Reklama

sobota 6. června 2015

Konec neřízené střely

Martin Hekrdla
6.6.2015 Altpress
Ludvík Vaculík

Spisovatel Ludvík Vaculík, který dnes zemřel (88 let), patřil k těm lidem, jimž se právem říká „neřízená střela“. Jasně, když uvědoměle pěl ve sboru onu předvolební nepřístojnost, nazvanou „Kníže má k lidu blíže!“, šlo o bezděčnou sebeparodii. A takových bylo věru víc. Ale už hůř se člověk distancuje od jeho – řadu let starého – návrhu, aby bylo blbcům odebráno volební právo. Kdyby to šlo a nemělo „vedlejší účinky“ zásadní povahy, byl bych snad i pro. Kolik blbých vlád jsme si mohli ušetřit?…

Nikdy nebylo jisto, co Vaculík učiní, napíše nebo – nedejbože – najednou řekne! Věděli dobře aranžéři davů, proč mu nedovolili mluvit na Letenské pláni v listopadu 1989. Novým přehazovačům historických výhybek, výpravčím „návratu do Evropy“ a inspicientům osob a obsazení na pódiích rodící se nové éry dal ostatně ex post za pravdu sám Vaculík. Vždyť napsal zuřivý fejeton o tom, co ho při nedobrovolném odchodu z Letné napadlo: únor 1948! A ne s bůhvíjakým zadostiučiněním, ale jako aktuální srovnání, jako memento. Neměl to příliš promyšlené, ale ve svém pokoření správně jádro věci VYCÍTIL. Nic víc, nic méně!

Ano, zračily se v tom konfliktu velmi staré spory a zášti, například samizdatové polemiky „pana Ludvíka“ s „panem Václavem“… Kdo dneska ví, že Edice Expedice Václava Havla byla vlastně jakýmsi vzdoropodnikem vůči známější samizdatové Petlici, jejíž duší, manažerem i dělníkem v jedné osobě byl Ludvík Vaculík? Táhl ji jako kříž na Golgotu.

Vaculík mnoho věcí neměl promyšlených (jako je nemáme promyšlené my všichni), ale řadu z nich přesně vycítil a slovně vyhmátl: v projevu na IV. sjezdu Svazu spisovatelů, v „pamfletu“ 2000 slov, v normalizačním deníku Český snář, jenž obnažuje i povahu disentu, nejen režimu… Nevím, jak ostatní, ale já tu knihu čtu stále znovu a znovu. A pořád v ní nacházím něco nového.
Václav Bělohradský a Ludvík Vaculík na pohřbu Karla Kosíka (únor 2003)
Máme ještě nějaké takové neřízené střely? Myslím ty, po nichž něco trvalého – nebo aspoň relativně nadčasového – zůstane…

32 komentářů :

 1. byl to parazit a hňup který profitoval na každém režimu prostě obyčejný havloid a takových je v česku hafo !!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Ale lidé tohoto formátu přece ignorují režim, v kterém žijí. Dělal co uznal za vhodné ve své době, Takto se chovají všichni umělci. Je to jiná kategorie lidí, kterým myšlenky procházejí jen hlavou a neblbnou z propagandy nebo svobodného tisku, Jsou svobodní se vším všudy.

  OdpovědětSmazat
 3. Zprivatizovat a zatáhnout do NATO a EU, o nic víc tu nešlo... to bylo rozbití pevné schrány, a pak už si vrány vyklovaly co se jim zlíbilo. Jako první oči, a pak šly hned po vnitřnostech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANO TO PŘESNĚ HAVLOIDI JSOU ZMRDI A VÝKAL NÁRODA

