Reklama

čtvrtek 25. června 2015

Atény: Demokracie se zrodila tady a tady také umírá

Giulietto Chiesa, rozhovor
25. 6. 2015   Sputník
V těchto dnech posuzovali evropští a američtí intelektuálové různé politické orientace ve starobylém městě Delphi pravděpodobnost politické transformace Evropy v případě odchodu Řecka z Evropské unie. Tohoto thin tank se zúčastnil i nezávislý italský novinář Giulietto Chiesa. O svých dojmech z Řecka se svěřil v interview pro Sputnik.Italia.

„Jsme svědky obrovského duchovního úpadku. Země se rozdělila. Ve stejný den, a sice v pondělí, se na hlavním náměstí Atén konaly dvě manifestace se zcela protikladnými pozicemi, jedna hájila zastavení jednání s Bruselem, druhá požadovala, aby Řecko zůstalo v Evropě. Kromě pocitu, že země je rozpolcená, vzniká i obrovský pocit všudypřítomného neklidu, ten pociťuje každý.

Všichni jsou v rozhovorech velice opatrní, a dá se proto těžko pochopit, stoupenci jaké varianty dnes v zemi převládají. Strana Syriza zvítězila ve volbách pouze se 37% hlasů, což znamená, že převážnou část voličů značně znepokojuje její politika. Nikdo neví, co se stane v případě scénáře, který bude alternativou pro zastavení jednání. Alternativy jsou dvě. Když vláda přijme podmínky Trojky, všichni se ocitnou před posledním a dramatickým utahováním opasků a dalším roztáčením spirály dluhu, který se nedá zaplatit.


Řecko zamítlo vstřícné návrhy věřitelů týkající se problému státního dluhu


Na druhé straně je ale pro mnohé odchod z eurozóny a z EU pokusem pozvednout svou zem, to se ale nestane okamžitě. Všichni jsou si vědomi toho, že v tomto případě bude nestabilita obrovská, nikdo ale neví, jaké budou následky a jak dlouho to bude trvat.

První verzí je sociální katastrofa, druhou — absolutní nejistota. A není to jen volba vlády, rozhoduje o tom každý jednotlivý Řek. Ve hře jsou osudy milionů lidí.

V posledních letech jsme pozorovali sociální a kulturní úpadek řeckého hlavního města. Co se děje v městských ulicích dnes?

Atény upadají. Dokonce i hlavní ulice města nedaleko parlamentu jsou liduprázdné, stažené rolety na vitrínách, rozbitá skla. Zdi domů jsou špinavé, jsou plné nápisů a kreseb do takové míry, že vypadají jako výplod zoufalého nemocného rozumu tíhnoucího k sebelikvidaci. Všude potkáváte policejní hlídky, vojáky v helmách z plastu, se štíty a obušky. Pohybují se po městě, aby zabránili nepokojům. Napětí ve městě je vysoké, a nepřekvapí mě, když vyústí v nepokoje a protesty, přičemž bude úplně jedno, jaké bude rozhodnutí vlády.


Názor: Události v Arménii jsou opakováním převratu na Ukrajině

Nevzniká pocit, že někdo v Řecku věří, že se tato zem vrátí k normálnímu životu. Všichni jsou si vědomi toho, že Řecko směřuje buď k ještě větší katastrofě, nebo k ještě větší neurčitosti.

Jaká je v tomto dramatickém okamžiku situace ve výrobě?


Kolem Atén a kolem autostrády, po které jsme jeli do Delphi, jsem viděl spoustu opuštěných krámků, zavřených továren a dílen. Vypadalo to jako zbytky civilizace, která zahynula. Řecko ztratilo za tyto 4 roky krize 27% národního HDP. K poklesu HDP došlo kvůli snížení průmyslové výroby. Degradaci vidíme prostým okem jak v Aténách, tak i v jiných místech.

