Reklama

úterý 12. května 2015

Zbyněk Fiala: Francie uznává alternativní měny

Zbyněk Fiala
12.5.2015 Vaše věc


Má to funkci peněz, dá se jimi platit, ale vydává je někdo jiný než centrální banka – jejich emise je pod kontrolou místních samospráv. Ve Francii běží už třicet projektů takových místních peněz (lokálních doplňkových měn - MLC) a třicet dalších se připravuje. Umožňuje to zákon o sociální a solidární ekonomice, který byl přijat loni v létě. První zkušenosti s jejich použitím posbírala oficiální studie zadaná francouzskou vládou, kterou lze najít na webu Strany evropských zelených.

Zde:
http://eelv.fr/2015/04/13/eelv-se-felicite-de-la-publication-du-rapport-sur-les-monnaies-locales-complementaires/

Už to nejsou jen občanští nadšenci, kdo se pokouší doplnit lokální ekonomiku o alternativní měnu, která má překlenout nedostatek peněz v místě. Ve Francii se do toho pustily i místní samosprávy, protože zákon to už rok umožňuje.

Výhody jsou jasné. Lokální doplňkové peníze si můžete vydělat jen v daném místě a platit se jimi dá také jenom za to, co v daném místě vzniklo. Oběhu místních měn pomůže, když se jimi dají platit také místní poplatky a daně.

Příklad použití: Místní zemědělec prodá prase hostinskému, a ten má mezi hosty partu zedníků, která rolníkovi opravuje stodolu. Alternativní měny mají umožnit, aby běžný ekonomický život pokračoval i tam, kde vyschly úvěry v bance.

Už to také není pochod bažinou nejistého právního prostředí. Právní zakotvení lokálních doplňkových měn nabídl zákon o sociální a solidární ekonomice z července minulého roku. Výzkum, který zadali na počátku roku 2014 Cécile Duflot, tehdejší ministr pro rovnost teritorií, a Benoît Hamon, tehdejší ministr pro sociální a solidární ekonomiku a spotřebu, byl nyní shrnut do zprávy Jiné měny pro jinou prosperitu. Zpráva je webu Strany evropských zelených. Vedle toho byla zpracována i další zpráva, tentokrát Výborem pro sociální otázky a životní prostředí, který má funkci francouzské tripartity.

Dozvídáme se o tom z článku spoluautora zmíněné vládní zprávy Christophe Fourela, který byl publikován v internetovém ekologickém deníku Reporterre. Upozornila na něj Alternativa Zdola a o tento zdroj se také opírám.

V srdci kapitalismu klíčí nová ekonomie

Lokální komplementární měny (MLC) pronikají mezi aktuální politická témata ve Francii. Skutečnost, že byly zveřejněny hned dvě výzkumné zprávy současně, signalizuje, že politici pohlížejí na tento jev s rostoucím zájmem.

První z těchto zpráv, nazvaná Jiné měny pro novou prosperitu, je výsledkem výzkumu, který zadali na počátku roku 2014 Cécile Duflot, tehdejší ministr pro rovnost teritorií, a Benoît Hamon, tehdejší ministr pro sociální a solidární ekonomiku a spotřebu. Druhá zpráva Výboru pro sociální otázky a životní prostředí (Conseil economique, social et environmental - CESE) – se zabývá obšírněji jak uvedenými lokálními komplementárními měnami MLC, tak měnami virtuálními, jako je bitcoin.

Není náhoda, že obě zprávy vyšly současně, i když každý z dokumentů přistupuje k tématu trochu jinak. Zpráva CESE (francouzská tripartita) se vyslovuje pro integraci těchto iniciativ, zatímco první zpráva vyznívá více ve prospěch rozvoje MLC. Opírá se o výzkum, který přispěl k doladění pravidel MLC v příslušném zákoně o sociální a solidární ekonomice (ESS), přijatém v červenci 2014.

Klíčový je článek 16 zmíněného zákona ESS. Byť je velice stručný, přesto představuje v Evropě unikátní krok. Povoluje totiž emisi MLC jako platidla, neboť takové měny spadají do rámce struktur, které jsou součástí sociálního a solidárního sektoru, upravovaného zmíněným zákonem.

