Reklama

středa 24. června 2015

Od krachu socialismu ke krachům kapitalismu!


Luděk Prokop
24. 6. 2015
(Kratičké shrnutí faktů - cesta od kapitalismu přes socialismus, zpátky ke kapitalismu a ke konci civilizace.) Někteří tupohlavci papouškují jako důkaz jedinečné „přednosti“ skvělého kapitalismu, stále kolem dokola: "Socík krachnul!"


Takže ano, u nás - socík krachnul bez války - tedy honem zpět ke kapitalismu a jeho demokratickým tradicím. Zpět ke svobodě lží, k záplavě reklam, k nactiutrhačnému bulváru a hlavně k utajování pravdy. Zpět ke zlodějinám, k legalizaci podvodných praktik, k vykořisťování a k parazitování, stručně a jednoduše - zpět ke kapitalismu.

Tam kde to jde hladce, jako u nás, tak přes tzv. svobodné volby, manipulacemi přes podvodné prolhané sliby a přes zkorumpovaná masmédia, tam to jde i bez války.

Jinde, kde svobodně zvolená vláda neplní zadání zahraničního kapitálu, jde cesta přes majdan vedoucí k anulování svobodných voleb, k puči a k dosazení pučistické vlády. Následně přes lokální válku s vyústěním do války občanské.

Dostávám se tak od neustále demagogicky omílaného jednoho krachu socíku, k více krachům kapitalismu promítnutém do podoby krachu hodnoty lidského života a krachu člověčenství jako takového, kterým (za běžných mírových podmínek) se člověk obvykle liší od zvířecích predátorů.

První krach socialismu u nás - nástup kapitalismu - zánik ČSSR, následně zánik Československa.

První krach kapitalismu - 1. světová válka - vznik ČSR.

Druhý krach kapitalismu - 2. světová válka -vznik ČSSR.

Škála krachů kapitalismu v podobě krachů lidských hodnot, včetně hodnoty lidského života, se děje ve formě škály válek lokálních.

Poslední krach kapitalismu pod vedením USA a jimi řízené EU, se kvapem blíží. Pro úspěch takového krachu mají USA, (vůdčí, velitelská síla NATO i EU) pár variant vzájemně se podporujících.

Totální chaos a zmar již rozpoutaný v řadě zemí, přerostlý do současné imigrační záplavy, před kterou je EU bezmocně, chaoticky bezradná.

Občanská válka na Ukrajině rozpoutaná po - "zúřadovaném" a z USA za financovaném majdanu a po nelegitimním sesazení vlády pučem. Zlatým hřebem tohoto darebáctví je masová propagace upoceně zaměřená na svedení viny z viníka, z USA - na Rusko zavlečené do problému řadou krajně až hraničně závažných aspektů úzce spjatých s bytostně důležitými, existenčními záležitostmi ohrožujícími vedle životů Rusů, žijících po generace na Ukrajině, zcela nesporně i samotné Rusko.

A ujařmená část zemí západního světa v EU, které sami sebe hodnotí jako vyspělé svobodné země, vazalsky, choromyslně sankcionuje Rusko. Na místo, aby v pudu sebezáchovy, byla upřena ostražitá pozornost na skutečného původce a viníka. A sankce byly vedeny vůči původci a skutečnému viníkovi. Na místo sankcí vůči zemi, kterou skutečný původce i viník místo sebe, s nebetyčnou drzostí, sám označí a určí.

Především, hlavně a právě tato zvrácenost ve vyhodnocení situace, potažmo v sankcích, nasvědčuje tomu, že poslední krach kapitalismu i s krachem života na zemi se kvapem blíží. Nedělejme si žádné iluze, političtí předáci EU, včetně jejich poskoků v naší vládě pod vedením ČSSD, nás povedou za světlem, jako můry když létají do ohně táboráku.

Pozn. editora: Autor používá slova "krach" pro "krizi", ale krize jsou nutnou a nedílnou součástí kapitalismu - aniž by dosud krachnul (všude). Zřejmě ani světové války nebyly krize dosti velké...

