Reklama

úterý 19. května 2015

Trampoty pana ZaorálkaMarek Řezanka
19.5.2015 Literární noviny

Pod stávající ukrajinskou vládou (která nereprezentuje výraznou část země) se pozvolna viklá židle. Nejinak je tomu v případě ukrajinského prezidenta.

Stát je - eufemisticky řečeno – ve značných ekonomických potížích, sociální úroveň obyvatelstva se rapidně zhoršuje, korupce vládních špiček bije do očí. Aby ukrajinští občané nesměřovali svůj vztek vůči Jaceňukově vládě a Porošenkovi, je jejich pozornost obracena k Rusku. To je prý ten nepřítel, který může za současný stav Ukrajiny – a proti němu je nutné bojovat. S vítězstvím pak údajně zmizí všechny problémy. Otázka pro všechny milovníky historických paralel zní: Kde jenom jsme toto již slyšeli?

Kde jsou dnes květnatá prohlášení evropských a amerických politiků, která opěvovala „prozápadní“ ukrajinskou vládu jako příslib demokracie a svobody? Nevidíme snad na Ukrajině v přímém přenosu utužování represivního systému, který opozici umlčuje, a to všemi prostředky? Nepoložíme si někdy otázku, zda čirou náhodou neneseme na tomto stavu Ukrajiny spoluzodpovědnost? Neděsí nás, že máme ve svém sousedství zbídačenou a válkou rozvrácenou zemi, která od nás nemůže očekávat nic než „vlídné“ slovo? Že jsme pomohli destabilizovat území, kde roste zášť a násilí?

Mezi ty, kdo by se podobnými otázkami znepokojovali, v žádném případě nepatří český ministr zahraničí Zaorálek. Nějaké ruské vojenské a civilní oběti ho v souvislosti se sedmdesátiletým výročím ukončení masakru, kterému říkáme civilizovaně druhá světová válka, evidentně nevzrušovaly. Zato, když se jedná o protiruské sankce, český ministr ožije a tváří se zásadově. Prý nemůže tolerovat anexi Krymu. Ani slůvkem se ale nezmíní o krvavém Majdanu a patrně protiústavním puči, které Ukrajinu destabilizovaly, a kdy hrozilo, že Krym pro své bojechtivé účely využije tehdy nevolená kyjevská vláda, která se rozhodla proti těm svým občanům, kteří se jí odmítli podrobit, použít zbraně.

V čem dnes (ne)máme jasno…

„Dnes už je jasné, že Rusko pokračuje v dodávkách těžkých zbraní svým stoupencům v Donbasu a tisíce ruských vojáků se nalézají nejen na hranicích, ale i pronikají na ukrajinské území. Všechny tyto věci nesvědčí o zmírnění konfliktu," nedá si pokoj Zaorálek a protiruské sankce by prodlužoval. Selhává tak lidsky i profesionálně. Lidsky proto, že jednoznačně rezignuje na plnění minských dohod. V takovém případě by totiž zejména musel mluvit o sankcích protikyjevských. O těch však z jeho úst nepadne ani slovo.

Ukrajinská armáda ani bojovníci "lidových republik" v Donbasu nedodrželi ustanovení minských dohod o odsunu těžké bojové techniky z linie fronty. Na tiskové konferenci v Kyjevě to ve středu řekl Alexander Hug, zástupce šéfa ukrajinské kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ukrajinská armáda přitom v době, kdy mají být minské dohody naplňovány, počítá během příštích pěti měsíců s výcvikem asi 60 tisíc vojáků. Zřejmě ani princezna Koloběžka by nesvedla současně „zodpovědně a vážně jednat o míru“ a současně se snažit o legalizaci zapojení cizinců v ukrajinské armádě. „Díky cizincům se sníží potřeba mobilizovat ukrajinské občany a omezí se i výdaje na vyplácení náhrad invalidům, rodinám pozůstalých a podobně," prohlásil autor předlohy zákona Dmytro Tymčuk.