   Smazat
 4. Všude je to stejné, skuteční filosofové jsou karnevalovým režimem převlékáni do kostýmu šašků, anglicky comedians ... Jestli hledáte ikonického filosofa, který je toho důkazem, tak si poslechněte George Carlina. Dnešní společnost je povrchní a vpravdě ubohá, mrzká. Je k tomu vedena svými nejlepšími představiteli. Představiteli mrzkosti a povrchnosti. Skutečně hluboké myšlenky a vhledy jsou podezřelé a v krajním případě brány jako perfektní vtip, nad kterým se davy řehtají. Kryl by řekl stádo tupých hlav se řehtá. Hlasy rozumu, když tu promluví, v Demokracii jednoho hlasu zaniknou jako smítko prachu v náloži automatického hnětacího stroje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hm, Vaculík tu bude samozřejmě i posmrti, nicméně tento systém jako takový, zanikne. Obecně se dá říct, že bourat je snažší, jak něco vybudovat.
   Havel i Vaculík byli sice rozdílní lidé, ale určitě to nebyli filosofové, jinak by museli předvídat dnešní situaci. Jediné, co měli společného, bylo naštvání, že jejich egoistické potřeby nebyly v jejich životě režimem vyplněny. Dál už neviděli.
   Na jejich omluvu budiž řečeno, že systém se stává natolik složitým a nepřehledným, že už asi není v silách jednoho člověka ho vysvětlit, natož ho korigovat.
   Přichází neúprosná digitalizace, internet a globalizace. Pokud lidi novou situaci nepochopí, pak jen strádání, bolest a nicota.

   Smazat
  2. Systém je tak složitý i snadný, jak si ho lidé pro sebe vymyslí. Ve snadném systému se zorientuje každý, ve složitém jen zanedbatelná část, která se ovšem díky anebo kvůli své výsostné pozici dostává do čela takového systému.

   Smazat
  3. Vyhrává žonglér, který ve vzduchu udrží víc talířů. Ten přiláká nejvíc diváků do cirkusu, ostatní si musí jít hledat jiné, náhradní zaměstnání.

   Smazat
 5. Vlastenka


  Bývalý bolševik se prostě nezapře.
  Dříve bolševik, dnes zarputilý havlista.
  Vaculík mě fakt nebral.

  OdpovědětSmazat
 6. Ocenuji na nem jeho odvahu, s jakou pomohl odstranit zlocinny, nemravny komunisticky rezim. Cest jeho pamatce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A pomohl nastolit nejzločinější režim všech dob. Nebo se mi jenom zdá, že politiku infiltrují mafie, že máme deseti-tisíce lidí pod mostem, jenom se mi zdá, že důchodce mohou ve velkém okrádat "šmejdi", je to jen zlý sen, že jsme okupováni, pomocí naší vlastní propisky, dluhem z rukou globálních dlouhokratů, opravdu se mi jen zdá, že se chrastí zbraněmi a naši vojáci, po půl století přestávky, zabíjejí lidi nejen mimo na stát, ale i mimo na kontinent? Ne, to se mi nezdá. Žiji dnes v nejodpornějším systému všech dob, který budí zdání klidu a přitom se řítí do vlastní záhuby!

   Smazat
 7. Ten, kdo dokázal svého času napsat 2000 slov, to nebyl žádnej Havel...

  OdpovědětSmazat
 8. Co byl Vaculík po Plyšáku? "Kníže ma k lidu blíže." To mluví za všechno a vystihuje tohoto "demokrata".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka   Přesně tak. Jen další žvanil ,jakých jsou v Praze tisíce...

   Smazat
 9. Výrazná osobnost... No jo, ale kterým směrem...?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:24 Jste asi velice mlád Pan Vaculík byl z hlavních postav odpororu po srpnu 1968.Nezapomenu,když jsem mu předávala v noci,jako mladičká,materiály a on v černém,dlouhém plášti a klobouku se zeptal,jestli se nebojím. Nebála jsem se a když tak sleduji dění mladých lidí,jak se chovají a kým se nechávají formovat k jejicj obrazu,je mi jich líto! Neznají slovo láska k vlasti, hrdost a snad ani neznají hymnu.Takže pan Vaculík a jiní byl v té době statečný muž i když byl komunista.. Kéž by alespoň někteří byli tak čestní a hrdí na svou vlast.Ale to je dnes k smíchu a to se přeci nenosí! Jinak určitě dostupné materiály jako MS.LL,LN atd..

   Smazat
 10. Pratele, zemrel clovek... pres vsechno zle zkusme vzdy hledat to dobre. Cest jeho pamatce...