Vznikl tak základ pro zajištění rozvoje alternativních měn, přestože se ve Francii objevily teprve nedávno. První, l’Abeille, vznikla ve Villeneuve-sur-Lot před pěti lety. O něco později, v roce 2012, zahájila v Toulouse oběh „občanská měna“ Sol-violette. Od té doby se tyto iniciativy znásobily, takže dnes najdeme na francouzském území asi třicet takových měn. Stejný počet se jich připravuje. A dnes už je prosazují místní samosprávy, zatímco dříve byly emise MLC prosazovány hlavně nezávislými občanskými iniciativami.

Francie se tak zařadila do hnutí, které působí téměř ve všech zeměpisných oblastech světa, snad s výjimkou (dočasnou?) východní a střední Evropy. Francouzské projekty se odvolávají zejména na zkušenosti bavorské regionální měny Chiemgauer, vzniklé v roce 2003.

První moderní komplementární měny vznikaly už v 30. letech minulého století zejména v Rakousku a Německu jako účinný místní lék na krizi. Teď byla navíc ve hře nedůvěra k oficiálnímu peněžnímu systému po finanční a měnové krizi z roku 2008.

Zastánci MLC zdůrazňují tři cíle emise těchto peněz. Především je to lokalizace transakcí, která usiluje o to, aby zisky z místní produkce byly využity na stejném teritoriu, kde vznikly. Nechce národní měnu úplně nahradit. Nabízí doplňkový oběh, který má posílit a propojit poptávku a nabídku na místní úrovni.

Za druhé, lokální měny mají podpořit lokální směnu ku prospěchu obyvatelstva. Nehodí se pro hromadění bohatství. Jejich smyslem je oběh, propojení tepen, které byly přerušeny nedostatkem peněz z běžných příjmů nebo úvěrů z banky. Pokud mohou lidé pracovat a být užiteční pro své okolí, je nedostatek peněz nesmyslnou bariérou, která brzdí ekonomickou aktivitu. Cílem je nezávislý místní ekonomický, lidský a společenský rozvoj. Zapojení MLC tak provázejí i různé formy angažovanosti a družstevnictví.

A za třetí, místní měny pozměňují i samotnou praxi směny. Sociální skupiny, které se jí účastní, se více zaměřují na odpovědnou spotřebu a formulují cíle rozvoje v kategoriích udržitelnosti a etiky. MLC současně kladou důraz na to, aby směna měla co možná osobní charakter.

Je ještě brzy na to, abychom mohli říci, zda se sociální, ekonomický a politický dopad MLC a jeho deklarované cíle dlouhodobě prosadí. Nabídka alternativních měn je dosud velmi nízká (v hodnotě několika desítek tisíc euro). Nicméně jsou zde projekty, jako eusko v Nizozemí, zavedené před dvěma lety, které dokazují, že jejich dynamika může být velmi silná, pokud vznikají v ekosystému, který si váží místní identity a sdílení hodnot.

Šíření MLC není módní záležitostí. To se jen podařilo prolomit blokádu spočívající v přesvědčení, že emise peněz je výlučnou věcí bank a států. Pozornost k MLC přitáhly - jako vždycky - období krize a zoufalství. Ale MLC nemusí být omezeny jen na obranářské boje. Rýsuje se jiná ekonomika, která převrací vztah mezi produkováním komerčního a lidského bohatství.

Belgický teoretik bankovnictví Bernard Lietaer, skutečný guru alternativních měn, k tomu říká:

”Měna nesmí zůstat vně obav a starostí, představujících výzvy naší doby, jako jsou klimatické změny, degradace prostředí, hladomory, vyčerpávání zdrojů, demografická exploze….” Francouzští autoři proto vidí další naději: K většímu rozšíření alternativních měn a jejich společenského i enviromentálního étosu by mohla výrazně přispět také konference o klimatu, která se bude konat v Paříži na konci letošního roku.

