Reklama

.

.

pátek 15. května 2015

Smrdutý protektorátní puch Peroutkova článku nepřebije ani voňavka pana Baldýnského


Jiří Jaroš Nickelli
14.5.2015  České národní listy

Tož jsme se zase dočetli v Lidovkách (6.5.2015, str.24 článek 'Babiš je gentleman'), že autor pan Baldýnský naprosto nepochybuje o tom, že text článku Dynamický život, který normální čtenář - a zvláště potomci umučených a popravených nacisty, což jsme například my ve Svazu bojovníků za svobodu - vnímá jako text plný protektorátního aktivismu - je prý jednoznačný JINOTAJ PROTI Hitlerovu kultu. Tak má manželka,která má historii Karlovy univerzity, a já, který mám diplomy University J.E.Purkyně a Komenského univerzity v Bratislavě, bychom je snad podle pana B. měli vrátit nebo roztrhat, protože my to tak nevidíme. Nám se prostě nedaří článku Peroutky vidět "rafinovaný jinotaj". Jsme patrně omezeni na chápání, třeba jsme autisté svého světonázoru nebo jsme "zatíženi bolševismem", jak nám někteří podsouvají (nikdy nikdo z nás nebyl členem strany a oba jsme byli za ancien régime pronásledováni. A máme čisté lustráky, pro seznamisty...)

Zkrátka a dobře, řečeno slovníkem Nejvyššího soudu, článek pana Baldýnského "vyvolává dojem", že všichni - autor je nazývá TAMTI - kdo chápou článek pana Ferdinanda Peroutky jinak, než předepisuje autor, jsou prostě a jednoduše nepoučitelní recidivisté. Zkrátka podle pana Baldýnského jsme my, kdo vidíme v článku věty oslavující šíleného führera jinak, než on jako arbiter elegantiae, jsme jen polovzdělaní prvoplánoví buranové, nicht wahr.

Ovšem článek pana Baldýnského je velmi užitečný. Velmi jednoznačně nastoluje "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti", jak jsme je zažili za bilakovské normalizace. Pan Baldýnský jako novodobý inkvizitor dopředu určuje, co je a co není rafinovaný jinotaj. Proč jsem připomenul naše potomství s umučenými a popravenými za protektorátu? Právě protože článek v Lidovkách vyvolává dojem, jakoby pan Baldýnský nic nevěděl o podstatě protektorátu. Nevím, z jaké je rodiny, a nevím ani, co jeho rodina prodělala za nacismu. U nás to byl dědeček, zabit gestapem, dva strýcové umučeni v Osvětimi a třetí strýc gilotinován na Pankráci. Jsem přesvědčen, že oni by Peroutkův text vnímali jako protektorátní aktivismus. Už ovšem slyším ryk - jak můžete mluvit za mrtvé? Stejně, a možná s větším pouvoirem, než jako dnes jiní mluví za mrtvé kolaboranty, zrádce nebo Sudety. Nikdo ovšem naše odbojáře k životu neprobudí - a tak alespoň ani neslyší urážky prezidenta Beneše a republiky, za kterou položili životy - z per a úst jiných a dalších autorů. Ale zpět k tématu.

Jsem dalek vinit pana redaktora Ferdinanda Peroutku z kolaborantství. Pro nás byl pan Peroutka vždy jakýmsi symbolem vysoce kultivovanéno novináře, který republice například dal dílo Budování státu, v mnoha směrech doposud nepřekonané. Ovšem mám za to, že právě tento jeho článek Dynamický život nepatří k vrcholům jeho tvorby - a nelze jej považovat za nic jiného, než za nešťastný a tragický pokus protektorátního aktivismu o jakýsi nepodařený modus vivendi pro Čechy v uloupené vlasti. A jestliže je pravda, že prý za tento článek šel pan Peroutka do koncentračního tábora, pak gestapácký vyšetřovatel byl mnohem lepší arbiter elegantiae, než pan Baldýnský, když tak "rafinovaný jinotaj" prokoukl ráz naráz.

Inu,gestapáci byli vševědoucí. Otec mi vyprávěl, že když vyslýchali dědečka z matčiny strany, tak gestapák, jakýsi Wolf, starému legionáři při výslechu prohlásil, že zná české dějiny líp, než všichni legionáři. Naučil se to z jejich příručky za šest hodin. Byl to dějepisný génius, kterému holt my polovzdělaní Češi nesaháme ani po kotníky... Taky jinotaj, pane Baldýnský?

