Reklama

čtvrtek 4. června 2015

Jsme my Češi ochotni se vůbec dát v nouzi dohromady?


Štěpán Forgáč
4. 6. 2015  zasláno NR autorem
Na závěr svého článku Naomi Kleinová: Přírodní zákony změnit nelze, ekonomické však ano Květa Lautrbachová píše:
“Nám však nezbývá, než přemýšlet, jak se spojit. Poněvadž člověk sám toho moc nezmůže. Jsou však Češi ochotni se vůbec dát v nouzi dohromady?“

To je základní otázka a pro její správné zodpovězení je potřeba podívat se do historie. Z ní vyplývá, že každé „daní se dohromady“ občanů na základě příslušnosti ke státu, tedy daní se dohromady jako občané státu, dopadlo pro ně špatně. Pomohli tím sice k zásadní změně, ale ta nebyla nikdy jejich osvobozením od nadvlády menšiny. Prostě pomohli odstranit jednu vládnoucí menšinu a umožnili tím nástup k moci jiné, moci chtivé menšině. Nemá smysl snažit se projít zdí a tou zdí je v tomto případě stát, lepe řečeno jeho moc. Lidé si to dobře uvědomují a mají v dávání se dohromady proti zvůli menšiny tímto způsobem oprávněnou nedůvěru. Skrze stát žádné osvobození od nadvlády menšiny nikdy nepřišlo a lidé tedy povědomě vnímají, že ani v budoucnosti přijít nemůže. Jsou v boji za lepší společnost skeptičtí, proto, že nechtějí zažít další zklamání. Cestu ke skutečné a trvalé prospolečenské změně - k bezpečí, jistotě a solidaritě je tedy nutno hledat jinde. Jestliže ji nelze hledat v moci státu, kde tedy? To je ta základní otázka dneška – kde, v jaké společenské formaci hledat prosperitu a bezpečí všech?

Základní podmínkou nové – skutečně lidské společenské formace je znemožnění uchopení moci v ní, menšinou. Toho lze dosáhnout jen zbavení se centrální mocí – moci státu. Jemu ať jsou ponechány jen funkce, sice potřebné, ale nemocenské.

A co s mocí jíž byl zbaven stát? Tu je třeba uplatňovat společně, v rámci nově vytvořené mocenské formaci federativního charakteru – mocenské soustavě obcí a měst - v soustavě v níž jedině je skutečná demokracie reálná a v níž jsme společně schopni se účinně bránit jakýmkoliv ohrožením, a to i současnému největšímu našemu ohrožení - svévolnému trhu.

Prostě postavit proti zvůli privátního kapitálu vůli sociálního kapitálu. A ten nemůže být uplatňován ve státě, ale jen tam kde lidé skutečně bydlí a žijí. Uplatňován tam i odtamtud. Jeho potenciál je stále připraven – lidé jsou schopni si bezpečnou společnost sami vybojovat. Nepotřebují k tomu žádné vůdce. Jen ideu a facilitátory (usnadňovatele) takové změny.

Jsem přesvědčen, že za těchto předpokladů, jsou Češi, ale nejen Češi, ochotni se dát v nouzi dohromady!

36 komentářů :

 1. To je jednoduchý - nejjednodušší ze všeho. Odpověď zní -NEJSOU! Anebo v Čechách není nouze anebo už nejsme Češi - vlastně opravdu nejsme Češi, nýbrž Českové. Neschopní čehokoliv jiného než neskutečné zášti, ješitnosti, a nenávisti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím z které části republiky si, ale s řádovým občanem to nebude tak v špatné. Pokud vím, tak lidé spontánně nejednou pomohli lidem v nouzi bez rozdílu věku i pohlaví na základě zveřejněného problému. Při různých nehodách se také skoro vždy najde někdo, kdo poskytne první pomoc a pomoc zavolá.

   Smazat
  2. Jako národ jsme porobení a odevzdaní loutkovodičům z USA, kteří nás naženou za své zájmy, včetně žen a dětí, na dovolenou na UK.Tady přituhuje a uprchlíci do EU proudí po tisích do bezpracného snu.Že by noví bojovníci na výpomoc Západu?Zdraví a silní, v noci zcela maskovaní na přepedávací akce, jistě budou i oni nápomocni figurovat v mobilizaci mým národům komedianta.

   Smazat
 2. Rozdrobením státu chcete sjednotit "většinu"? S bizarnější myšlenkou jsem se dlouho nesetkal. Ostatně platí ono pravidlo známé už z antiky: Rozděl a panuj!

