Reklama

čtvrtek 21. května 2015

Švýcarsko: obchodní řetězce ze svého sortimentu vyřadily ,,glyfosát“ od Monsanta

Marco Maier 
21.5.2015  NWOO
 

Jeho vyřazení z nabídky přes rozsáhlou kritiku nějaký čas trvalo, ve věci glyfosátu*/ se něco alepoň stalo. Herbicid od Monsanta už obchodní řetězce Coop a Migros nebudou prodávat. Poté, co zdravotnická organizace OSN klasifikovala herbicid glyfosát jako ,,pravděpodobně karcinogenní“, dva hlavní švýcarské maloobchodní řetězce Coop a Migros se rozhodly, že z nabídky odstraní všechny výrobky, které tuto látku obsahují. Švýcarský Spolkový úřad pro zemědělství však stále tvrdí, že glyfosát je ,,neškodný“ a nadále zůstává povolený v oblasti hobby (zahrádkaření).
Coop se rozhodl produkty od Monsanta okamžitě odstranit z regálů supermarketů a stavebních-hobby marketů. Migros tento krok chce podniknout příští úterý. Původně to Migros chtěl udělat až příští rok, ale tlak od skupin ochránců přírody a spotřebitelů by mohl být příliš velký.

I když jsou vědecké studie o vlivu herbicidu na lidi ,,sporné“, přesto se chce Coop zasadit o ,,alternativní řešení s herbicidy.“ Dosud neprodával žádný koncentrát sporného prostředku, ale jen ,,silně zředěné produkty k použití“, které mají až 48x menší koncentraci než ty, které se používají v zemědělství.

Teprve v roce 2013 zkoumaly ekologické organizace Global 2000 společně s Netzwerk Friends of the Earth vzorky moči 182 osob z 18-ti evropských zemí na glyfosát. Výsledek: v závislosti na zemi, byl herbicid zjištěn u 10ti až 90ti procent vzorků. Proto je pochopitelné, že se jeho zákaz podporuje.
 
*/ u nás je obsažen např. v Roundupu

6 komentářů :

 1. Roundup - DDT 21. století.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé je, že když se tyhle informace otiskla, tak se okamžitě začala v TV objevovat reklama na Rundup, do té doby jsem ji nikdy neviděl, ale teďka frčí skoro denně. Že by si mysleli, že jsou Češi dementní a negramotní?

   Smazat
 2. Svět podle společnosti Monsanto
  Le Monde selon Monsanto

  ZEMĚ: Francie / Kanada / Německo
  ROK: 2008
  DÉLKA: 108 minut
  REŽIE: Marie-Monique Robin
  JAZYK: slovenština
  TITULKY: ne
  Znepokojivý dokument o praktikách nadnárodnej spoločnosti Monsanto a jej aktuálnych krokoch na poli biotechnológie a kontroly potravín. Už od jej založenia v roku 1901 sa rozvoj a bohatstvo spoločnosti Monsanto spájajú s výrobou a predajom mnohých chemických produktov, ktoré boli neskôr zakázané. V každom z týchto prípadov sa neskôr ukázalo, že spoločnosť klamala, zatajovala dôležité skutočnosti, alebo si jednoducho zaplatila štúdie, ktoré mali dokázať neškodnosť a zdravotnú nezávadnosť jej produktov. Na základe viacerých súdnych rozhodnutí musela spoločnosť platiť nemalé sumy, nijako to však nezastavilo jej víťazné ťaženie celým svetom. Dnes je spoločnosť Monsanto svetovým lídrom v produkcii geneticky modifikovaných potravín a s nimi spojeného herbicídu Roundup.

  Ke shlédnutí online:
  http://www.mustwatchtv.cz/2-zivotni-prostredi/19-svet-podle-spolecnosti-monsanto/

  OdpovědětSmazat
 3. Nebojte se, ve zbabělém vazalském státě s názvem Česká republika nemůže být Roundupu nikdy položeno ani stébélko do vítězné cesty k otrávení obyvatelstva, na které je ČR již zcela oficiálně a dlouhodobě upozorňováno dokonce ze strany EK !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Předvoj TTIP, české zemědělství zkolabuje a poté zkrachuje, to si Monsani pohlídají.Monsani a emerické masné krámy k nám budou přes půl světa dovážet zdravé, geneticky modifikované, ractopaminem a dalšími svinstvy aditivované potraviny, včetně chlorovaných, růstovým hormonem vytuněných kuřat, bez označení složení na etiketě, ale s velkým nápisem MADE IN U.S.A.V supermarketech na ně budou stát jistě fronty!!!A to vše, za poloviční cenu, no nekupte to, když je to tak levné!

   Smazat
 4. Monsanto už sídlí dávno v Brně:
  http://www.monsanto.cz/spolecnost-Monsanto/
  http://zvedavec.org/komentare/2015/01/6299-ukrajina-odevzda-pudu-monsantu-vymenou-za-pujcku-mmf.htm
  Asi nám není pomoci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.