Reklama

úterý 23. června 2015

Jon Basil Utley: Nekonečná válka na kšeft


Jon Basil Utley
23. 6. 2015   Střípky ze světa
Kufr se zvedá už i Americe, jíž bije srdce hodně napravo.
Amerika války nevyhrává, ruku jim vedou hlavně jiné pohnutky, ví i Jon Basil Utley z The American Conservative. Ty "války v našem bytostném zájmu nejsou". "Nám cizí invaze ani destrukce měst nehrozí, ani když je prohrajeme." Utley pak mapuje reálné pozadí "válek bez konce, jež Washington vyhrát ani nechce":

1) Válka je garancí "běžícího pásu kontraktů na dodávky z nosných volebních okruhů Kongresu, grantů pro univerzitní fakulty na strategická studia, nových rozpočtů na nové zbraně". Za "války si nikdo netroufne zpochybnit sumu, kterou si za ´obranu Ameriky´ vyúčtuje Pentagon".

2) "Trvalý konflikt odkládá rozhodnutí o redukci zbrojních výdajů typu uzavření nadbytečných základen a zrušení duplicitních systémů." "Když Shakespeare králi radil, že chce-li mít klid doma, měl by vést spoustu válek v zahraničí, trefil to přímo na hlavičku."

3) "Rozpoutat válku je pro krále (a prezidenty) cesta, prověřená dějinami, jak si vydobýt popularitu a nemuset doma provádět tvrdé reformy tam, kde po tom problémy doslova volají. Válka je umožňuje odkládat." Jít George W. Bush do voleb s programem, zaměřeným na domácí priority - od "vyrovnaného rozpočtu", "reformy zdravotnictví" a "krachujících závazků sociálního pojištění" až po "obnovu upadající infrastruktury" - neměl sebemenší šanci. S programem, postaveným na dalším válčení, je "vyhrál i napodruhé". I "za cenu ještě většího deficitu a zvýšení státního dluhu o tisíce miliard".

4) Z "trvalých krizí profitují soukromí ´kontraktoři´. V mírových dobách nejsou placeni, tak jako regulérní armáda, profitují z války či přinejmenším z toho, má-li Amerika víc nepřátel, před nimiž se musí mít na pozoru". V "Iráku a Afganistánu jsme jich měli stovky tisíc a skvěle placených (často bývalých vojáků)", zato "jejich dnešní džob většinou vynáší méně".

5) Z válek "prosperuje washingtonská komunita". "Intelektuálové z think tanků díky spoustě televizních relací a přednášek." I kvanta jiných zásluhou "rozpočtových položek, generující nová pracovní místa" a "vládní granty i cesty, analyzující ´nepřítele´, do vzrušujících bojišť či komfortních štábů". "Víc vysílacích časů připadne i na kongresmany." Zato "kritici se dají obvinit z maření válečného úsilí, ne-li rovnou z napomáhání nepříteli". "Míst na slunci je, kam oko dohlédne." "Inventář Heritage Foundation je najat na pomoc při správě Iráku." "Ne každá nová válka sice generuje i nová pracovní místa." "Peníze ovšem tečou všemi směry proudem."

6) "Větší publikum (a tedy i větší příjmy za reklamu) mají kabelové televize." "Místo nekonečných nudných seriálů" - či "repeticí kolem zmizelého malajsijského letadla" - je tu "vzrůšo války, s nímž si CNN vystačí 24 hodin".

7) Hvězdná hodina nastává "vojenským kariérám". "Naše armáda i vojenské námořnictvo jsou koncipovány pro války, v nichž vojáci a námořníci, prošlí tím samým výcvikem, nastoupí na místa svých kamarádů, padlých na bojišti či v potopených plavidlech." Jenže "války ve třetím světě jsou jiné". Tady si to žádá - tak jako v "případě starého Říma či Britského impéria" - "lidi, trávící v dané zemi celý život" a "budující osobní konexe s místními kmenovými a vojenskými náčelníky". V dnešní Americe však "dýchá každému důstojníkovi do zátylku tucet dalších", co po víc frčkách a vyšším postu nelační o nic méně. O zemích, v nichž válčí, sice mají jen krajně mlhavé povědomí (o znalosti místních jazyků či diskrétních konexích s místní honorací už vůbec nemluvě). Už samy války, co nikdy nekončí, jsou však s to vyplodit khaki kariér mnohem víc, než mír.