Zaorálkovi nejspíš tato ukrajinská deklarace (ne)dodržování minských dohod nikterak nevadí. Možná, že mu rovnice, kdy čím více se zbrojí, tím lépe a rychleji bude odzbrojeno, připadá logická. Je sice pravda, že nešéfuje resortu financí, ale i tak mu takovéto počty mohou být ve volbách po zásluze spočítány.

Stejně tak asi Zaorálka netrápí, že z oblastí na západě Ukrajiny v uplynulých měsících podle Handelsblattu odjelo 60 procent mužů do zahraničí. Že téměř nikdo nechce dobrovolně padnout za Jaceňuka a jeho rodinu. Kdo může, z vojenské povinnosti se vykupuje, kdo nemůže, zdrhá. Kdo nezvládne ani jedno, je na nejlepší cestě položit svůj život, aniž mu někdo rozumně vysvětlí, za co. Možná by mu to dokázal objasnit ministr Zaorálek.

Vedle toho můžeme hovořit i o Zaorálkově selhání profesionálním. Zatímco kolovaly posměšky, jak bude Zeman v Moskvě jak kůl v plotě vedle Kima, dveře se tam netrhly. Kalousek může tisíckrát halasit, že se Zeman tím, že vyjádřil svou úctu padlým a jejich potomkům, hrbil, zatímco on, Kalousek, čelí mocným vzpřímeně bok po boku se svým zbrojařským přítelem Hávou (a jak známo mír nebývá pro zbrojaře tím nejlepším artiklem).
Na scéně se objevila kancléřka Merkelová – a jako blesky z čistého nebe se ze svého Olympu do Moskvy snesl ministr zahraničí USA John Kerry. Nebylo to snad proto, že by tito politici chtěli opožděně vyjádřit své díky pozůstalým těch, kteří padli. Je to prostší. Současné ukrajinské vedení se den ze dne podobá více a více mršině, nad níž krouží supi. Velmi výstižně tento „velmocenský koncert“ – nebo snad přesněji řečeno „velmocenskou tancovačku“ – okomentoval na alt Pressu Martin Hekrdla: „Jádrem pudla moskevské pouti paní kancléřky bylo ovšem nejspíš to, co sama na tiskové konferenci zdůraznila: potřeba užší hospodářské spolupráce Ruska a Evropské unie. Na tom mají zejména němečtí investoři a celé Německo se svým dýchavičným oživením eminentní zájem. „Máme dobré základy pro práci na tomto projektu,“ řekla Merkelová. Nedivím se Johnu Kerrymu, že na to konto okamžitě přifrčel do Ruska jako by ho z praku vystřelili. Určitě nejen proto, aby si se svým protějškem Sergejem Lavrovem zdvořile vyměnil brambory (Lavrov mu přibalil i rajčata, poněvadž chutné hlízy z Idaha byly gigantické). Když totiž už mají jednou Berlín a Moskva nějaký projekt, Washington si nemůže jen tak sedět na vejcích a točit palci. Pořád žijeme ve světě imperialismů – amerických, evropských a, ovšemže ano, euroasijských (včetně Moskvy a Pekingu). A tyto imperialismy jsou – vždycky byly – bytostně, z povahy věci a imperativně soutěživé. Kdyby bývaly věděly, kam až se rozlije ukrajinský ocet, asi by si podruhé nechaly zajít chuť.“

Na dvojí metry při posuzování dobra a zla ve světě poukazuje novinář Erik Best: „Jinými slovy národní zájmy Spojených států určují, co je to světové dobro. 'Za americké vůdcovství neexistuje náhrada,' stojí v dokumentu. Strategie dále uvádí, že Spojené státy pomohou svým spojencům 'odrážet ruskou agresi' a 'do budoucna vzdorovat ruskému nátlaku, bude-li to nezbytné,' ale že 'cesta k větší spolupráci zůstane otevřená ... pokud by si [Rusko] zvolilo jiné směřování'.", cituje vybrané pasáže strategie Erik Best.

Neměli bychom zapomínat, že Zaorálek je svého druhu symbolem dnešní Unie. Na oko se tváří sociálně i demokraticky, již ale při druhém zevrubnějším pohledu zjistíme, že obě adjektiva se krčí toliko na papíře.

