Reklama

středa 20. května 2015

Totální sprcha pro Ukrajinu. Je na tom ještě hůř, než se doposud říkalo. A píší to v New York Times

20.5.2015  Parlamentní listy
 

David M. Herszenhorn se ve svém textu publikovaném v americkém deníku The New York Times zabývá neutěšenou situací na Ukrajině. Země je sužována ekonomickým poklesem, korupcí a vnitřními sváry. Podle některých expertů prý Rusko nemusí pro další oslabování svého souseda nic dalšího podnikat, protože na to si Ukrajina vystačí sama.

Rok po zvolení Petra Porošenka prezidentem země a půl roku po složení slibu nové vlády se Ukrajina stále utápí v politickém i ekonomickém chaosu. „Ukrajinská vláda je tak slabá a křehká, že nemůže podnikat účinné kroky k vytvoření jednotného a nezávislého státu,“ říká Bruce P. Jackson z americké nevládní organizace. Jedním z klíčových problémů je alarmující stav ekonomiky. Za první čtvrtletí letošního roku kleslo HDP o téměř 18 %. Ukrajinské úřady se obávají, že vyjednaných 40 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu a Spojených států nebude postačujících pro další chod země.

Západem uznávaný premiér Arsenij Jaceňuk navíc nyní čelí obvinění ze zpronevěry 325 milionů dolarů a parlament schválil vytvoření vyšetřovacího výboru, který se bude celou záležitostí zabývat. Vláda a její příznivci něco podobného naprosto vylučují. Převládající zmatek způsobuje třenice i mezi ukrajinskou vládou a jejími evropskými spojenci. Především v Německu a Francii jsou politici frustrováni pomalým tempem reforem. „Není to tak, že jsme svědky ruské agrese vůči ukrajinským obětem. Jsme svědky kroků předvídatelně agresivního Ruska vůči nepředvídatelné a nespolehlivé Ukrajině,“ konstatuje s jistou mírou nadsázky Jackson. Ukrajina skutečně v očích Evropské unie postupně ztrácí na důvěryhodnosti.

O nic menší problémy má Ukrajina s korupcí, se kterou zatím svádí marný boj. Dokonce i samotní úředníci, kteří mají tuto agendu na starosti, vyjadřují značnou skepsi. „Korupce stále bují a stále zatím nebyly přijaty zákony potřebné na její potírání,“ říká zástupce státního prokurátora David Sakvarelidze, jenž získal značné zkušenosti v boji proti korupci v rodné Gruzii a před usednutím do současné funkce obdržel ukrajinské občanství. „Systém ukrajinského soudnictví musí být upraven od základu. V mnoha oblastech práva neexistují jasně nastavená pravidla. Parlament se až příliš zaměřoval na přijímání právních předpisů a umožnil tak nevědomky další rozšiřování byrokracie,“ uvádí Sakvarelidze.

Vyšetřování korupčních případů z nedávné minulosti se vleče a v mnoha případech se úplně zastavilo. „Problém je, že v zemi nefunguje skutečný systém spravedlnosti. Nemáme ani soudce, protože většina z nich je spojena s časy bývalého prezidenta Janukovyče. To samé se týká i státních zástupců. V neposlední řadě nás potom limituje skutečnost, že prezident Porošenko není schopen proti nim zasáhnout,“ upozorňuje jeden z organizátorů loňských demonstrací Jegor Sobolev. Ukrajinský aktivista není rozhodně sám, kdo nemá v novou vládu příliš velkou důvěru. Mnoho z nich vyjadřuje s kroky Porošenka a Jaceňuka nespokojenost. Poukazují na to, že oba se sice postavili proti Janukovyčovi, ale zároveň byli součástí bývalého politického systému v zemi, který demonstranti rozložili.

I to byl důvod, proč hlasovala většina poslanců pro návrh bývalého šéfa státního kontrolního úřadu Nikolaje Gordijenka, který obvinil premiéra Jaceňuka ze zpronevěry. Podle analytika ze Stanfordské univerzity a bývalého amerického velvyslance v Rusku Michaela A. McFaula se však dalo očekávat, že bude na Ukrajině přítomna frustrace. „Po uplynutí roku od nějaké revoluční změny jsou lidé vždy tak trochu zklamání. Očekávání jsou často vysoká. Lidé nikdy neříkají, že je ještě lépe, než čekali. Pokaždé konstatují, že toho vláda dělá málo a reformy jdou pomalu. Já osobně jsem naopak příjemně překvapen tím, jaké množství reformních opatření již bylo uvedeno do praxe. Myslím si, že Západ tento trend zbytečně podceňuje,“ soudí McFaul, ale jedním dechem dodává, že Ukrajinu čeká nepředstavitelná spousta tvrdé dřiny.