8) "Větší ztráty bychom spolknout nebyli s to, a abychom je minimalizovali, sypeme bomby a masakrujeme vesnice i města (typu Falludži), což nám zaručuje i trvalý přísun nových nepřátel. Jít totiž skutečně o to, abychom vyhráli, museli bychom podstoupit ztrát mnohem víc a nasadit i mnohem víc živé síly, která by dobyté (osvobozené) země okupovala a pacifikovala. My však raději válčíme roky, aniž to bere konce."

9) Po "celoživotním studiu kmenů, náboženství a zvyklostí v obskurních, nudných a nehostinných regionech světa prahne v Americe jen málokdo. Britské impérium mělo víc než dost chudých Skotú a Irů, pro něž bylo doma práce málo." Ty vrstvy, jež by se na takovou práci hodily v dnešní Americe, si ovšem zatím přijdou na své nepoměrně pohodlnější cestou.

10) V Kongresu má mnohem větší váhu, než zda to vyhrajeme, "celé to show kolem". Všechny ty "politické pózy" a "demonstrace, jak tvrdí jsme hoši", určené hlavně pro vlastní elektorát. A tak i pokud jde o Írán, skončí to v Kongresu zřejmě "mírovou dohodou, nepřijatelnou jak pro Írán, tak pro naše evropské spojence". A ve finále i "další nekonečnou válkou, snadno expandující až do konfliktu, jenž vyhodí do vzduchu naše zdroje ropy a plynu v Perském zálivu".

11) "Establishment naší vnitřní bezpečnosti, stojící stovky miliard, hrozby doslova potřebuje." To proto "chodí FBI tak často na trh s atrapami bomb a zbraní kdejakého mladého teroristického macha, jemuž se po nocích zdá, jak ty své fantazie jednou i uskuteční". "Potřebě, o níž je řeč, se nekonečné války hodí do krámu. Pokud by totiž Amerika skutečně ´vyhrála´, spousta těch (dobře placených) míst by byla nadbytečná."

12) "Nadmíru zranitelní jsme vůči operacím pod falešnou vlajkou a placené zahraniční propagandě." V obou případech na téma, jak "nám různé cizí země či povstalci plánují nastražit bomby a/nebo přepadnout své lokální nepřátele". "Náš poslední útok na Libyi vycházel z podvrhu, rozšířeného vlastními spojenci. Saudská Arábie po nás chce, abychom zdecimovali Írán, Turecko, abychom napadli Sýrii, Izraelští (a neokonzervativní) jestřábi zase, abychom Irák ´roztrhali na cucky´.Kuvajtští šejkové pumpují milióny do PR kampaní za to, aby Amerika napadla Írán jako první atd."

"´Vyhrát´ jsme s to, budeme-li se řídit myšlenkami Sun-C´, lekcemi dějin a radami našich otců-zakladatelů. My ovšem, jak už řečeno, vyhrát ve skutečnosti ani nechceme, až příliš moc Američanů má totiž z nekonečných válek prospěch. Nejsme první impérium, jež tomu problému čelí. Dřív však limitovaly nekonečné války jejich náklady. Amerika si ovšem, tak jako dosud, může půjčit v cizině." Jenže "většinu těch peněz nám půjčila Čína, které náramně prospívá, jak se Americe vysiluje tím, že si rozbíjí makovici o náboženské fanatiky, má na svědomí smrt stovek tisíc nevinných lidí a dělá si z většiny muslimského světa nepřítele. Byly to američtí váleční jestřábi, řečeno s Randem Paulem, kdo stvořil jak ISIS, tak většinu chaosu na Středním Východě"

"Čtyřhvězdičkový generál námořní pěchoty Mattis" to sice vidí tak, že Amerika vlastně "války neprohrává, jen prostě ztrácí zájem a stahuje se z boje".

