Reklama

sobota 6. června 2015

Miloš Zeman: Kritická slova Jana Husa aktuální i dnes

6. 6. 2015
Projev prezidenta republiky při ceremoniálu k uctění památky Mistra Jana Husa 5. 6. 2015
Vážení přítomní, dámy a pánové,
po devadesáti letech bude na Hradě opět vztyčen prapor s husitským kalichem. Před devadesáti lety tak učinil Prezident Osvoboditel Tomáš Garrigue Masaryk a při této příležitosti řekl památnou větu „Tábor je náš program“. Vím, že tehdy tato věta a tento prapor vyvolaly kontroverze, takže papežský legát na protest opustil Prahu. 


Chci věřit, že se tyto kontroverze nebudou opakovat, i když lituji neúčasti některých na tomto setkání.

Když jsme přemýšleli o tom, jaké barvy husitský prapor měl, vyšli jsme z Jenského kodexu, který vznikl v Praze v druhé polovině 15. století, poté se přesunul do Jeny, ale počátkem padesátých let byl do Prahy vrácen. A na tomto praporu je zlatý kalich na červeném pozadí. Říkám to proto, protože někteří historici pod vlivem jinak krásných Jiráskových románů protestovali bez znalosti Jenského kodexu proti tomuto zobrazení.

Položme si otázku, kolik českých osobností přežilo šest set let, aby se jejich památka nejenom uchovala, ale aby byla stále silnější. Položme si otázku, zda kritika mistra Jana ohledně hrabivosti církve, ohledně toho, že odpustky, tedy odpuštění hříchů, nebyly vykoupeny pokáním, ale penězi, zda tato kritika mistra Jana je svým způsobem aktuální i dnes. Zažehl plamen, který bude v naší historii setrvávat. Bible praví: „Kámen, který zavrhli stavitelé, učiněn jest kamenem úhelným“, Jan Hus je úhelným kamenem českých dějin.

32 komentářů :

 1. "zda tato kritika mistra Jana je svým způsobem aktuální i dnes"

  To je samé mluvení v hádankách. Co kdyby byl konkrétní a uvedl tu aktuální kritiku zasazenou do dnešních poměrů? Ono to dost dobře nejde, nevíme, jaké názory by měl Hus dnes; je prostě historickou osobností a patří do historie. Je samozřejmě v pořádku, pokud se jím někdo inspiruje, ale myslet musí sám, sám musí přijít s těmi aktuálními myšlenkami.

  Kdy to udělá Zeman? Nebo se bojí, že by něco ulpělo i na něm, kdybychom se pustili do kritiky dnešní společnosti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo ví, pro toho jsou tato slova jasná obsahem. Proto chtěl J.A.K. tolik vzdělávat národ, aby byl znalý a mravný, aby byl silný a nepoddajný zlu.

   Smazat
  2. Pane Buffere, hraní si na uzavřenou společnost či na domýšlení si myšlenek bylo vždy nebezpečné. Může se totiž snadno stát, že se pak setkají dva následovníci Husa, každý to bude o sobě prohlašovat, ale každý bude mít zcela jiné názory, ale oba budou tvrdit, že je mají od Husa. Druhým problémem uzavírání se do sebe je jakýsi myšlenkový snobismus, vzdalování se okolí, které si ale uzavřenec bude vykládat jako myšlenkovou nadřazenost. Proto je důležité to, co jsem napsal, tedy pokud mají být nějaké myšlenky aktuálni, musí být vysloveny; a to dnes, nikoliv před 600 lety.

   Dalším důvodem je fakt, že se zaklínáte spíše určitými osobnostmi než myšlenkami, asi jako když snob nemá na zdi povedený obraz, ale nějakého slavného malíře. Velká jména určitě působí, ale vedle stránek, které se Vám líbí, vytahujete zaklínáním se těmi jmény na světlo i stránky, které se nelíbí. Hus by patrně nesouhlasil s ateistickým založením dnešní společnosti a poslal by nás do pekla. A Učiteli národů někteří nezapomenou podporu Švédska během třicetileté války.

