Reklama

.

.

neděle 10. května 2015

Vojáci poslední bitvy


Lenka Procházková
(Text projevu z 9. května 2015, proneseného u Olšanských hřbitovů)

Válka není nikdy započata s dobrými úmysly. Naše geniální mateřská řeč vystihuje princip války už jejím pojmenováním. Slovo válčit připomíná slovesa valit se a válcovat. Země, kudy se valila válka pak zůstávají v rozvalinách a lidé převálcovaní hrozným prožitkem války jsou už navždy jiní, než byli před válkou. Pro ty, kteří válku nikdy nezažili, je ale obtížné pochopit osudovou změnu, kterou s lidmi a národy válka provede.

Studium archívů ani články renomovaných badatelů nám nedokážou přiblížit pocity a myšlenky vojáků, kteří před sedmdesáti lety osvobozovali Evropu a zachraňovali nejen životy, ale i smysl životů našich rodičů a prarodičů. Proto jsou vzpomínky pamětníků, literární díla sepsaná tehdejšími autory, odhodlaný rytmus vojenských písní a dobové filmové záznamy autentičtější cestou, která nás provede labyrintem hrůz až k 9. květnu roku 1945.

Není to snadná a příjemná cesta, je lemována hroby. Kdo ji ale prošel krokem pokorného poutníka, mohl odhalil skutečný zdroj energie, z něhož čerpala Rudá armáda, západní spojenci a dobrovolníci. Tím společným zdrojem síly bylo pro postupující vojáky přesvědčení, že jsou účastníky poslední bitvy. Poslední bitvy, která už navždy měla zachránit člověka před ne lidmi. Síla společné víry vojáků východní i západní fronty stvořila étos oné epochy.

Étos neboli mravnost je ovšem něco jiného než morálka. Někdy jsou dokonce v protikladu. Zatímco mravnost své zásady nemění, morálka se přizpůsobuje dobovým trendům. Dobová morálka mnohdy funguje jako falešné alibi, když kryje nemravné účely a posvěcuje jejich prostředky.

Jakému účelu slouží dnešní trend přepisovat historii a slovník druhé světové války a z osvoboditelů dělat okupanty? Jde o snahu přeformátovat kolektivní paměť. A proč dnešní kazatelé „správné“ morálky usilují o to, aby étos statečnosti vojáků Rudé armády zanikl? Odpověď je prostá. Ve stínu jejich pomníků se obtížně bubnuje k válce proti Rusku. Nejdřív se musí změnit úhel pohledu. To je ten důvod, proč dnešní moralisté špiní aureolu vítězů blátem. Kyjevská nelegální vláda je jim v tomto úsilí velikým vzorem, když boří pomníky vítězů a oprašuje symboly poraženého nacismu. Ani fašistické praktiky už nejsou tabu. Stávají se rehabilitovaným manuálem, tedy návodem, jak zastrašovat lidi.

Zkusme se ale vžít do pocitů veteránů, kteří za mlada prošli ohněm světové války a dnes vidí, že přízraky, které tehdy pokořili a zahnali do pekla, se objevují znovu. Sedmdesát let po bitvě, která měla být tou poslední, zdecimované přízraky ožívají a vylézají z děr. Veteráni, dnes zkřehlí věkem, tak jako staří andělé, to vnímají s hrůzou, protože jsou citlivější a ostražitější než jsme my. Válka je navždy proměnila. Je jich ale už jenom hrstka, těch strážců, kteří jako seismograf zachycují vzdálené otřesy. Zkusme se vžít do jejich bezmoci, když je jim na minutu přistrčen mikrofon, aby něco řekli o svých zážitcích z války. Oni přece nejsou herci, kteří se bohorovně podělují o historky z natáčení. Jsou svědci pekla na zemi! Poslední generace svědků. Poslední strážci smyslu života, který kdysi zachránili a který je dnes, po 70 letech, znovu v nebezpečí zmaru. Země se chvěje, otřesy se blíží...