Společně za mír…


Kromě těch, kteří nás ženou do iracionální vražedné a současně sebevražedné války s Ruskem (někteří nahlas vykřikují, že oni sami světu navzdory již v této válce jsou) a těch, kdo přemýšlejí, jak na konfliktu co nejvíce trhnout, jsou tu též ti, kteří neřadí ve svém hodnotovém žebříčku na první místo finanční zisk, ale potřebu trvalého míru. Proto vznikla v Německu petice Ne naším jménem. Proto se podařilo sjednotit Československo – aspoň na této bázi – a světlo světa spatřila výzva Společně za mír.

Oligarcha je mrtev. Ať žije oligarcha…


Je pravděpodobné, že jeden oligarcha bude ve velmocenské hře na Ukrajině obětován, aby jiný pokračoval. S tím, že uslyšíme onu známou a obehranou písničku o tom, že tentokrát to bude již jistě ten pravý prozápadní demokrat. Hlavní přece je, aby se některým peklo na Ukrajině rajsky vyplatilo. A nějací ukrajinští občané hrají v tomto příběhu toliko marginální roli. Možná by ministr Zaorálek mohl zaplesat, jak touha ukrajinských občanů po svobodě naplnění došla. Hlavně ale ať to neříká moc nahlas na Ukrajině. Taková slova by se tam s přílišnou vřelostí setkat věru nemusela. Navíc by se nemusela líbit ani „Turkovi“, kterého svou poturčeností ministr Zaorálek překonal.

Trampoty pana Zaorálka


Mohlo by se potom stát, že muž s křestním jménem, které v sobě prapodivně kloubí lásku i mír, zůstane se svými proruskými sankcemi osamocen jako pan Kroupa s hrdobcem v komedii Marečku, podejte mi pero. A mainstreamoví komentátoři, kteří ho do té doby vynášeli do nebes, na něm začnou hledat chyby. Zvláště, řekne-li Babiš po dalších parlamentních volbách své Ano pro změnu Kalouskovi s Fialou – a sociální demokracie bude kdesi v koutě zpytovat svědomí, kdeže to vlastně udělala chybu.

36 komentářů :

 1. Zaorálek je obyčejný imbecil, to musí vidět naprosto každý. Se divím že vůbec někomu stojí za to psát o tomto debílkovi nějaký článek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnešní jeho vystoupení na ct24 to potvrzuje.

   Smazat
  2. Viete, ale asi vám vyhovuje, keby nie, dávno ako ľud žiadate jeho odstúpenie. Len písať nestačí

   Smazat
 2. je to obyčejnej tlučhuba a je jedním z těch, kteří dnešní ČSSD vedou do hrobu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaorálek je taková začínající Mirka (ta, co chtěla prezidentovat v ČR).

   Smazat
 3. Babiš, Kalousek a Fiala v příštích parlamentních volbách? Ty se jich zaručeně týkat už nebudou. Leda jako obyčejným voličům. Pokud včas neutečou ven za svými konty, aby zachránili alespoň něco.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No v to jsem doufal při volbách také. Ale deprivant Kalousek asenilní Kchárl se stranou STOP09 a Modré straky s Němcovou, Langsádlovou, ..., se do parlamentu přesto dostali. Deprivanty to do politiky táhne jako strusku na hladinu železa ve vysoké peci. :-(
   Martin von Brünn

   Smazat
 4. V 16:20 sem to hovado zkopírovalo svůj univerzální komentář, který se dle jeho mínění hodí pod všechny dnešní zveřejněné texty, které ten ubožák zřejmě ani nečte. Asi se mu to nějak vymklo z hlavy.