   Proto prosím, méně jmen, více myšlenek. Jasných, aktuálních a konkrétnich.

   Smazat
  3. Prezident Zeman nemůže ve své funkci dělat víc než dělá. Má proti sobě mocné nenažrance tohoto světa a tudíž také média, která tito nenažranci ovládají. Má proti sobě i všechny ovčany, kterým tato média vymyla mozky. A přesto dál bojuje dostupnými prostředky. Zeman je hrdina. Výše publikovaný projev byl k uctění památky Jana Husa, tak tam těžko mohl místo toho na plno kritizovat USA a vyzývat občany k ozbrojenému povstání proti nadvládě oligarchů. Použil podobenství. Kdo má mozek, tak ho pochopí. Snažil se nám připomenout, že jsme nebyli vždy jen národem ovcí.

   Smazat
  4. Zeman je namyšlený jedinec asi jako každý politik. Jeho politika je stavěná na dráždění, trollování a hrabe si na svém písečku úplně stejně, jako by to dělal kterýkoliv jiný. S půlkou jeho názorů ostře nesouhlasím (prolamování limitů těžby, zavádění eura, levicové zaměření politiky), ta druhá půlka je spíše sympatií k tomu, že štve některé lidi, než tím, že bych se s jeho názory a způsoby ztotožňoval.

   Když máme tedy definovaného Zemana, zkusme definovat Husa. Byl to křesťanský reformátor (svévolně měnil některé liturgické postupy) a odpůrce poměrů v tehdejší katolické církvi (které někdo může vidět i dnes, což nerozporuji). Já si nemůžu pomoct, víc v tom nevidím. Získal pár stoupenců, získal na svou stranu šlechtice, kteří nechtěli dále poslouchat katolickou církev a panovníka, který byl slabý (Václav IV.) nebo naopak nechutný intrikán neštítící se posílat sem Kumány a jiné nájezdníky (Zikmund). Stačilo to na základ vzpoury, ale ten náboj tomu dali jiní.

   Podobenství je dobrý argumentační postup, ale musí být uplatněno správně. Je aktualitou myšlenek Jana Husa myšleno to, že je církev rozežraná? Nebo se má navázat spíše na husitství jako takové, na Husovy následovníky a sympatizanty, kteří více rozvinuli odpor k některým autoritám (obvykle však za tím účelem, aby jimi byli sami)?

   A to je právě to - Zeman měl možnost něco přidat, nebo alespoň být konkrétní. Nebyl. Je to prostě politik, jeden z mnoha. Ani černá, ani bílá, ale hnědá. Nikoliv nacistická hnědá, ale myšlenková a morální hnědá.

   Smazat
  5. Prezident Miloš Zeman je namyšlený jedinec, Mistr Jan Hus je namyšlený, umíněný jedinec a svévolný reformátor zavedených liturgických postupů - nic víc. Jen bezejmenný anonym, profesionální zemanobijec je velmi vzdělaný a skromný jedinec, schoný - opře-li se o svůj zavedený neoliberální pevný bod ve vesmíru, pohnout společně s panem Kalouskem a panem knížetem zeměkoulí. S půlkou názorů pana prezidenta ostře nesouhlasí, jen strádá tím, že vůbec neví, jakéže názory náš pan prezident vlastně má. Náš pan prezident na rozdíl od našeho neznámého anonyma nemá konzistentní názory, nedráždí svými výroky jen ty, kdo na něj pořádají honitbu a u kterých by spousta lidí uvítala defenestraci a oni přitom vládnou mocí, perem, nebo mikrofonem, on se tím jenom baví. Samozřejme v opileckém rozmaru a jeho pronásledovatelé mají bohužel smůlu, že mu to myslí lépe, než všem našim aktivním politikům dohromady, za střízliva, Když vyvěsí na hradě vlajku s kalichem což (doufám ještě stále) většinu Čechů potěší na duši (lhostejno k jaké víře, nebo nevíře se hlásí, zejména po "liberálně" pravicové restituční sekyře u našich zahraničních věřitelů, soukromých bank, kterým z dluhů odvádíme desátky), požaduje po panu prezidentovi, aby k tomuto smělému počinu ještě vydal instruktážní příručku pro méně chápavé,