Proto se neptejme veteránů na zážitky z války. Za šedesát vteřin nestihnou do mikrofonu vyjmenovat ani místa osudových bitev, natož jména svých zabitých kamarádů. Raději jim pohleďme do očí. Pohled do očí veteránů nám dá pravdivější zprávu o stavu současného světa než četba novin a sledování televize. Z jejich pohledu vytušíme úzkost.

Co ale odezírají veteráni z našich očí? Naleznou tam to, v co doufají? Uvidí v našem pohledu odvahu a odhodlání zahnat přízraky, dychtící po nové válce, zpět do pekla, kam patří? Nebo uvidí jen tupý pohled davového člověka, který už rezignoval na vlastní názor i osud a místo mravnosti, která je hlasem duše, poslouchá jen politická hesla „moralistů“?

Neuhýbejme očima před zkoumavým zrakem veteránů. Vydržme ten okamžik pravdy bez mrknutí. Upřený pohled z očí do očí v nás může zlomit zlé kouzlo a osvobodit nás ze zakletí lži, v které se topíme, jeden za druhým, jako v odpadové jímce. Pohled do očí veteránů nás může proměnit, necouvejme před ním a projděme tím zasvěcením. Převezměme od vítězů poslední bitvy jejich úhel pohledu a slibme jim, že nedovolíme rozpoutat na planetě nová jatka. Pohledem do očí starých veteránů získáme i jejich někdejší mladou sílu, i sílu jejich mrtvých spolubojovníků, všech lidí, kteří společně před 70 lety zvítězili v poslední bitvě.

Jsme ze stejného lidského rodu jako oni. I nás může spojit universální myšlenka, která kdysi propojila je. Ta myšlenka je vyjádřena jedním slovem. MÍR. Oni tu myšlenku, která má sílu sjednotit všechny lidi na světě, prosadili se zbraní v ruce. Dnes, když se země znovu chvěje předzvěstí velké války, musíme mír ubránit my. Nečekali jsme to a připadáme si bezmocní proti válečnému bubnování. Zabránit válce nám připadá jako příliš velký úkol. Raději bychom jej přenechali politikům a počkali si, jak to vyřeší. Ostatně, jsme přece v obranném paktu NATO, tak co nám hrozí? uklidňují se mnozí. Ve své důvěřivosti se ani nenamáhají přečíst si novelu branného zákona, kterou má podle příkazu verbířů schválit Parlament ČR. Kdyby důvěřiví občané tuto novelu četli, stáli by tu dnes s námi! A varovali by v den výročí konce veliké války před tou, která nás hrozí převálcovat. Stejně jako my by tiskli letáky, kreslili transparenty a psali články. Stejně jako my a sta tisíce lidí po celé Evropě by svolávali demonstrace pod okna vládních budov.

Kdybychom své dnešní naléhavé projevy směli přečíst ve veřejnoprávní televizi, jsem si jista, že by zneklidnily mnoho doposud důvěřivých občanů. Tu možnost ale nemáme. Ocitli jsme se v klatbě, jsme podezřelí kacíři, protože jsme nepodlehli démonu souhlasu a varujeme před ním.

Démon souhlasu je parazit, který požírá mozek člověka, ničí jeho schopnost přemýšlet a na uvolněné místo klade své výtrusy. Lidé, u nichž démon souhlasu už bivakuje, vypadají na první pohled normálně. Teprve když začnou mluvit, poznáme, že nedokážou přemýšlet samostatně, a tak pouštějí ke slovu svého parazita.

Nejděsivější je, že si svůj stav neuvědomují. Všimněme si, že většina lidí, kteří se stali hostitelem démona souhlasu, vnímá svou situaci s povděkem. Je pohodlné nemuset přemýšlet. Je pohodlné stát v houfu a vykřikovat to, co démon souhlasu vyplodil. Bezpečné to ale není.

