Reklama

středa 20. května 2015

Zahraniční politika USA je neudržitelná

zahranicni-politika-usa-je-neudrzitelna Emil Kalabus
20. květen 2015  Czech Free Press

Dnešní blog je v podstatě volným pokračováním článku - Americká politika poněkud jinou optikou.

Opět budu citovat některé americké politiky, kteří dle mého soudu nahlížejí současnou politiku USA naprosto realisticky a děsí se současné podoby US politiky a jejich důsledků pro ně samé i svět jako celek.Budu zde citovat Rona Paula, Paula Craiga Robertse, ale také čínského politologa Liu Zhongmina.

Nynější zahraniční politika USA je neudržitelná a odsouzena k porážce, soudí americký politik, bývalý kongresman a bývalý kandidát na prezidenta Ron Paul.

„Některé politické systémy krachují kvůli své neudržitelnosti. Podle mého názoru, právě to se nám nyní stává: naše zahraniční politika založená na zasahování do záležitostí jiných zemí, je neudržitelná. Nefunguje to, a právě proto také zkrachuje", řekl v interview pro televizní kanál RT.

„Zasahujeme do cizích voleb, posíláme do jiných zemí pomoc a síly zvláštního určení, zavádíme sankce, a teď už používáme dokonce i bezpilotních letounů, jakoby tyto metody nevyvolávaly ostrou reakci. Přitom stále děláme chyby, hynou civilisté, a v důsledku toho lidé ještě více nenávidí USA", dodal Paul.
Podle jeho slov, urovnat konflikty podobným způsobem není možno. „Bylo by chybné předpokládat, že podobným způsobem můžeme něco zachránit, protože to má nevyhnutně za následek eskalaci. Takový je běžný pořádek, a svět o tom ví, a právě proto musíme být ve střehu, pokud jde o naši pověst v očích ostatního světa", je přesvědčen politik.

Přijatý vojenský rozpočet zničí ekonomiku USA

Ron Paul ostře kritizuje schválený obranný rozpočet, který byl přijat na rok 2016. Ten garantuje nejenom zatažení USA do většího počtu válek a zahraničních intervencí, ale zajišťuje také silný úder ekonomice USA, píše americký politik Ron Paul.

Podle jeho slov, republikánská většina v dolní komoře amerického parlamentu vychytrale dokázala obejít omezení z roku 2011, která nedokázala tento rozpočet snížit, ale jenom zpomalovala jeho růst.

„Nicméně, k tomu, aby bylo možné udržovat celosvětové impérium, však ani zpomalené tempo růstu nestačí", poznamenává politik.

I když neokonzervativci stále trvají na tom, že se vojenský rozpočet USA za Baracka Obamy ztenčuje, vše je naopak, píše Ron Paul a uvádí údaje Cato Institutu, které svědčí o tom, že vojenské výdaje za Obamy průměrně dosahují 687 miliard USD, přičemž za George Bushe se jednalo pouze o 601 miliardu USD.

Nehledě na nerozumné rozhodnutí prezidenta USA vyslat na Ukrajinu stovky vojenských instruktorů, Kongres chce ještě větší zapojení USA do vnitřních záležitostí Ukrajiny, píše Paul.
„Do návrhu vojenských výdajů je zahrnuto 300 milionů USD na bezprostřední vyzbrojování ukrajinské vlády dokonce i v případě, kdy ukrajinské úřady vyhrožují, že znovu zaútočí na odtržené regiony na východě země", poznamenává analytik.

Podle jeho slov, návrh vojenského rozpočtu na následující rok USA vede cestou zničení ekonomiky, která zároveň bude znamenat nové znechucení, pokud jde o americký internacionalismus v zahraničí.

„Je to připravený recept na katastrofu", je přesvědčen politik.
Sněmovna reprezentantů Kongresu USA schválila návrh nového rozpočtu na finanční rok 2016. Celkový objem tohoto návrhu dosahuje 612 miliard USD.
Paul Craig Roberts byl asistentem tajemníka ministerstva financí v Reagonově administrativě.