  OdpovědětSmazat
 5. Jsem zvědavý na co budou socani ve volbách lákat voliče . Že by to zkusili znovu s církevními restitucemi ? Je to dost možné . Jejich voliči jsou totiž dost velcí idioti a opět jim na to skočí . Paní Gajdůšková pak zase sestaví komisi a bude s kardinálem Dukátem zase vyjednávat .
  Komu zbylo ještě kousek rozumu v místě , kde se obyčejně nachází hlava tak tuto sebranku už volit nebude ,ani náhodou !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K 17:01. Doufám, že nezůstanem osamoceni. Plané sliby ČSSD vždy před volbami, po té dělají vše pro udržení svých koryt. Takto se děje pravidelně od doby, kdy svůj vliv na tuto stranu ukončil současný prezident.

   Smazat
  2. Socani a Kobližkáři mohou lákat své voliče asi jen na vystoupení ČR z EU a boj s IS, který již k nám, díky všehoschopnými euroúředníky, nakvartýroval!.

   Smazat
  3. Vlastenka   Tak mi vyjevte, koho budete volit vy? Zloděje z ODS a Topky nebo lidovecké děvky, co jdou s každým?
   Já socany ,ani komunisty nikdy nevolila. Jako naprosto zoufalý pravicový (na rozdíl od českých pseudopravicových stran) volič, už volit nechodím.
   Pokud budu někoho volit, tak jedině, bude-li kandidovat Konvička!

   Smazat
  4. Budu volit komunisty. Za nich to tady vypadalo naposled jako v právním státě. Banány oželím, nic jiného jím "zloději" nedokázali dodnes vytknout.

   Smazat
 6. V ČR je několik politiků, tzv. negativních mediálních hvězd. Když se tyto hvězdy objeví na obrazovce, tak se i ten nejtupější volič se diví, kdo jim mohl dát hlas ve volbách. Mezi české "hvězdy" lze dnes směle zařadit i Zaorálka coby zástupce ČSSD v této hvězdné pěchotě, do této společnosti krásně zapadá (Schwarzenberg, Benda, Němcová, Kalousek atd.).

  OdpovědětSmazat
 7. Je mi líto, ale jsem přesvědčen o tom, že až vyjde najevo pravda o Ukrajině, její politice a jejich fašistech, lidé typu Zaorálka budou vědět, že v tak zapeklité situaci se to nedalo prohlédnout, a že je potřeba vyřešit problém za učasti Ruska atd.Nikdy nevěřte sociálním demokratům, to říkal můj děda za I. republiky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 17:54: Mohu potvrdit, i mně říkal jeden starší člen rodiny skoro stejnými slovy: "Nikdy nevěř sociálním demokratům, jsou schopni a ochotni spojit se kdykoliv s kýmkoliv."

   Smazat
  2. Dámy a pánové, po přečtení reakcí na uvedeného pana Zaorálka, mi nezbívá, než zákonitě dojít k" dilema". Koho vlastně budu volit a kdo v tomto státě je " ještě" vůbec volitelný?
   ODS, jasné jak facka. Tolik kauz o zlodějině a korupci, to ze sebe nemůžou setřít ani za sto let. Nehledě, že jsou organizátory ve zlodějské kauze, zvané církevní restituce, koupené za trafiky, no a ještě svým " obětem " bude muset stát vyplatit odškodné. Nezávislost soudů?. No vídíme všichni, že to ani náhodou. No prostě mám zato, že toto je právě ten výplod postrevoluční doby zoufalé na vznik" nějaké strany", která by zaujímala protipól strany stávající a měla reálný základ v existenci. Vidíme samy, kdo se v této straně prezentoval a jaký to má dopad na obyvatele. Výsledek? Katastrofa.
   ČSSD, tady se mi nechce v posledních měsících, nebo spíše letech ani mluvit, protože: promítneme-li si jejich minulost za posledních, třeba 15 let. Vztahy Zeman,Gros,Sobotka,Hašek, no o tom by se mohlo psát v knize rekordů. Podraz na podraz. Myšleno kauza Zeman-Gros, Zeman-Sobotka,Hašek,Sobotka,Ráth-Sobotka atd. Prostě tito členové si podráží nohy ve své vlastní straně. No výplody Zaorálka, to je vždy "tečka ". Než se tento člověk naučí nějakou problematiku vlastně okomentovávat vlastními slovy, tak už je 10 minut po dvanácté a už není k tomuto co dodat. O jeho vlastním názoru nemůže být ani řeči. Ten bude hovořit o sankcích k Rusku ještě v roce 2030. Myslím, že to opravdu není vhodný kandidát na člověka, který má prezentovat zemi v zahraničí. Fašistické postoje jeho zástupců, je opravdu bonbónek, nejen pro náš stát, ale taky pro celý svět a EU. Pokud si nedovede udělat pořádek na svém pracovišti, tak jak může mít vůbec odvahu, se prezentovat na dění tam, či onam. Prostě, to je neschopnost hrubého zrna, " Okamžitě měl být odvolán nejen náměstek, ale tedy i ministr. V jiných státech by tuto situaci nikdo netoleroval. Ale náš stát musí být opět vyjímkou. Otázka je, jak vypadáme ve světě. Pokud? Nebyl na školení na US ambasádě? Mám takový dojem, že spíše byl. Potom se nedivím, že nás taky tak berou v zahraničí, názory mám , jak se říká, " přímo z terénu". No prostě osduta je slovo přímo chválihodné.
   Ale zase, výsledky strany je jedna věc, jejich členové druhá.
   Ale? Zase." Nevadí. Ukořistili jsme takové posty, tak tam budeme muset někoho dosadit. " A je dokonáno". Ale už nikoho nenapadne ve své nadutosti a zaujatosti se zeptat, máme mi vůbec někoho vhodného?" To už ne, to se nenosí.

