Reklama

neděle 3. května 2015

Zápalná oběť


Lenka Procházková
3.4.2015  projev přednesený 2.5. na shromáždění občanů na Hradčanském náměstí v Praze k uctění obětí masakru v Oděse.

Není to tak dávno, co jsme uvěřili, že můžeme žít ve společném evropském domě. Měl to být bezpečný dům, jehož obyvatelé k sobě cítí vzájemnou úctu a dodržují závazná pravidla soužití. V takovém mírumilovném evropském domě by nikdo nemohl toleroval násilí, nikoho by ani nenapadlo podpořit v jednom z bytů společného domu ozbrojený převrat a pak jej legalizovat. Přesto k tomu došlo, když byt se jmenovkou Ukrajina vyvlastnili pučisté a když ten zločin zhodnotili správci našeho společného domu jako vítězství demokracie. Vavřínem ozdobená junta, která dnes vládne na Ukrajině, stvrzuje demokracii tím, že jako přesvědčující argument užívá těžké zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu.

Co to vypovídá o Evropě?


Fasáda evropského domu je rozpukaná už od bombardování Jugoslávie a dnes nastává fáze bourání nosných zdí.

Před rokem jsme na internetu ohromeně hleděli na snímky lidí zavražděných v Oděse. Z videí bylo zřejmé, že útočníci vraždili s vášní... Jedna sekvence zachycovala skupinu dívek, sedících uprostřed chaosu na dlažbě. Zprvu to působilo téměř jako piknik, pak jsem poznala, že plní lahve benzínem. Vypadaly pracovitě a vesele, to je málo, přidej! hecovaly se, zatímco lidé uvěznění v hořícím domě už skákali z oken. A pak jsem si s děsem přečetla komentář českého novináře, který od svého psacího stolu vytipoval v zuhelnatělých tělech obětí ruské agenty...

Hrůzný masakr spáchaný v Oděse, nebyl vyšetřen. Vrahové chodí beztrestně po ulicích, jakoby měli plášť neviditelnosti. A Evropa k tomu mlčí. Když říkám Evropa, myslím tím ty dobře oblečené a skvěle placené takzvaně odpovědné politiky, kteří se nám denně zjevují v televizi jako olympští bohové. Jak to, že naši bohové nekonají? Proč masakr v Oděse, stejně jako vraždění na Majdanu a sestřelení civilního letadla překryli rouškou? Proč připustili občanskou válku na jihovýchodě Ukrajiny? Proč mlčí k zabíjení oponentů junty? Odpověď je prostá. Ze strachu.

Naši současní olympští bohové jsou totiž zbabělci. Bojí se pohlédnout pravdě do očí, protože pak by museli proti poznanému zlu zakročit. Oni však toto zlo sami pomohli rozdmýchat, když podpořili a glorifikovali ozbrojený puč v Kyjevě. Stáli jako kmotřičky nad kolébkou bezpráví, a teď zavírají oči před hroznými následky své spoluviny. Pravda je pro ně nebezpečná jako hlava Medúzy. Bojí se, že při pohledu do její tváře by zkameněli. Ale oni už zkameněliny jsou! Trčí nehybně na svých vyvýšených místech jako ty kamenné hlavy na Velikonočním ostrově.

Římský básník Ovidius varoval před lhostejností ke zlu těmito slovy: Zlu se hned zpočátku postav, dlouhým váháním zesílí a pozdě pak přichází lék.

Toto varování, napsané před dvěma tisíci lety, je pořád aktuální. I v ČR sílí hlasy, které před rokem označily oběti v Oděse za ruské agenty. Dnes doporučují preventivně zabíjet všechny podezřelé obránce pravdy, aby lež měla klid na svou práci. České kamenné hlavy zatím tuto doporučovanou fašistickou praktiku slovně odsuzují, ale nevadí jim, že jsou vytvářeny seznamy „závadových“ takzvaně prorusky smýšlejících osob a stejně „závadových“ internetových serverů. Epocha jediné povolené pravdy se znovu vrátila a nutí každého z nás, aby se zařadil. Buď podle své zbabělosti nebo podle své odvahy a svého svědomí.