Také on si všímá nešťastné politiky Spojených států, která vychází z tzv. Wolfowitzovi doktríny z roku 1992. Velmi zjednodušeně je tato doktrína základem zahraniční politiky Washingtonu a má udržet nadvládu USA nad světem. Podle doktríny je nepřípustné dovolit vzestup jiných států, které by vývojově mohly ohrozit hegemonii USA.

Washington se nyní věnuje blokování vzestupu dvou velkých jaderně vyzbrojených zemí. Toto úsilí je důvodem krize, kterou Washington vytvořil na Ukrajině, a jíž využívá jako protiruské propagandy.

Čína je nyní konfrontována s ukotvováním v Asii a budováním nových amerických námořních a leteckých základen, které mají zajistit kontrolu Washingtonu nad Jihočínským mořem, definovaném nyní jako oblast amerických národních zájmů.

USA plánují posílit své jednotky v asijsko-pacifické oblasti. Do Austrálie, kde už působí americká námořní pěchota i pozemní síly, pošle Washington i letectvo. S průzkumnými letouny to budou i nadzvukové strategické bombardéry B-1B, uvedl web Foreign Policy s odvoláním na zdroje ze Senátu USA. Důvodem je agresivní postup Číny při prosazování nároků na mezinárodně sporná území.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/369538-americke-varovani-cine-do-australie-zamiri-strategicke-bombardery-b-1.html

Když Rusko zabránilo plánované invazi Obamova režimu do Sýrie a zamýšlenému bombardování Íránu, neokonzervativci pochopili, že zatímco byli po desítky let zaneprázdněni svými válkami na Středním východě a v Africe, Putin obnovil ruskou ekonomiku a armádu.

První cíl Wolfowitzovy doktríny – zabránit opětovnému vynoření se nového konkurenta – byl narušen. Zde Rusko řeklo USA „ne“. Britský parlament se připojil vetováním britské účasti na americké invazi do Sýrie. Statut jediné super velmoci byl otřesen.

Agrese Washingtonu a nestoudná propaganda přesvědčily Rusko a Čínu, že Washington chce válku, a toto pochopení zatáhlo tyto dvě země do strategické aliance. Ruské oslavy dne vítězství a porážky Hitlera 9. května jsou historickým zvratem. Západní vlády oslavy bojkotovaly a Číňané zaujali jejich místo. Poprvé čínští vojáci pochodovali na přehlídce s ruskými vojáky (indičtí též, mimo dalších zemí bývalého SSSR, plus Srbska – p.p.) a čínský prezident seděl hned vedle prezidenta Putina.

Po mnoho let ruský prezident veřejně uváděl, že Západ Rusko neposlouchá. Washington a jeho lokajské státy v Evropě, Kanada, Austrálie a Japonsko neslyší, když Rusko říká „nevytahujte tuto kartu, nejsme vaši nepřátelé. Chceme být vašimi partnery“.

Jak roky běžely, aniž by Washington poslouchal, Rusko a Čína konečně pochopily, že jejich volbou je buď vazalství, nebo válka. Pokud by v Radě pro národní bezpečnost, na ministerstvu zahraničí nebo v Pentagonu byli inteligentní a kvalifikovaní lidé, byl by Washington varován před přijetím
neokonzervativní politiky rozsévání nedůvěry. Ale když je ve vládě jen neokonzervativní nadutost, udělal Washington chyby, které by mohly být pro lidstvo osudové.