   Smazat
  3. Dalěí část.
   No máme tady KDU .... Promiňte občané, tuto stranu komentovat nebudu, nechci a je mi proti srsti o ní vůbec mluvit. Můj osobní názor je, že ne sice ve všech, ale vesměs " snad "dělá vše proti státu. Zájem lidí je mimo a důvěru v tyto politiky, no prostě ani náhodou. Ani ryba, ani rak, raději. " Raději počkáme, jak se to vyvyne a k tomuto se přidáme, vždyť jsme větsina ne?" Pokud se pletu, prosím, upozorněte mne. Nikdo neví vše. Diskutovat můžem o všem.
   O top-ce se mi ani nechce mluvit, protože pokud se jen podívám, kdo tuto stranu prezentoje v posledních pár letech tak je mi zle. Jaké zaujímají názory členové předsednictva, je věcí spíše státního zastupitelství a současného trestního zíkoníku ( platného ). Dál není co dodat. Jen to, že ográny činné v trestním řízení, zodpovědné za vývoj, reakce postojů , zástupců této organizace VÉDÍ a přesto ´NEKONAJÍ. Ale občané taky "VÉDÍ", i když se nekoná, ale jen aby se nezačalo konat". Kdo zná aspoň s části trestní zákonník, ví o čem mluvím.
   O ostastních příštipkářích v parlamentu se nemohu vyjadřovat jako o stranách, které by měly jasnou představu, spíše jsou hnutím.
   No prostě, nikdy jsem komunista nebyl. Snažil jsem se vždy brát názor va věc z pohledu občana a z pohledu společnosti jako takové. Co jednotlivý členové stran udělali pro občany tohoto státu. Jednoznačně mi vychází, že občan je jen nástroj, který lze využít jen v to dobu, když, někdo jim říká "ELITY" , potřebují hlasy ve volbách. Týden po volbách je nějaký voloč jen hlupákem, který zase sedl na lep. A " ELITY" i když nevím jaké a v jakém slovasmyslu. Vlastně ano, jen oblbnutí národa. Jo v tom jsou elity. TO JO.
   Nezbívá, než volit Komunisty. Ano, sám tomu nemůžu uvěřit a jsem z toho celkem překvapen. Po podrobné analýze, když jsem si představil, že jsou dosazování do jednotlivých funkcí jen panduláčci, kteří skáčou za tyto strany, protože už tam " není koho dosadit". Mám za to, že je to stav zoufalý, ale taky mám zato, že je to stav skutečný. Jinou možnost mi tyto " PERLY" národa nedávají.