   Smazat
 2. M. Zeman je ostrůvkem pozitivní deviace v moři protispolečenských magorů.
  Hrabivost církve, flanďáků vidíme na církevních restitucích. Kolik procent z těchto ukradených peněz je asi, jako neviditelná ruka trhu, již na zahraničních kontech, možná i s některými kněžími? Čím nás budou kriminální živly živit teď?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je mi Vás líto, pokud se spoléháte na kriminální živly, aby Vás krmily.

   Smazat
  2. Já dnes odkaz "kališníka" Jana Husa vnímám jako odpor proti tomu co se děje okolo nás. Bohužel tu již nemáme "Jana Žižku" a proto nakonec budeme ty americký sendviče jíst a ještě rádi. Ten český národ je dnes hrozný dobytek, když si to člověk uvědomí. A proto rád vzpomínám na Jana Husa (Jana z Husy).

   Smazat
  3. Anonym 23:24

   Možná Vy jste vyvolem k tomu být Žižkou ..... a co tak, každý z nás ???????? My všichni dnes jsme Žižka i Hus ....

   Smazat
  4. 23:34

   asi chcete mít čas na vtípky, co ? Všichni jo ???? No on by stačil jen jeden, ale kde nalézt tu armádu, která by bojovala :-D

   Smazat
  5. Až na tu deviaci dobré.
   Václav

   Smazat
 3. Toto je jeden z nejdůležitějších okamžiků soudobé geo-politiky ---- Zeman volá národ k povstání proti nacistům - aka USA-EU-NATO které jsou vedeny - jezuity -sionisty a mafii kolem NWO kterému se Rusko a Čína postavili a vytvořili obrvskou alianci BRICS téměř s 80 procenty států na světě a počet rozte každým dnem ....

  ?????
  Navíc jsem osobně potěšen .... závěr jednoho z mých dopisů panu prezidentovi ..... /je to trochu ješitné ale povzbuzující .... pište a pište vládě prezidentovi ... potřebuje povzbuzení .... tak jako každý z nás.../

  ....závěrečný citát z mého dopisu citát ....

  ¨.....Proto očekáváme pane prezidente, že z hradu zahřmí Vaše: Nebojím se vás tak jako jsem se
  vás nebál před 25 lety. Pak z podhradí zazní od českého lidu ozvěna: Nebojíme se vás, tak
  jak se vás nebál generál Svoboda či naši otcové během Pražského povstání 5-9. května
  1945. My jsme s Vámi pane prezidente….
  Pane prezidente občané Česke republiky Vás chtějí vidět na Rudém náměsti s Žižkovým
  palcátem v ruce protože fašistické hordy se kupí k válce, a ty hordy musí být zastaveny.
  !
  Očekáváme pane prezidente že rozpustíte vládu co zastřešuje a pomáhá nacistům jak na
  Ukraině, a to bez jakéhokoliv studu, tak i nacistickým hordám z USA které organizovli
  ilegalní krvavý puč v Kyjevě tak jako v minulosti na mnohých místech světa a aktivují své
  krvychtivé hordy k globální válce, kterou Rusko a Čína se snaží všemi způsoby eliminovat.
  A vy to víte pane prezidente tak jako my. Česká vláda co podpuruje tyto nacistické hordy
  ztratila moralní kompas a musí být rozpuštěna, nemá právo se nazývat Českou vládou. S
  kým pan Zaorálek seděl u hostiny na olavě krvavého nacistického Majdanu? S nacistickými
  psychopaty. Proto my požadujeme aby jste rozpustil nacismu sympatující vládu. Francie a
  Německo jsou nová Evropa, a francouzký general Christophe Gomart, to před dvěma dny
  potvrdil. Velká doba si vyžaduje velké činy velkých lidí ….. dovolte mi citovat Jana Nerudu
  ….. ‘jsme malí slabí, jen kdo tak zoufá sláb a maý jest …’
  !
  ….aťz hradu zahřmí Vaše: Nebojím se vás tak jako jsem se vás nebál před 25 lety. Pak z
  podhradí zazní od českého lidu ozvěna: Nebojíme se vás tak jak se vás nebáli naši otcové
  během Pražského povstání 5-9. května 1945. My jsme s Vámi pane prezidente…¨