18 komentářů :

 1. Tohle je velmi zajímavá informace. Kromě výhod uvedených v článku má lokální měna ještě jednu výhodu, a to že se nedá "vypnout knoflíkem" na dálku z Bruselu. Vím, že se opakuji, ale tuto vlastnost elektronického evropského (světového) platebního systému považuji za největší hrozbu k totalitnímu zotročení lidstva.
  Kromě toho že místní měna umožňuje zachovat oběh, přispívá k prosperitě (nikoliv růstu!!), přispívá také k lokální soběstačnosti. Je předčasné jásat, ale přesto, je to nadějný směr. Dík panu Fialovi za tyto informace. J.B.

  OdpovědětSmazat
 2. V SITUACI KDY ČNB BEZOHLEDNĚ RABUJE NAŠE PŘIJMY TISKEM 22o miliard KTERÉ ZAČANTROŠI KOUPÍ DLŮHŮ

  prý vyspělejšich států a nedá je k dispozici našim podnikatelům-jde o peníze VYTIŠTĚNÉ a nikoli podložené prací,začiná přemýčlet nově vznikající iniciativa VOLIČI ZA VOLIČE zda něco takového by nebylo účelné zařadit do třetího bodu DESATERA VOLIČE,jako alternativu k bezohlednému rabování,které naši tzv.zástupci v pool.stranách odmítají zastavit potřebnými zákony,které bud zvorají viz exekuce nebo zakážou viz refererendum

  OdpovědětSmazat
 3. doktor alternativní měny - to by Babiše,Kalouska a ČNB kleplo.Jak by pak mohli manipulovat s lidmi.Tak to teda ne, takhle soudruzi kapitalismus nevybudujeme....(mimochodem, u nás "výměnný obchod"nepřestal fungovat nikdy,zejména na venkově..máme tradici od začátku II.sv.války.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jak se postupně ukazuje tak zejmna Babuš se vypracovává do nového knížete Řiše zla tím,že se k ní chodí radit a je to právě on,který namísto,aby požadoval ty miliardy pro naše podnikatele a žádal vznik Státní banky,která neexistuje,aby vytištěné peníze půjčila podnikatelům,kteři by na nich dokázali vydělat a vykázali by v tomto směru projekty ve kterých by A TAKY ZAPLATILI SVÝM ZAMĚSTNANCŮM opravdové peníze na př DESET EUR NA HODINU,kteři nyní trpí nízkými mzdami,tak na své voliče KAŠLE.

   Smazat
 4. Ha ha hoho hehe - to přece nikdo nedovolí! Taky by se mohl znova vrátit barterový obchod - ty mně dáš boty za ušitý šaty, ty upečeš bábovku a já ti umyju okna - jako to ještě funguje v celé řadě tzv. nevyspělých států. To by zlikvidovalo všechny lichváře, a ti by se podělali do vejšky, protože současné hospodaření a zatahování lidí i států do dluhů je založeno na lichvě, (samo, když svět ovládají židi -jak jinak) Lichváři dostávají státní licenci na podnikání, a taky mně šokovalo poznání, že úctyhodný občan -senátor - je vlastníkem řady kasin a herních automatů, ( a asi v tom nebude sám) proto taková rvačka okolo hazardu. To jim nevadí, že tím likvidují spoustu rodin -hlavně zisk, zisk, zisk. Jsem šokovanej více skutečnostma, a sice, že za každou špínou, i tou nejšpinavější, kde je okrádán stát, stojí největší počty státních činitelů. Politici jsou majiteli ubytoven, kde okrádají stát fest, jsou i majiteli bordelů a pasáci kurev schovaní za nastrčené figury - za každou špínou, zlodějnami, i vraždami, je třeba hledat nejdřív zhajzleného politika, už proto, že všichni pocházejí z komunistických hnízd, do morku kostí jsou zkažení, ochotní žvanit cokoliv - jen když jim to vynese kariéru, zisky, majetky, nadřazenost nad ostatními,na což jsou zvyklí právě z těch komunistických hnízd, a psychopatickou touhu po moci a ovládání lidí, peněz, majetku, všeho. A přerozdělování - na to byli, jsou a budou kadeti. A protože za každou objevenou super špínou jsou členové ponejvíce ODS - potvrzuje se tím poznatek, že všechna komunistická špína nalezla do ODS, a tento stát začala ovládat špína, o které se i mediálně tvrdilo a tvrdí, že to byli zločinci. I to snesou, tohle označení, za cenu osobní vyjímečnosti a zisku. I když se to popíralo a bagatelizovalo, důkazy, že rudí špinavci nalezli do ODS,zmodrali a stali se tak tím nejšpinavějším a nejkřivějším a nejzrůdnějším, co v české kotlině kdy bylo - a že tady křiváctví vždycky bylo dost. Jak může tady někdo nadávat na "komunisty" a přitom velebit a uctívat ODS, jsem nikdy nepochopil, nechápu, a nikdy to nepochopím. Vysvětluji si to jen obrovským občanským pokrytectvím, k jakému jsme vedeni a vychováváni, Jedni ho potřebovali k pocitu božstva a nadlidí,, a druzí ho potřebovali k přežití mezi bohy a nadlidmi a potřebujeme ho čím dál víc. Naše společnost jako taková, je úplně v prdeli, a nikdy se neznormalizuje. Regionální měna by byla užitečná, ale třeba by si mohlo dělat svou měnu každé město a každá vesnice - jako to bylo před středověkem?

