Reklama

neděle 10. května 2015

Rektoři se obnažili a objevil se obraz společnosti


Josef Mrázek
10.5.2015

Nechce se mi uvěřit, že reprezentanti akademické obce nechápou, že schvalují-li jmenování profesora dvě instituce, každá z nich může mít své důvody k odmítnutí.

Zatímco akademický senát má podle zákona garantovat především odbornost, prezident by měl garantovat, i když zákon to nespecifikuje, asi hlavně osobnostní kvality uchazeče. Dovolávat se přitom toho, že požadavky předepsané pro akademický senát byly splněny, a prezident do jmenování nemá co mluvit, je zřejmě nedůvodné. Takový názor svědčí o tom, že klasická představa vysokoškolského profesora jako nejen odborné, ale i morální autority, vychovatele společnosti, je dnešním představitelům akademické obce zcela neznámá.

Příčinou tohoto děsivého úpadku může být to, že požadavek, aby pedagogové vyznávali za komunistů zcela určitý světový názor, nebyl nahrazen požadavkem všeobecné mravnosti, ale byl zrušen bez náhrady. Z toho vycházející úpadek mravnosti celé společnosti byl utvrzen úspěchem těch, kteří se zbavili všech zábran. Jestliže poznání skutečného stavu věcí je nutným prvním krokem k nápravě, poděkujme akademické obci, že obnažila svou deformovanost a otevřela nám žalostný pohled na naši společnost, jejímž je výkvětem. Vidíme, na čem jsme a můžeme se pokusit něco s tím dělat.


23 komentářů :

 1. Při takových profesorech jako je Putna se není už čemu divit. Když si může agresivní buzerant vynutit jmenování. Proč to vůbec od prezidenta chtějí a očekávají, když jím tolik pohrdají?

  OdpovědětSmazat
 2. Názor pana Josefa Mrázka doporučuji k širší veřejné diskuzi. Problematika našeho vysokoškolského vzdělání souvisí mimo jiné právě s mravním úpadkem akademické obce a tím i úpadkem akreditovaných pracovišť. Honba za vědeckými tituly je nadřazena poctivé pedagogické výchově a tím i úrovni vysokoškolského vzdělávání studentů. Mělo by se týkat i kandidátů, kteří svůj tvůrčí život zasvětili letité práci v zahraničí, ale nejvyšší vědeckou hodnost prof. si přijeli dokončit u nás, poněvadž v zahraničí k ziskání nejvyšší vědecké hodnosti jsou nastavena mnohem náročnější kritéria. L.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V r.67 jsem skončil studium a z iniciativy profesora jsem měl nastoupit jako asistent na jeho katedře. Leč stranická skupina, kde měli početní většinu pochopitelně asáčci a jiní podržtaškové (demokraticky) podmínila moje přijetí vstupem do KSČ (skutečný důvod byl spíš ten, že svými znalostmi a schopnostmi jsem je už tehdy poněkud přesahoval a oni to věděli, protože mně znali z výuky), což jsem odmítl. Po 30ti letech ta katedra pořádala jakési výroční symposium. Za předsednickým stolem "vážení profesoři" - vesměs ti bývalí (všeho)schopní podržtaškové v čele s předsedou fakultního výboru KSČ z doby nejtvrdší normalizace... Děkoval jsem Bohu, ač jsem nevěřící, že jsem do té squadry tehdy nenastoupil a uživil se (docela dobře) jinde.

   Smazat
 3. Nezapomínejme na touhu po kariéře a manipulátorskou zručnost- kromě lidí, co dělají vědu a poctivě učí máme i na vcelku slušných univerzitách funkcionáře z povolání. Většinou se dají dohledat podle seznamu publikací v mezinárodních časopisech. Když má profesor čtyři publikace v impaktovaných časopisech (znám takové), není o čem diskutovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ono. Svým spolehlivým doktorandům radím, aby se podívali do databáze scopus, kde si zjistí, co kdo napsal. Ještě doporučuji, aby si zjistil, kolik toho napsal sám, kde připisoval jiné spoluautory a kde ho připsali. Důležitý je rovněž ohlas prací, který scopus sleduje. Počet citací určuje h-index. Byl na tom Ošťáhal hůře než ostatní již jmenovaní profesoři?

   Smazat
 4. No a jsou i takoví vykutálení zakuklenci, kteří zadají vědeckou studii či projekt týmu mladých schopných kolegů a po dokončení si výsledky přivlastní jako vedoucí studie či projektu a nestydí se práci jiných publikovat jako hlavní autor nebo spoluautor. Vazaly přibere do vědeckého týmu, jsou mladí a musí se ještě hodně učit. Politruci mozky vymývají, ve vědě je snadno vykrádají. L.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píšete o plagiátorství. Ve jmenovacím řízení se nesepisuje žádná zvlášť práce. Vypracovat se musí zvláštní práce při habilitačním řízení na docenta. Součástí jmenovacího řízení jsou seznamy vědeckých výsledků. Krádeže se dopouští uchazeči velmi zřídka. Okradený se musí umět chránit až do stavu, kdy z pracoviště bez hádek odejde.