V oblasti zahraniční politiky nafoukanost a arogantnost Ameriky považující se za „výjimečnou a nepostradatelnou“ zemi s právem nadvlády nad ostatními zeměmi znamená, že svět je na nejlepší cestě k válce. Ani Rusko, ani Čína vazalský statut akceptovaný Británií, Německem, Francií a zbytkem Evropy, Kanadou, Japonskem a Austrálií nepřijmou. Wolfowitzova doktrína činí jasným, že cenou za světový mír je akceptování nadvlády Washingtonu světem.
Proto dokud dolar, a spolu s ním i moc USA, nezkolabuje, nebo Evropa nenajde odvahu rozejít se s Washingtonem a vést nezávislou zahraniční politiku a neřekne se sbohem NATO, je jaderná válka naší pravděpodobnou budoucností.
Nejnovější výzvy k tvrdým opatřením vůči Číně, které znějí stále častěji ve vojenských kruzích USA, mohou způsobit konfrontaci mezi oběma zeměmi, píše The Los Angeles Times.

Čínský politolog: USA čeká nevyhnutelná tragédie ztráty světové nadvlády

Současná nestabilita v Evropě, na Blízkém východě a v Asijsko-tichomořském regionu je podmíněna pokusy Washingtonu oddálit nevyhnutelný zánik vlastní hegemonie na mezinárodní scéně, píše profesor Šanghajského ústavu mezinárodního výzkumu, politolog Liu Zhongmin v článku pro list Global Times.

Není zanedbatelná skutečnost, že Čína má v 60 silech umístěné mezikontinentální rakety CSS-4 schopných zasáhnout skoro celé US, s výjimkou Floridy.

Navíc US se probouzejí do Nového (hedvábného) světového řádu, nad kterým nemohou zvítězit.
To, co by šlo nazvat Vekou Asií, se už formuje – ne jen od Pekingu po Moskvu, nýbrž také od podniků v centru Šanghaje po bránu do Evropy St. Petěrburg. To je přirozený důsledek složitého procesu v němž dochází ke sňatku ohromného Pekingem vedeného pásu ekonomik Hedvábné stezky s Moskvou vedenou Eurasijskou ekonomickou unií (EEU). Což Putin nazval „novou úrovní partnerství.“

http://www.nwoo.org/2015/05/18/us-se-probouzeji-do-noveho-hedvabneho-svetoveho-radu/

Bývalý americký ministr financí a prezident Harvardské univerzity Lawrence Summers uvedl, že doba, kdy Spojené státy ovládaly svět, přichází ke svému konci. Důvodem pro to je, podle něj, neúspěšný pokus Washingtonu, aby odvrátil své spojence od vstupu do Asijské banky založené a vedené Čínou.
Bývalý ministr financí tvrdí, že tento čínský projekt oslabí hlavní americkou zbraň - dolar, a připraví ho o pozici světové měny. Doba, kdy Spojené státy ovládaly svět, přichází ke svému konci.

Summers vysvětluje, že dané situaci přispěl i fakt, že v USA funguje nespravedlivý ekonomický systém, a aby země mohla zaujmout své právoplatné a důstojné místo v multipolárním ekonomickém systému, musí dojít ve vnitřní politice země k zásadním změnám.
 - - -

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2015/05/6456-jak-se-ekonomika-propada-narusta-valecna-hrozba.htm
 http://cz.sputniknews.com/nazory/20150517/417133.html#ixzz3aZqzAHnb
 http://cz.sputniknews.com/nazory/20150515/407317.html#ixzz3aZsMuT7C

19 komentářů :

 1. Zahraniční politika USA je udržitelná. Dokud dobře živení američtí vojáci udrží ve svých rukou flinty a bodáky. Svět se na ně rád složí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Leda kulový, jsou to hloupý a nabubřelý žoldáci.