Funguje to. Mnozí už se bojí přihlásit se k pravdě, aby je nepotrestala. Když je slovo Rusko oficiálně užíváno jako synonymum ďábla, pak je o trouby andělské rvačka. V naší zemi už je to tradice, že kdejaký postrašený trouba se hrne do kapely. Je mu jedno, že je to kapela funebráků. Hlavně, že si na chvíli taky vrzne, při té společné cestě ke hřbitovu.

Nedávno jsem náhodně narazila na starší humorný výrok Woodyho Allena: Vzal jsem si kurs rychlo čtení a přečetl Vojnu a mír za dvacet minut. Je to něco o Rusku.

Je zřejmé, že většina kamenných hlav a mediálních šamanů, kteří nám dnes kážou něco o Rusku, absolvovala nejen kurz rychlo čtení, ale i kurs rychlo psaní a rychlo lhaní. Takové rychlokursy neprobíhají jen v naší zemi, sponzor potřebuje vyškolit odborníky na Rusko po celé Evropě. Absolventi rychlokursů se pak cynicky prohlašují za elitu, za světlonoše, když naši loď zvanou Evropa rejdují do tmy, ozařované jen záblesky výstřelů a pochodněmi nácků.

Cenzurují náš protestní křik, neposlouchají naše argumenty, ale vyžadují, abychom my poslouchali je.

Takové jednostranné komunikaci se říká diktatura. Kamenné hlavy a další absolventi rychlokursů to však nazývají demokracií. V každém projevu se tímto slovem zaklínají. Zřejmě se jím budou obhajovat i před soudem, kde nakonec všichni skončí.

Kdy to bude? A dojde k tomu vůbec? Neshoří náš vratký dům v požáru války? To záleží především na nás. Nespoléhejme na zázraky, ani na věčnou trpělivost a rozvahu ruských politiků. Jsou situace, kdy každá trpělivost končí. Neztrácejme tedy čas spekulacemi a prognózami, ale využijme jej k přesvědčování lidí z našeho okolí. Každý z nás má asi příbuzné nebo kamarády, kteří už podlehli mediální masáži. Nenechávejme je v tom nebezpečném tranzu, zatřesme s nimi a probuďme je dřív, než je probudí povolávací rozkazy. Argumentů máme dost, neostýchejme se je vyslovovat znovu, znovu a znovu. Je to únavné, ale když si uvědomíme, že každý probuzený člověk se pak stane dalším spojencem pravdy, povzbudí nás to.

Evropa je dnes plná lidí smýšlejících jako my tady. Lidí, kteří se nedají zastrašit výhružkami. Až všichni vyjdeme na ulice a náměstí, překřičíme tu lež. A poženeme ji před mezinárodní soud.

Ten budoucí soud nad zabijáky lidskosti a hrobaři míru se už nebude konat v Norimberku, a samozřejmě ani v Haagu. Měl by se konat v Oděse! V tom domě, kde naši bratři a sestry umírali v plamenech.

Pevně věřím, že to tak bude. Pevně věřím, že to nevzdáme. Protože pokud by zanikla spravedlnost, nebyl by už žádný důvod, aby lidé dál žili na zemi.
26 komentářů :

 1. Paní Lenko Procházková,jste nesmírně statečná žena a jako taková jste asi na předním místě jejich seznamů.Od naší vlády nemůžeme čekat nějakou statečnost,protože všichni vynaložili nemalé úsili,aby se dostali na ty vysněné,dobře placené posty a kdyby se znelíbili protektorovi,tak by o ně přišli,takže pomoc od nich nemůžeme čekat,je to jen na nás všech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Statecna byla mozna za komunistu. Ted jim a nacistum naopak slouzi protoze vi, ze se ji nic nestane. Hnus.
   Jak myslite ze vypadaly mrtvoly civilistu z Delbaceva, vyvrazdeneho Rusaky v dobe primeri ?

   Smazat
 2. Poslední věta je děsivá a připomíná mi větu vynikajícího spisovatele Jana Procházky, vyřčenou po 21. srpnu 1968, ve smyslu: Buď budeme žít svobodně, nebo vůbec. Žel, pak již žil jenom krátce.
  L.P.