Přes to vše musím znovu konstatovat - citovaný článek pana Peroutky zapáchá tak silně Protektorátem, že by jej ani tehdy ani dnes naši odbojáři nestrávili. Pokud to pan Baldýnský vidí jinak, jeho brýle mámení asi fungují jinak než ty naše. Ať si svůj pohled má, ale ať jej nevydává za jedině správný a platný.

Jinak se stane novým poučovatelem z ne snad krizového, ale rovnou z "krysového vývoje."

Jiří Jaroš Nickelli je předsedou ČSBS Boskovice, člen výboru ČSOL Brno I


35 komentářů :

 1. Autorovi článku.
  Excelentní Vážený pane, opravdu excelentní. Nelze doplnit ani slovo. Hluboce smekám a moc děkuji. František

  OdpovědětVymazat
 2. Dejiny i pravdu pisi vitezove. A my nevzdelani musime tuto pravdu prijmat jinak jsme oznaceni za milovniky ancien regime a po zasluze potrestani...

  OdpovědětVymazat
 3. Vlastenka  Naprosto přesné!
  Ještě jste zapomněl na "vytrhávání z kontextu" ( i když nevím z jakého), což je oblíbenou mantrou pseudohistoriků jako Zídek a další.
  Taky mě pobavilo, když mi v diskusi havlisti nebyli schopni vyložit Peroutkův výrok (volná citace) , že "Hitler jako největší z Němců vstoupí právem do Walhally".
  Tato věta je zpravidla rozčílila natolik, že už došlo jen na vulgární urážky.
  Jenom ubožáci potřebují nedotknutelné ikony, my normální víme, že lidi jsou jenom lidi.
  Havla dokázali tihle fanatici lidem zhnusit mnohem úspěšněji, nežli by to býval dokázal sám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to s tím Havlem jste řekla přesně. Je to tak. Mnohé z jeho života před i po revoluci vyplulo na povrch až po jeho smrti. Ale ať už bylo co bylo, Havlovo zbožné uctívání některými fanatiky a jeho vnucování ostatním zapůsobilo dokonale kontraproduktivně. Stala se z něho, krom jiného, směšná figurka a čím víc letišť, bust a obřích transparentů nám vnutí, tím rychleji jeho kult skončí v propadlišti dějin...

   Vymazat
  2. Ješte bych si dovolil připomenout Havlovy lavičky. Nevíte, kde se dá ta věc pořídit?

   Vymazat
  3. Vlastenka


   Zeptejte se Bělobrádka.)))))))))
   300 litrů, to je za hubičku. Nekupte to!

   Vymazat
  4. Havlovy lahvičky? Teď se to jmenuje tuzemák.

   Vymazat
 4. Kdy nám Peroutkovci ten důkaz předvedou.))))))))))))
  To jsem fakt zvědavá.


  http://www.lidovky.cz/zeman-se-myli-peroutka-kritizoval-ty-co-hitlera-oznacili-za-gentlemana-13i-/zpravy-domov.aspx?c=A150514_225154_ln_domov_ELE

  OdpovědětVymazat
 5. peroutka stejně jako krysa havel byli kavárenští povaleči a odpad národa i dnes se najdou zmetci kteří nad nimi drží ochranou ruku a tu je potřeba useknout a očistit tak náš stát od zlodějské špíny // lidi jdem do toho nikdo to za nás neudělá // likvidace zmetků musí začít od obecních úřadů až po parlamentní žumpu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se jeho spoluchlastovníci z jedné pražské hospody dozvěděli, že Hejvl má být prez., sebrali zbytky sil a chtěli stávkovat. Protože věděli, co je zač. Ale i Hejvl byl oběť. Světové kurvítko vědělo, kdo dokáže nejvíce naši zem poškodit - válečný štváč, nestátník, falešný humanista, zasvěcen na 16. stupni Zednářů, řízen ilumináty, neoprávněně získaný majetek (Lucerna), lakomec v krystalické podobě, nikdy se nezastal strádajících lidí, z rodiny kolaborantů, na pohlaví partnera nehleděl, a i tomu dalajlámovi nakonec nadával. Nepřeji nikomu takový život. Spíše si vážím prodavačky v konzumu.
   Náš nejlepší polistopadový prezident, přes své chyby, je bezkonkurenčně M. Zeman; pochybuji, že by zavedl kupónovou privatizaci nebo podepsal amnestie jako předchozí dva kriminální živlové.