Vzpomeňme si, že to byl právě démon souhlasu, kdo rozpoutal poslední světovou válku. Připomeňme si záběry na hajlující davy, které s fanatickým nadšením slavily svého démona. A pak mu sloužily, zabíjely pro něj a umíraly. Démon souhlasu není troškař, vyžaduje hromadné oběti, nešetří ani své hostitele. V poslední velké válce byl poražen, ale nikoliv zničen. Znovu se vrátil a za ochotné asistence sdělovacích prostředků opět vyžírá mozky lidí. Boj proti démonu souhlasu je zřejmě osudovým a věčným úkolem člověka.

Dnes jsme na řadě my, abychom svedli ten souboj. Naší zbraní je pouze slovo. Ptáte se, co zmůže slovo proti povolávacím rozkazům. Co zmůže? Mnoho. Pokud to slovo zní NE!

V naší mateřské řeči běžně užíváme jiné, lidovější a důraznější slovo, když chceme vyjádřit emotivní nesouhlas. Ale tady na veřejném prostranství, naproti hřbitova, kde jsou pohřbeni vojáci, kteří věřili, že bojují poslední bitvu za mír, to emotivní slovo říkat nebudeme. Necháme si je v záloze jako jasně zformulovanou odpověď válečným verbířům.

26 komentářů :

 1. Paní Lenko Procházková, děkuji Vám za projev z nitra srdce. Liborek

  OdpovědětVymazat
 2. Potrhla zenstina naletela ruskemu diktatorovi na jeho propagandu, ve sve tuposti ji opakuje a svym becenim mu pomaha pripravovat dalsi valku.
  Kdyby zil jeji tatinek, zkopal by ji prdel tak ze by se ta nana pitoma tyden neposadila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to kráva která se snaží stejně postiženým jedincům nakecat, že všichni odpůrci kroků Putina z poslední doby jsou váleční štváči, uráží všechny naše spojence, NATO a obviňuje je ze zcela smyšlených nesmyslů. Možná těm svým blábolům i věří, husa.

   Vymazat
  2. Podívej se na sebe do zrcadla a uvidíš ukázkového debila, který si koleduje o pár pořádných facek...

   Vymazat
  3. 21:00

   Pár facek? A já naiva myslel, že vy, rudí idioti s Procházkovou v čele, jste pacifisti a proti násilí. :-D

   Vymazat
  4. Ty jsi EMERICKEJ KOKOT, VIĎ?

   Vymazat
  5. 21:18

   Zapoměl jsi napsat velkým i "Ty jsi", rudý rusáčku.

   Vymazat
  6. Démon souhlasu je parazit, který požírá mozek člověka, ničí jeho schopnost přemýšlet a na uvolněné místo klade své výtrusy....
   obávám se že v tomto případě parazit chcípnul hlady, nebylo co ničit, žádný mozek nenašel :-)

   Vymazat
  7. To by si měli před spaním číst zločinci jako Khárl z Rakous, proamerický troll a zednář Pehehe, zmatečný katecheta a zednář Halík, pomýlenec Štětina, ukrajinský demagog Fištejn, moderátoři ČT Moravec, Klepetko, kořistnický škodič Kalous, symbol nedomykavosti mozkových chlopní Němcová, škodlivé maso Scarpio, černé mše provozujícící Duka, zaprodanec Kocáb, režiséři Menzel a Svěrák, kolaborant se zlem Benda, Topolánek, Bem zrádný a důvěru pozbyvší Babiš a tisíce dalších podobných.

   Vymazat
 3. Pod každé slovo se podepisuji.

  OdpovědětVymazat
 4. Paní Lenka Procházková má můj obdiv.Mám
  ji ráda za všechna její slova ,která pokládá přímo do ran doby.
  Přála bych si jí jako příštího presidenta naší republiky...
  jituš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vono staci, kdyz Putinovi vylizuje rit tlusty ozrala. Jeste aby to delala potrhla zenska....