  OdpovědětSmazat
 3. Nesplnitelné předpoklady. Mocenské soustava obcí a měst zní jako docela pěkný úlet.

  OdpovědětSmazat
 4. na rozdil od zidu, kterym jsme podobni (ale nemame tu pravou zidovskou chucpu ci drzost), sice nedrzime v dobach poklidu moc pri sobe, ale dokazeme se skutecne semknnout kdyz mame sanci se aktivne branit- viz mobilizace v 1938, ze pak cesi se nijak vlastenecky neprojevovali, byl dusledek zrady zapadu.

  Pravdou ovsem je, ze s tim semknutim to neni tak valne ani nikde ve svete mimo snad narodu na dalnem vychode, ale u nas diky civillililizaaaaci se z nas stali individualisti.

  Dalsi problem je, ze do nas kdekdo ted pumpnuje ze mame byt internacionalni, od ceho se ve svete upousti,

  K opravdovemu semknuti je totiz treba mit pocit ohrozeni nebo byt jeste na stadiu kmenoveho spolecenstvi, - Pakistanci, Rakosnici, Rekove, a hlavne zide, kteri tento klanovy system dovedli k dokonalosti a s uspechem (no nekdy taky ne) to praktikuji uz veky.

  OdpovědětSmazat
 5. Vždycky se někdo s někým sjednotí proti ostatním - to je všude. Ve špitálech se pár pacientů sjednotí proti zbývajícím na pokoji, jedna polovina vesnice nemluví s druhou polovinou vesnice, činžovní domy zrovna tak, i v domovech důchodců to tak funguje,dokonce i na zájezdech je to nemlich to samý. Polovina bab v autobusu štve proti druhý polovině bab, někdy se stihnou rozdělit na více frakcí, ale funguje to takhle. A političtí šíbři? Koalice versus opozice a už to jede. Aktivity, který mají smysl, se neprosadí jen proto, že je vymysleli tihle a ne tamti.Některý stát by holt měl mít absolutního vládce, který by byl samostatně zodpovědný za všechny prasárny, pokud by je komukoliv dovolil provádět, a ne aby vždycky po bitvě se všichni její aktéři do krve hádali kdo co zavinil, takže nakonec se - v ČR obzvláště - dělají červené čáry a odteď jsme všichni čistí. A jezdí se od jedný červený čáry ke druhý už desítky let. Absolutní vládce by měl chodit živě mezi lidi v utajení a ne se jen veřejně producírovat se suitou svých podržtašek za zvuku cvakání fotoaparátů, a šmejdy a podvodníky ihned nechat vymáchat v koši v řece, problémy řešit samostatně a taky ihned - na fleku.Odpadly by trestní oznámení a všechny ty šaškárny s výsledkem nula, a jak se svěří "nezávislé" justici, je z toho akorát nechutné mediální divadlo, opět s výsledkem nula. Českové nejsou schopni, a ani ochotni se domluvit a sjednotit, proto taky je zde už pětadvacet let takovej kompost. Kdyby Českové byli schopni se sjednotit, politické rošády s lidmi by se už dávno nehrály - na neschopnosti sjednocení občanů to všechno stojí a padá. Nejužitečnějším absolutním vládcem by zde asi byl někdo jako Attila nebo Kublaj-chan ( obzvlášť krutej) ale všechno šlapalo jako hodinky, a nějaký extrabuřty, že je někdo mandarin a druhej nounejm, nehrálo roli.Nechal zmrskat každýho padni komu padni - jak říkal s oblibou i Péťa Nečas,- ale zde nějak padalo a pořád padá jen na obyčejňáky - nejnovější kauzy Nagyová, a další - jsou přímo ukázkový. To má vztah i k námětu článku "Češi a chudoba". Kdo je socka je i duchovně zchromlej, a je za takovou zdí byrokratů,kteří zdusí každý jeho pokus o rekonstrukci a obnovu svýho života - proto se nikdy ze svýho stavu nevybabrá (leda sebevraždou), a nikoho to nezajímá. Tzv."střední vrstva" by jim mohla pomoci, ale předvádí se v tom směru jen mediální šaškárny ve stylu reality šou. Ve skutečnosti se se "sockami" nikdy nesjednotí, protože střední vrstvu tvoří hlavně snobi, kteří se s tím co mají ( na dluh) vytahujou jeden na druhýho a socek se štítí - no a zbohatlíci? Nebo političtí matadoři, kteří si zbohatlíky účelově vytvořili a teď se ustrašeně ťapká i kolem pitomých registračních pokladen, aby jim to prokristapána neublížilo? Škoda mluvit.