   Vymazat
 6. Komunističtí idioti ještě před půl rokem neměli o nějakém Peroutkovi ani ponětí a teď se můžou přetrhnout aby ho pošpinili a naplivali na něj. Zeman něco řekne a oni začnou podle jeho not mečet jako ovce. Protože si namlouvají že on je jakýsi jejich spojenec :-D No prostě idioti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VYPADÁ TO ŽE IDIOTEM JSI TY A NEVÍM PROČ VYLÉZÁŠ ZE ŠLAFENBLBOVA ANÁLU KDYŽ JE TI V NĚM TAK PĚKNĚ

   Vymazat
  2. Vlastenka


   Já jsem o Peroutkovi sice věděla, ale nikdy mě nezajímal.
   Nebýt toho, že si havlisti sami naběhli na vidle, ani by ty jeho antisemitské a pronacistické články nikdo neznal.
   To máte pravdu.
   Holt si nevzdělaná pražská kavárna vybrala špatnou ikonu.)))

   A s komunisty fakt nic společného nemám. Nevolím dokonce ani socany nebo snad stbácké ANO. Takže těsně vedle.

   Vymazat
  3. Hloupá vlastenko,
   Peroutka je hrdina, který šel dobrovolně raději do koncentráku než aby sloužil nacistům. Měla byste se takovým hrdinům klanět, nebo aspoň přinejhorším mlčet. A vy jim naopak kálíte posmrtně na hlavu. Styďte se, nesaháte jim ani po korníky.

   Vymazat
  4. Vlastenko,je těžké nereagovat na trolla i Vás rozčílil.Ale i trollové ztrácí nervy a bude pro ně hůř.

   Vymazat
 7. Vlastenka  Milej zlatej, hrdina byl třeba můj děda, který bojoval na Krymu se Svobodou a pak šel jako důstojník (po válce vyznamenaný) na tři roky do Mauthausenu, což mu podstatně ukrátilo život.
  Peroutka byl v tom lágru i PŘESTO, že psal k okupantům servilní články. Tak nějak, žádného hrdinského skutku se nedopustil.

  Takže nechte laskavě na mně, komu se budu klanět a kým budu opovrhovat!
  Na Mašínech, ani na Peroutkovi není nic, zač bychom je měli glorifikovat. Svým způsobem oběti své doby.
  To, že byl Peroutka antikomunistou, neznamená, že to byl světec bez poskvrny. Ale to vaše fanatická hlavinka nepobere.
  Havlistům totiž ten hurá antikomunismus stačí a jsou schopni kvůli němu rehabilitovat i takové šmejdy jako byli Banderovci nebo Vlasovci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějakou "poskvrnu" můžete při troše snahy najít na komkoli. Na Čapkovi, Werichovi, Masarykovi, Komenském, Husovi dokonce i na Karlu IV. Přesto není vhodné a slušné na takové osobnosti kálet a vláčet je žumpami tak jako to předvádíte vy s Peroutkou. Navíc jen z takového malicherného důvodu abyste vašim hýkáním podpořila Zemana.
   Jak ale píšete, je to vaše věc. O vás samotné ale mnohé svědčící.

   Vymazat
  2. Nestálo by za to spáchat o Ferdinandu Peroutkovi (případně o selhávání českých elit) velkou konferenci, kde by se mohli zhodnotit všechny etapy jeho života?
   Zazněla by tam pro a proti, při případné procházce jeho životem a prací by nechyběly souvislosti, následnosti a těžko by byl manipulován kontext. Uctívači a kritici by se mohli konfrontovat nejen s názory a pohledy oponentů, ale také s dějinnými událostmi a fakty jeho života. Mohl by to uspořádat a zaplatit Hrad - pro Miloše Zemana by to mohl být způsob, jak poměrně důstojně vycouvat z aféry.
   KR