   Vymazat
  2. Chápu, že se vám hroucení vašeho kapitalistického bordelu nelíbí, ale nemusíte si vztek vybíjet zde :)

   Vymazat
 5. Paní Procházková by byla opravdu dobrou kandidátkou. Ta by určitě nevylizovala nikomu nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Její projevy jsou aktuální v každém režimu dobře jí to židobolševická charta naučila jak ovládat stáda.Tahle vyžilá a vypitá čůza je naprosto neduvěryhodná.

   Vymazat
 6. Neznám detailní názory Lenky, znám některé literární počiny jejího otce a jejího manžela. Vnímal jsem z nich lidskost, citlivost, inteligenci, češství. Uvedené dnes ustupuje. Je to k zamyšlení. Lenčiny projevy působí jako něco z již z jiného, odcházejícího světa. Světa, kterému jsem fandil a o kterém jsem si myslel, že si jej Češi, nezávisle na době, udrží. Ukazuje se, že nikoliv. Je dobře, že Lenka existuje a že ve svých aktivitách pokračuje. Měla by nás strhnout a pokud ne, je to jen důkazem toho, jak jsme okorali a jak se mění duch doby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je smutné že toto prohlášení nelze vytisknout ve všech denících a přečíst ve všech televizích aby to otevřelo lidem oči a dostali se do kruté reality. To něco vypovídá o kvalitě neustále omílané pseudodemokracii a svobodě. V žádném případě nesouhlasím s tím že je to něco z jiného odcházejícího světa, naopak jsou to červánky světa přicházejícího. Nezbytná obnova dobrých věcí slušnosti, rodinných tradic, ústup od lží a masového vymývání mozků. Stále mějme na paměti odkaz mistra Jana Husa, který stále žije a to výročí je jakoby načasované do této palčivé a šílející současnosti. Nic jiného nás nečeká, než vzít rozum do hrsti a probudit se, vsadit na lásku k lidem na slušnost, na pokoru .Potom snad bude ještě nějaká šance. Chtělo by dovést do konce možnost neplatit lživým médiím. Tutéž částku, dávat svobodné televizi a rozhlasu, které by pravdivě informovali občany, poplatníky.

   Vymazat
 7. Je pochopitelné, že mnozí ještě stále nemohou uvěřit, že ti, kterým jsme dřív po generace všichni tak důvěřovali, ženou teď celý svět do záhuby. Pro ty mnohé (zabedněné) je jistě velmi těžké se v dnešní mediální válce jasně orientovat.

  Snad by je ale mohlo trknout - i když si nemohou pročíst ty důkazné materiály a zprávy o těch zvěrstvech, které jsou konány ve jménu šíření demokracie po celém světě: ta úroveň, vulgárnost a primitivita těch trollů, co se zde a jinde na diskuzích různě vyjadřují.

  A pak si říct: Mají tato individua opravdu správný náhled na věc? K těmto primitivům se já mám přiklánět a sdružovat, hlásat to co oni? Jsou to ti, kteří mají být moji druhové, s těmi chci být na jedné lodi?

  Snad pak jsou tito trollové přece jen "užiteční": Pro ty nejisté, stále zabedněné, teď snad je něco pohne, aby sami začali o tom všem trochu uvažovat a vidět jak věci jsou. Ne jak je jim předhazováno lživou propagandou. A pak snad už i nazývat věci správnými jmény.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tys psal projevy okresnimu tajemnikovi, komunisticky brebto? Vypada to tak.

   Vymazat
 8. vlast tě (21:46) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětVymazat
 9. Slova Putina versus slova Obamy jednoznačně a zřetelně určují kdo, která zem, je vraždícím agresorem a která se pouze brání proti agresím. Od slov lze přejít k vyhodnocení agresí s humanitárním bombardováním, ke srovnání počtů zabitých.Občané žijící na Krymu vděčí za klid a mírový život nenásilné anexi k realizaci referenda tj. respektem k projevené vůli naprosté většina obyvatel. Takhle to prostě je. Howgh.

