Reklama

čtvrtek 7. května 2015

Společně za mír


Milan Daniel
7. 5. 2015
Na sedmdesát osobností slovenského a českého veřejného života, mj. i tři bývalí slovenští prezidenti, podepsalo výzvu slovenské iniciativy Společně za mír. Výzvy, petice… Mnozí si řeknou: jak málo to v dnešním světě váží! Text však tuto námitku reflektuje a směřuje ke spojení všech protiválečných a mírových aktivit s cílem hrozící válce společně zamezit. Zdůrazňuje potřebu změny politických a společenských priorit.


Vyzývá odpovědné politické představitele, aby navrhovali, podporovali a prosazovali vytvoření nové bezpečnostní architektury, do níž budou zahrnuty i ty státy, které byly dosud označovány za nepřátelské.

Vyzývá příslušná ministerstva, aby v praxi důsledně uplatňovala principy Deklarace OSN o kultuře míru a nenásilí, aby do učebních osnov zavedla výchovu ke kultuře míru a nenásilí a aby podporovala politiku založenou na těchto zásadách.

Vyzývá voliče, aby podporovali pouze takové politiky, kteří se přihlásí k mírovým principům uvedeným v tomto dokumentu, zavážou se je respektovat a budou je prosazovat v praxi.

Vyzývá představitele církví, nevládních organizací, osobnosti kulturního, vědeckého a společenského života, aby aktivně podporovali mírová řešení, aby se stali vyslanci míru a osvobozování ducha člověka od sklonů k násilí. Vyzýváme je k odvaze bránit menšinové názory empatie, sounáležitosti a racionality ve většinové atmosféře nenávisti, strachu a vášní.

„Je potřeba otevřeně říci, že tu jsou politici, novináři a aktivisté, kteří ve společnosti pěstují nenávist, předsudky a fobie, jež nejednou zacházejí až za hranici šovinismu“, stojí v textu výzvy. „Že existují veřejní činitelé, kteří jsou vždy ochotni a připraveni obhajovat válku, podpořit zbrojení a upřednostnit konfrontaci.“

Signatáři pokládají za důležité se od takovýchto lidí distancovat. Více zbraní znamená méně důvěry, více vojáků znamená méně spolupráce. Nepřejí si, aby se přes naše země přesouvaly vojenské konvoje a aby tu vznikaly vojenské základny. Chtějí stát, v němž se rodí mírové iniciativy a vzkvétá kultura, věda a vzdělání. Chtějí, aby střední Evropa byla mostem přátelství, ne hranicí konfrontace, aby měla podobu holubice míru, a ne pudlíka moci. Chtějí spravedlivý světový řád, ve kterém se velmoci nebudou chovat jako gangsteři a malé státy jako jejich prostitutky. Chtějí, aby lidi poutaly vztahy přízně, ne aby se rozdělovali.

Naděje je jako Fénix - stokrát zmařená vždy vstává z popela, aby vzlétla. Tak je to i s iniciativou Společně za mír. Má šanci tehdy, dostane-li se jí široké podpory. A tu jí může poskytnout každý z nás.

18 komentářů :

 1. Loutkovodiči napínají struny k prasknutí a zase je uvolňují, a zase napínají a zase uvolňují... a tak to jde dokola, dokud z toho nezblbnete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano přesně tak,cukr a bič starý model jak ovládat davy.Proč neuvede redakce jména těch osobností které již podepsaly.

   Smazat
 2. S tím, co popsal článek, lze jen souhlasit; mír je rozhodně to, co potřebujeme.

  Žel, četl jsem i originál té výzvy a je to jen další dobroserství. Žádné uznání, že morální společnosti vzájemného respektu a míru nelze dosíci při zachování násilí jako formy společenského zřízení; naopak je zde apel, aby se společenské zřízení stalo nadřazené touze každého z nás žít - ať si to uvědomujeme nebo ne, život každého z nás je pro každého z nás tím bezmezným ziskem a bezmezný zisk je motorem pokroku. A proto, že by snad chtěla násilím zamezit touze každého jedince po štěstí, tato iniciativa nedojde svého cíle.

  Zde přikládám fungující odkaz: http://www.zjednotenizamier.sk/zjednoteni-za-mier/

  S pozdravem. M.J.

  OdpovědětSmazat
 3. Vířivé dění na vertikále vám dá zcela zapomenout na konstantní horizontálu.

