Reklama

středa 20. května 2015

Piráti nesouhlasí s financováním Mariánského sloupu z pražského rozpočtu


obrazek

Jakub Michálek, Mikuláš Ferjenčík

20.5.2015  Vaše věc

Zastupitelský klub Pirátů se v pondělí jednomyslně usnesl, že nesouhlasí se stavbou Mariánského sloupu. Vládnoucí koalice ANO + ČSSD + Trojkoalice, kde stavbu prosazuje radní pro kulturu Jan Wolf, se chystá vypsat zakázku za 190 000 Kč na „Revitalizaci Staroměstského náměstí“ pro Mariánský sloup. Piráti mají za to, že stavba, která budí náboženské kontroverze, by neměla být financovaná z městské kasy a že na místo vůbec nepatří.


“Stavět na Staroměstském náměstí katolický falus, který byl svržen při založení republiky, je zcela zvrhlé. Radní Wolf z KDU-ČSL by neměl své církvi stavět monument uprostřed města. Staroměstské náměstí je národním symbolem, kde Habsburci s podporou katolické církve popravovali příslušníky jiných církví a šiřitele vzdělanosti. Mariánský sloup chce koalice postavit několik metrů od jejich křížů. Nepodpoříme zde ani Mariánský sloup, ani islámský minaret, který by zde prosazoval některý z příštích radních islámského vyznání. Piráti podporují plnou sekularizaci a nezávislost státu a města na círvi,” uvádí Jakub Michálek.

Pražská koalice zde prosazuje stavbu pomníku a posílá na ni peníze Pražanů, ačkoliv s ní většina Pražanů nesouhlasí. Nedivili bychom se tedy, kdyby byl katolický symbol stejně jako v roce 1918 občany svržen.


22 komentářů :

 1. Pozoruhodný příběh vyhlášení Československa v roce 1918 má v sobě i temnější kapitolu zboření barokního mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Více historik Jiří Rak z Univerzity Karlovy.
  https://www.stream.cz/narodsobe/824077-mariansky-sloup

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mariánský sloup byl a stále je ( i když nestojí) symbolem katolického a především habsburského cynického pohrdání českou reformací a tou částí českého národa, který se k reformaci přihlásil. Je to i protidemokraticý symbol. Takhle to cítili Češky a Češi, kteří sloup bourali. Takhle to cítíme i my dneska, kdo jsme proti té katolické zpupnosti vnucovat nám jejich víru a rituály.

   Smazat
  2. Díky Habsburkům jsme jako národ přežili. Protestantské Německo by se s námi slovany nemazlilo - germanizace. Nechme to historikům. https://www.stream.cz/narodsobe/826385-bitva-na-bile-hore
   Postupem času se bitka, která byla v podstatě součástí občanské války mezi katolíky a protestanty, začala vnímat jako boj Čechů proti Němcům, a to nehledě na fakt, že "český" král Fridrich Falcký byl Němec, ve velení "českého" vojska na Bílé Hoře byli Němci a popravení "čeští pánové"
   Řešme: Zase si nevládneme sami.

   Smazat
  3. V historii ono 'kdyby' neplatí. Germanizaci prováděli u nás církevní řády ještě dávno před Habsburky. proto husité volali 'Bijte Němce, papežence'. Cílenou germanizaci prováděla Marie Terezie a Josef II (oba Habsburci). Samozřejmě že reformace u nás zasáhla stejně Čechy jako Němce v Čechách, ale to že katolická strana byla tak extremisticky radikální znamenalo, že 1/2 obyvatelstva Čech během dalších let zmizela (většinou vlivem vyhánění a jako oběti náboženských válek). Náboženská nesnášenlivost katolíků, cizí (německá) nadvláda, poroba národa a výsměch všech, kteří přemýšleli jinak - to vše je zašifrováno v pražském mariánském sloupu. Kdo ho chce stavět, chce nás vracet i symbolicky do doby nesvobody, poroby.