230 komentářů :

 1. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zeman-se-s-tim-nemaze-Neprijimat-vubec-zadne-uprchliky-z-Afriky-nebo-Syrie-381095

  OdpovědětSmazat
 2. USA musejí mít velkou radost, jak celá slavná EU spěje k rozvratu, masívní nezastavitelnou nelegální imigrací, konfliktem na Ukrajině a přiléváním oleje ne oleje, ale již benzinu do ohně, přeskupováním US bojové tecchniiky k linii dotyku od Pobaltí až po Bulharsko, včetně umístění jaderného arzenálu k hranicím Ruska.Pak již stačí v tomto chaosu malý provokační zážeh a je vymalováno.Mávači, připravte se na zpětný reverzní tok vaší krásné obrněné techniky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě až přijdou dopady podepsání smluv typu TTIP. Choulostivé části jsou (budou) 5 let utajovány... Světové kurvítko skrz ty smlouvy doufá, že ekonomicky krachne (to je horší situace než žití z lístkového přídělového systému) později, než se dostaví případný krach (to je žití přinejhorším z lístkového přídělového systému) EU. Země eurozóny by v tom případě ekonomicky vydělaly na tom, kdyby byly schopny vyhlásit všechny ty smlouvy s USA, návaznosti na jejich finanční systém, za neplatné. Tedy by se musely navázat na BRICS. Vznikl by kapitalismus Moderní doby. Třeba je to ten Nový světový řád. Tedy bez nadnárodních výkvětů jako liberalismus, multikultura. Než to vývoj opět sám zničí, než se objeví opět nějaký vyvolený národ a ilumináti, sionisté, to zorganizují po svém. Do té doby bude zase mnoho lidí nadšených, budou něčemu bezmezně věřit, než přijde generace opět podvedených.

   Smazat
  2. Četla jsem, že ve válce v Iráku Američani používali jakousi zbraň na ovlivnění psychiky, takže je Iráčané v hrůze prosili na kolenou. Možná že v tom Europarlamentu něco takového pouštějí na politiky a hypnotizují je. Jinak to taky nechápu, takovou lásku až k sebezničení.

   Smazat
  3. Velkou radost máš akorát ty, chorý mozku. Proč by měly USA mít radost z jakýchkoli problémů svých spojenců?

   Smazat
  4. 15:29 tak jsem se už dlouho nezasmál... spojenci

   Smazat
  5. 15:29 - Přesně z toho důvodu z jakého bombardovali plzeňskou škodovku a další objekty, to dá rozum. Chorý mozek druhého, nazývá chorým mozkem, stejně jako USA agresoři nejhrubšího zrna z agrese obviňují mírotvorné Rusko - jak typické.

   Smazat
  6. Pro vaše info.Nálet na plzenskou zbrojovku Škoda/duben ´45/ byl na žádost velení RA,zrovna tak poslední US nálet na Holýšovskou muničku/3.5.´45/.Letecká armáda RA v dubnu ´45 bombardovala Ostravu a 2x Brno a i po podepsání kapitulace byl let.sbory RA bombardován Děčín,Liberec,Jablonec nad Niso,Mělník,Mladá Boleslav a to 8.5 - 9.5.´45!! To jen pro pořádek,víte?

   Smazat
 3. Vlastenka  Autor si plete pojmy s dojmy.

  V EU nevládne kapitalismus, nýbrž socialismus jako řemen.
  Vedou ji neomarxisti a maoisti, žádného "kapitalistu" či pravičáka v čele EU nevidím.

  Schulz - socan
  Juncker - soc.dělnická strana
  Barroso - maoista
  Asthonová - marxistka
  Morgherini - komunistka...

  To, že tihle neomarxisti slouží nadnárodním korporacím a stali se šašky USA, je už jiná věc.