  OdpovědětSmazat
 3. Milá Lenko Procházková, hluboce si Vás vážím, je mi líto, že jsem nemohla na manifestci, je to pro mne lán světa, také mě mrzelo, že byla docela malá účast,tím, že se to rozdrobilo na několika místech, bych vytkla organizátorům.To si mi to kecá, když si sedím doma u kompu, což?

  OdpovědětSmazat
 4. Podobné projevy měli chartisté před sametem. Byl jsem na té demonstraci a paní Procházková mluvila sice velmi statečně ale nevěřím ji ani slovo neboť vim kdo ji řídí a Vám znovu opakuji Dvořáku a Davide,lidé nejsou tak hloupí a vaše manipulace už tolik nefungují,proč nenapíšete že tam také vystoupili židobolševici Ransdorf a Kavan.Kavan sice nemluvil ale byl tam Ransdorfa podpořit. Vždyť to je přece vrchol drzosti nemyslíte?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A Vám nevadí ze si spisovatelka Lenka velka chartistka stoupne na jedno podium s nomenklaturnimi komunistickými kádry?To přece není standartní u takové bojovnice jedině že se dobře znají z dob minulých.

   Smazat
  2. Táhni do prdele, ty zmrde fašistickej. Už jsem ti Duponte jednou psal něco v tom smyslu, že jsi čurák a kokot, ale tobě to nestačí. Dej si dobrej pozor na jazyk, abys před tím soudem nestál nakonec taky, jakože tam máš našlápnuto mílovým krokem.

   Smazat
  3. Pro pana Chaima J, Duponta
   A.
   Vaše tvrzení "vím, kdo ji řídí" je z arzenálu advokátů, kteří - nemohou-li vyvrátit znevěrohodnit argumenty protistrany - se snaží znevěrohodnit jejich autora. Tito advokáti se ale svá tvrzení snaží nějak doložit. Vy nikoli. Nemáte tolik intelektu, abyste své tvrzení doložil nějakým faktem či logickým závěrem, nelze je tudíž odlišit od naprostého výmyslu, od lži, od pomluvy. Váš výrok je jako prd, který zamoří místnost. V lidech zůstane po něm smíšený pocit, budou mít jen jedinou jistotu - že Vy jste posera či hajzl.
   B.
   Na tom jednom podiu by se dnes mohli sejít - a již se i na jedné z debat sešli - komunisté i konzervativci, liberálové i pragmatici, veřící i ateisté. Nepřeli se totiž o privatizaci, homosexualitu, exekuce či kdo ví co. Shodně se totiž vyjádřili k daleko základnějším věcem - k válce, k zabíjení, k právu na názor, na pravdu atd. Ransdorf, Procházková, Krejčí, Zbořil, Okamura, Klaus, Hájek, Haas, Roberts atd. totiž prezentují postoj, že důležitejší než pravo-levé tahanice je právo na život, na právo na hřiště, na kterém žijeme, pracujeme, milujeme, na kterém si hrajeme politické a ideologické spory. Jedině hlupáci si podříznou větev, na které sedí a ti tuplovaní to učiní i přesto, že z této větve právě i trhají její ovoce.
   KR

   Smazat
 5. Spalene mrtvoly se slecince nelibi ?
  A jak asi podle ni vypada tech dalsich 7 000 obeti valky vyvolane jejim milackem, stalinistickou zrudou jmenem Putin?
  Kdyby jeste zil tatinek, tak tu nanu pitomou fackuje od rana do vecera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vykastrovat, vyříznout jazyk.

   Smazat
  2. To byste se ale musely nacisticke a komunisticke zrudy dostat znovu k moci.
   A to se nestane.

   Smazat
  3. Jestli hledáš nacistickou zrůdu, tak se podívej do zrcadla, dobře si jí prohlídni, ať víš jak vypadá.

   Smazat
  4. Pro 3:02 - bože, vy jste ale D E B I L !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Vás by měli fackovat nepřetržitě!