Mnozí Řekové říkají, že nejsmutnější je, že jejich zem byla vlastí demokracie a v Evropě se stala páriou. Jeden starý Řek mi řekl: „Nikdo si už nepamatuje, jací jsme byli. Nikdo si víc nevzpomene na Aeschyla nebo Sofokla, ani na Euripida. Nikdo si nepamatuje tradice demokracie, která se zrodila tady a tady dnes také umírá.

41 komentářů :

 1. nevím čeho se bojí pracovat se musí všude a nejen parazitovat za ten bordel můžou zasraní usáci a jejich bruselští šašci vrátit Evropu do původního stavu a bude klid bruselský zrádce popravit

  OdpovědětSmazat
 2. Řecko představuje kolaterální ztráty při frontálním útoku na Evropu. Dluhy Řecka se skládají ze tří tunelů, které tato poměrně malá země nemohla nikdy zvládnout: 1) LOH v r. 2004, 2) nákupy německých zbraní, 3) nákupy francouzských zbraní. Ve všech třech případech se jednalo o totálně předražené a prodělečné akce. Alespoň v případě pohledávek za zbraně je dnes v klidu Merkelová a Hollande, protože vše už převekslovali na hrb eurozóny. Řecko jako členský stát NATO přece muselo mít to nej nej, aby mohlo soupeřit i vojensky s daleko větším Tureckem (také člen NATO). P.S.: vzpomínáte ještě na ty krásné vzdušné souboje a sestřely stíhaček ?

  OdpovědětSmazat
 3. Naopak - vzdělaní Češi si dobře pamatují jaký význam mělo dříve starobylé Řecko. A krásné řecké báje a pověsti. Tím nemluvím o dnešních Češích (českové) - ti vědí prdlajs. Takhle dráty do uší a poslouchat nějaký fláky, nebo pařba, nebo počítačové hry pro boží hovádka. Je to smutný -o té demokracii( Demosthenes) - ale tahle parodie na demokracii, jak ji ve světě prezentuje EU a násilím všude vnucují USA - ta umře všude. Je to jen otázka času.

  OdpovědětSmazat
 4. nefňukejte vylezte ze svazku bruselských zlodějů a bude vám líp budete muset trochu víc makat ale určitě to zvládnete a dluh je stejně jen virtuální prostě zrušit členství a je to ostatní státy se přidají vzájemně si pomůžem a ty bruselský parazity zlikvidujem jak jinak než KE ZDI !!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rovnice pro příští 2 roky-EU???=Řecko, VB, Rakousko, Španělsko.......

   Smazat
 5. Jo ale jak je vidět, bude to náročná operace, protože ti bruselští zloději Řecko jen tak ze svých spárů nepustí. Už jste viděl, aby lichvářský věřitel pustil svého odíraného, utiskovaného, a zastrašovaného dlužníka ze spárů jen tak? Ne. Bude otravovat, vydírat, konat nátlak, vyhrožovat, ale přesto si dlužníka ze spárů nepustí. Dojnou krávu lze dojit, dokud se udrží na nohou, a dojí se, i když už nežere a celá se třese - až když se vydojí a klesne, se do ní může kopnout. Takhle to funguje s dobytkem, a takhle to funguje, když si někdo myslí, že v pozici dojné krávy bude mít parádní příbytek a pořád plný žlab vybraných lahůdek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brusel najde nějaké řešení, protože "jiné najít nešlo". EU se podobá RVHP v tom, že nejde z něho vystoupit, na to nejsou ve smlouvách články. Vystoupením by vznikly dvě eurozóny.

   Smazat
  2. Nehledejte zloděje v Bruselu, tam jsou jen přisluhovači. Za snahou zdeptat Řecko není jen boj proti nové levici, ale také záměr odstrašit ostatní, kdo by se chtěli nadnárodním monopolům a bankám vzepřít.

   Smazat
  3. Z EU jde již dnes legálně vystoupit dle Lisabonské smlouvy z roku 2009 tuto klauzuli obsahuje.

