Reklama

pondělí 18. května 2015

Operace Gladio: Utajený příběh nesvaté aliance mezi Vatikánem, CIA a mafií


Arif Jamal
18.5.2015 zdroj  překlad Zvědavec

Recenze knihy Paula L. Williamse

Po skončení druhé světové války Vatikán, CIA, bývalí nacisté a sicilská/americká mafie stvořili alianci pro boj, v rámci studené války, proti Sovětskému svazu a rostoucí moci pro-sovětských vlád v Evropě a zbytku světa.
V nové knize Paul L. Williams nabízí nové a znepokojivé důkazy odhalující to, co nazývá 'nesvatou aliancí'. Operace Gladio bude pravděpodobně kontroverzní knihou a může dokonce vyvolat protesty. Nicméně bylo by obtížné zavrhnout důkazy, které autor Paul L. Williams poskytl.

Příběh začal již v r. 1942 vytvořením Vatikánské banky. V témže roce ONI (Úřad námořní rozvědky) naverboval Lucky Luciana, předního drogového krále. Švýcarský ředitel amerického Úřadu strategických služeb (OSS) Allen Dulles dospěl k závěru, že „bojujeme se špatným nepřítelem“. Schutzstaffel (SS) poslalo Dullesovi zprávu přes Vatikán, že nacistická vláda chce uzavřít separátní mír se Spojenými státy; chtěli bojovat se sověty. Dulles se setkal s princem Maxem von Hohenlohe v Bernu. Hohenlohe se s Dullesem shodl. Později se Dulles setkal také s dalšími nacistickými představiteli, aby vytvořili novou alianci. Šéf zvláštní rozvědky pro OSS v Číně, plk. Paul E. Helliwell, uvažoval o další nesvaté alianci mezi americkou výzvědnou komunitou a skupinami organizovaného zločinu. Následně americké výzvědné služby dostaly Lucky Luciana z vězení, umožnily mu vybudovat si své drogové impérium a prostě sledovaly příval drog do velkých černošských ghett New Yorku a Washingtonu. Nesvatá aliance amerických špionů a zločinců byla replikována všude, od Laosu a Burmy po Marseilles a Panamu.

Poté, co se Richard Nixon stal v r. 1969 prezidentem, získala strategie napětí větší důraz. Národní poradce Henry Kissinger vydal příkaz Licio Gellimu provést teroristické útoky a pokusy o puč. Spojené státy a Vatikán nalily do těchto operací miliony dolarů. Většina peněz byla získána pochybnými způsoby. K prvnímu velkému útoku v Evropě došlo 12. prosince 1969, kdy vybuchla bomba v hale Banca Nazionale Dell‘ Agricoltura v italském Miláně. Při výbuchu zemřelo sedmnáct lidí. Během hodiny vybuchly tři bomby v Římě. Podle oficiálních údajů došlo v období mezi 1. lednem 1969 a 31. prosincem 1987 k 14x591 násilným činům s politickou motivací. Při těchto teroristických útocích zemřelo 491 lidí a 1x181 jich bylo zraněno. K velkému počtu teroristických útoků došlo v letech 1965 až 1981 v dalších evropských zemích. Poté, co řada pokusů o atentát na francouzského prezidenta de Gaulle selhala, generál odsoudil „tajnou válku Pentagonu“ a vypověděl ze země evropské sídlo NATO.

V latinské Americe rozjely CIA a Vatikán operaci Condor, jako latinskoamerickou verzi operace Gladio. Označení bylo americkými tajnými službami vybráno záměrně, kdy „každá vláda riskovala být takto označena, pokud obhajovala znárodnění soukromého průmyslu (obzvláště zahraničím vlastněné korporace), radikální pozemkovou reformu, soběstačnou obchodní politiku, přijetí sovětské pomoci, nebo anti-americkou zahraniční politiku“. CIA a Vatikán zahájily operaci Condor na počátku 70. let, kdy Opus Dei získal podporu chilských biskupů pro svržení vlády prezidenta Allendeho. Katolická skupina úzce spolupracovala se CIA financovanými organizacemi, jako Otčina a Svoboda, které byly později přeměněny na obávanou chilskou tajnou policii. „V r. 1971 začala CIA nalévat miliony Chilskému institutu pro obecné studie (IGS), mozkovému trustu Opus Dei, pro naplánování revoluce.“ Mnoho členů IGS se po puči připojilo k vládě. Hernan Cubillos se stal ministrem zahraničí. Byl zakladatelem Que Pasa, časopisu Opus Dei, a vydavatelem El Mercurio, největších novin v Santiagu, které byly dotovány CIA.

