Reklama

pondělí 18. května 2015

Požár u ruského velvyslanectví ve Varšavě byl policejní provokací


Stanislav Kliment
18.5.2015 zdroj 


Používala vláda Donalda Tuska proti svým oponentům policejní provokace? Z odposlechu rozhovoru tehdejší vicepremiérky a ministryně infrastruktury (dnešní eurokomisařky) Elżbiety Bieńkowské z Občanské platformy a šéfa CBA (antikorupční tajné služby) Pawła Wojtunika se zdá, že tomu tak bylo. Jedná se o případ podpálení strážní budky u Velvyslanectví Ruské federace ve Varšavě v průběhu pochodu pořádaného mladými polskými patrioty v roce 2013. Z části rozhovoru zveřejněného v posledním vydání týdeníku „Do rzeczy“ plyne, že žháři nebyli mladí radikálové, ale policejní provokatéři.


V kratší části rozhovoru, uskutečnil se 5. června 2014 ve varšavské restauraci Sowa a přátelé, se jeho aktéři věnují tehdejšímu ministru vnitra Bartłomieji Sienkiewiczovi (Občanská platforma). V jedné chvíli, když hovoří o oblibě ministra v řízení podřízených mobilním telefonem, Wojtunik říká: „Vidíš, chlapec je naučil, že zatelefonuje a rozkazuje. Tak také šli a spálili budku před ambasádou, protože ministr osobně vymyslel takovou …“.

Občanská platforma a její představitelé využili incidentu u ruské ambasády při Pochodu nezávislosti nejen k následnému policejnímu útoku na účastníky pochodu, ale i následně k útokům nejen na mladé patrioty, jichž šlo Varšavou téměř sto tisíc a dávali najevo odpor k Tuskově vládě, ale také proti opoziční straně Právo a spravedlnost vedené Jaroslawem Kaczyńskim. Od první chvíle však existovaly pochybnosti, jak to vlastně s celým incidentem bylo. Šlo nejen o schválení trasy pochodu, ale zejména o naprosto nedostatečnou či spíše neexistující ochranu ruského velvyslanectví. K drobným incidentům docházelo, navzdory zásahům pořadatelské služby, již od samého počátku pochodu a mnohým se zdálo, že také v nich má prsty policejní provokace. Nyní se ukazuje, že pochybovači nebyli daleko od pravdy.

Třešničkou na dortu je další část rozhovoru, ve kterém se Wojtunik a Bieńkowská baví o nezákonnostech při financování volební kampaně Občanské platformy, korupci při nákupu vlaků Pendolino a podezřelých smlouvách o poradenství pro těžební a důlní společnost „Polská měď“ (KGHM).

8 komentářů :

 1. Samozřejmě. Stejně jako Katyň byla polská provokace, pád letadla u Smolenska jakbysmet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až po půl hodině jsi reagoval, kde ses flákal?

   Smazat
  2. Připravoval jsem jednu policejní provokaci, blbe.

   Smazat
  3. Polsko-ukrajinský propagandista majdanu se pozná podle nadávek a chybějícího IQ.

   Smazat
 2. A co bude dál? K čemu to bude dobrý - bude nějaký další majdan, nebo to byla jen taková zábava pro vymaštěný blbečky? Policejní provokace by měla mít nějaký smysl -ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smyslem té provokace přece bylo zdůvodnit policejní násilí proti statisícové demonstraci polské vlastenecké opozice. Presstituti v tisku a TV pak ještě věc rozmáznou a budou nálepkovat opozici jako násilníky a teroristy. To bylo smyslem polských eurohujerů. Čtět pozorněji, v textu to je.

   Smazat
  2. Provokace je dnes standardní taktikou policie na nepohodlných demonstracích všude ve světě. I já jsem byl jednou svědkem policejní provokace. Před dvěma lety jsem se ze zvědavosti ocitl na demonstraci horníků před sídlem OKD v Ostravě. Demonstrace byla klidná bez násilných incidentů, což se zřejmě šéfům policie a majitelům OKD nelíbilo a tak policie poslala dva své kolegy v civilu se skrytými tvářemi pod kapucí a šálou házet kameny na přítomnou jednotku těžkooděnců. Jenže se přepočítali a horníky podcenili. Jednomu provokatérovi demonstrující horníci nedovolili kámen hodit a druhému když běžel a chystal se kámen hodit na těžkooděnce, tak mu jeden z horníků prostě podložil nohu a provokatér skončil na zemi. Provokatér proto nestačil kámen vrhnout a při pádu si ještě o ten kámen poranil nos. Původně jsem si myslel, že ti dva vrhači byli jen nějakými chuligány, ale když demonstrace skončila a já měl cestu zrovna kolem policejního antonu, tak náš milý vrhač s rozbitým nosem byl už převlečen do policejní uniformy, držel si frňák kapesníkem a s ostatními policajty měli z toho srandu. Policie chtěla tehdy nespokojené horníky bít, ale naštěstí se podařilo horníkům toto odvrátit.

   Smazat
 3. Kupodivu i Polsko se vydalo na cestu budování standardního fašistického státu po vzoru Pobaltí. A to jsem se před pár lety domníval, že americké mučírny Poláci neprovozují, že to není možné. Asi se za 2. světové války nepoučili a historie se u nich zopakuje.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.