   Smazat
  4. Nikdy jsem nebyl v žádné straně. Vždy jsme v práce říkali , dnes je krásně mohli by už jít (myšleno komunisté). Dnes vznikají nové strany a hnutí jak na běžícím pásu a jejich programy by měli být tištěné na toaletním papíru . Volám s klasikem "Kéž vláda věcí Tvých k Tobě se navrátí O LIDE ČESKY"
   Václav

   Smazat
  5. Já chci volit pouze toho, kdo bude mít v programu přímou demokracii (odvolatelnost politiků, referendum aj.) - asi Okamura nebo Piráti
   ED

   Smazat
 8. Aby Zadolárek dělal to co dělá, tak ho musel někdo zvolit.

  OdpovědětSmazat
 9. 16.20 A jinak zdravíčko slouží,až na tu hlavu,co.nevím,proč cpeš sem ty tvoje otřepané ptákoviny.Radši se jdi vyspat,at jsi zítra fit a múžeš jít makat,pokud vúbecmáš kde,ty antikomunisto.

  OdpovědětSmazat
 10. Anonym 16:20
  Děkuji redakci za možnost lepit zde oslintaný výplod mého chorého mozku pod každý solidnější článek. Zároveň se omlouvám čtenářům a děkuji za jejich reakce s vysvětlením, že se cítím být sám, jak kůl v plotě. Nikdo, dokonce ani doma, se mnou nechce vůbec hovořit, takže mi žádná jiná zábava nezbývá a nemám komu dávat svá moudra. Lidi mne prostě nemají rádi, dokonce mne mnozí přímo nesnášejí a opovrhují mnou.Děkuji za vaše nesmírné pochopení,
  váš anonym (viz 16:20).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vlast tě ale potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
 11. Říká Vám něco bojovník proti americkému radaru v Brdech- Zaorálek, přednášející za totality marxismus na politické škole v Ostravě- Zaorálek. Nyní pravdoláskař a budovatel americké základny v Brdech Jíncích- Zaorálek. Kam vítr tam plášť- proboha už ty socany nevolte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

  OdpovědětSmazat
 12. Kdyby byl Zadolárek formát, spáchal by po příštích volbách sepuku.

  OdpovědětSmazat
 13. Zaorálek je výkladní skříň ČSSD - bahopřeji .....

  OdpovědětSmazat
 14. Zadolárek se projevil jako ubohá, trapná, politováníhodná, tragikomická figurka. Jednoduše loutka a ještě k tomu hloupá.

  OdpovědětSmazat
 15. Jenže, tito lidé prezentují vládu Česka. Opravdu si to všichni uvědomujeme? Obyčejní občané této země určitě ano, otázkou je, zda si to udědomuje tato rádoby " elita"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaká elita ? Komedianti hraji dle cizích myšlenek a ne vždy dobré režie.
   Václav

   Smazat
 16. Tato rádo by elita jsou nemocní jedinci, trpící různými duševními poruchami a poruchami osobnosti. Tedy ne evidovaní a léčení blázni, ani pacienti Bohnic. Jedná se o deprivanty pár exceláns, kteří nemají obvyklé city ani pocity odpovědnosti nebo výčitky svědomí. Mají pouze hlad po moci a penězích. Toť vše.
  Martin von Brünn

  OdpovědětSmazat
 17. Vážení přátelé, ano! Tohoto vola a zaprodance jsem volil, tedy cestou ČSSD. Prohlašuji, že i díky tomuto volovi, jsem tuto stranu volil naposled a myslím si, že nebudu zdaleka sám. Nevadí mi běžní ukrajinští, ani ruští lidé. Vadí mi aktivní blbci a bezpáteřní hňupi.. Děkuji. Miroslav.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý Miroslave, nejste sám. Já jsem nad nimi zlomil hůl také.

   Smazat
  2. Vítejte mezi vidícími!

   Smazat
 18. doktor Zaorálek není imbecil, jak se píše výše, Zaorálek je sociální demokrat a otevřeně hlásá ideje své strany.Je Váš problém,že Vás to udivuje.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.