Williams ukazuje, že Vatikán byl do operace Condor plně zapojen. Papež stál zcela za vyhnáním levicových kleriků; vůdci vojenské junty byli oddanými katolíky. Vatikán neopustil generála Pinocheta, ani když byl zatčen v Británii za vraždu tisíců Chilanů. Vatikánský ministr zahraničí kardinál Angelo Sodano napsal britské vládě jménem papeže a požadoval generálovo propuštění. Za Pinocheta zmizely stovky tisíc Chilanů, přičemž více než čtyři tisíce jich zemřelo. Více než padesát tisíc Chilanů bylo mučeno ve jménu katolického boha. Špinavá válka CIA byla vedena v mnoha latinskoamerických zemích, za pomoci a s požehnáním Vatikánu.

Williams cituje alarmistku FBI Sibel Edmonds, která řekla:
„V letech 1996 až 2002 jsme my, Spojené státy, naplánovaly, financovaly a pomohly provést každý velký teroristický čin čečenských vzbouřenců (a mudžahedínů) proti Rusku. V letech 1996 až 2002 jsme my, Spojené státy, naplánovaly, financovaly a pomohly provést každičké povstání a teroristickou akci v Xinjiang (alias Východním Turkistánu a Ujhurstánu). V letech 1996 až 2002 jsme my, Spojené státy, naplánovaly a provedly nejméně dva atentáty na pro-ruské představitele v Ázerbájdžánu.“

Operace Gladio je silně průzkumem podloženou knihou, s asi 1,100 vysvětlivkami a poznámkami pod čarou. Tato práce je velmi bohatá na podrobnosti. Je to úctyhodný vědecký a intelektuální počin, nemající konkurenci. Jeho vědecké dílo vyplňuje velkou mezeru ve studiu americké zahraniční politiky, kterou zanechaly učenci jako Alfred McCoy, Peter Dale Scot, Martin A. Lee, Dále Yallop a Sibel Edmonds.


Operation Gladio: The Untold Story of the Unholy Alliance Between the Vatican, the CIA, and the Mafia vyšel 13. května 2015 na Global Research. Překlad v ceně 354 Kč Zvědavec.

4 komentáře :

 1. Fuj, je mi z toho US národa špatně, a těm lidem to ale vůbec nevadí, co jejich zločinecká vláda provádí

  OdpovědětSmazat
 2. Já bych řekl, že to hlavně nevidí a předkládané argumenty považují za ruskou propagandu. Podobně jako ta naše Pražská kavárna…
  Zdr.
  JiB

  OdpovědětSmazat
 3. Prosím jich - americkej "národ" že má něco vnímat a zaujímat k tomu stanovisko? Ty přitroublý z velké většiny černý a nahnědlý lidský míchanice, obživou odkázaný na potravinový lístky? Se svým životem vykrmovanýho dobytčete jsou spokojený, každej má nějakej ten pelech s obrazovkou přes celou stěnu, kde se povalujou, něco žvejkaj, a čumí na ty propagandistický vymejvací sračky, pak si jdou lehnout ven na nějakej trávník ( asi tam nemaj tolik psích hoven všude jako jsou u nás) a žvatlaj s ostatními nahnědlými sockami, pak zalezou do nějakýho bistra kde se nacamrají, pak zalezou domů šoustat, a každý den to stejný, ti vědí o svejch vládách prdlajs, ani se o nic nestaraj, asi jako nahnědlý u nás ve svých brlozích. Pro ně je taky důležitý že je nikdo nenutí pracovat,přesto mají výkrm a pelech zajištěnej, proč by měl být od nich vyžadován intelekt? K čemu by jim byl? Co voni věděj o ruský propagandě? Mají na háku úplně všechno- taky proto jsou šťastní a spokojení i v těch brlozích, ale podívejte se na nás! Bydlíme slušně až velmi slušně, slušný materiální zabezpečení, každej dobrý vzdělání, a co? Jen vřískáme, nadáváme, vzrušujeme se bulvárníma kravinama a všelijakejma článkama, který se zkrátka píšou, protože se tím živí spousta lidí, furt zaujímáme k něčemu stanoviska, furt něco míníme, nenávidíme jeden druhýho, samý deprese a frustrace - nemají to ty nahnědlý polohovádka lepší?

  OdpovědětSmazat
 4. Pro( 22:39) naprostý souhlas!!!!!Musíme stím začít neco dělat!!ale co?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.