Tak bezstarostnou optiku si umí odepřít i Fareed Zakaria, původem IND, už roky však elitní trubadúr "amerických životních zájmů". I jeho už denervuje "blazeovaný konsensus republikánů i spousty demokratů v tom, že stát národní bezpečnosti má expandovat donekonečna".

Sekunduje mu i "velevážená Peggy Noonan, která píše, že ´jsme za ozbrojené síly utratili až příliš moc, což sice náš státní dluh zvyšuje, zároveň ale garantuje, že naše zbraně určitě nezůstanou ležet ladem".

Do černého míří i politolog Ian Bremmer: "Tvůrci politiky si už najdou způsob, jak obhájit své náklady, ze kterých nám ovšem vyvstanou krize, do nichž nemáme nejmenší důvod strkat prsty."

31 komentářů :

 1. Prosim,nereagujte v zadnem pripade na TROLLY..DEKUJIIII...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také prosím nereagujte ani na profláklého trottla z rodu Homunkulus Debillis, nechvalně známého jako Palmer. Jde o tupohlavého antikomoušského trottla s IQ houpacího koně s opičím ksichtem z jurského pravěku. Neumí psát čárky a háčky. Zpravidla se zdržuje v kleci, z které občas uteče a když se dostane k pc s internetem vypisuje své smyšlené tupožvásty, žbrndokecy a sráčkoprdy.

   Smazat
 2. Já myslím, že jsou to užiteční idioti. Něco jako medicína proti podlehnutí pocitu, že "to je přeci jasné", "to ví každý" a z toho plynoucímu "není třeba nic dělat". Je třeba něco dělat!
  Mnozí z nás nijak aktivně nečtou mainstream, nesledují televizi a tito idioti nás informují v užitečné zkratce, co blbové kují.Berme je jako preventivní vakcínu - jako užitečné blby. Můžeme si na nich proscvičit, jak argumentovat při reálném setkání s tupohlavy. Já je mám rád a doufám, že neboudou emigrovat na jiný server. Takhle mi Nová republika poskytuje četbou poučení, možností reagovat na trolíky zábavu. A to je prima.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:17
   Vítám tě, rozumím, že se snažíš přenést své problémy na jiné. Je to běžná lidská vlastnost a mnohdy i přispívá k duševnímu zdraví. Trochu se víc snaž, dnes nejsi ve formě a určitě ti páníček za tento výkon nedá papu. Kdyby tě táta řezal, možná bys dělal něco solidnějšího, než veřejnýho blba.

   Smazat
  2. 17:51
   Pravda. Přenášení vlastních problémů na jiné je běžná lidská vlastnost. Ale jen komunistických blbů a konspirátorů. Takže za problémy vás místních komoušů může:
   Havel, Klaus, Kalousek, Topolánek, Nečas, Babiš, Gorbačov, Obama, USA, EU, podnikatelé, kapitalisti, korporace, banksteři, Bilderberg, Ilumináti, Zednáři, Židi, mimozemšťani,...
   nekonečný seznam doplň dle vlastních preferencí, blbe.

   Smazat
  3. 18:11 Výborně, vítám tě, už sem myslel, že nedorazíš. Mýlíš se, ale na to jsme už tady zvyklí.Jsem rád, že si se prozradil a označil ses za komunistického blba a konspirátora, komouše. Je-li pravdou, jak také tvrdíš, že přenášení .. je běžná lidská vlastnost ... a spojuješ ji výlučně s komanči etc., pak logicky jsi i ty tím komančem etc. a oni jsou běžnými lidmi, neboť zhola nic nenasvědčuje tomu, že ty bys byl výlučným člověkem. No, anebo si idiot a nevíš, jak vyjádřit myšlenku. Tak jak je to s tebou? Taky na vycházce jak tvůj kámoš?