  OdpovědětSmazat
 4. oooOOOOOoooooooooOOOooooooOOOOOoooo....oooOOOooOOOooooooooooOOoooo.....ooooOOOOOOOOOOOOoooOOOOOOOOOOoooooooooo.......ooooo.......ooooOOOooo.......ooooooooooooooooooo......ooooooOOOOoooo.......oooOOOOooOoooOoOOOooooOoooooOOOOOooo...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidím, že se shodujeme i s mimozemštany - že by ti Paroubkovi Marťani?
   Přeložil jsem to: Nepoužívejte jaderných zbraní a upusťte od závodů ve zbrojení v kosmu. Jako kosmický pokus jste se nám nepovedli. Máte poslední šanci chovat se civilizovaně.

   Smazat
 5. Fakt - za mír? To už bylo petic! A Nostradamus v 15. století prorokoval, že jednou bude takový boj za mír, ve kterém pochcípe většina obyčejných lidí na téhle planetě, a ti zbohatlíci, kteří pro boj za mír vymýšlejí a vyrábějí účinnější a zhovadilejší zbraně, a boj za mír ve svých krytech přežijí, se pak navzájem sežerou, protože nebudou mít nikoho, kdo by na ně dřel, a sami neumí vypěstit ani bramboru, ani ulovit myš -ostatně ty by v tom boji za mír pochcípaly taky. Takže petice o bojích za mír v současném rozesraném a zdebilizovaném světě jsou začátkem konce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno špatné umí jen jednu věc, řezat si pod sebou větev.

   Smazat
  2. Petice,kde se píše o novém světovém řádu,není petice o míru,ale podprahová reklama NWO,tedy o válce a ovládání...Mezi signatáři jsou i osobnosti,které jsem tam nečekal...Měl jsem je za vlastence a mírotvůrce...Znovu jsem znechucen.

   Smazat
  3. Pane Procházko, Vy jste to těmi třemi písmeny shrnul lépe než já. Díky. Stavět mír na násilném podřízení k mírumilovnější a morálnější společnosti prostě nevede. M.J.

   Smazat
 6. Přečtěte si a podpořte petici za zachování míru : http://www.zjednotenizamier.sk/zjednoteni-za-mier/

  OdpovědětSmazat
 7. Nevím jak vám, ale mě přijde zrůdné bát se napsat, že chceme mír. Svět je postaven na straně zla a člověk se cítí jako zločinec, když chce mír. Dnes je IN říkat, podporuji válku. Bože kam jsme to dospěli ? Jsme označováni jako teroristi, putinovci a nebo bolševici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chci mír. S peticí však nesouhlasím. Možná napíšu vlastní, je to přece IN. M.J.

   Smazat
 8. Doktor Poslouchejte vyvolené....Je to o ničem

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neoprávněným užíváním akademického titulu může například dojít k naplnění skutkové podstaty přestupku proti pořádku ve státní správě a územní samosprávě podle § 21 odst. 1 písm. d) zákona o přestupcích č. 200/1990 Sb.: „Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně neoprávněně užívá vědeckou nebo uměleckou hodnost nebo titul absolventa vysoké školy“. Za to pachateli hrozí pokuta až do výše 3.000,-Kč. Jinak zneužívání titulu může mít dopad i v rámci profesních (stavovských) samospráv (např. Česká advokátní komora, soudci apod.), kdy se jedná o kárné provinění, které se projednává v kárném řízení. Pokud však přítel pod žádnou takovou samosprávu nespadá, pak se ho kárné delikty netýkají. Lze tedy shrnout, že takové jednání sice právně postižitelné je, ale žádné zásadní důsledky to nepřináší. Svoji roli v trestně-právní rovině by mohlo neoprávněné užívání titulu sehrát při vyšetřování, pokud by se přítel např. dopustil podvodného jednání.

   Smazat
  2. Kdyby třeba Kalousek, Pehehe, Halík a mnozí další používali titul Vysokoškolský přisluhovač zla nebo Vysokoškolský přisluhovač sionismu - je to trestné?

   Smazat
  3. Kalousek je finanční chemik, ten zbytek už je jen jeho přirozený talent škodit, krást, fackovat mládež a všem se smát do ksichtu. Žádný titul k tomu nepotřebuje.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.