

   Smazat
  9. Jistě: Černí panteři se ani nedočkali řádného soud- policie je popravila, Chile byla v roce 1971 zemí kapitalistickou a přesto tam Pinochet nadělal koncentráky a nechal povraždit před 3000 lidí, stejně v Argentině, Guatemale, Paraguayi a vlastně můžeme vzít jednu kapitalistickou zemi Jižní Ameriky po druhé a samé politické vraždy a zločiny proti členům politické opozice. Nebo převrat proti Sukarnovi v Indonésii (1 milion mrtvých). Je Egypt kapitalistický? Teď tam v politickém procesu odsoudili několik stovek lidí včetně bývalého demokraticky zvoleného prezidenta k trestu smrti. A co Řecko a 'černí plukovníci'- ti si to s politickou opozici také vyřizovali 'po náckovsku'. A co provokace a vraždy operace Gladio. ... atd. atd. ....Jedna země vedle druhé - jeden zásah USA do jejích vnitřních záležitostí - jeden zločin za druhým! S Anonymem 11.43 se nemá cenu bavit. Žádám editora, aby podobné výlevy mazal. Nejsou ničím podložené, jsou plné nadávek a hrubostí a ničí diskusi.

   Smazat
  10. To tvé vybrané oslovení plně charakterizuje jak tvojí povahu,tak slušnost jako takovou u většiny podobně smýšlejících, zde "diskutujících". Gratuluji k takové přímočarosti usilovně "pracovitého", báječně se majícího živočicha chlubícího se vlastní pracovitostí. Mimochodem, vylháváte se z něčeho neustále - a vaše píle v tomto směru vás skutečně zdobí. Řádově násobnou převahu počtu obětí kapitalismu lze možná i vyčíslit. Vyvraždění indiánů, dvě světové války a jejich koncentráky. Vietnam. Oběti kolonialismu až do milionů.. A na povrch vylézají - současné gulagy USA, včetně nelidského sadistického mučení. Po absenci slušnosti - zřejmě i hluchota a slepota s absencí rozumu, bez možnosti myslet.

   Smazat
 7. Právě tebe (21:40) vlast potřebuje ze všech nejvíce: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětSmazat
 8. 7:50 - 7:50 - Ty budeš ale opravdu zarytý a zaťatý zdatný hlupák, vévodící mezi snaživci pilně usilujícími vyjevit zde choromyslné vlastenectví spočívající v bezmezné oddanosti a neskutečně tupé víře v propagandu, zločinců NATO a USA, kulturních a humanitárních " bombarďáků" jejichž cílem je připravit "spojenecká zázemí" na válku v Evropě. Ty by ses nikdy neoběsil, ale druhým to radíš. Velice typické pro hnědé hnidy fandící ukrajinskému fašismu.
  Spojenectví s Ruskem a Čínou nám dává malou naději, že USA si to s tou velkou válkou, po které tak prahnou a války v lokálním měřítku šíří jak se dá a kde se dá, přeci jen rozmyslí. Druhým suverénně podsouváš, co chtějí, na co čekají, tak jak jsi otrocky veden sdělovacími prostředky . Zeptej se tvých rodičů, proč pravidelně manifestačně volili ty komunisty, co je napadáš a pak napiš něco o tom, jak je násilím vodili k urnám a nutili mávat v průvodech. Napiš o tom nějaký pěkný článek, jestli se na to zmůžeš a budeš mít další zásluhy do sbírky. Hňupe.

  OdpovědětSmazat
 9. Nejsrandovější jsou ti oslíci, kteří sami sebe i jiné neustále přesvědčují, že USA chtějí prej hrozně moc válku s Ruskem a Čínou :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni ji samozřejmě chtějí a na svých oficiálních stránkách píší o 'ruské hrozbě' a jak ji 'čelit'. Naštěstí na tu válku nemají, zatím, tak se ji snaží změnit na proxy-válku, válku v zastoupení. Pouštět Rusku žilou a oslabit ho (také sankcemi, které jsou pro Evropu sebepoškozovním) a pro USA vyřazením konkurence. Dnes to je do posledního Ukrajince. Zítra třeba do Posledního Gruzínce nebo posledního Rumuna, Bulhara, Kazacha, Azerbajdžánce atd. atd. Takže tady oslovsky hýká pouze anonum 10.26 !

   Smazat
  2. Oni válku nechtějí?
   Ale chtějí mít nejsilnější armádu na světě, aby případně mohli zkroutit ruce zemí, které nebudou dělat to, co USA potřebují a co si přejí, aby dělali. Takhle to prostě je, jak pravil prezident USA.

   Smazat
  3. i tebe (10:26) vlast potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
 10. doktor K Srbům jsme se zachovali jako největší křiváci.Jejich snahu o pomoc v roce 1938-9 a v roce 1968 jsme jim vrátili humanitárním bombardováním propagovaným Havlem a umožněným souhlasem Zemana jako předsedy vlády.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mimochodem, už v r. 1999 se k nám západ choval velmi přezíravě, protože bombardéry s bombama letěly na Bělehrad přes naše území v noci, v čase, kdy teprve budili Špidlu, aby to Češi odsouhlasili. ČR je doslova a do písmene vazalský státeček.

   Smazat
  2. Od kdy po roce 1989 může předseda naší vlády něco umožnit nebo neumožnit??? Nanejvýš může symbolicky dát najevo, co si o tom či onom myslí.

   Smazat
  3. Tehdy byl předsedou vlády Zeman!!!

   Smazat
 11. Oslovi (10:26). USA mají tři základní možnosti, jak vyřešit svoje astronomické dluhy: a) inflační cestu, b) deflační cestu, c) válečnou cestu. V případě prvních dvou na to doplatí zejména obyvatelstvo USA. V třetím případě na to doplatí někdo jiný, zejména věřitelé, kterým USA naráz vynuluje jejich pohledávky. Co myslíte, jakou cestu zvolí Amerika ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čtyřnásobné výdaje na zbrojení nad druhou v pořadí-Čínou nebo ještě lépe-USA zbrojí jako ostatní státy světa dohromady ,ukazují cestu kterou USA zvolí!

   Smazat
  2. osobně vkládám největší naděje pro celý svět do supervulkánu v Yellowstone

   Smazat
 12. Zradili jsme Srbský národ díki propagandě čt a kecu V. Havla , Olbrajtové , kňižete Karla Von banhof . Podporovali Násira Oriče a jiné sadisty . Genocidu Srbské Krajiny . Teď budou s Kocábem místo Albáncu kamarádit s Ukrajinci a brečet že na Krymu není druhá největší základna USA . Děkuji Prazákum za Ruskou himnu . Zpíval bych ji už jen z recese a toho jak nás masíruje čt za naše peňíze . Kosovo je srdce Srbije !!! Bože dej štěstí a sílu opolčencum . Hodně zdraví Dr. Rajkovi Dolečkovi . Marcel

  OdpovědětSmazat
 13. doktor "Už ani jeden vdoleček-řekl Rajko Doleček.....".Je to nadčasové - že by Rajko předpokládal Babiše?????Držím bratrům Srbům palce.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.