   Smazat
 5. Tady není o čem diskutovat. Autor neví, o čem je řeč. Už tento odstavec je zmatený:

  „Zatímco akademický senát má podle zákona garantovat především odbornost, prezident by měl garantovat, i když zákon to nespecifikuje, asi hlavně osobnostní kvality uchazeče.“

  Akademický senát nic zásadního neschvaluje. Hlasují tajně vědecké rady fakulty a školy. Doporučení dává jmenovací komise. Co jsou to osobnostní kvality uchazeče? Tam se schová všechno. Doporučení PRO a také ZAMÍTNUTÍ. Kde Zeman může potkat člověka, který se zabývá fyzikou povrchových vrstev (Ošťáhal), aby rozhodl o jeho osobnostních kvalitách? Zeman a ministerstvo musejí spolehnout na zdroj jedna-paní-povídala. Nezná fyzika povrchových vrstev lépe vědecká rada matfyz fakulty než Zemanovi špehové? Jak dlouho Ošťáhal na fakultě pracuje? Za Putnu odpovídá vědecká rada fakulty humanitních studií a příslušná jmenovací komise. Když rozhodly špatně, mělo se spustit šetření její schopnosti rozhodovat.
  V takových článcích vidím upocenou snahu zakrýt lapsus prezidenta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný lapsus prezidenta. Zeman má své pravomoci a není otrok nějakých 'rektůrků'. Získal ve volbách důvěru od národa a to přímou, a když zjistí, že se kandidáti na profesory provinili proti morálce, byť splnili profesní náležitosti, tak použil své pravomoci. Mezi kandidáty byl jeden můj oblíbenec. Neprošel. Uznávám, prezident měl pravdu, pan kandádát-oblíbenec se v minulosti provinil. Škoda.

   Smazat
  2. Jmenujte anonyme čím se provinil Eichler a Ošťáhal proti morálce a proti zákonům.

   Smazat
 6. Vše za prezidenta řekl Ovčáček, Tak si to přečtěte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel mi to nestačí. On vlastně neřekl vůbec nic relevantního. Které zákony porušili Eichler a Ošťáhal? Nešetřete podrobnosti. Zatím to vypadá od prezidenta jako buzerace obou. Míč je na vaší straně. Snažte se nezkazit.

   Smazat
 7. Vlastenka

  Akademická obec se pěkně odkopala, stejně jako ČT.
  Včera ve 168 hodinách hájili komsomolci, kteří jdou jinak po stbácích a komouších (nejde-li ovšem o Štětinu nebo Fülle) jako slepice po plivanci, dva jednoznačné udavače STB a jednoho korupčníka.
  Bylo až trapné, jak se snažili obhájit agenty tím, že za udávání nebyli placeni apod.
  Doporučuju vřele shlédnout.
  Pokrytecká špína!
  A ty bezcharakterní akademické kreatury hájili jen proto, aby si mohli kopnout do Zemana, jak jinak.
  Vůbec jim nepřekáží, že takovíhle mravně pokřivení lidé mají učit mládež.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastenko, vy navrhujete všechny tři upálit nebo jen poslat na doživotí?

   Smazat
  2. Rozhodně bych je nenechala učit na vysoké škole.
   Kde je ta proklamovaná morálka?!
   Jeden z nich měl dokonce v materiálech poznámku KS - konspirační byt. To už je fakt silná káva.

   Smazat
  3. hrabě Kocharowski11. května 2015 16:11

   Vlastenko

   naprostý souhlas! Pan prezident má pravdu, že takové sprosté estébácké udavače a zkorumpovaného gaunera odmítl jmenovat profesory. S těmi osly zde nemá smysl diskutovat, mají plné huby toho, že komunisti byli stejní jako nacisti, a najednou udavač bolševické ES TÉ BÉ je pro ně vzorem, je vidět, z čeho ten hnus zde vyvěrá. Odporná prodejná sebranka, sedlina ze žumpy, hnus. Ještě že je prezidentem Zeman, pane bože, dej mu pevné zdraví.

   Smazat
 8. Bohužel, statisticky platí: Čím větší "inteligent", tím větší hovado.........

  OdpovědětSmazat
 9. No a co vy máte s profesorama - nemělo by to být obyčejný smečce důchodců úplně krajc vajc? Nerozumíte už ničemu, a ke všemu žvatlat taky nemusíte.Anebo jo, žvatlejte - zvýšíte výtěžnost za reklamy, a autoři článků budou mít větší rejž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:59 Já, mám třeba s profesorem dvě děti pane krajc vajc.

   Smazat
 10. hrabě Kocharowski11. května 2015 16:16

  Líbí se mi, jak pan prezident Zeman vždycky s tou žumpou vyběhne, jak velký pes s malým psem. Pana Zemana jsem volil, pro mě to byl favorit od samého začátku. Slušný člověk samozřejmě těm dobytkům vadí, ale má podporu drtivé většiny národa, a to je moc dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je slušný člověk ten, kdo jiného osočí ze spolupráce s StB, což je horší než osočení z pedofilie, zoofilie a nekrofilie, které se v trestním rejstříku po case zamažou?

   Smazat
 11. V pořadu 168 nic podstatného na Ošťáhala a Eichlera není. Co blbnete?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už rozumím tomu, proč je Ošťáhal obviněn s manželkou ze spolupráce s StB. Oni oba přebírali poštu z ciziny, teda manželka jen tehdy, jestliže manžel doma nebyl. Máme je oba, teroristy!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.