   Vymazat
  3. Z vašeho milého souboje, Anonyme 10:26, vychází Vlastenka jako podstatně chytřejší a vzdělanější. A vítězí nad vámi mimořádně snadno - mentální havlismus je totiž charakterizován dvěma vlastnostmi, na kterých se dá havlista vždy snadno usmažit - schematizovaný, mělký pohled na realitu a nízké sebehodnocení. Odtud ten jejich anachronický boj proti komunismu a to zahledění na Západ. Proto mají havlisté tak úpornou snahu schovat se za nějakou neotřesitelnou autoritu a útok na ni zcela správně vnímají jako útok na sebe. Fakticky jsou to slaboši. Proto taky to fašoidní poštěkávání v hejnu. A proto taky ta bytostná nenávist ke Klausovi a Zemanovi, kteří je z té zbabělosti a hlouposti usvědčují.

   Vymazat
  4. Pro Vlastenku to mělo být zde,viz výše,nevadí.Pro KR-Výborný nápad,možná i primární úvaha Zemana.U Zemana by byla určitá záruka objektivity konference.Já ač plebs mám v české elitě jasno!

   Vymazat
  5. P.S.-Současné i historické.

   Vymazat
  6. 11:58

   Vy nejste žádná autorita která by měla jakoukoli kapacitu posuzovat souboje a vyhlašovat vítěze, nulo.
   Boj proti komunismu je asi tak anachronický jako boj proti fašismu a nacismu.
   A že zrovna vy, rudý trumbero, který tu s vašimi kumpány obdivujete autoritářské a diktátorské režimy, Castra, Lukašenka, Putina, Chaveze, Assada atd, tu žvatláte cosi o schovávání se za autority. Legrační.
   To, že jste dokázali rehabilitovat Klause, kterého jste mnoho let k smrti nenáviděli svědčí jen o tom jací jste křiváci a že se vám nedá nikdy věřit ani nos mezi očima.

   Vymazat
  7. Vlastenka   Anonyme, vy si tak krásně sám nabíháte na vidle...)))))))
   Říkáte, že "vláčím Peroutku bahnem" (ač jen cituji jeho články (kreré se vám, chápu, nehodí do krámu) a vyjadřuji slušně svůj názor na ně.
   Přičemž vy neděláte už dva roky nic jiného, nežli že vláčíte s vašimi soukmenovci prezidenta odporným bahnem a špínou, aniž byste měli jakýkoliv respekt k jeho osobě a rodině. Neštítíte se jakékoliv hloupé pomluvy, propagandy nebo manipulace.
   Ale ke "svým" byste rádi ohledy.
   Inu, takhle svět ale opravdu nefunguje.

   Základní problém vaší uštěkané havlistické smečky je ten, že se chováte naprosto stejně jako ti bolševici v 50.letech, proti nimž se tak rádi vymezujete.
   Tak jako měli oni nedotknutelné ikony jako byl Stalin, Gottwald, Lenin, Brežněv nebo Fučík, máte vy svého Havla, Peroutku a Ameriku - ráj "svobody a demokracie".
   Co nechcete vidět, popřete.
   .
   Asi jste nepochopil, že já nepatřím k prosťáčkům, kteří potřebují adorovat a nekriticky zbožňovat (vyskytují se jak napravo, tak nalevo) - i ten Masaryk měl totiž svého Stříbrného...
   Rozumně uvažující, nezfanatizovaný člověk, se musí z takové míry servility a téměř náboženské zanícenosti havlistů k jejich kultovním modlám, otřásat hnusem.
   Vozit na lafetě jako TGM, který bojoval!!!!!!! s legionáři za tuhle zem, intrikána s modrou knížkou, to už zavání fraškou a pamětníkům to může připomínat stavby olbřímích pomníků Stalinovi.

   Takže vás mohu ujistit o jednom-

   nemodlím se k nikomu, vyjma Boha.

   Vymazat
  8. Ještě teď, Anonyme 12:11 se tu rozléhá ozvěna mého vlastního smíchu. Takový manifest schematismu, jaký jste předvedl ve své odpovědi by se měl učit na základce. Prakticky každé vaše slovo se totálně míjí s realitou, vy to víte, ale stejně to napíšete, protože cokoliv, jakýkoliv plivanec, hnida, nadávka, urážka, to všechno je lepší, než skousnout tu bezmoc.
   Já vím, vaše havlistická ideologie - (teda těžko tomu říkat ideologie, ono je to jen takových pár báboviček na pískovišti) vám nedává žádné odpovědi na složitější otázky kolem sebe. (Dává vám jen pocit silného protektora v zádech, což je pro vás nejdůležitější.) A s touhle výbavou se popasovat v diskusi je opravdu těžké... Soucítím s vámi.
   Hlavu vzhůru!


   ale je krásně kompaktní s prajednoduchým ideologickým programem, který jste si vyleštili k dokonalosti jako psí kulky.