  Multikulturalismus rovněž pochází z dílny socialistů, nikoliv "pravičáků" - hovadská pol.korektnost, gender kvóty, homosexualismus, imigrace...


  Socialisté imigrací z Afriky vykrývají svou neschopnost vyhrát volby i v severských zemích, kde kvůli korytu zrazují vlastní národ.
  Švédští socani znemožnili jako správní "demokrati" na sedm let volby opoziční smlouvou, aby zabránili vítězství antiimigrantské a pravicové strany Švédští demokrati.


  Mimochodem, i zrůdnost jako Barnevernet, pochází z dílny severských socialistů.  V praxi se neosvědčil ani neregulovaný kapitalismus , ani socialismus - je třeba hledat něco mezi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní - ale to jsou ilumináti, sionisté, zednáři, čili fašisté. A kde máte fašistu Tucka? Že by to byl neomarxista? Asi je to jinak.
   Mnozí jakmile vidí centrální řízení a dotace, tak sklouzávají k primitivnímu antikomunismu. Světové kurvítko by nikdy nezřídilo nic neomarxistického.

   Smazat
  2. A ještě něco něco za socialisty, potažmo u primitivních antikomunistů - za komunisty, jsou nejčastěji označováni sociální demokraté, protože budují kapitalismus se sociálními aspekty. Takto budují stát třeba v Německu, kde mají již v Ústavě uvedeno budování sociálního státu. Může tam být pak u moci třeba Adolfa Merkel a je to jedno. To je také neomarxistka? Ve všech (Ukrajinu vynecháme) evropských zemích je pluralitní systém, takže se vyvíjíme podle vůle občanů (u nás ovčanů). Stav je tedy scestnost či slepá ulička kapitalismu, ne cestou kapitalismu roubovaného strašákem komunismu. Jen ne primitivní antikomunismus, neboli blbost - tím pak lze odstrašovat, zaklínat, téměř vše.

   Smazat
  3. Vlastenka: autor se skutečně mýlí, kapitalusmus v EU není. Jedná se o ekonomický systém zvaný smíšená ekonomika, jedná se o přítomnost volneho trhu, který je regulován vládou. Co se týče kapitalismu, jak se v poslední době říká mylně svobodnému trhu, tak ten skutečně za něco může. Za to, že tu nežijeme jako v zemích třetího světa. Pokud tady ale chce někdo poukázat na viníka, pak je to člověk a jeho nemorální chováni. I perfektní věc dokáže jednitlivec s pokřivenou morálkou zneužít.

   Smazat
  4. Neregulovaný kapitalismus to znamená jako co??? Blábol pro blábol. Kapitalismus vždycky vedl k válkám. "Kořistění" jinak "zisk" je jeho základním kamenem. Tahle argumentace typu - to není kapitalismus, to je socialismus, je fakt ujetá až běda. Něco na ten způsob, že SSSR začal 2. svět. válku napadením Německa. K tomuhle způsobu myšlení i argumentování lze jen blahopřát. jak snadné a jednoduše přímočaré. Hlavně se nestydět. Tady se lze dozvědět úžasné poznatky podobného typu. Například, že 2. svět. válku zavinili socialismus a kapitalismus s tím neměl nic společného - což jasně plyne z názvu NSDAP.

   Smazat
  5. Pani si plete pojem a průjem. Nemá cenu se k jejímu příspěvku vyjadřovat, stejně jako k Palmerovým. Žeby převtělení???

   Smazat
  6. Vlastenka


   Pojmy si pletete vy.
   Vyvraťte můj argument, že EU vedou neomarxisti!

   Jsou snad dotyční "pravičáci"???

   Makrela je mimochodem taky bývalá východoněmecká svazačka a členka Rudých brigád, členstvím v nichž jí zřejmě mají Amíci v hrsti.


   Evropa fungovala relativně dobře v době, kdy existovalo EHS. Po vzniku EU a eurozóny šlo všechno do kopru.