  OdpovědětSmazat
 5. ono když se to tak vezme na co vůbec máme polit strany,které nejen,že spotřebovávají naše peníze z NAČEHO ROZPOČTU,ale úpne se potápějí v penězích které jim platí jejich ČERNÉ POZADÍ za to,že vyrábějí vadné zákony v jeho prospěch a doposud vždy desertovaly hned po volbách na pozice PENÍZE JSOU NA PRVNÍM MÍSTĚ ,zkasírují je do kapsy a ani neotevřou na svých stranických webech diskuzní rubriky ze stechu,že by jsme je tam podporovali i v mezičase voleb-jen se podívejte včichni jak jsou tam úplně mrtví...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. političtí čuramedáni,kterých se nelze zbavit,protože vytvořili vadný volební zákon a ten jim umožnuje doživotně krást a ničit ty kteří je zvolili ,neví prozatím,že se občané-voliči mohou sami sebe zorganizovat a zvolit taky sami sebe a ušetřit tím peníze vyhozené z okna pro neustále stejné tzv.zástupce,kteři si zajistili doživotně to že své voliče budou do jejich konce rabovat..

   Smazat
  2. komunistiká strana,která tyje ze vzomínek svých voličů a leži na gauči čekajíc,kdy se to posere,aby ji zase všichni volili ztratila JAKÝKOLOLI smysll.Je to právě ona,která je semeništěm diversantů,kteři přikázali jejich ubohému tzv.přecedovi,že musí jako první uzavřit diskuzní rubriky pod články na svém stranickém webu,ABY VŠICHNI VIDĚLI,ÝE V TOM BORDELU VEDE OSTATNÍ POLIT.STRANY

   Smazat
 6. JESTE STESTI;ZE JE TU MYCH 8 395 132 VILIČŮ,

  kteří budou jako malý Prolog chtít do nači zdemolované a v referendu neodsouhlašené ÚSTAVY hned do prvního jejího článku jedno slovo tam vytunelované SOCIÁLNÍ STÁT váš W.P.

  OdpovědětSmazat
 7. vznikající voličská iniciativa VOLIČI ZA VOLIČE má nesmírnou radost,že se u ní objevil prima náckovský virus,proti kterému zdejši admin ještě nedokázal vybudovat ochranu,která už na jiných občanských webech funguje a tak odpalujeme naše přispěvky lidových komentátorů bez oprav chyb-podle toho je poznáte.Za ty nácky se omlouváme,nevědí co činí