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 4. Jen pro motivaci ...... závěr z jiného dopisu co jsem poslal Zemanovi ....

  ??????
  Lidé ví, pane prezidente, a pravda jim bude poskytována nezávisle na médiích, nyní záleží jen na Vás, zda dostanete jednou právo stát v řadě čestných osobností českých dějin vedle Jana Husa, či Václava Klause. 

  S nadějí věříme pane prezidente, že se rozpomenete na dávná 80. léta minulého století, kdy jste bojoval proti polo pravdám, lžím a propagandě. 

  Tímto dopisem, požadujeme, aby mediální a politická manipulace se lžemi a pravdami byla ukončena a aby pravda o ukrajinské krizi byla jasně komunikována lidem.

  Tímto dopisem vyzýváme občany České republiky k mobilizaci perem a inspirujeme hnutí, "píše celá rodina” k tomu aby pravda nebyla manipulována ať médii, či politiky.


  Ať Českem zní a v srdcích Čechů navždy je vryto Husovo motto, PRAVDA VÍTĚZÍ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro vize nevidíte realitu. Zdejší politici mají více hříchů než zásluh. M.Z se alespoň snaží vrátit českému prezidentství důstojnost a pravdivost husitské tradice reformace pastýřstva, jež podlehlo penězům na místo čistoty duše, bystrosti ducha a plameni v srdci.

   Smazat
  2. A odpovedel vam ten ozrala ?

   Smazat
 5. Vztyčení husitského praporu na Hradě vítám.Připomínat občanům naše historické osobnosti,které se nebáli vzepřít moci a hájit pravdu i když jim šlo o život.Hledejme nové husity,kteří se nebojí hájit pravdu,co podpořit pana Obrtela,dát mu možnost,vyhledat ho podpořit ho.Taková osobnost nespadne z nebe,ale tvoří se delší dobu.Co zatím vidíme,když nějaká osobnost,začne vyčnívat,hned dostane po hlavě,takže nedat v takových věcech na média,na manipulace,na podrazy,raději zapnout svůj mozek.
  Přidal bych ještě paní Švihlíkovou,někdo ví o dalších,jen to dostat mezi veřejnost.
  Jen tak na přemýšlení,jaký prapor by byl vyvěšen,kdyby na Hradě seděl Schwarzenberg.Jak už to někdo napsal o čem uvažovali spolu s Havlem,znovu zavést v Čechách království.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 6. Pár hrdinů ještě mezi námi je , ale nikdo jim nenaslouchá , nikdo je nepodporuje . / Švihlíková , Procházková , Obrtel a další / My Češi jsme divný národ . Hitler to docela vystihl , když o Češích prohlásil , že jsou jako cyklisté . Nahoře se hrbí a dole šlapou !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Klídek Višňovský,nebo dostanete infarkt.

   Smazat
 7. Anonymní7. června 2015 8:26
  A helemese, ubožáček troll se tu zase činí až mu lítá pěna vod huby. Leze, sem pořád leze, i když o něj nikdo nestojí.
  „Tenhle troll je divnej tvor, křivá držka co šíří mor.
  V makovici místo mozku má jen asi z hoven kostku.
  Co tu plodí, samé sračky, bereš za to asi kačky (dolary?).
  A hrdlem je prolije a tady se poblije.“ :-)

  OdpovědětSmazat
 8. zajebani komunisti zapominate ze Hus byl komunista a je treba ho zatratit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro:12.04 Jo, ty b l b e č k u. A rudou knížku mu předával sám Putin.