Zemi navíc sužují série vražd týkající se byznysmenů a politiků, kteří měli úzké vazby na bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. Jen v letošním roce jich za často nevyjasněných okolností zemřelo již sedm. Naposledy to byl minulý člen Janukovyčovy Strany regionů Oleg Kalašnikov, jenž byl zastřelen minulý měsíc před svým domem. Státní zastupitelství zahájilo vyšetřování, ale dle svých slov nevěří tomu, že by všechny tyto případy měly nějakou spojitost. Zatímco vláda veřejně deklaruje své obavy z invaze ruských sil, mnozí experti spatřují větší nebezpečí z rozpoutání konfliktu mezi vlastními ukrajinskými silami. „Vnitřní problémy Ukrajiny hrají Putinovi do karet. On dobře ví, že Rusko se nemusí snažit Ukrajinu nějakým způsobem dále oslabovat. Zatím se totiž země oslabuje svými silami,“ glosuje Alexandr Baunov z moskevského Carnegie Institutu.

23 komentářů :

 1. Amerikáni už asi mají přepis na katastru hotový, tak mohou s klidem vyžvejkanou žvejkačku Porošenka vyflusnout.

  OdpovědětSmazat
 2. Jde jenom o majetky, o nic jiného, ráčí si to uvědomit. A ČR není a nebyla výjimkou!

  OdpovědětSmazat
 3. To mě teda podrž - KSČM zablokovala asociační dohodu pro Ukrajinu s EU, právě to vyšlo z parlamentu -

  To je teda rána, nakonec jsou to jenom komunisti co jsou morálně svobodní stát na straně spravedlnosti, pravdy a lidství -

  To je fakt bomba ..... v angličtině sputniknews

  http://sputniknews.com/europe/20150520/1022382622.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. KSČM je takový ostrůvek racionality v tomhle oceánu pravicové zlaté horečky.

   Smazat
  2. Jen se tím projednávání odložilo. I když samozřejmě každá obstrukce dobrá.

   Smazat
  3. KSČM poslouchá své voliče, ostatní partaje poslouchají své kmotry. To je celé.

   Smazat
 4. Lidstvo už takřka vymřelo, ani si to nestačilo všimnout. Už mnoho nezbývá a budou tu jen stroje. Biologické stroje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se svými pány a operátory.

   Smazat
  2. Máte pravdu, silné státy a jimi chráněné korporace by chtěly řídit každý aspekt lidského života.

   Smazat
  3. Silný stát a jím chráněné korporace jsou protimluv. Korporace jsou náhražkou státu, který vedle nich postupně zaniká v podružnou vyprázdněnou vyjedenou instituci.

   Smazat
 5. Jsme trapní s těma velkejma hlavama. Stačil by nám vlašský ořech, a ještě s velkou rezervou!

  OdpovědětSmazat
 6. Tesim se az prijde zuctovani. Stacilo by, kdyby kyjevska zidovska a nelegitimni vlada vysla do ulic mezi lidi. Jsem presvedcena, ze by je roztrhali na tisic malych kousku. Co tahle vlada zpusobila Ukrajine je neodpustitelne a predstavitele teto fasisticke vlady by meli byt potrestani smrti. jaris

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čti literaturu:
   Theodor von Winberg:"Křížová cesta Ruska"...
   pozn.:
   Dělali to tak vždycky .....
   jituš

   Smazat
 7. Kdo pozorně sleduje, toto vše ví už dlouho.
  Kam klesla západní civilizace? Pod komunisty.
  Kam klesla morálka evropských lídrů? Tamtéž.
  Kam klesla naše zahraniční politika? Tamtéž.
  Kam jsme klesli my, volbou svých politiků? Tamtéž.
  Koho budem volit? Komunisty?
  -----------
  A je to daleko nebezpečnější v záležitosti imigrací:

  http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-05-19&utm_source=utm_source%3Dnewsletter&utm_medium=utm_medium%3De-mail&utm_campaign=utm_campaign%3Dfinal_word_19.5.2015

  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/05/6460-ozbrojenci-isis-jsou-pasovani-do-evropy-v-lodich-pristehovalcu.htm

  Jsem si jist, že jde nikoliv o hloupou, ale o záměrnou a řízenou likvidaci Evropské jak kultury, tak původní populace.

  Tak, k sakru, koho budem volit?
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunisty. Nikdy jsem jich nevolila, ale nikdo jiný nehájí normální, obyčejné lidi,,,,,,,,Dagmar

   Smazat
  2. Paní Dagmar. Aby bylo jasno. Já je volit nikdy nebudu. Děda.

   Smazat
  3. Volím komunisty a budu je volit do té doby, dokud to tu zpět neznárodní. (tečka)

   Smazat
  4. tečko, a co pak? Až to tu znárodní, co budeš dělat pak?

   Smazat
 8. Dědovi. Dej teda návrh koho volit. Jestli o někom víš. Paní Dagmar má jasno a já taky. VB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Budu hledat. Až najdu, ozvu se. Děda.

   Smazat
 9. Na vši je Orthosan, na kapitalisty KSČM.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo, taky jsem pracoval v národním podniku v čele s kovaným komoušem. Mělo to svoje výhody - vždycky jsme splnili plán a kradli jsme úplně všichni a nikdy nikomu nic nechybělo. To už se holt nevrátí. Teda doufám.
   Ale svůj půvab to mělo, to se musí nechat. Že to ale nemůže fungovat věčně nám bylo jasný už tenkrát.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.