   Smazat
  7. 14:22: Vždycky? K válkám vede jediné, touha válčit, touha řešit vlastní problémy násilím, což mají všechny státy (a jiné entity) snažící se upevňovat a vynucovat svoji moc společné, bez ohledu na to, jaký ekonomický systém cca podporují.

   Touha mít zisk vede pouze k provedení něčeho, co ten zisk přivodí, ale to může být klidně i vytvoření či prodej něčeho užitečného pro druhé lidi - aspoň takhle uvažuje kapitalismus.

   To, co tu je, je příšerný humus, který v příčetném stavu nelze nazvat kapitalismem (ano, podle mě jste nepříčetný, zda trvale, nebo jen dočasně, to nechám na odbornících; a stejně tak autor článku). Místo volného trhu a prostého soupeření o zákazníka tu máme zákazy, příkazy, daně, různé omezení toho či onoho, státem nařízené a chráněné monopoly a korporace, služby, které musíme platít, ale jinak většinou nefungují... tedy hromadu věcí, které byste v kapitalismu neměl.

   A to, jaké zázemí mají současní mocní, jak vyjmenovala vlastenka, je bohužel pravda. A taková je i jejich politika. Strkání rypáků do cizích záležitostí a řešení problémů násilím.

   Smazat
  8. Strkání rypáků do cizích záležitostí a řešení problémů násilím - což nesporně činí ponejvíce USA - dle zdejších brilantních logiků zde (nejspíš socialistické) spojené státy americké.

   Smazat
  9. "V EU nevládne kapitalismus, nýbrž socialismus jako řemen.
   Vedou ji neomarxisti a maoisti, žádného "kapitalistu" či pravičáka v čele EU nevidím."
   neuveritelne, vlastenka jiste dokaze vysvetlit co je neomarxismus a evropsky maoismus

   Smazat
  10. Vlastenko, v čele USA jsou a celou dobu tedy také byli neomarxisté? To by jim vznik SSSR naprosto mohl vyhovovat nebo ne? Nebo nám chcete tvrdit, že za krizi současného systému mohou pouze evropští politici a to jen proto, že jsou to všichni levičáci? Také bych si přála mít tak jednoduché černobílé vidění světa, ideální materiál pro jakoukoliv propagandu. Jestliže jsou někteří pomatení tzv. levicoví intelektuálové dokonalými případy pro odrazení od jakéhokoliv levicovějšího myšlení, pak vy tutéž "užitečnou" službu konáte pro pravičáky. Koneckonců, rozumný člověk řekne, že o levicovou nebo pravicovou orientaci ve skutečnosti nejde, protože lidé, kteří to myslí opravdu poctivě s vlastním národem, se dokáží domluvit, ať už se považují za pravičáky nebo levičáky.