   Smazat
 6. Paní Lenko, nenechte se znechutit komentáři zabedněných hulvátů, pište dál...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano pani Lenko. Nenechte se znechutit ani odradit tim, ze stojite na tribunach bok po boku tem nejodpornejsim stalinistickym a fasistickym zrudam.
   Jiste se vsechno brzy vysvetli a ten pan od KGB necha vsechny vase kritiky popravit.
   Vas otec by vam zkopal prdel do spicata.

   Smazat
 7. Obavam se, ze v Evrope protifasistickych lidi je mensina a vetsine je to jedno, jelikoz se jich to netyka. Tahle lhostejnost je primo mraziva. Jako kdyby prestali byt lidmi s lidskym citenim. Kazdy, kdo s temi lzemi a vykrucovanim nesouhlasi by mel sve vlade napsat, ze s takovou oblbovaci hrou nesouhlasi a ze zada skutecne vysetreni zrudnych akci, at uz se to tyka Odessy a nebo tri padu letadel. Zduraznuji KAZDY, kdo ma rozum a srdce na spravnem miste, protoze v jednote je sila a politiky by pritiskla ke zdi. jaris

  OdpovědětSmazat
 8. Odesu uz komunisto vysetrili. A vysledek by te nepotesil.

  OdpovědětSmazat
 9. Paní Lenka má pravdu . Buď dokážeme zlo porazit , nebo zahyneme .
  Obávám se ale velmi silně , že lidé v Česku svojí lhostejností a nečinností směřují k té druhé variantě !!!

  OdpovědětSmazat
 10. Máte pravdu, Paní Procházková, je to tu jako na maškarním bále, každý zahalen do nějaké masky, tváře nevidět, a tančí se monotonní úmrlčí slowstep. V masce zpoza které nevýjde hláska je bezpečno, právě jako v hejnu ryb, které pranic nezajímá, že se kolem stahuje síť.

  OdpovědětSmazat
 11. Všem zamindrákovaným ubožákům, kteří bez jediného smysluplného argumentu spílají paní Lence Procházkové: "Stojí vám těch pár jidášských grošů, které za prskání svých jedovatých slin dostanete od svých chlebodárců za ztrapňování se na těchto stránkách?"

  OdpovědětSmazat
 12. Krásný text, až by člověk chtěl zvolat: „Procházková na hrad.“
  Ale jeden člověk, i když na hradě, situaci nezmění. Což paní Procházková také uvádí:
  „Evropa je dnes plná lidí smýšlejících jako my tady. Lidí, kteří se nedají zastrašit výhružkami. Až všichni vyjdeme na ulice a náměstí, překřičíme tu lež. A poženeme ji před mezinárodní soud.“
  Ano, je potřeba široké zapojení občanů. Bohužel, při nedávném celoevropském odporu proti TTIP, se Česko moc nevyznamenalo. Pouze pár stovek protestují-cích. Ale není jiná cesta, jak dát politikům najevo, že už zašli proti vůli občanů, příliš daleko.
  Pokud nejsou ochotni umožnit demokratickou cestu protestu, tj. přijmout pou-žitelný zákon o referendu a odvolatelnosti politiků, tak ani volby nemají velký význam. Občanům zbývá jenom ten hromadný protest.

  OdpovědětSmazat
 13. Moc vás všechny prosím, neodpovídejte na ubohé připomínky různých Palmerů, jen si kazíte náladu a vy se rozčílíte, protože víte, jaké jsou to nesmysly, co tam píší - a oni z toho mají radost - jsou to tupci a ovce bez znalosti historie a bez inteligence - jediné co chtějí je vyprovokovat vás.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za radu. A něco ke článku tam není?

   Smazat
 14. Přesně tak . Jsou to tupci placení Čapirem !

  OdpovědětSmazat
 15. Možná že příštíé mezináropdní tribunál se opravdu bude konat v Oděse. Ale některé procesy se budou muset konat i tady., Určitě ten s Klvaňou a se Štětinou. Doufám, že bude veřejný a že i potrestání bude veřejné, tak jako u K.H. Franka.

  OdpovědětSmazat
 16. Co je pravdy na tom ,že Američané chtějí v Brdech postavit největší základnu v Evropě? Ví o tom někdo?Že by nás naše vláda opět obcházela?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.