  OdpovědětSmazat
 6. Ohroženo je již celé lidstvo, mimo jiné i proto, že nás disidenti dali dohromady a my neměli ponětí, kam až nás to zavede. Hustili do nás, že kapitalismus vede k válkám a vida, měli v zásadních věcech pravdu.Strašili nás nezaměstnaností a prý lžou vám, lhali ale oni a už s tím nikdy nepřestanou. Například - Rusům nefandím zásluhou ruské propagandy, nýbrž zásluhou propagandy naší a sice - čím dál více..

  OdpovědětSmazat
 7. Petr,Jihlava
  Zajímavý článek.Jinými slovy,participativní demokracie doplněná o prvky přímé demokracie.To by měl být náš cíl.Já jsem pro.

  OdpovědětSmazat
 8. Mnoho vědců se pokoušelo určit, za jakých okolností a zákonitosti přichází čas lidových zvratů a bouří. K ničemu nedošli. Ty se objevují vždy jako blesk z čistého nebe, mnohdy jakoby bez důvodu.
  Ani v Rusku tomu v říjnu nebylo jinak - propukla čtyřdenní hladová bouře a Lenin měl co dělat, aby se jim stačil postavit do čela. Málem se svou revolucí zaspal. Vlastně on ji nikdy nepodnítil, vznikla pro úplně něco jiného a pro něj hodně předčasně, takže na ni nebyl připravený.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kupodivu tak neurčité to zase není. Největší pohyb ve společnosti nastává v době maxima jedenáctiletého slunečního cyklu. Ovšem volební program a kandidáty Slunce nedá dohromady nikdy. Zatím voliči stačí kobliha a je ochoten nasadit i život k dosažení vítězství. Ale to jsem snad trochu přehnal...

   Smazat
 9. Článek glorifikuje městské státy, jako princip efektivity a správné politiky do budoucnosti. Proti tomu stojí dějiny a porážka městských států Římskou říší.
  No mám pocit, že dohled nad politiky a referendem (bez omezení kvótami účesti) zaručená odvolatelnost by byla praktičtější a pokud by se zakázal vstup patologických jedinců s projevy sociopatie a účast se omezila na 2 funkční období za život, mohlo by to i fungovat.
  Martin von Brünn

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Něco na tom je, co píšete. Souhlas.

   Smazat
 10. Češi se v nedávné minulosti semkli pouze jednou a to při sametové revoluci r . 1989 kdy poskakovali na Letenské pláni a zvonili klíči . Vyzvonili si to , co mají teď . Rozbité Československo a vykradené Česko . Dostatečně se poučili a další semknutí není na obzoru vidět .
  Uzavřeli se do sebe a jen pokorně čekají jak to všechno dopadne . Politici mají volné ruce k dalším lumpárnám . Nikdo neprotestuje . Slepí vedou slepé . Kupředu levá !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, chytří Židé v e d o u blbé, ne slepí slepé. To je ta to, že jsme je tu před rokem 1938 schovávali před Němci.

   Smazat
 11. Stačí se podívat na ty naduté a vzteklé české ksichty v pražských tramvajích a autobusech, ještě výjimkou jsou mladí studenti a studentky. Tady nic tomu jedovatému českému xindlu nic nepomůže, snad jedině ještě větší bída a utrpení s válkou, která vyčistí vztahy, ale Češi se vraždili otevřeně až do příchodu Habsburgů. Po jejich odstranění neprozíravými tupci a odmítnutí blahoslaveného Karla I. to tady začalo nanovo. Vždyť ta tzv. elita zradila i svého krále Přemysla Otakara II. a vlastně ho zavraždila na Moravském Poli. Na takový xindl se nedá nikdy spolehnout... holt jsme byli dlouho a hlavně daleko od Limes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píšete děsné kraviny, plné vlastních komplexů a nenávisti. Většinu svinstva , co se šíří z Prahy (parlament, vlády, úřady) mají na svědomí přespolní. Podívejte, kdo nám tady dělá primátory - kluk z Holomóca, děvucha za Slovače, zapšklý kundozpytec. A co poslanci - kolik je z nich Pražáků? Tak nás neotravujte svými bláboly o Pražácích.