  OdpovědětVymazat
 10. Vážená paní Procházková, moc děkuji. Opět výborně napsáno a to, že jste se trefila do černého je vidět na vzteklých reakcích těch přisluhovačských ovcí bez vlastního názoru. Váš otec by na Vás byl hrdý.

  OdpovědětVymazat
 11. Děkuji paní Procházkové a jsem rád že u nás se ještě takto rozumně uvažuje v našem fašisticko-katolickém státě kde se oslavuje fašismus .

  Šokující záběry! Proč chtějí volyňští Češi z Ukrajiny zpět domů? Podívejte se na fotky a pochopíte
  16.12.2014
  Šokující záběry! Proč chtějí volyňští Češi z Ukrajiny zpět domů? Podívejte se na fotky a pochopíte

  Autor: nwoo.org

  Popisek: Ukrajinští nacionalisté zvedají svůj rating, a tak nejen mluví, ale i konají. Mají se zase obyvatelé „špatných“ národností začít na Ukrajině bát?
  358
  Like
  2
  Tweet
  Diskuse: 51 příspěvků

  FOTOGALERIE Volyně byla až do září 1939 pod kontrolou Polska. Masakr začal v březnu 1943 a dosáhl svého vrcholu v červenci téhož roku. Etnicko-politický konflikt, nazývaný Volyňská tragédie (polsky Rzez wolynska), byl doprovázen v okrese Volyni-Podolí masivním vražděním především etnických polských civilistů a civilistů jiných národností včetně Ukrajinců. Členové Ukrajinské povstalecké armády, přezdívaní Banderovci, páchali zvěrstva, nad nimiž by užasl i středověký kat. Podívejte se do fotogalerie na archivní snímky...

  Rozsáhlé etnické čistky začaly na Volyni, obsazené německými vojsky, na jaře roku 1943. Tyto zločiny nepáchali nacisté, ale militantní ukrajinští nacionalisté, kteří chtěli „očistit“ území Volyně od polského obyvatelstva. Obklíčili polské vesnice a kolonie a vraždili. Zabíjeli každého – ženy, starce, děti i kojence. Mrtvoly zavražděných Poláků pak pohřbili někde v poli, vyplenili jejich majetek a nakonec domy zapálili. Místo polských vesnic zbyly jen ohořelé ruiny.

  Organizace ukrajinských nacionalistů (Banderovské hnutí) byly jednou z frakcí ukrajinských nacionalistů. Banderovci, vedení Stepanem Banderou, vraždili i Poláky, kteří žili ve stejných vesnicích s Ukrajinci. Bylo to ještě jednodušší. Malé skupiny OUN napadly spící vesnice, vešly do domů a zabily všechny Poláky. Mrtvé vesničany „špatné“ národnosti pak pohřbili místní. Tak bylo vyvražděno několik desítek tisíc lidí, jejichž jedinou chybou bylo jen to, že se nenarodili jako Ukrajinci a žili na ukrajinské půdě.

  OdpovědětVymazat
 12. Nemůžu si pomoci, ale sochy Lenina, Stalina, Džeržinského, apod. stojí v Rusku, nikoli v Evropě. Rusové tedy uznávají tyto hodnoty, vnitřní svět těchto svých mužů. Na druhé straně si nedovedu představit, že by Hitlerova socha stála kdesi v Německu.
  Na mír, jaký jsem zažíval před listopadem 89, nerad vzpomínám. Paní Lenka přece tento proklamativní předlistopadový mír odmítala svou činnou, každodenní odvahou v Chartě 77. Mír, snad, může být pouze tam, kde je více laskavosti, více empatie mezi lidmi. Přítomnost těchto kvalit vylučuje přítomnost jiných, jako je patetičnost, velká gesta, nepochopení. Tyto cítím z tohoto projevu. Omlouvám se.
  Vše dobré přeji paní Lence Procházkové. A děkuji Jí za Chartu77.