   Smazat
  2. Šíří se po internetu:

   Celý svět je v šoku. Včera náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Íránu
   generálmajor Hasan Firuzabadi předložil a zveřejnil fakta o tom, že
   vojenské nákladní letouny USA dlouhodobě přistávají na letištích, která
   jsou okupována bojovníky Islámského státu. Tím s konečnou platností končí
   pohádka o tom, že USA stojí v čele boje proti této teroristické organizaci.
   Naopak, tiše a skrytě před očima světové veřejnosti tento IS vojensky
   podporuje, dodávají jim zbraně. Proto veškeré výsledky spojeného
   bombardování pozic IS jsou tak minimální, vlastně nulové. USA chce za
   každou cenu bojovníky IS nasměrovat proti režimu v Sýrii a Íránu. A to i za
   cenu stovek, možná již tisíců popravených zajatců. Opakuje se tak stejná
   hra, kdy nejprve vojensky USA vyzbrojily Al Káidu k boji proti Rusku, ale
   nakonec se Al Káida obrátila proti USA a celému civilizovanému světu. USA
   mají vždy přesné informace, kolik lidí se IS chystá popravit, pak s vedením
   těchto skupin vyjednává, aby mezi popravenými byli pokud možno i lidé z EU.
   Svou pak rádoby pomocí těmto zemím při záchraně jejich občanů na ně
   vytvářejí tlak, aby podporovaly USA v její militantní politice v Evropě.
   Doufám, že teď by se mohl třeba náš rádoby ministr zahraničí
   Zaorálek vzpamatovat a začít skutečně chránit naši zemi od takovéhoto marasmu.

   Smazat
  3. To je asi šok jenom pro toho, kdo věřil masmédiím. Vždyť už i v Americe se našla školačka, která zaskočila Bushe otázkou, proč zorganizoval a proč vyzbrojuje Islámský stát. To už je co říct, když si o tom šušká i tupá Amerika s vymejvanejma mozkama.

   Smazat
  4. po boku s americkými soudruhy ve zbrani si i dobra česká fojak vydobude čest a slávu na všech světadílech

   Smazat
  5. Čím bude Americe hůř, tím víc to pocítíme my, v Evropě, protože nám to jen tak nedarujou a pěkně nám to daj vyžrat .Ach jo, to jsme v pěkném spolku! Ale pozor, budou se u toho tvářit a kecat, jako že nás vlastně zachraňujou!

   Smazat
 2. Souhlasím s tím, že v USA funguje nespravedlivý ekonomický systém, a aby země mohla zaujmout své právoplatné a důstojné místo v multipolárním ekonomickém systému, musí dojít ve vnitřní politice země k zásadním změnám.
  Prezident USA řekl, že cílem jeho zahraniční politiky "je svět, kde Amerika zaujímá vůdčí postavení a zůstává toutéž nepostradatelnou zemí, jakou byla v minulém století" ...Obama prohlásil, že USA mají právo „dát nůž na krk“ celému světu. Spojené státy se před ničím nezastaví a pro své světové panování jsou ochotny jít i do války s Ruskem. Prosazovat své zájmy silou je odsouzeníhodné. Budoucnost lidstva by mohla být postavena na úplně jiných základech.
  USA jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi. Podle některých odhadů vyrábějí tři čtvrtiny světové produkce zbraní. Spotřeba zbraní ve válkách je bytostním zájmem vojenskoprůmyslových komplexů. Z hlediska výrobců zbraní je každý důvod k válce dobrý důvod. Výrobci zbraní jsou skutečnými vítězi každé války. Zisky vojenskoprůmyslových komplexů jsou podmíněny mařením lidských životů a ničením vytvořených hodnot ve válkách. Je čas tuto uvedenou skutečnost změnit. Jedna možná cesta realizace potřebné změny je uvedena v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