   Smazat
 6. V roce tuším 2010 bylo Řecko na pokraji bankrotu a tak mu naordinovali "úsporná" opatření, která stav ještě více zhoršila a chtějí to léčit stejnou metodou. To už není omyl, to už je cílené zbídačování věřitelů, Evropy a Řecka. Kdo to che?! Řecko už může fungovat jenom jako bezedná stoka, která bude vysávat cíleně Evropu a o to právě jde, jde hlavně o Evropu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tak jak tomu je?
   Zbídačuje Řecko Evropu, jak píšete, nebo Evropa Řecko, jak se píše jinde.

   Myslím že platí oboje. Při přesnějším vyjádření.
   Evropské (i jiné) banky zbídačují Řecko, a Řecko nepřímo evropské občany.
   Nic nového, jen jeden z proudů všeobecné koncentrace kapitálu od většiny k menšině.
   Děda.

   Smazat
 7. Tsipras by měl vyhlásit referendum. Ano, Papandreou přežil ve funkci asi dva dny od momentu, kdy řekl, že to udělá, a u Tsiprase jeden neví, jestli na něho taky něco mají, nebo ho budou muset nechat zastřelit na mostě, ale stejně by to měl udělat. Je tam nepřímo zmíněná možnost, o které se moc nemluví. To rozdělení společnosti, dvě různé demonstrace, kdovíjaká aktuální podpora Syrizy, část dluhu ostatně z armádních nákupů ... kdy že to byl poslední vojenský převrat v NATO ? Turecko 1980 ? No to je samozřejmě hrozně dávno. Pak byla myslím ještě nějaká akcička ve španělském parlamentu, ale to vyšumělo jak opereta od Strausse. Samozřejmě, od té doby, co máme barvičkové revoluce, a navíc i neviditelné střelce z Majdanu a neexistující pyromany z Oděsy, kdo by na co potřeboval "opravdického" Pinocheta ? (Nápověda, že Nečas a jeho plukovníci na mozku, se nepřijímá).

  A přece...

  Měl by vyhlásit to referendum. Je to risk, ale měl by se odvážit.

  V R

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A k cemu by mu nejake referendum asi bylo? Ve volbach mel 37%, kolik myslite,ze ma ted?Rekove jsou stejni jako vsude,pred volbami veri na zazracneho mesiase,jako u nas s koblihami...

   Smazat
  2. V současnosti SYRIZA osciluje kolem 45% preferencí (volby vyhráli s 36%), "nejblíže" jim je pravicová Nová Demokracie s cca 20%, ostatní parlamentní strany mají kolem 5-7%. V přepočtu na mandáty by po případných volbách měla Syriza 175-190 křesel (dnes má 149). Suma sumárum, mnozí by nemuseli ve svých úvahách být papežštější než papež. Kdyby Syriza nedělala to, co od ní voliči očekávají, její preference by padaly nikoliv naopak rostly. Takto by ji dnes volili eviedntně i ti, kteří ji nevolili v posledních volbách. Asi je tedy něčím zaujala.
   V rámci zahraničního zpravodajství se sleduje pouze téma Řecko versus věřitelé, ale to je jen jedna z mnoha činností řecké vlády. V této i v jiných si zřejmě vedou dobře, když jim voličstvo přibývá (málokdy vídaný jev). Kdo tvrdí, že z EU je možno vystoupit za 24 hodin aniž by se to navíc nějak projevilo je populista. Řecko dělá co může. Jsou první vládou, která řekla institucím mezinárodního kapitálu, že nebude slepě plnit jejich příkazy, už jen to je odvaha, která se jen tak nevidí. Snaží se s nimi domluvit jako rovný s rovným, poukazují na to, že jejich požadavky jsou pro ekonomiku likvidační a tím, že tyto instituce na jejich plnění přesto trvají tak mimoděk dokazují, že jim o žádnou záchranu Řecka vůbec nejde, chtějí pouze svou "libru masa", nic víc.
   Syriza je u kormidla pár měsíců a někteří, kteří by chtěli nemožné na počkání a zázraky do tří dnů již začínají remcat. Nechme jim čas, nemají to rozhodně jednoduché. Planá "pro forma" kritika jim rozhodně neprospěje. Zajímavé také je, že najednou každý ví, co by Řekové měli dělat, ale ve své vlastní domovině to nějak zkoušet něchtějí...