   Smazat
  4. 18:20

   Snaž se být aspoň trochu vtipnej, blbe. Todle je nuda. Zííííív.

   Smazat
  5. 18:25 Dámy a pánové, z reakce trotla 18:25 je zřejmé, že je to jen nedomrlé dítě. To je tak dětská reakce, že ho odhaduji na cca 12 let ato mu možná něco z fandovství přidávám. "Zííííív" - prostě dítě, nějaký pubiš si tady léčí beďary.

   Smazat
  6. Taky si myslím, že to je školák, který už má před vysvědčením a pak pojede k babičce a na tábor pro tlusté děti. Takže než bude odpojen, tak chce ještě dospělým trošku zanadávat, protože jeho vrstevíci na mfdnes by ho poslali sprostě do háje, kdežto tady je nejsprostější = nejvíce chlapáčtější puberťák.

   Smazat
 3. Pro 17.13- myslel jsem tim,ze kdyz reagujete na to,co vypousteji,se dostavate na jejich uroven..asi tak

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediná samostatná rozumová činnost, kterou ti zdatnější z nich zvládají, je „kdy papu, kdy kaku“. Jakmile se mají samostatně projevit, tak z nich vyleze jen to kaku. Nic víc, jsou to sračky pražský kavárny a jí přilehlých duševních nížin, které kvičí tím hlasitěji, čim víc jim vysychají dotační cecíky.

   Smazat
 4. tak to skutečně asi je. USA kromě války Jihu proti Severu ( a to bojovali sami proti sobě koncem 19. století), nepoznali co je to rozbombardování domů, povraždění celých rodin, koncentráky, mučení atd. Američani si prostě zajedou zařádit do jiných zemí, zničit to tam, hodně si na tom vydělat a nechat zbohatnout svůj průmysl. Tak, jako mají odborné firmy, které jim zajišťují, aby nikde nemuseli odvádět DPH, tak mají odborné organizace, které připravují podlé barevné revoluce, které ničí celé země, a ve kterých umírají statisíce lidí. Co na tom, jsou to podlidi aziaté nebo podlidi Slovani, a největší junda je, když se jim podaří zinscenovat vzájemné vraždění Slovanů. Je toho skutečně hodně shnilého v tom USA a zasloužili by si něco takového, co zorganizovali v Sýrii nebo v Iráku, pak by se jim snad rozsvítilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tu jundu s vrazdenim Slovanu navzajem, tak tu si uzivam uz od devadesatejch. Jen houst a vetsi kapky! Moc se mi to libi.

   Smazat
  2. ...a take odvezt hlavne zlate rezervy z prepadenych zemi. Nakrast co se da. Jsou to proste americti gauneri uz od narozeni. Lidska svoloc. Jaris

   Smazat
 5. Dalsi vypotek pomateneho blazna, ktery vede do ztracena. USA nastupuji a zkrouti ruce vsem, kdo se budou protivit. Vy si zkratka nedate rict. Budete mit tu cest za Ameriku a jeji idealy zabojovat. Nejen za idealy, ale i za ekonomickou prosperitu, protoze pouze USA jsou zemi, ktera je nezpochybnitelnym lidrem v technologiich. Jen v malickem Norsku, jedne v zemi Zapadu, se zrodilo behem 50ti let mnohonasobne vic spickovych vedcu, myslitelu, umelcu a genialnich osobnosti nez v zemich nceleho evropskeho postkomunistickeho vychodu za cele veky, co vylezli ze zemljanek ve strednim Rusku. Na co si to hrajete, chudaci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klávesnice s háčky a čárkami stojí 150 kč. Alza ti ji dodá až do domu, jestli se tak dá říkat tvé nuzné díře v USSSSÁ

   Smazat
  2. 17:38 Fešáckej ústav, často vycházky. Za co si tam? Oligofrenie, nebo jen Downův syndrom. Podle tvého vyjádření bych vsadil na oligo v pásmu idiocie, nejspíš těžké. Trefil jsem? Díky za odpověď a rada na závěr - nauč se s tím žít, lepší už to nebude.