   Vymazat
  9. An.14:03-možná jste s Vlastenkou byli na našeho trolla příliž krutí,chyběl by mi.Snad si šel jen doplnit výbavu.Také s ním soucítím.Dobře propagovat ideologii lži a nenávisti slušnými slovy nelze.

   Vymazat
  10. 14:03

   Blbec, kterého každé druhé slovo je "havlismus" a jeho klony, tu žvatlá cosi o schemantismu, jednoduchém ideologickém programu apod. Musíte se při klepání těch vašich hovadin do klávesnice přitom dívat do zrcadla.
   Já s vámi vůbec nesoucítím, naopak, přeji vám abyste se s vašim postižením trápil co nejdéle.
   Tak čau a pozur na havlisty. Jsou všude a děsně nebezpeční. Však víte.

   Vymazat
  11. hrabě Kocharowski15. května 2015 17:06

   Má pravdu, přeceda!

   Vymazat
 8. Pro 9:45
  Proč sem pořád taháš komunisty? Proč by obyčejní lidé, kteří mají zájem o dění kolem sebe neměli sledovat a vyjadřovat se? zatím tady slyším jen o povyku Havlovců na výrok pana Zemana. Oni tomu dělají popularitu, ve své hlouposti, pro ně nevýhodnou. Jak se říká. "Potrefená husa křičí první"

  OdpovědětVymazat
 9. Pro anonyma z 11:03
  Vážený, nezlobte se na mě, ale ať čtu, jak čtu nevšimnul jsem si a ani jsem se nedočetl, že by přispěvatelka "Vlastenka" někde Vašeho glorifikovaného Peroutku vláčela žumpou. Spíše se domnívám, že Peroutka sám by se asi necítil moc dobře, kdyby tušil, že to Vy a Vám podobní fanatici jej chcete skoro svatořečit. Věřím, že to byl excelentní novinář a jako takový by se s Vámi a Vám podobným vypořádal velmi břitkým fejetonem. A věřte tomu, že onen hypotetický fejeton by jste si za rámeček nedali. František

  OdpovědětVymazat
 10. hrabě Kocharowski15. května 2015 13:29

  Ano, příliš pozdě Havla pověsili, ale, jak se říká, pozdě, ale přece. Visel tam, a holubi na něj srali. Myslím, že je dost adeptů, u kterých by se ten postup mohl obrátit.

  OdpovědětVymazat
 11. Podle vlastního vyprávění paní Slávky Peroutkové, http://www.dobraadresa.cz/2002/DA02_02.pdf str. 59, dr. Steinbach (Peroutkův kamarád od dětství) před Peroutkovými přáteli Stránských "prorokoval“, že Peroutka koncentrák nevydrží a že bude kolaborovat.

  Proto Peroutka, když se to dozvěděl, se Steinbachem v NY dlouho nemluvil. Až to paní Peroutková (tenkrát se ještě tak nejmenovala) musela dávat dohromady.

  OdpovědětVymazat
 12. vlast tě (9:45) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětVymazat
 13. Z celkem nevinné poznámky o F.Peroutkovi pana prezidenta Zemana, že selhání v těžkých dobách není nic vzácného, způsobily naše veřejnoprávní sdělovací prostředky, vždy připraveny pana prezidenta skadalizovat, že i Ti, co F.Perotkovi toho moc nevěděli, získali dojem, že Peroutka pochleboval Hitlerovi a nacismu.

  OdpovědětVymazat
 14. Lííídičky
  když Vás něco svědí
  nedrbejte se na tom místě prosím
  bude Vás to svědit mnohem víc.
  A kdo má potom takovou přestřelku s trollama protrpět.
  Je to žvejkání o ničem, určitě budou trollovat dál a ani si nedovedete představit, jak je vaše drbání na svědivém místě blaží.

  TROLLŮM ZMAR !!!!!


  Jířa

  OdpovědětVymazat