  OdpovědětVymazat
 13. Dnes je skutočne historický deň. Po prvý krát v histórii, Západ bojkotoval oslavy
  víťazstva nad fašizmom v Moskve a rovnako po prvý krát čínske oddiely
  pochodovali s ruskými na Červenom námestí. Som tej mienky, že ide o zásadný
  posun, ktorý má svoje zdôvodnenie.
  Po prvé Čína a Rusko utrpeli v 2.SV viac ako ktorá koľvek iná krajina
  Skutočnou príčinou prečo krajiny US/NATO/EU bojkotovali oslavy víťazstva
  v Moskve nie je ich skromný príspevok k porážke fašizmu, ale ich
  bezpodmienečná podpora nazifikovanej Ukrajiny, teda krajiny, ktorá považuje
  Stepana BANDERU za národného hrdinu, jeho hrdlorezecké bandy za „hrdinské
  národnoooslobodzovacie hnutie“ a oslobodenie Ukrajiny od fašizmu za
  „Sovietsku okupáciu“. Skutočnosťou tiež je, že všetky anglicky hovoriace krajiny
  tieto pocity svojho času už zdieľali a , tesne po skončení 2. SV bolo
  vypracovaných niekoľko plánov totálnej vojny proti ZSSR o ktorých som sa už
  zmieňoval. Boli to tieto :
  Plán totalita (vypracovaná v r.1945): Bolo vybratých nasledujúcich 20 sovietskych
  iest na zničenie : Moscow, Gorki, Kuybyshev, Sverdlovsk, Novosibirsk,
  Omsk, Saratov, Kazan, Leningrad, Baku, Tashkent, Chelyabinsk, Nizhny
  Tagil, Magnitogorsk, Molotov, Tbilisi, Stalinsk, Grozny, Irkutsk,
  and Yaroslavl
  Operácia Nemysliteľné (vypracovaná v r.1945): Predpokladala prekvapivý útok 47
  amerických a britských divízií v oblasti Drážďan do stredu vtedajších sovietskych
  línií. Táto sila predstavovala polovicu zhruba 100 divízií, ktoré malo vtedajšie
  velenoie britských, amerických a kanadských síl k dispozícii. Väčšinu operácií
  mali podnikať americká a britské sily ako aj poľské a vojaci nemeckého
  Wehrmachtu.
  Operácia DROPSHOT( vypracovaná v r. 1949 ): Zahrňovala použitie 300 jadrových
  a 29 00 vysoko explozívnych bômb na 200 cieľov v 100 mestách Sov. Zväzu,
  aby sa jedným úderom zničilo 85% sovietskeho priemyselného potenciálu. Z toho
  do 100 jadrových bômb bolo nasmerovaných na zničenie sovietskeho vojenského
  letectva ešte na zemi.
  Spýtajme sa teraz veľmi jednoduchú otázku : Prečo neboli tieto plány nikdy
  uskutočnené ? Odpoveď je zrejmá a veľmi jednoduchá : Západ sa bál červenej
  armády. A odkedy sa západ obával červenej armády, čo si myslíte , na čo
  mysleli hostia zo západu , keď sa zúčastňovali na slávnostných vojenských
  prehliadkách v Moskve ? Myleli na porážku fašizmu sovietskou armádou, alebo na
  to ako ich ruská armada drží v šachu ? Odpoveď je znovu jednoduchá.
  Skutočnosť zostáva, že aj keď obyčajní ľudia zo západu majú na slávnostných
  prehliadkach víťazstva nad fašizmom na Červenom námestí svoje miesto, ich
  politickí predstavitelia, nie. Svojim spôsobom Hitlerovi umožnili zosilnieť
  priživovali ho, aby ho mohli použiť proti Sov. Zväzu. Isteže, ich plán stroskotal,
  ale to ich rusofóbiu len posilnilo.( fóbia je spojenie významov slov starch a
  nenávisť). “Neprítomnosť” politických predstaviteľov Západu považujem preto
  za dobrú vec a prial by som si aby už nikdy neboli pozvaní ( I keď viem, že
  budú )

  OdpovědětVymazat