   Smazat
  4. Tzv. "nové pohledy na dějiny" slouží v současné době především k legitimizaci současného politického diskurzu. V podstatě jde o to, obrátit závěry marxistické historiografie o 180 stupňů. Přitom se můžeme ptát, jaké "nové a neuvěřitelné" skutečnosti vedou k tak komplexnímu přehodnocování? Historik pracuje především s písemnými prameny a prameny hmotné povahy. Byla snad po listopadu 89 nalezena nějaká obří truhlice plná listin, které vyvracejí závěry "předlistopadových" historiků? "Překvapivě" nikoliv! Současná hist. věda vychází ze stále stejných pramenů, které mají stále týž obsah a formu. Jsou zpracovány v edicích, mnohokráte vydány. Z čeho tedy vychází ony "nové pohledy", když "výchozí pozice" je stále stejná? Podle mě ze snahy vymezit se proti "starému pojetí dějin", reprezentovanému především marxistickou historiografií a přijmout jakési "nové pojetí", které bude v souladu s nynějším politickým disurzem. Zdatný rétor si vždy dokáže obhájit to své, pokud k tomu dostane dokonce oficiální požehnání, pak se takové konání stává diskurzem a de facto "skálopevnou" autoritou. A takovéto autority pak podpírají onu oficialitu, která jim dodala váhy - kruh se uzavírá.
   Minulý režim kladl důraz na dějinné etapy v nichž tušil souvislosti, kterými se mohl legitimizovat. Husitství, reformaci, národní obrození. Tento režim ne náhodou klade důraz na naprosto opačné tendence - religionistiku, baroko, protireformaci, monarchismus. Do toho samozřejmě spadají i více či méně úspěšné snahy o obrácení vnímání dějinných milníků. Bílá Hora nemá být nově znamením potupy, ale "logickým vyústěním" (co si to vlastně ti Češi představovali, že by snad mohli vzdorovat mocným Habsburkům?). Národní obrození pak "zbytečnou snahou", která kdyby se nekonala, mohli bychom všichni mluvit krásně německy a získat tak konkurenční výhodu v globalizované tržní společnosti. R-U mocnářství pak byla selanka spojená s nedělními korzy v městských parcích a vůbec, politici jsou zkorumpovaní, vládnout si neumíme, tak nebyl ten osvícený milý stařík Franta Pepa Jednička přeci jen lepší variantou? Mohli jsme být součástí velké vyspělé říše a namísto toho jsme si museli prožít 40 let komunistického temna...
   Je to možná generalizující, ale vesměs takovým a podobným výkladům pšenka právě kvete. Mariánské sloupy jsou už "jen" praktickou realizací oné "filozofické politiky", kterak vrátit český národ do lůna církve, do lůna nadnárodních celků, do nesvéprávného postavení závislé kolonie.
   Myslím si, že tyto snahy jsou v mnohém nebezpečnější, než epizodní politické půtky, které po týdnu odezní. Plody těchto snah totiž mohou utvářet diskurz po další desetiletí.

   Smazat
  5. Těm protičeským, protireformačním, protiobrozeneckým snahám ještě nahrává vlna tzv. postmodernismu, kde je dovoleno všechno smíchat bez ladu a skladu, bez logiky příčin a důsledků. Typické to metodu demagogů. Nahrává tomu i minimalizace výuky dějepisu na školách i ignorantský přístup médií včetně těch, která si povinně platíme.

   Smazat
 2. Je to fakt neuvěřitelné, co se tady děje a socani nic? Ti jsou pro? Jejich dědové by jim teda natrhli sako za tohle. Tu chamraď už nechci vidět na žádných volbách, levá alternativa nelevá alternativa, jsou nevolitelní. Takhle to vypadá, že větší sílu tam má křesťanská alternativa, takže si to odvolte sami, křesťansští socani, hurá na to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sobotka je předsedou křesťanské platformy u socanů. Divíte se pak, že tato strana leze černoprdelníkům do zadnice?

   Smazat
  2. Sociální demokracii sociálním demokratům ukradli. Proto tu nemáme demokratickou levici a nalevo zbývají jen komunisti s blbou minulostí násilníků a kolaborantů.

   Smazat
 3. A co Husův pomník ? Nebylo by lepší ho odstranit ? Jan Želivský potichu z místa před Novoměstskou radnicí zmizel,aby nekazil zářné zítřky českého kapitalismu.Rovněž v Lapidáriu odpočívá Radecký v kompletní sestavě.Nejvhodnějším místem pro tyto různé stopy špatného svědomí by byl bájný Blaník. Prostě,jak už kdysi napsal Jevtušenko : Jak dostat Stalina z vnuků po Stalinovi ?

  OdpovědětSmazat
 4. Mariáský sloup - je prohlášení jezuitů - MY vám vládneme -
  Jezuité jsou nejhorší teroristická organizace se CIA - Mossadem

  300 let češi platili daně Rakousku - nechali popravit nejlepší osobnosti Českých zemí a majetek dali němcům a rakušanům - od toho příliv němců do sudet......