   Smazat
  3. Zase se přežral těch amerických sraček nebo sis šlehnul smažák z lysohlávek ? Tvůj debilní styl je tak provařenej, že tě již v podstatě nikdo nevnímá. A když si ho honíš, tak s nim aspoň nemluv a před honěním si umyj ruce od hoven...

   Smazat
  4. 18:38

   Tvoje nechutné sexuálními fantasie si nechej pro sebe, úchyle. Dík.

   Smazat
  5. 19:14, nemusis je upozornovat. Zbabelci a nuly obvykle odpovidaji jen timto zpusobem, coz je priznacne pro vsechny kremloidni bolseviky, a cim bliz porazce ve valce, ktera konecne smete tu havet na smetiste dejin, tim vetsi vulgarismy. My zvitezime a s nami prijde zakon. Hledejte diry, kam zmizite, nejlip na morskem dne. Vas tady urcite potrebovat nebudeme.

   Smazat
  6. vlast tě (19:24) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
  7. 19:24 Taky nějaký pubiš, ten je o něco starší, než předchozí - kolem 14 let a zamrzl na úrovni Limonádového Joea. A s námi přijde zákon - je to kolalok :-)). Dva pubiši, kdyby se raděj zajímali o holky ...., no, v tom věku to zkusil každej, a tihle byli zjevně u opačného pohlaví neúspěšní, tak onanují tady. Jejdanánek, jejdanánek, tak to vypadá, když chybí táta.

   Smazat
  8. Jaký může být jeho táta, když zplodil takový jednobuněčný organismus z 17:38 a 19:24.

   Smazat
 6. Utley má pravdu a touto optikou je třeba nahlížet na geopolitické události, v nichž jsou USA angažovány. Pozitivní je na tom to, že si i ti jestřábi uvědomují, že s RF by žádná z v článku uvedených premis neplatila a US by poznaly to, co Evropa zažila za Třicetileté války, za Napoleona a při dvou světových válkách. Válka i na jejich území a velké ztráty. Lidstvo by mělo dost štěstí, kdyby přežilo.

  OdpovědětSmazat
 7. vlast tě (17:38) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětSmazat
 8. Zahraniční politika USA je stále více iracionálnější. Hegemonie USA ve světě se drolí, washingtonští činitelé stále více blbnou, jejich chování má stále výraznější kontury chování zvířete zahnaného do kouta.

  OdpovědětSmazat
 9. S tou klavesnici to muze byt i jinak,napr.muj telefon ceskou klavesnici nedisponuje,takze podle toho to asi posuzovat nelze..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale přece každý čínský šmejd ji má, ale tento blb ji neumí nastavit, schovává se za neznalost negramota.

   Smazat
 10. Čo dodať. Len aby takých bolo v Júesej viac.

  OdpovědětSmazat
 11. Veškerá havěť která neumí nic jiného než sprostě nadávat a urážet, na NR nalezla ze serveru novinky.cz - tam se to rekrutovalo, a protože novinky úplně změnily styl ( více bulváru a sraček) přelezla tato smradlavá diskuzní senkrůvna na NR. Všimněte si,že vůbec nereagují na obsah článku - jen prostřednictvím článku si sprostě nadávají, a tomu se říká dnes diskuze k publicistickým článkům. Hovno diskuze.Kdyby si ti staří parchanti někde venku namlátili navzájem čumák a nechali diskuze na pokoji, aby měly úroveň jako na začátku, udělali by lépe. Už jsou diskuze na NR stejně tak bez úrovně, jako na serveru novinky,cz. Jste lidské vši - taky se rozlezou všude, všude žerou a škodí.

  OdpovědětSmazat
 12. hrabě Kocharowski23. června 2015 23:14

  Vynikající, přímo od pramene, kdo jiný může tak sqěle analyzovat motivy, které vedou USA k fašizmu, než Američan?
  Útlej, palec nahoru! Dokud budou v USA takoví hrdinové, naděje stále žije.

  Díky Nové republice!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.