   Smazat
  3. Ale to jsou udaje o podpore k 28.2.tj.mesic po predcasnych volbach a euforie ze slibovanych reforem,dnes to v Recku vypada trochu jinak....

   Smazat
  4. Nikoliv, to jsou průběžné údaje. Například poslední výzkum agentury Public Issue prováděný mezi 11.-17.6. 2015 přisuzuje Syrize 47,5% preferencí (se stat. odchylkou +- 3%).

   Smazat
 8. Duhový sen kapitalismu se v Řecku začíná nezastavitelně rozplývat a ti, kteří nevolili Syrizu a zůstali polovičatí se jeho cípky a útržky snaží lapat jak sněhové vločky ve větru. Ledva jej však chytí, rozplývá se v další marné naději.

  OdpovědětSmazat
 9. Když ono to bylo asi mnohem složitější. Po válce komunisté a ten jejich potlačený pokus o převrat, pak fašistická vláda a pak zase socialistické vlády. "Západ" potřeboval udržet toto území a tak Řeky jednoduše řečeno zkorumpovaly a naučili ty lidi tam žít si nad poměry. A to se pak špatně vrací do reality.

  OdpovědětSmazat
 10. Řecko = Turismus, na to nepotřebujete kalkulačku.

  Kapitalismus tam zastavil rozvoj turismu, protože nemá peníze. v Řecku je velké množství budov, které čekají na dostavění, velké množství obchodů s materiálem, které se zavírají nebo krachují, velké množství kvalifikovaných i nekvalifikovaných stavebních dělníků. Aby se to celé dalo do pohybu správným směrem blokují finanční "kontury" kapitalismu. Co není možné v kapitalismu v komunismu je hračkou. Jenže ... ... takže v Řecku nadále chátrají tisíce nevyužitých budov a turistických zařízení.

  Řecko potřebuje začít používat systém Hej-Rup.

  A taky si uklidit pláže, jsou to přeci jen balkánci a bordeláři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:36

   Jo o tom tu víme, že Řekové nejsou zrovna na pořádek, ale to je celý ten "jih" tam takový a zbytek Balkánu také. Poláci, ale například také nejsou zrovna výstavní síní pořádku. Nic nového pod sluncem. Ale nenapadá někoho z vás náhodou také myšlenka, že nebudete "dělat" na nějaké gaunery, kteří vás jen odřou o vaši přidanou hodnotu ? Co takhle přemýšlet více o tom, jak systém funguje ještě dříve, než mu propadneme ?

   Smazat
 11. Kdyby i Evropské vlády byly socialistické, tak svým důchodcům a školákům s Řeckem sjednají pravidelné pobyty u moře, čímž Řecko "splatí dluh" za "provozní náklady", důchodci a žáci tam utratí peníze, prohřejou si kosti, získají zkušenost cizí země, a vrátí se šťastní a spokojení.

  OdpovědětSmazat
 12. Moc tomu nerozumím, ale napadá mě jedna otázka. Proč se takto "humánně" nejednalo po válce s Německem. Myslím po té druhé světové válce. Mělo na svědomí desítky milionů mrtvých. Je náhoda, že po roce 1989 potkávají války a krize hlavně země, které se za války postavily na odpor Německu? Rusko, Jugoslávie - hlavně Srbsko, teď Řecko... Jako by si teď Německo vyrovnávalo účty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:43

   Proč ? Proč Německo nesplatilo dodnes své reparace a má přitom druhé největší zásoby zlata na světě ? Proč asi ? Že je to stále okupační zóna U.S. ? Proč nemá Německo mírové smlouvy s vítěznými státy ? (z II. Světové války). Není na to snadná odpověď ?