   Smazat
 12. Levicově solidární smyšlení má v Česku milion komunistických rodin, ze kterých si členskou legitimaci ponechalo jen několik desítek tisíc členů a ostatní už nejsou ochotni za nadávky a ponížení se za někoho cizího obětovat a nechat si po svých zádech vyšplhat k vydatným korytům největší gaunery z těch, kteří by se rádi dočasně zase s ostatními houfovali, aby až se dostanou k moci, na všechny, co jim byli ochotni pomoci, zapomněli. Přátelé, musíte pěkně odprosit a omluvit se.

  OdpovědětSmazat
 13. Češi jsou semknutí a velice pevně ... pod doktrínou .. Starej se sám o sebe jak nejlépe dokážeš, ostatních si nevšímej, nebo příjdeš nabuben. Presumuje se tu vzájemné škůdcovství, a staví se tu privátní tvrze a řapíky individuálního bezpečí. Není pravda, že Češi nejsou semknutí, jsou, velice pevně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co nás asi k takové dotríně přivedlo? Jestli to nějak nebude souviset s Českou povahou.

   Smazat
  2. Vzájemné škůdcovství se nepresumuje, ale je zcela zřejmé tím, že (mně neznámí anonymní) Češi podporují ve volbách všelijaké socialisty, aby někomu škodili.

   A kéž by se každý staral sám o sebe a necpal se do věcí druhých.

   Smazat
  3. Když si dva sousedi mezi svými pozemky postaví zdi, dvě, aby měl každý tu svou, tak to tak zůstane. A na každém z těch izolovaných míst budou vznikat hrůzostrašné příběhy o tom, co se odehrává za zdí.

   Smazat
  4. 21:15: Ano, je známo, že někteří lidé mají v oblibě horory. Co ale nechápu, je potřeba konstatovat takto zřejmá fakta. Co jste jimi chtěl dokázat?

   Smazat
  5. Dokázat? Nic. Jen píšu, že když se sejdou dva sousedi, tak dokáží postavit i dvě zdi, nejenom jednu.

   Smazat
 14. Kdy uz konecne zacnete vnimat to, ze v CR neziji jen Cesi? Pokud chcete psat o Cesich, tak ukazte jen mapu Cech!

  OdpovědětSmazat
 15. Tak snad -jsme zatím my Češi v převaze -ne? Zatím je ČR vlast česká, a kdo zde má dovoleno žít s námi, se bude chovat jako náš host - ne? Že tu nežijí jen Češi -a co jako? O Češích budeme pořád psát jako o Češích, a o České lidi zde také jde -ne? Jsme tu doma. Slováci, Poláci, Rumuni, Ukrajinci, Vietnamci a další přivandrovalci snad odtáhnou kdyby se jim tady s námi nelíbilo - ne? Ale my jsme tady doma, proto nám jde o to, aby poměry v zemi České byly slučitelné se životy Čechů. Není to snad logické?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyz jste takovy vlastenec, tak by jste mel vedet kde zacinaji a konci hranice Cech. Pokud to nevite, tak se to da zjistit, pokud ovsem mate zajem. Hranice Ceske republiky jsou jine!

   Smazat
 16. Především je třeba znemožnit uchopení moci kýmkoliv, tedy ani většinou, ani menšinou. Protože jakmile někdo uchopí moc, týrá ostatní. A to je špatně, ať už je týraný milion lidí, nebo jen jeden.

  OdpovědětSmazat
 17. Jaké zase naduté ksichty v Pražské MHD?češi a moravaci se semknout umí! 88% národa nadává na obyvatele Prahy, je to ubohost, ale hlavně že se nám uleví a máme to na koho hodit.

  OdpovědětSmazat
 18. Téma bude asi nad mé vyjadřovací schopnosti ale pokusím se.Změně systému politických zástupců fandím.Průběžné elektronické volby by nebyl problém zavést jako podmínku,teď jen systém voleb.Má představa:volič má právo delegovat svůj hlas komukoliv kdo je na speciálním internetovém seznamu,též právo se zapsat na tento seznam.Lidé na seznamu veřejně delegují získané hlasy dále až"někdo" získá-např sto tisíc-volitelů a tím právo hlasovat ve Sněmovně.Na seznam se může zapsat zájemce až po vyplnění"životopisu" ověřený správním soudem,příp BISkou.Pochopitelně platí, svůj hlas kdykoliv odebrat-převést.Snad to k mé idei stačí.V podrobném životopise národnost a politiká současnost a minulost samozřejmostí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snahy vylepšit demokracii neřeší žádný ze základních problémů demokracie, tedy ani manipulovatelnost občanů (co dokážou propaganda a zoufalost, jsme viděli ve 30. a 40. letech 20. století), ani nelehký osud přehlasované menšiny (přičemž tou menšinou může být kdokoliv, včetně Vás), ani samotné založení demokracie na právu silnějšího a diskusním faulu argumentu přečíslením.

