Reklama

čtvrtek 21. května 2015

Tři kufříky na ploščadi řečené „Rudé“

Baron Le Samedi
21.5.2015   zdroj

Přehlídka Dne vítězství po 70. letech mohla překvapit jen málokoho. Snad ruského ministra obrany Šojgu, který se před tím, než si v čajce s číslem 0001 MO 77 nasadil furažku, čepici s generálským lemováním, udělal na trupu těla poctivý, pravoslavný, kříž. Pokřižování pomohlo, a tak celá přehlídka proběhla bez závad, a nebe nad Moskvou bylo šmolkově modré, jako vždy, když se do mraků rozpráší stříbro a prý i cesium. Černobylsky modré nebe, se tomu říkávalo….

Úvodem prezident Ruské federace, Vladimír Vladimirovič Putin přijal ve Velkém kremelském paláci hlavy všech států. I toho českého, kterému Parlament ČR nasadil povinnou euroohlávku neúčasti na vojenské přehlídce, kvůli označení techniky černožlutou lentočkou, kvůli tomu, že vojáci na přehlídce byli podobní těm na Krymu při opětovném sjednocení ruské země, a nalezli bychom tisíc kvůli, z nichž nejpodstatnější, pro naše zákonodárce, jest- kvůli zbabělosti.

A tak prezident Zeman belhal sám, a až jako poslední z kremelského paláce, a zda došel alespoň k tribuně, nevíme. Prý jednal se slovenským premiérem Ficem, a je tedy úplně jedno, kde.

Ostatní, nikým nemanipulovaní účastníci, se pohodlně usadili na tribuně, byť jim nebylo dáno se velebit. Většinou se stálo. Vedle Putina se nacházel čínský prezident s chotí, po druhé straně novězvolený prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, a vedle choti čínského státníka se nalézal, ještě v první řadě, indický prezident Modi, silný hinduistický nacionalista.

Tři hlavní protagonisté s sebou také magnetizovali své nosiče kufříku. Kdyby kufřík nosili prezidentu Zemanovi, soudil bych, je jest tam ložena borovička „s dálkovým odpalem“ do chřtánu zájemce. Libovolného. U Putina vím, že šlo o jaderný kufřík, respektive modul spojovací, který měl i pobočník čínského prezidenta, připomínající Odd Joba, zabijáka, z filmů o agentu 007, i lépe, protože v elegantně vyhlížející uniformě, pobočník indický, s kufříkem pana Modiho.

Tři kufříky se dnes, a tvrdím, že poprvé v historii světa, nacházely jeden vedle druhého na Rudém náměstí, a možná tak jen potvrzovaly svou přítomností to, proč ještě nikdo za posledních sedmdesát let jejich majitele nenapadl větší vojenskou silou, nepočítáme-li rozmíšky na rusko-čínské hranici v dobách minulých. Svět mohl být zničen snad tisíckrát, kdyby „zlé kufříky“ žily svým životem. Nebo kdyby je držel někdo méně odpovědný.

Přehlídku viděli prezidenti Azerbajdžánu, Arménie,,Tadžikistánu, Mongolska, Vietnamu, Venezuely, Jižní Afriky, Zimbabwe, Egypta, několika menších afrických zemí, a přirozeně oné Indie a Číny. Čínští a indičtí vojáci také pochodovali před tribunou, stejně jako Srbové. Pan ki-moon z OSN nechyběl, ani představitelka UNESCO.

Pana Fica ze Slovenska, s panem Zemanem jednajícími kdesi v nitru Leninova mauzolea (ale ne na přehlídce), nepočítám. Vojáci, stroje, letouny. Tři zdroje a tři součásti přehlídky, a do hodiny bylo po slávě. Pak ještě stisknutí rukou posledním veteránům, kteří měli průměrný věk 95 let, a rychle zpět před Kreml, k hrobu Neznámého vojína, kde všichni položili alespoň rudý květ (zdálo se mi, že Fico se i pomodlil, neb postál a zdržel se), „náš“ Zeman květinu nepoložil. Věřme, že kvůli své omezené hybnosti….nebo kvůli zákazu…? Odcházel poslední, a sám, tak jako z kremelského paláce. Komentátor ruské televize ho při fotopoolu po kladení květů u hrobu mezi tadžickým prezidentem a prezidentem arménským identifikovat nedokázal. Jako by, Zeman, nebyl. Vlastně, nebyla (zastoupena) ani Evropská unie.

Naše neúčast je ovšem velkou hanbou. Místo vojáků indických, kteří neosvobodili ani píď ruské země, měli být přítomni vojáci českoslovenští, „svobodovci“, kteří prošli od Buzuluku, přes Kyjev, který zpola osvobodili, až po Duklu. Jejich krev pošpinili svým nátlakem „turbo buzny“ deroucí se po profesorských titulech, platných však jen v šatně pražské kavárny. My ostatní víme, kdo scházel, a víme, že jako přítomní veteráni, ani my nemusíme dožít sláv příštích. Ale té hanby kdyby nás alespoň „Putnovci a jiní odrodilci“ byli ušetřili.

19 komentářů :

 1. OK, OK. Snad budou 3 kufříky stačit. Děda.

  OdpovědětSmazat
 2. Autor článku "Baron Le Samedi" si zřejmě připadá "vtipný" když si zcela hloupě několikrát "kopne" do pana prezidenta. Zřejmě není schopen pochopit, že Miloš Zeman dal přednost před "být viděn" na Rudém náměstí jednáním s předními světovými státníky, především s prezidentem Ruska V.Putinem. Není jediný - dodnes význam a dosah těchto jednání nepochopila většina našich politiků, sdělovacích prostředků a podobných "expertů" na všechno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panu Baronovi stejně jako mna dalším vadilo, že Zeman se posr... a nešel na tribunu, kde bylo jeho místo mezi státníky vítězných zemí. Činy mluví o člověku, bohužel Zeman nedůstojně couvnul a vyřadil Česko ze společenství slušných zemí.