   Smazat
 13. Všechno je to o debilním přemýšlení, ve kterém se nejprve vidí peníze a potom to, co by se chtělo nebo mělo. To je prokletí a bída kapitalismu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom s Vámi souhlasím. To je prapodstata veškerých dnešních problémů a hrozeb. Děda.

   Smazat
  2. Jo "byznys" je byznys.

   Smazat
  3. V článku se naříká nad absencí úvah typu "starých Řeckých filosofů" ... je to pravda, zjevné a všudypřítomné/všudyabsentující. Demokracie se od Platónovy ideální formy, ve které vládnou filosofové "odklonila" směrem k Demokracii, ve které vládnou bankovní domy a "hokynáři". Tahle mizérie je vydávána za vyspělou kulturu, a přitom je to jen mrzkost mamonu a písek v rejži.

   Smazat
 14. Vše je přepočítáno na finanční hodnotu ... každá zpráva obsahuje zároveň i zprávu "kolik to stálo" "kolik to bude stát" "kolik se za to utratilo" "jakou to má hodnotu" ... proč? protože tahle magická čísla mohou být ochočená bankami, a na každou z těchto nominálních hodnot, může být nasazeno dojítko úroku z úvěru, kterým je to "zafinancováno" ...

  žijeme v banko-kracii, ve které je vše obkreslováno finančním vyjádřením, které je nezbytné k následnému bankovnímu dojení této finanční kontury.

  Očarování penězi je to s čím se tu sžíváme a co sobě přijímáme za vlastní. Překlad reality na číselná vyjádření, kterému uvykáme.

  OdpovědětSmazat
 15. Řecko je typickým příkladem, jak funguje-nefunguje celá EU.Tsipras by měl poslat celou vyděračskou bandu do háje, za pět let finanční pomoci o hodnotě 250 miliard na povinné zbrojení a další aktivity financované z půjček, kýžený efekt nepřinesly.5 měsíců se handrkuje o 7,2 miliardy a pro banky 10,5.A co koncem září a začátkem října, kdy pomoc dojde?Další jednání, další půjčky?Španělští ekonomové spočítali, že Řecko bude potřebovat ještě dalších 30-50 miliard Eur do bodu zlomu solventnosti.Beztak věřitelé dál budou vydírat a tlačit na pilu v neřešitelné dluhové spirále, která nemá řešení.Zeman má pravdu, ale Merkelová je řízena zpoza Atlantiku a má jasný úkol i kdyby měla padnout její hlava.ZA KAŽDOU CENU UZAVŘÍT DOHODU do 30.června!!!Tak se také zřejmě stane!!!

  OdpovědětSmazat
 16. 21:27

  Hochu, myslím, že to vidíš příliš jednoduše. Koukni do historie a pak teprve suď. Nepočítej miliardy a zkus začít nejprve přemýšlet o příčinách. Důsledky umí komentovat každý, kdo se neseznámil s příčinami.

  OdpovědětSmazat
 17. Myšlenka Ondřeje s těmi letními tábory pro děti,rodiny a seniory ,kteří si pobyt na sluníčku a hlavně možnost se radovat v mořských vlnkách,
  nemohou finančně vůbe dovolit ,se mi moc líbí!!!
  To by bylo něco ,kdyby se takhle nějaká země Evropy s Řeckem domluvila!!Myslím ,že by to byl úžasný ,radostný a hlavně tak prolidský moment v politickém disputu ,že by to porazilo i největšího eu-brusel-vola..
  Vidíte jak málo stačí -dobro má vždy jeden
  efekt :NÁSLEDOVÁNÍ!
  jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.S.
   Řecko stejně žádnè dluhy nemá!
   To je všechno vykonstruované bandou banksterů a lichvářů!
   Do hajzlu bych je poslala!
   j.