  OdpovědětSmazat
 3. Ale všichni přece vědí, že "amerika" není vůbec nic, nemá žádné národní tradice, je to umělý stát vzniklý na milionech mrtvých původních obyvatel, jeho genetický materiál pochází veškerý z hrdlořezů, vězňů, dobrodruhů, vypovězenců z jiných zemí a z děvek, vznikl národ pokažených desperátů, s miliony beženců odnikundes.Je to stát jako Babylonská věž, bordel, mrdník, zákony džungle a pěstní právo, vše zabalené do něčeho, co připomíná zákony. Kde svého prezidenta, který neposlouchá skrytou mafii, jednoduše zastřelí, a pak za to někoho prostě popraví? Země, kde se jenom lže a fintí, a hraje se komedie - co chtít od takového státu? Zakomplexovaného a ješitného? Ekonomický systém tam zavedli židi, tj.především dluhy a lichvu, a to se rozlezlo po celém světě, který to ničí.Kde se vyvíjí jedovaté bakterie a mikroorganizmy, které pak plošně zabíjí obyvatelstvo země, na kterém se to zkouší poté, co byla podplacena příslušná vláda, viz Ebola nebo AIDS a zase se lže a vytvářejí se umělé mediální zmatky. Co jsou to světové vlády? Je taky nějaká slušná a normální, která pracuje pro blaho občanů své země, nebo jsou to všechno jen úplatní, zkorumpovaní špinavci? A co je to Obama - čí je bílý kůň a jeho existence už má na kahánku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to odporné, ale je to tak. Vylhané pozlátko na ďábloých základech a propagandě ve které se Goebles ztrácí jako milius.

   Smazat
  2. Obama je kůň Bilderberg group, organizace ,ktrou velice obdivuje pan"kníže" Chrápnberk

   Smazat
  3. Amerika potrebuje po tlame jako kazdy parazit na teto ZEMI !!!

   Smazat
  4. Nic proti tvrzení - viz 14:13. Docela slušný souhrn o tom genetickém základu, který má lidstvo dost podobný, nicméně projevený o nějaké stovky let dříve. Prostě té směsi nebyl dán čas na kultivaci. Porušením tehdy platných právních norem kolonisty s následným vyvoláním války s mateřskou zemí počínaje, vyvražděním původních obyvatel pokračujíc, občanskou a následnými permanentními válkami v cizích zemích nikdy, nikdy nekončíc. Podvody, podvrhy, provokace a lhaní jest jejich - jim vlastní přirozeností.

   Smazat
 4. A co chce stát s vlastními sračkami po uši poroučet světu ? Vždyť jsou už jen k mích a pláči těch, jejich blízcí zaplatili za ten hnus životy. Každý soudný člověk už pochopil to obludné pokrytectví, ty lži kterým ti psychopati sami věří. Evropa zažila komunismus, ale takový morální marast, rozpad základních poctivých pravidel pro udržení se při životě jako ty dotažené zpoza oceánu nikoliv. Už aby to skončilo ! Bojím se ovšem, že ti psychopati stáhnou do záhuby celý svět !

  OdpovědětSmazat
 5. To je zase nenavisti, komunisticka luzo.
  Ani se nedivim, nebyt americke zahranicni politiky, uz davno jste udelali z nasi planety jediny velky koncentrak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. chudáčku nebohej ......mít tvoje vědomosti, tak se hluboce stydím a ani nikde ty svoje patlaniny neuveřňuji....

   Smazat
  2. vlast tě (17:23) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek a nebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
  3. Jo, jo, to je fakt. Amerika buduje koncentráky jenom někde. Jeden je oficiálně na Kubě, jeden prý v Iráku už zrušili ajenom jenom v jednom dalším případě došlo k úniku a někdo prásknul ten v Polsku. Ostatní jsou O.K. V těch americkejch už chybí jenom osazenstvo.

   Smazat
 6. Ing Dědek správně uvedl,že je třeba nezvyšovat zisky vojenskoprůmyslových komplexů.Můžeme začít u nás tím,že nedovolíme Stropnickému přezbrojit naši armádu na americké zbraně.Kolik asi dostal od US,že toto prosazuje.Měl zůstat v divadle a nemluvit do věcí,kterým nerozumí.

  OdpovědětSmazat
 7. ve zkorumpovaným státě se konta politiků nekontrolují a kdo by tak chtěl činit půjde do basy

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.