Reklama

středa 20. května 2015

Neviditelní čeští lobbisté

Václav Umlauf
20.5.2015   E-republika
 

Pokud jednou budeme zataženi do lokálních válečných konfliktů či do ekonomického krachu, všichni budou chtít vědět, kdo nás do toho dostal. V čím zájmu jednal, koho z poslanců a vládních činitelů ovlivňoval, a proč.
Úpadek demokracie v Česku je přímo úměrný aroganci, drzosti, anonymitě a naprosté beztrestnosti českých lobbistů. Zejména v téměř neprůhledné oblasti zájmů korporátek a bank. Cynik by řekl, že v korporátním systému "Babišland" koaličně podporovaném socdem se se svými vlastními zájmy lobování už jaksi přežilo, protože si zákony napíší obě partaje samy, na přímou objednávku vládnoucích oligarchů ovládajících příslušné partajní bossy. To je sice možné, ale lobování tím nezmizelo, a hlavně dostalo velmi nebezpečné podoby. Zákony se mohou upravovovat nejen pro zájem toho či onoho oligopolu, ale také té o či oné velmoci. A nakonec skončíme jak hubkaři.

Příklad takové nebezpečné úpravy jsme ukázali v právě projednávané novele branného zákona (Branný zákon - najímání cizinců do armády ČR). Opět může český Švejk namítnout, že samostatná politika v Česku byla a je iluzí, protože jednou lezeme nekontrolovaně do zadku té, a podruhé oné velmoci. Český Švejk má vždy pravdu, ale opět to neznamená, že lobování je v pořádku jen proto, že u nás vládnou nekompetentní zbabělci a pitomci. Podívejme se na jeden dobrý příklad z USA, a na vynikající novinářskou práci s ním spojenou.
Na obrázku vidíte nestydatost významné části Demokratických kongresmanů. Podepsali dne 14. 6. 2013 lobovací dopis, kterým se postavili proti návrhu federálního regulátora z Department of Labor (DoL), aby vznikl minimální standard ochrany pro chudé Američany v rámci tzv. "retirement plans", což je investice do důchodových fondů. Protože chudí tomu nerozumí, vrazili své celoživotní důchodové úspory finančním žralokům, podepsali smlouvy na důchodové fondy, a na konci jim zbyly jen oči pro pláč.

Pochopitelně lobbisté zabrali a okamžitě přesvědčili i část demokratických senátorů, aby tuto zlodějnu dále podporovali tím, že novou regulaci nepodpoří a pokusí se ji zastavit. Proto podepsali dopis na DoL, že jsou proti nové regulaci. Dole jsou podpisy, části 28 (!) z celkem 43 převážně černošských volebních obvodů, kde chudí lidé volili Demokraty, aby hájili jejich zájmy. Dopis těchto Jánošíků naruby na DoL je zde.

Tento dopis napsal jistý lobbista Robert Lewis, který placeně lobuje za finanční skupinu Financial Services Institute (FSI), která se zásadním způsobem staví proti regulaci, ze svých dobrých neoliberálních důvodů. Metadata dokumentu ukazují, že celou předlohu zmíněným senátorům napsal on sám.
Pokud to Slovákům připomíná podobnost s jistým vládním návrhem a jistou firmou, která jej napsala na svém Wordu s podobnými metadaty, tak to není podobnost čistě náhodná.

Ale co je důležité. Tato činnost je v USA dohledatelná, protože lobbing řídí příslušné zákony a registrace lobbistů. Pak je možné, že schopné novinářky typu Eriky Eichelbergerové si dají dvě a dvě dohromady a napíší o tom tento článek. U nás mohou lobbisté řádit jako černá ruka, dokonce jsou jejich případy známé, a částečně dokonce i stíhané soudem v případě prokázaných zpronevěr a korupcí (kauza Pandury, Promopro...). Nebo je jakýmsi veřejným tajemstvím, že pilný US- a CZ-vlastenec Tomáš Klvaňa loboval pro zcela nesmyslný US-radar v Brdech. Mezitím tento pán zase lobuje pro nezávislá média, protože je pilný a vytrvalý. Dobře ví, že v tom je tajemství úspěchu. Ale nikdo nemá zájem změnit principy lobování tak, aby bylo jasné a přehledné, kdo je od koho placen, a kdo pro koho lobuje.