   Smazat
  2. Nejsem a nebyl komunista ani věřící, ale nesohasím s vámi(12.04). Z mého pohledu jste velice trapný a trochu i ubohý. Nechci otevřeně říci, že jste naprostý debil.

   Smazat
 9. Ach jo - pořád čekám až dojde na smazání těch humusáren, vulgarizmů, nadávek a urážek, když navíc ty přitroublé štěky tady vůbec nekorespondují s obsahem článku -a ono nic! Této redakci evidentně vadí něco jiného než sprostoty a vulgarizmy, protože slušné a věcné názory čas od času prostě zmizí.Na české mediální scéně je buď zajímavé už všechno, nebo naopak nic nemá hodnotu ani zlámané grešle. Všechno přicházející z českých medií (obrazových, tištěných i elektronických) je asi třeba brát jako nějaký druh zábavy ( třeba i zvrácené) ale nehledat v tom informační hodnoty a už vůbec ne se nad tím zamýšlet a rozčilovat.

  OdpovědětSmazat
 10. Husiti byly vsichni komunisti, loupili zabijeli a davali do kadi spolecny majetek, aby komunisticti papalasi meli z ceho krast pro sebe a kdyz to neslo tak se spojili do panské jednoty a pomohli Zikmundovi k vitezstvi lasky a pravdy.

  OdpovědětSmazat
 11. A že ty jsi blb jak se patří,sprostej a o Žižkovi víš hovno - je evidentní. Vždyť ani neumíš psát česky - jak bys mohl vědět o Žižkovi? Jsi sprosté nactiutrhačské hovno. A možná větší komunistickej grázl než si myslíš že jsou ti, kterým tady nadáváš. Provokuješ s tím, a zatím jsi partajnická veš - takových byla vždycky všude spousta. A chovali se jako ty. Normální bezpartijní člověk by se tak jako ty nevyjadřoval. Neodhaluj se tady zbytečně, a kromě toho -to,co tady píšeš dnes a denně, je pořád stejně trapný, omletý a nudný. Klidně se na to vyser a nic se nestane. Odprejskni od toho počítače, kde dřepíš od rána do večera ty zoufalej posero, a jdi taky na chvíli ven. Ale jsi neškodně sprostej, protože do komunistů a komunistickejch hoven a podobně - se na těchto diskuzích nadávat smí. To shledává redakce v pořádku.Ale zkus se vodvázat a nadávat nám tady židů - a poletíš z diskuzí na to tata. Na židy je tato redakce alergická. No -každý holt máme své.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zizka byl taky komunista, jako vsichni prorusove.

   Smazat
 12. To může napsat jen kovanej blb -kdy byla založena komunistická strana? A ve které době žil Žižka? A vůbec, ty panskej slouho, drž se svých amerických šéfů a nemontuj se nám do naší historie.My na takové jako jsi ty totálně serem, jste křiví jak turecká šavle, hleďte si svýho americkýho a na nás se vyserte. Jestli si zasloužíme mít špatný osud, stane se - ale lidi křiví a ti, kteří zradili, se nám do toho neserte.

  OdpovědětSmazat
 13. Začínám chápat pro to hovno z mamá hotelu, píšící bez čárek a háčků, baví psát zhovadilosti ve dne a protože jej nikdo nezaměstná tak i kdykoli v noci.

  OdpovědětSmazat
 14. Celá akce, nejenom projev samotný, je jednoznačně dalším kladným bodem pro Zemana. A mne osobně těší, že je navíc opravdu levicovým. Skrytě doufám, že o tom kroku hovořil s papežem při své nedávné návštěvě. Pak by to vše bylo víc jak bodyčekem vůči nejvyšším papalášům „římskokatolické sekty“ u nás.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.