  OdpovědětSmazat
 8. A co takhle má KSČM dělat? Je postavená na jakýsi index přiblblým bophumínským usnesením - to si musel honem honem kašpar Sobotka pospíšit něco takového uzavřít.Jakýsi pakt, že se KSČM prostě nikdy nebude podílet na vládě a basta. Smí tady existovat, (protože její voličská základna se nedá přehlédnout a nesublimuje k velkému vzteku politických přesouvačů se mezi stranami) ale prostě nesmí nic. České pokrytectví -museli si dlouhodobé vládnutí nějak posichrovat - ne? Kdyby nebylo Bohumínského usnesení, UŽ DÁVNO! by komunisti byli zase vedoucí stranou -hodně brzy lidi totiž prozřeli z tý tekoucí močůvky. Takže - co mají asi tak dělat? Nakoupit si zbraně a uspořádat majdan? Tak blbí že by měli bejt, a zavdat příčinu strašákům z EU a USA aby nás strašili ještě víc, aby vyhlásili sankce a potravinový embargo, v důsledku čehož náš nesoběstačný stát bude v řiti, a občané chcípnou hlady? To že by měla KSČM uspořádat? Nebo co jiného máte na mysli? Zaručeně nechrápou, ale taky nekradou, nepodvádí, nelikvidujou fabriky a nevyhazujou lidi z práce, nedělají z lidí žebráky a oběti lichvářů a exekutorů. To je dost chvalitebné - ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne ne. Komunistická strana v té podobě v jkaé existuje je jen brzdou sjednocení naší levice. Vystrkuje tak protikladné figurky, jak je na jedné straně kapitalistický eurohujer Dolejš, který rezignoval na sociální stát a na druhé straně soudružku Semelovou, nostalgicky vzpomínající na terorem poznamenaná padesátá léta a duševně impotentní normalizátory sedmdesátých a osmdesátých let. Režisér Svoboda se pokusil transformovat KSČM do levicové strany s budoucností. Pobodali ho nožem a tak toho marného pokusu nechal. KSČM v podobě dnešní nejvíc vyhovuje kalouskům, fialům, langšádlům a presstitutkám z korporátek. Vůči ní se mohou tihle společenští zločinci a psychopati vymezovat a přitom skrývat svůj program ničení české ekonomiky a společnosti.

   Smazat
 9. O BY MĚLI DĚLAT KOMUNISTI JE JEDNODUCHÉ

  všichni at se vrhnou na zcepenělé funkcionáře, s požadavkem otevřit na svém stranickém webu jimi zablokované diskuzní rubriky A TO HNED A PAK SE DOVÍ CO MAJÍ DĚLAT, ABY JE VOLIČI PODPOROVALI a ne poslali do prdele ,kam patři jejich neschopné vedení.

  OdpovědětSmazat
 10. KDYŽ SE BUDOU UBOZÍ KMUNISTI VYMLOUVAT NA BLBÝ BOHUMÍN A NE NA NESCHOPNÉ JEJICH FUNKCIONÁŘE

  Kteři nepochopili nynějši informační revoluci tak je po nich.Nikdo v kapitalismu výkonu nemůže počitat,že válením se na gauči něčeho dosáhne samospádem.Proč zapčklí komunisti odmítají spolupracovat s OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ a doufají,že se jim vrátí voliči,když na ně budou kašlat a nevytvoři ani takový web jaký je tady ze strachu,že ho nebudou umět vést..KDY SE TADY DOZVÍME,ŽE OTEVŘELI SLAVOBRÁNU PRO DESATERO VOLIČE?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. s komunisty nikdo nehne,jejich nejlepšiho agitátora vycpali,dali do mausolea,kde se prý budou s ním fotit,aby je voliči zas volili ,STALIN jim umřel,aby udělal pořádek a tak nevědí co mají dělat a zbytečně zaclání

   Smazat
  2. zdá se,že stači píchnout tem kapitalistům do jejich pěněz a smolí strachy a přispěvky tady prši,no když nám ti komouši nechtějí pomoct tak at se zacpou na svých schůzích hesly POLIBTE NÁS VŠICHNI NA PRDEL MY PŘEŽIJEME VŠE a na vás kašlem