   Smazat
  11. "Touha mít zisk vede pouze k provedení něčeho, co ten zisk přivodí." Svatá pravda! A jediný motor kapitalizmu a "trvalého rozvoje", který zajistí neviditelná ruka trhu. Pokud TOP oligarchové, vládnoucí světu zpoza paravánu "demokracie", budou docilovat prostřednictvím establishmentu USA a jeho satelitů zisk z výroby a prodeje zbraní, budou se zbraně vyrábět (nejen "něco užitečného pro lidi"). Pokud nebude vývoj, výroba a obchod se zbraněmi pro válku postaven mimo zákon, to, co kapitalizmus pro vybrané 1% lidi produkoval, produkuje a bude produkovat jsou zisky, garantované bezprecedentními válečnými rozpočty všech států světa. Pro ostatní lidi to přináší někde utahování opasků a bídu, jinde všechny bývalé, současné a budoucí válečné zločiny z válek. Dokud bude rabování všech omezených energetických zdrojů planety jejich soukromým vlastníkům přinášet zisk, volný trh neumožní investice do obnovitelných zdrojů energie, které by nenahraditelná fosilní paliva plně nahradily. Až někdy koncem století dojde k energetickému kolapsu, bude to představovat konečný produkt kapitalizmu - sebevraždu naší civilizace, protože na tento nejabicióznější planetární projekt už energetické zdroje stačit nebudou, kdežto na hromadnou jadernou sebevraždu ano. Dokud nejmocnější TOP mafie oligarchů bude v pozici soukromých věřitelů podnikatelů v průmyslové, zemědělské výrobě a užitečných službách, v roli věřitelů všech vlád a velmocí, bude bezkonkurenční zisky přinášet "podnikání" s penězi a lichvy a tištění peněz, za kterými nestojí žádná reálná protihodnota až do totálního světového finančního kolapsu. "Volný trh" bez regulace, bez daní, beze státu zajišťujícího správu věcí veřejných ve složitě strukturované civilizované lidské společnosti, bez určité míry těžce dosažených výdobytků demokratickými proudy, umožňujících snesitelnou míru sociáního smíru a mezinárodního soužití, je holý nesmysl. Tato třídní ideologická utopie nikdy a nikde reálně neexistovala, je to jen iluze a fikce v hlavách ortodoxních trubačů neoliberalizmu a imperiální nadvlády USA, které "žehná Bůh" nad planetou, kterou oligarchové ženou ke stavu, kdy její prostředí přestane být slučitelné s životem a přežitím "přemnoženého" člověka. Kapitalizmus je zombie. Pokud Homo Sapiens nenajde dost rozumu a nezarazí kůl do jeho srdce, fungující nikoli pro zachování života a jeho potřeb, ale pro zisk a hromadění majetku, vysaje z modré planety zbytky životadárné krve.

   Smazat
  12. 20:03 - ano, tato logika má něco do sebe.

   Smazat
  13. Vlastenka


   Neomarxismus je modernizovaný marxismus. Co je marxismus snad naše generace ze škol ještě pamatuje.

   Barroso je bývalý maoista, Asthonová bývalá marxistka, Markela komunistická anarchistka, Juncker člen soc.dělnické strany atd.


   Tusk je vzácnou výjimkou, asi jen proto, že jde o tradičně rusofobního Pšonda.
   Jen si nejsem jistá, zda jsou skuteční pravičáci dnes americkými ři´tolezci, řekla bych, že právě naopak.

   Se současnou politikou americké administrativy nesouhlasí dokonce ani američtí konzervativci.

   Svět je přepólován.
   Komunisticky ladění Češi vidí v Rusku mylně socialistický stát, pravicově-konzervativně ladění Češi v něm vidí ochránce (křesťanských)hodnot.


   Dochází k značnému zmatení pojmů.
   Jedno je ale jisté, dnešní Rusko nemá se socialismem absolutně nic společného.

   Smazat
  14. Máte pravdu,dnešní Rusko nemá se socialismem absolutně nic společného Že je fašistické, to se ví všeobecně a jinak to nemohlo ani dopadnout.Kdo četl studii Původ totalitarismu od Hannah Arendtové ví,že komunismus = fašismus.

   Smazat
  15. Neomerxismus ve spojení s vedení EU je pojem, který používají britští neokonzervativci, aby odvrátili pozornost od pravé podstaty EU a zdůvodnili svůj odstup od EU. Je to jen zastírací manévr. Tady Vlastenka napsala, že 'neomarxismus je modernizovaný marxismus', ale přitom podstatu marxismu vůbec nezná, když píše onu hloupost, že 'marxismus snad naše generace ze škol ještě pamatuje'. Její generace zná ze škol leda tak zvulgarizované aparátčické podání marxismu politruky. A dále: američtí konzervativci samozřejmě nesouhlasí se současnou politikou demokratů podobně jako ODS a TOP nesouhlasí se současnou politikou vládnoucí koalice. To dá rozum, proto v politice jsou, aby oponovali a navrhli a navrhli alternativu. Stejně tak se mílí s oním hodnocením Čechů, kteří stojí na straně Ruska. Stojíme na straně Ruska proto, že je napadeno, že se brání a že další pokračování téměř jistě povede k velké válce na jejímž konci jsou údery jadernými zbraněmi. Nejde o žádné komunistické, socialistické či křesťanské hodnoty. Jde o přežití lidstva! To je podstata odporu k politice USA, NATO, EU a celé téhle agresivní smečky, které současní čeští politici tak agilně slouží.