   Váš návrh nic z toho neřeší. Kdo bude chtít, koupí si zástupce ve Sněmovně, klidně na jedno použití (což stačí). Kdo bude chtít, zmanipuluje davy propagandou (což je tím výraznější, je-li volební právo všeobecné). Bude-li chtít, BISka nebo správní soud někoho nepustí, nebo naopak pustí. Dokonce by mohl zpětně někoho ze Sněmovny vykopnout. Váš návrh přináší, jak je vidět, své problémy. Nechám na Vás, zda je chcete řešit. Z mého pohledu se snažíte opravovat už z podstaty špatný systém.

   Smazat
  2. AN.8:38-Děkuji za odpověď.Vím že můj nápad vše neřeší ,pro mne ale hodně.Mít on-line přehled kdo můj hlas používá a k čemu a kdykoliv hlas odebrat,nesouhlasím-li např s přijatým zákonem.Zhruba třetina voličů je zodpovědná,tj.nedá se koupit ani zmanipulovat,třetina nevolí a pro zbylou třetinu není vhodný žádný systém.Nepatřičné zásahy BISky,správního soudu?Komu tedy věřit?

   Smazat
 19. Když se Moraváci neumí semknout proti Pragocentrismu tak co pak Češi.

  OdpovědětSmazat
 20. Petr,Jihlava
  Velice mě zaujala zajímavá diskuze pod článkem od Jakuba Patočky na internetovém Deníku Referendum(ČSSD Babiše nakonec přemůže.Jakou za to zaplatí cenu?).
  Nejzajímavější diskuzní komentátor píše:Další populisté - a vzhledem k náladě ve společnosti, kdy nejsilnějším mobilizačním nástrojem se již jednoznačně stala xenofobie - nejspíše Okamurova ražení. Dá se očekávat antisystémové hnutí, které bude s levicí mít společné tak maximálně hesla o sociálních jistotách a odporu ke korporacím. Babiše přežijeme a porazíme. Jenže v tuhle chvíli už bychom měli hledět dál. Po příštích volbách se zde totiž dost možná otevře mnohem hlubší dělení a s oslabneým ANO se nejspíše ocitneme na stejné straně barikády.

  ČSSD se tedy "nemůže" posouvat do leva (a bez toho nemůže získat zpět věrohodnost), komunisté jsou neviditelní, SZ s nálepkou "sluníčkářů" nemůže být výraznou silou, Piráty - pokud se nemáme zaprodat - omezuje příliš slabá členská základna a lokální ukotvení. Zkrátka, neexistuje zde demokratická alternativa, která by se - třeba bez toho, aby se vyhranila jako levicová - dokázala přesvědčivě postavit za zájmy pracujících lidí a spojit je se zájmy a myšlenkami inteligence.

  Zoufale tu chybí "nový levicový subjekt" o kterém se na troskách ProAltu a blízkých subjektů už snad dva roky diskutuje a nic z toho. Obávám se, že toho za ne zas tak dlouhou budeme litovat. Čekají nás nepěkné roky, kdy budeme opravdu bojovat o budoucnost demokracie. Zachránit nás před tím může jen výrazný zlom, který by přišel ze zahraničí a který tedy téměř nemůžeme ovlivnit.

  OdpovědětSmazat
 21. Naprostý souhlas s Ivanem Davidem. Ale protože je to už moc vysoko, zopakuji to:
  "Rozdrobením státu chcete sjednotit "většinu"? S bizarnější myšlenkou jsem se dlouho nesetkal. Ostatně platí ono pravidlo známé už z antiky: Rozděl a panuj!"
  Navrhuji spolehlivější způsob. vrátit se k tradičním hodnotám, od ideologií (pravých i levých) k pravdě. Takříkajíc k Bohu, ať už si pod tím představujete cokoliv

  OdpovědětSmazat
 22. Rozhodně se dokupy nedáme. Pražáci ani slezsko nepovažují za Česko. Když mluví počasí tak po předpovedi pro Slezsko poví a vrať me se zpět do ČR. Tady na nás hážou bobek

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.