   Smazat
 11. "Výmluva" na bohumínské usnesení? Vy myslíte tenhle vymaštěný blábol vážně? Myslíte, že se také soudci mohou "vymlouvat" na nějaký zákon? Nebo že policisté se mohou "vymlouvat" na nějaké rezortní nařízení? Bohumínské usnesení je něco jako zákon, vedení KSČM je velice rozumné, protože kdyby nebylo, už dávno by tady zuřila občanská válka, protože tak blbá havěť, jako jsou zdejší občané, by se dávno mezi sebou vymydlila. Přesně ta havěť, která si před pětadvaceti lety vyřvala to co tady dnes je, a následně jen čuměla jak se trvale przní všechny hodnoty, a jak příšerný život budou vésti další generace obyčejných lidí - to jest děti a vnuci těch, kteří tady teď zas řičí,protože nic jiného neumí. S tak tupým materiálem, který se slézá na diskuzích ( protože ti chytří, nadaní a inteligentní necítí potřebu neustále nadávat a urážet se navzájem, neboť jsou zaneprázdněni hodnotnějšími aktivitami) - tedy s diskuzními tupci nemá smysl polemizovat, ale možná že někdo z vás zná báseň K.H.Borovského o tom, jak bůh Perun meditoval nad tím, že lidstvu se nedá vůbec nikdy pomoci, dokonce ani těm, kteří se svědomitě denně modlí k bohu, protože každý se modlí za něco jiného..."ten chce mokro, ten chce sucho"... a tak dále. A tak to funguje pořád. Lidská havěť se jen haštěří,a nic jim není recht. Jak by toto mohla KSČM napravovat když vládnout nesmí, vedení bylo donuceno podepsat usnesení, že se o to nikdy nebudou pokoušet, jinak by modří hajzlové byli KSČM zakázali. Jak byste si to představovali? Sice tady blbě čvachtáte a nadáváte na partaj, která jako jediná nevydrancovala a nerozkradla majetek státu, a z jejího středu nepochází žádný hajzl, kterých jsou teď plné soudy, a plní policejní spisy, ale jak byste si představovali, že by KSČM měla realizovat rekonstrukci státu a vrácení poměrů do přijatelného stavu? KSČM je jediná partaj, která by současný augiášův chlév vyčistila okamžitě - s nikým by se nesrali a nematlali, nic by nezametali pod koberec, a majetky těch gaunerů už by byly zestátněny - ale co by nastalo? Zas byste tady krafali, že komunisti umí jen zestátňovat a že dělají totéž co v padesátých letech a bla bla bla - tak co vlastně chcete - víte to? A víte co? Vyližte si ... a tak dále.

  OdpovědětSmazat
 12. Petr,Jihlava.
  Téma a komentář od autora Zbyňka Fialy považuji za výborný.

  Ke komentáři Anonymní12. května 2015 23:23.
  Bohumínské usnesení považuji rovněž za nesmyslné.Nejsem antikomunista.Hlásím se k levicovým či socialistyckým hodnotám.S řadou věcí,které v komentáři zazněly nesouhlasím.Mám na ně odlišný názor.
  Kritiku z leva na politiky zastoupené v ČSSD a KSČM považuji za oprávněnou a přínosnou.Je pravda,že KSČM se nejméně zkompromitovala korupčními aférami a od ČSSD je levicově důslednější.Když se řekne A je potřeba dodat i B.
  KSČM zatím nedostala příležitost vládnout na centrální úrovni.Nachází se stále v opozici,která se jejim politikům zalíbila.Nedá se jednoznačnět tvrdit,že by od vládních politiků za soc.dem.lépe odolávala korupci a klientelismu.Jsou případy,že na komunální úrovni některý místní politici za KSČM selhali nebo bylo jejich jednání pro jejich voliče a veřejnost nečitelné.
  Český komunisté ani soc.demokraté nenabízí svým potencionálním voličům žádnou alternativu k současnému neoliberálnímu kapitalismu a marasmu.
  Progresivní a levicově idealistická názorová část uvnitř obou levicových parlamentních stran je bohužel v menšině.
  ČSSD se stala levicovou částí politické pravice.
  KSČM je uzavřená konzervativní strana,která je národovecká a svými členy zahleděná hluboko do minulosti.
  Pro řadu levicově smýšlejících občanů(voličů) je ČSSD a KSČM nevolitelná..Mám takové obavy,že příští volby do PS můžou mít britský scénář.
  KSČM a ČSSD může od volebního výprasku zachránit pouze to,pokud se otevře více občanské společnosti.Řada levicových aktivistů,který působí dlouhodobě v alternativních a sociálních hnutích by jejich kandidátku do voleb pro řadu jejich voličů zatraktivnila.
  Jinými slovy,našim komunistům a soc.demokratům chybí přesvědčivé osobnosti a témata,kterými by dokázala silně oslovit svůj elektrorát.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.