  A Vam vsem peknou nedeli... :-)

  OdpovědětSmazat
 11. A kam že byl odstraněn ten zločinný a nemravný režim? Nějak jsem nezaznamenal že by byl odstraněn,přesto že se po něčem takovém lopotíme už pětadvacet let, dosáhli jsme jen toho, že to co bylo zločinné je ještě zločinnější, a to co nebylo nemravné je nemravné do úplné ztráty sebeúcty. Opakuji otázku - kam že byl odstraněn zločinný režim a proč tady o tom píšete?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě k té zločinnosti a nemravnosti režimu. Režim může být zločinný a nemravný jen tak, jak jsou zločinní a nemravní lidé, plus mínus něco navrch.
   Nelze očekávat, že po pádu režimu bude vše zcela jinak.
   Pravda, každý režim upřednostňuje SVOJE lidi, ale po pádu režimu lidé zůstávají a chovají se podle toho, jací jsou. Čapek, nebo Kryl, (už ani nevím), říká: Kdo udával dříve, udává i nadále. Kdo kradl dřív, krade zas.
   Jen mlčící většina umožňuje malé, zločinné menšině, jak až daleko může zajít. A umožňuje hodně, ze strachu i z hlouposti.
   V každém režimu vládnou buď bezohlední idealisté, kteří zapomínají na lidskost ve jménu ušlechtilé myšlenky, nebo bezohlední kořistníci, kteří zapomínají na lidskost ve jménu kšeftu. Obvykle se o moc přetahují obojí, ale ti bohatší nakonec stejně vždycky převáží, a pak režim upadá, nebo dokonce padá, aby pak pokračoval stejně, nebo hůře.
   Churchil řekl, že demokracie je nejhorší způsob vlády, mimo všech ostatních, o něž se kdy kdo pokoušel. Je však třeba chápat, že je to výrok příslušníka vyšší vrstvy, pro niž je demokracie jakožto režim kšeftařů navzdory všem chybám vskutku nejvhodnější.
   Jedno je vždy jisté: nikdy nevládne lid. To jest vy, kteří toto čtete. Vždy vládne jen malá skupinka lidí, které nikdo nezná (ale kdyby chtěli, mohli by zaplatit státní dluh svých zemí), ale oni si platí velkou skupinu přisluhovačů. Někteří přisluhovači slouží z nadšení, aby sami sebe mohli počítat k elitě. Tam se obvykle řadí většina tzv. umělců.
   Vždy vládne tajné spolčení, skrývající se za firmou nějakého politického orgánu, jehož členové jsou často jen užitečnými idioty, ověnčenými ušlechtilou ideou.
   Dokonce ani král nevládne svobodně, vrtí s ním lidé, o něž se opírá. Takže naděje v monarchii jsou zcela liché.
   Věřte mi: My lidé neustále prohráváme, i když chvílemi máme pocit, že teď už snad ne. VŽDYCKY! Přesto však musíme snažit se pochopit, co že to na nás zase šijou, a alespoň křičet. A nedělat kurvárny.
   PB

   Smazat
 12. Kéž by se rodilo více Vaculíků. Odvážných lidí v této republice chybí.

  OdpovědětSmazat
 13. Píseň správně zněla :Kníže má k lizu blíže

  OdpovědětSmazat
 14. Vaculíků se urodila zbytečná spousta. Prolhaná media jsou jich plná. A dokonce Mitrofanov dostal nějakou hlavní mediální cenu K.H.Borovského. Ten se v tu ránu v hrobě obrátil, když cenu s jeho jménem dostala taková proradná lidská veš. Novinařinu studoval v Moskvě, a hned po návratu měl v mediích značný vliv, protože ho tam šoupli na příkaz SSSR - byl to bolševik jako prase, který novinář nepsal nadšeně a pochvalně o SSSR a straně a vládě, byl vyhozen. Teď ta křivá mrcha píše úplně obráceně -kdyby alespoň zavřel držku a nepřipomínal se, ale naopak, zviditelňuje se demagogickými komentáři, všechno jen protiruské, ve prospěch Big Brotherů. Hnus. A takoví křiváci a lháři dostávají nejvyšší ocenění od režimu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Srovnávat Mitrofanova a Vaculíka je nesmysl.Vaculík byl samostatně myslící člověk,který ve svých nejlepších věcech naprosto přesně analyzoval a definoval.Jak to bývá,už si to ani potom nepamatoval.Když mu Tominová četla z Londýna Dva tisíce vet (tuším na BBC),divil se,že to napsal.To bývá u těch nejlepších věcí.Prosím Vás,Vy si dokážete představit,že by Mitrofanov napsal Sekyru ?Asi jste už moc mladí,nebo já moc starý,a mezi tím proběhl úpadek české kultury a vzdělanosti,což se stalo naplněním tzv revoluce 1989.Prostě:Ve škole mně to nešlo,protože mne komunisti pronásledovali.Zvlášť matikář.