   Smazat
  2. Je vidět, že jste stejný "trouba" jako pan "Baron" ....

   Smazat
  3. Argument nikde, tak se operuje s 'touby', že?!

   Smazat
  4. Sobotní baron trefně vystihl trapnost situace. Nejhorší je vystupovat tak napolovic. Přijet/nepřijet, položit/nepoložit květinu a pak utéci. K tomu všemu vléci sebou devadesatileté starce, kteří toho viděli málo a museli jako on utéci. Pokus vyřizovat pohledávku budí také trapnost. Na Westerplatte měl společnost sobě rovných. Mirotvůrce Porošenko vynikal hrdinskými činy z mnohých mist ubohé Ukrajiny.

   Smazat
 3. Otázka je, zda pan preziden nedohlédá jiných souvislostí a tím i jiných cílů. Myslím, že drtivá většina z nás nemá tušení, jak to je. Já si počkám. Za čas se to ukáže. Až se obávám napsat tu ,,slavnou" větu o tom, že pravda zvítězí. Ale jsem o tom přesvědčená. NO

  OdpovědětSmazat
 4. Prezident Zeman zklamal. Když už v té Moskvě byl, tak na přehlídku měl jít. Prostě ze slušnosti k hostitelské zemi. Sice by to vzbudilo krátkou vřavu v médiích, pár kavárenských povalečů by dostalo infarkt, ČT redaktoři by měli pěnu u držky a to by bylo všechno. A pan prezident by měl o mnoho víc voličů a příznivců. Bohužel udělal vše obráceně. Výsledek bude také obrácený.

  OdpovědětSmazat
 5. Dovoluji si opravit věcný omyl autora! Ministr Šojgu a velitel přehlídky použili nikoli vozidla Čajka , ale automobily značky ZIL z Moskevského Závodu imeni Lichačova , ten předtím nesl název ZIS (imeni Stalina) a ještě předtím AMO. Reprezentační automobily jménem Čajka poněkud menší velikosti vyráběl Gorkovský automobilový závod z města Gorkij, dříve a nyní Nižní Novgorod. Tento závod byl vybudován na počátku 30. let s účastí amerických firem a zahájil v licenci výrobu automobilů Ford A od pana Henryho Forda...

  OdpovědětSmazat
 6. Nevím kdo do koho kope, ale Zeman udělal ze sebe mejdlo. Já bych na přehlídku šel. Řekl bych to opilému kalouskovi, spícímu šláfenbergovi a šel bych uctít památku těch milionů, co položili životy za nás, na odčinění hrůz , které páchalo Německo , na odčinění hrůz, které dovolilo páchat Francie, Británie, Itálie . Na zabránění hrůz co chtějí páchat náckové z Ukrajiny, USA. SLáva Rudé armádě. Věčná slav těm co za nás bojovali

  OdpovědětSmazat
 7. Prezident Zeman je operetní postava a je to děsný lízáč. Kdyby si Shapiro usmyslel, tak by Zemna šel na přehlídku ve Fort Lauderdale i bez hůlky.

  OdpovědětSmazat
 8. Já bych tam taky nešel. Fico měl sebou určitě výbornou borovičku.

  OdpovědětSmazat
 9. Buďme rádi za Zemana, nebo si myslíte, že kdyby na místě prezidenta byl Šišlberk , tak by do Moskvy letěl ? To bychom dnes byli v Rusku vnímáni jako Poláci a Pobaltí a měli už tady nastěhovanou vojenskou základnu usa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šišlberk by do Moskvy nejel a o přehlídce by nemluvil.

   Smazat
  2. Ani Sislberk ani Zeman! Prezidentem Ceske republiky by mel byt nekdo uplne jiny, novy a nezkazeny. Nekdo, kdo ma pater a kuraz. Tihle dva uslintani dedkove patri do starobince. jaris

   Smazat
 10. Byla to ostuda, že tam nebyl prezident Polska,Slovenska, Maďarska, jako je ostuda, jak se dnes tyto státy staví k Rusku, které pouze hájí své zájmy a svých bratrů!

  OdpovědětSmazat
 11. Byli jsme s naším Čs.armádním sborem prvním spojencem , který pomáhal SSSR v bojích na východní frontě od r.1943. Pokud vím, 1.Polská armáda gen.Sikorského odešla přes Írán k západním spojencům a 2.Ppolská armáda byla do bojů nasazena o rok později. Ing.Miloš Zeman se osobně zasadil o zrušení Dne osvobození 9.května. Kdyby jako jiný prezident o cestě do Moskvy nemluvil a nic nevysvětloval a na přehlídku prostě šel, bylo by to lepší. Na Rudém náměstí si zasloužili pochodovat čeští a slovenští vojáci už před 10 lety. Před 5 lety tam pochodovali Poláci, Američané i Britové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosty souhlas! Nevim, proc Zemana tolik vynaseji jako hrdinu. Verit se mu neda.jaris

   Smazat
 12. Zklamání ze Zemana jistě vynahradí postupné smiřování se Sudetskými Němci. Letos na sudetoněmeckých dnech byl poprvé oficiální zástupce ČR, konzul v Mnichově. Jsem zvědav, jestli se dočkáme od Zemana komentáře. Přiští rok se možná obejme Posselt se Zadolárkem. V mnichovském kostele se dvěma věžičkami by Zadolárek mohl zaspívat Hej Slované.

  Nejsem proti Němcům vůbec naladěný, beru je jako kolegy, se kterými minulost neřešíme. Jejich rodiny si užily své.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.