  A teď mnozí idioti jim dali církevní restituce a pčedat vládu nad zemí ---- Vatikán je jedna velká teroristická organizace v historii lidstva .... AMEN.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastimile,máš sice pravdu,jako ostatně v mnohém,ale já bych ten Mariánský sloup neviděla tak dramaticky...Podívej,je to krásné historické dílo a panenka Maria nikdy neškodí...Symbol matky a útěchy v bolesti a beznaději..
   S Vatikánem máš taky recht,to ví dnes všichni...(oni vždycky zneužijí čistou víru)
   sloup by se mně ale líbil už proto,že by to bylo prostě něco jedinečného,něco ,co nemá každé město-...já bych vůbec dala zpátky všechny pomníky(nebo téměř všechny),neboť místa kde stály ,byly posvěceny nějakou
   důležitou událostí,kterou město prožívalo a jíž
   v té době žilo !nějakým silným ZÁŽITKEM
   DOBY a naše Matička zrcadlí v každém svém objektu právě tyto dějinné zápasy?!je to přece příznačné k historii každého tak starobylého města,ne?
   Proč by to mělo rušit?
   to je můj názor..
   jituš   Smazat
  2. Vážená paní Jituš, ono to žádné historické dílo není, není to ani replika, je to taková sochařova skorofantazie, dělaná podle nedokonalých fotek a nepřesných nákresů. Jakou yto tedy má cenu? Uměleckou? Historickou? Nikoli. Má to cenu pouze politickou, a to je pro katolíky dnes, stejně jako za Rakouska či za pomnichovské 2.republiky nejdůležitější - krást prachy ze státního a ještě se nám vysmívat skrye 'mariánský sloup'.

   Smazat
  3. No tak to promiňte,to jsem nevěděla!!!
   Já jsem se opravdu domnívala,že to je pravÿ mariànský sloup ,který byl postaven jako díkůvzdání v 17.století!...
   To se omlouvám...
   S novým bych jistě takè nedouhlasila!špatně jsem tomu rozumněla!
   jituš (tak už se na mně nezlobte;)

   Smazat
 5. To ,že ČSSD podporuje stavbu nového Mariánského sloupu a dokonce za
  peníze města je naprosto skandální. Její představitelé již nejsou sociální demokraté ale stali se z nich darebáci a zrádci Českého národa .Jsou již schopni každé podlosti. Škoda že jsou volby tak daleko.

  OdpovědětSmazat
 6. Nový sloup ?to snad ne...
  Tady jde o umístění STARÉ PAMÁTKY na místo,kde dříve stála. už po staletí...
  ale je možné,,že nemám správné info?
  j.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, ten sloup není originál , ba ani replika, je to fantazie sochaře dělaná částečně podle nedokonalých obrázků. Žádné historicky či umělecky cenné dílo!

   Smazat
 7. No -jestli tam Marianský sloup už kdysi stával... a že nikomu nevadí sbírky na zvony? Ty přece také zdobí ( pardon hyzdí?) katolické církevní památky. A že nikomu nevadí, že zrovna na tom stejném místě na Staromáku ( křížek vytesaný v dlažbě) kde sklonilo hlavy na špalek sedmadvacet českých pánů, stojí stánek se žrádlem, kde se hoduje a žere? To českým pokryteckým palicím nevadí? Sem blázen. A vůbec - co se stalo za hnusnej prodejnej paskvil ze Zlaté uličky? Daliborky? Ulice Malostranské? Samej obchod, kšeft kšeft kšeft... nikomu nevadí. A ty krásnné starobylé domy byly rozprodány nějakým cizím tlamám - peníze čecháčkům holt nikdy nesmrdí. Ale s Marianským sloupem mají potíže. Co by měli říkat plzeňáci na ty šílené pozlacené obludy ( pardon kašny) které hyzdí v počtu 4 ks náměstí? A co by měli říkat tomu, že na každé křižovatce dnes musí být nějaký památník gen.Pattonovi, který Plzeň nechal bombardovat? Kdo se o tom baví s občany? Zastupitelská chamraď si všude dělá co chce - a co havlovy lavičky jedna za tři sta tisíc?!!! Proč takové vášně kvůli sloupu - že je to církevní symbol? Panebože.... symboly! Zas principy! My se tady v tomhle českým zobákově uprincipujeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máte samozřejmě pravdu se svým komentářem..o tom žádná!
   jituš

   Smazat
  2. Ano, máš pravdu, klausovské tržní prostředí produkuje deformace, hyzdí vzhled našich měst atd. Ovšem v případě mariánského sloupu jde o vyvolávání zhoubných habsburských residuí. Habsburkové mimořádně poškodili český národ a onen mariánský sloup by připomínal třistaletou porobu po Bílé hoře.

   Smazat
 8. Postoj Pirátů k mariánskému sloupu je velmi sympatický, právem odsuzují černokněžníky z KDU-ČSL a další gaunery. Piráti mají i v mnoha jiných aspektech rozumný program, v mnoha ohledech rozumnější než programy lidovců, ODS či TOP 09.

  OdpovědětSmazat
 9. Snad na doplnění- vítězná protirefirmace (asi ne tak docela vítězná , když je dodnes předmětem sporů) vyhnala - respektive popravila- reformisty bez ohledu na národnost a jejich majetek darovala cizákům, přišedším katolíkům. Ti dnes vykřikují, že jsou tu po staletí, ale zrádcovskou souvislost nabytí svého majetku zatajují. Pak je samozřejmé, že zloděj se napřed musel národu odcizit, aby se mohl cítit vlastníkem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.