   Smazat
  2. 18:40 plně s Vámi souhlasímMitrofanov je člověk bez skrupulí a dokonce dostal v tomto týdnu ocenění za objektivnost k situaci na Ukrajině! A od koho? Od ČT a ČR. Takže není co dodat.Vaculík se sobě,svým postojům,pokud vím, nezpronevěřil.Píšete dobře,morální a politcký úpadek naší země za 25 let je katasrofální!. Ale za vše mohou komunisté. Otřepané rčení! . Nikdy jsem v KSČ nebyl,to pro ty, co tady nadávají do soudruhů atd.

   Smazat
 15. Ještě bych dodal několik Vaculíkových postřehů z knihy Sekyra (rok 1967). Dívají se na venkově s bráchou na televizi,kde jak píše (co si vzpomínám) předváděla hlasatelka své odpudivé řemeslo.Oba náhle,aniž by se domlouvali,vykřikli :Krávo !!!
  Či v redakci vysvětluje kdosi novináři,jaká je jeho povinnost.:Vy jste ti,kteří rozhodují o tom,až jaké kurvy si můžeme dovolit.
  Tenkrát.To jsou paradoxy,presstituti,co?

  OdpovědětSmazat
 16. Anonymní7. června 2015 4:57

  "Systém je tak složitý i snadný, jak si ho lidé pro sebe vymyslí. Ve snadném systému se zorientuje každý, ve složitém jen zanedbatelná část, která se ovšem díky anebo kvůli své výsostné pozici dostává do čela takového systému."

  Buď jste úplný blb, nebo vládnete miliardami dolarů, které neumíte použít.

  Vaculík jako komunista měl skutečně odvahu trhat Švestky na nezralém stromě, ovšem co se urodilo za Havla, byl schopen jen vypálit na spravení špatné nálady, jinými slovy: nejednoznačnost, atd.
  Jeho odvaha pak spočívala hlavně špinit lidi v novinách, ti se bránit samozřejmě nemohli, protože otiskovaly jen to, co potřebovaly.
  Od té doby se nic nezměnilo.

  OdpovědětSmazat
 17. Mezi Vaculíkem a Havlem je jeden podstatný rozdíl: Vaculík se nikdy nenechal koupit americkou ambasádou (ani sovětskou). Proto ho nenechali v r.1989 promluvit s tribuny na Letné. Vaculík byl vždy sám za sebe, za to, čemu on věřil. A za to také nosil svoji kůži na trh. Tím se lišil od většiny ostatních lidí.
  U člověka nevystačíme s hodnocením DOBRÝ/ŠPATNÝ. Dobrý nebo špatný může být jen sluha. Člověk je na takové hodnocení příliš složitý. Proto Vaculíka zatracujte, nebo uctívejte, podle vaší víry, ale jedno nepopřete. Byl svůj a bojoval za svoji víru. A tím byl velkým člověkem.
  Byl i velkým českým spisovatelem, i kdyby nenapsal nic víc, než jen Sekyra a Český snář. Tyto knihy se však nikdy nemohou stát bestselery, protože nejsou dostatečně prostoduché, aby vyhověly obecnému vkusu. Byl také skvělým glosátorem a nectil obecný mrav, jako jej nectí ani přírodní živel.
  A přírodní živel se skvělou intuicí, to on byl. Takoví se nevejdou do žádného režimu, neb všechny režimy jsou zkurvené. Kým zkurvené? No lidmi přece, a nesvádějte to pořád na někoho jiného. Že jsou lidé takové opice, za to může pámbu. A ani On ne zcela, neboť prý nám dal svobodu, abychom dospěli (no, moc se nedaří).
  PB

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.