Pokud jednou budeme zataženi do lokálních válečných konfliktů či do ekonomického krachu, všichni budou chtít vědět, kdo nás do toho dostal. Jistěže korporátní média nějakého viníka najdou, o tom není pochyb. Ale já bych rád věděl, kdo a jak tahal za nitky a kdo nás do toho doopravdy dostal. A nikoliv doopravdy-korporátně-mediálně, protože nejsem český Švejk, jsem z Moravy. Chci vědět, v čím zájmu tento eventuální lobbista-zloduch jednal, koho z poslanců a vládních činitelů ovlivňoval, proč, a za kolik. A proto potřebujeme oficiální registraci lobbistů a zákon o organizovaném lobbingu, včetně povinností poslanců. Až pak je možné dohledat věci, které jsou dohledatelné v USA, našem současném zářném vzoru demokracie.
Související články:

6 komentářů :

 1. V ČR brzy budou stovky tisíc nezaměstnaných a nezaměstnatelných cizinců (z Ukrajiny, ale třeba i z Afriky) a jejich zapojení v české žoldácké armádě bude spásou pro celou zemi.

  OdpovědětSmazat
 2. tady píšou, že budeme mít dost barevných odvedenců do armády: http://pravyprostor.cz/cesko-dostane-pridelene-vic-cernosskych-bojovniku-nez-rakusko-svedsko-nebo-belgie/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je přesně jedna z věcí, proč je podle mě nějaká hlubší spolupráce altersystémové levice a pravice nemožná. Evropan se nejdřív nasere (pardon) do Afriky a vyplundruje ji jak po stránce lidské, tak surovinové. Poté, co už není co plundrovat milostivě dá svým koloniím pochybnou svobodu, čímž si "myje ruce" a zbavuje se zodpovědnosti. Doufá, že tam dojde k chaosu, který bude ospravedlňovat slova bývalých kolonistů o tom, že "oni si neumí sami vládnout". Jenže ouha, v mnoha takto dekolonizovaných zemích se k moci dostávají levicoví intelektuálové, kteří se snaží zdánlivě o nemožné a sice vytvořit důstojný suverénní stát. Jenže to nehraje bývalým kolonistům do karet a tak raději, jako už kolikrát v dějinách, podpoří diktátory, kteří mladé demokracie svrhnou a nastolí hrůzovlády plné občanských válek. Komu vyhovuje chaos v Africe?
   Lidé, kteří jsou stejnými lidmi jako my, pouze s odlišnou barvou pleti, lidé se stejnými potřebami a sny, lidé, kteří stejně jako my cítí radost i bolest, tedy tito lidé pokud mohou prchají ze svých zemí, zmítaných válkami a násilím, jehož kořeny lze hledat všude jinde, než ve výkladech samolibého euroatlanťana.
   Když některou evropskou zemi zasáhnou povodně, lidé také prchají ze zatápějících se měst. Když někde vybuchne sopka a pohřbí celé město, lidé se přesídlí jinam. Když někde vypukne válečný konflikt v němž se na nějaké ženevské konvence nehraje, tak se odtamtud prchá. Chtěl bych vidět, jak by se na jejich místě zachovali mnozí evropané, kteří z pohodlí svých pracoven mravokárně píší na všechny strany o "nebezpečí uprchlíků" a "neslýchaných kvótách neomarxistické EU"...
   Levice se pídí po příčinách, aby nemusela řešit následky. Pravice, jak vidno, se nepídí po ničem a nechce pro jistotu řešit ani ty následky. Bohužel, dějiny plné kolonií, globální kapitalismus, který vymačkává země jako citron (a ty, které se nemohou bránit nejvíc) - to jsou příčiny toho, proč je téma uprchlíků dnes na stole.
   Odmítám být škatulkován přihlouplými frázemi o sluníčkářích a multikulti lobby, které používají pravičáci obzvláště tehdy, dojdou-li jim racionální argumenty. Ovšem kritické myšlení mě nutí pídit se právě po kořenech problémů, nikoliv jen trousit populistická "moudra".
   Řešení snad existuje. Pomoc vyspělých zemí Africkému kontinentu. Vždyť kolik jen on sám dal kdysi nedobrovolně světu, který bral a neptal se. Stabilizace bezpečnostní situace, oboustranně výhodné investice, zdravotnická pomoc, osvěta... Ale já zapomněl, Afrika není výhodným "nástupním prostorem" ani "surovinovou základnou"...

   Smazat
  2. Boha jeho, co ten ošklivý Západ vydrancoval v Lybii a Somálsku ? Vždyť i tu ropu tam našli až
   po válce, Němci tam tahali rumunskou ... Leváci by si mohli uvědomit, že tmavá kůže z nikoho nedělá levicoveho intelektuála a že masa Afričanů rozhodně zdejším bidnym neprinese více práce ani nenavysi její cenu...

   Smazat
 3. Vždycky jsem si přál být lobbistou a lobbovat za nějakou ušlechtilou věc, třeba podporu bio paliv, solární elektřiny, roundupu, války na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.