   Smazat
  2. Celý finanční svět je virtuální. Je to účelová klec, která se tváří jako prospěšná, snad i kdysi mohla dokonce i být, ale nyní ztratila svůj primární účel a stala se nástrojem vykrádání. Páčidlem na národní trezory. A nejenom národní... :-)

   Když si člověk udrží mysl čerstvou a nepodlehle vábničce čísel, dokáže si představit ledascos, třebas právě i ty výlety do Řecka, na uklizené pláže.

   Smazat
  3. Nekonečné vyjednávání je jedno velké divadýlko, které to na všechny strany hrají, zlatem placení euroúředníci.Řecký seriál trvající pět měsíců se podobá telenovele na stále stejné téma a se stále stejným koncem.Jak drama asi dopadne, ptají se diváci, no dobře, dobře, teta, bojovali jsme a vyhráli.Řecko stále bude na nekonečných "kapačkách" a vše pojede stejně, jako dosud beze změn.

   Smazat
 18. Vubec se mi to nelibi. Je toho mnoho na soucasne scene. Recky kolaps, obcanska valka na Ukrajine, ted zacala blbnout Armenie, invaze cernych muslimu do Evropy, nesmyslne sankce na Rusko, rozhadana Evropa. Tohle neskonci dobre. Doba je nemocna. Vypada to skutecne na 3. svetovou valku, ikdyz jsem tomu ze zacatku neverila. Stahujou se seredne mraky. Jaris

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se to taky nelíbí...a dokonce si myslím ,že je to trochu jinak..
   Prostě pustit Řecko by znamenalo rozloučit se geopoliticky s americko-nato zónou ..
   O nic jiného nejde ,je to všechno o politickém vlivu v rozprostření zbraní,lodí,vojenských základen etc..
   a teď v uměle vytvoŕeném protiruském šílení ztratit "spoluhráče" i když je to "jen" co se týká území,to si eusaizr.- prostě nemůže dovolit!
   To je můj názor.
   jituš

   Smazat
 19. Je to bordel v tom Řecku.
  Chápu, že na těchto stránkách je nutností hlásat, že za všechno můžou USA, NATO, EU a kapitalismus jako takový.
  Ale nemohou si za to třeba taky sami Řekové, že jsou, kde jsou?
  pp

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Problém řeckého předlužení je přece problém systémový. Dnešní podoba hospodářství evropských států a USA vede k dluhu. Banky mají větší vliv než národní vlády - banky půjčí i velezadluženému státu a pak chtějí od své vlády, aby ten dluuh z dlužníka vymlátila. Řekové si např. půjčili na zbraně proti svému 'spojenci' z NATO - Turecku. A Němci s Francouzi proti témuž svému spojenci v NATO rádi půjčili. Dluh se řeší snížením hodnoty měny, ale když jste v euro-zóně, tak to nejde. Za dluh Řecka tedy mohou nejen řecké elity, který byly před Syrizou u moci a rozhodovaly, ale i evropské bankovní domy a kapitalistický systém.

   Smazat
  2. Já osobně proti dluhu jako takovému v zásadě nic nemám. Ale je dluh a dluh. Známe to, jednomu bez starostí půjčím litr a jinému, když půjčím pade tak vím, že už ho neuvidím. Podle mě je vždycky zásadní odpovědnost za dluh na tom, kdo si půjčuje a na co. Každej si musí umět spočítat, kolik si může dovolit si napůjčovat s ohledem na výši svých příjmů. Půjčit si prachy a rozdat se v rámci "štědré sociální politiky" státním úředníkům na premiích je prostě špatně. A z toho bych banky zas tolik nevinil.
   A jestli je to systémový problém hospodářství jen evropských států a USA nevím. Myslím, že zadlužení Japonska je již pověstné a ani třeba státy BRICS nejsou bez dluhu.
   Ale jak jsem říkal, je dluh a dluh.
   pp

   Smazat
 20. Velice držím Řekům palce a věřím, že všem ukáží cestu a tahle forma nekonečného vydírání v budoucnu již nebude možná!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.