   Smazat
  16. Odpověď nedovzdělanci 1.14: Komunismus není fašismus, Hanička Arendt šla po povrchu věci. Fašismus je násilí sloužící oligarchům a velkokapitálu, komunismus je vidina, která vedla k násilí proti oligarchům, velkokapitálu i malým kapitalistům, ale i podnikatelům a rentiérům.

   Smazat
  17. Vlastenka   V Rusku není fašismus, nýbrž autoritářský režim , blížící se monarchistickému pojetí politiky. V pohnutých dobách velmi úspěšný model, má-li země osvíceného vůdce, což Rusko má.

   Co se amerických konzervativců (neplést s "neocon") týká, i oni vidí v Rusku poslední baštu hájící tradiční (i křesťanské) hodnoty - hlavně rodinu!
   Hájit křesťanské hodnoty je v současné době mimořádně důležité a měli by si to uvědomit i ti, kteří nemají rádi církev (sama mezi ně patřím) - je to totiž jedna z obran proti nákaze islámem. Je třeba skákat na tom, že v nás stavby mešit uráží náš křesťanský jemnocit atd.
   Používat stejné zbraně jako protivník a tlačit na vlády.

   Smazat
  18. Pro vzdělance 6.28 ,Hanička Arend šla po povrchu ???? Jo, bylo to napsáno v padesátých letech,ale po zkušenostech z dob "budování lepších zítřků" se musí uznat,že paní Hannah měla pravdu.Obojí je zrůdné spojené s naivitou o své pravdě a ochotě kvůli ní dělat těm druhÿm cokoliv.Jediný rozdíl byl v systému vraždění.

   Smazat
 4. No to je těžký,když po 89 začali vládnout ti největší gauneři. Ale to nejen u nás. Komunisti by je zavřeli,nebo poslali na nucené práce a museli si tak na sebe vydělat. Dnes je vše obráceně. Slušní lidé musí vydělávat na kriminálníky.Pak se nedivme,kdo vede tento svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunisti mohou být rádi, že sami nebyli zavřeni. A ti chytřejší s nich si ještě stihli nakrást po revoluci ze státního.

   Smazat
  2. Jestli si myslíte,že krást je chytrost,tak jste na velkém omylu. Ti chytřejší,jak píšete,tak ti nebyli komunisté,ale byli u komunistů,což je velký rozdíl.Slušný a poctivě vydělávající člověk republiku nerozkradl.

   Smazat
  3. A ti nejchytřejčí založili strany ODS, ČSSD a zničili iniciativu zdola s názvem OF. Ale i tam byli komouši nalezlí.

   Smazat
  4. 13:51: To máte bohužel pravdu. Daňovou vzpouru na ně.

   Smazat
 5. Podívejte se na rok 1917 a "vypuknutí"(čti sprostě zosnované a podloudně zmanipulované)smrtící a nepřátelské k jedinci ,k individuu)VŘSR,která byla také "socialistická"...
  je to myslím dobrý pŕíklad jak hydra pod rouškou humanity,morduje milióny lidí různých společenských vrstev...Tam to bylo taky jinak- pro prachy ,pro geopolitický vliv,a hlavně muselo "TO"vyjít ve válečnè době 1.světové,pak by už zase dlouho šance nebyla...a takhle pak byla umožněna i ta 2.světová,s doprovodnými předzjevy-krize,krach na burse,milióny nezaměstnaných,pološílené rodiny bez domova ,o hladu s dětmi apod.
  Hrůzná a nesmyslná smrt ruského cara Alexeje a jeho celé rodiny i s dítkami,musela se uskutečnit pro zastrašení a opanování pole jiným "panstvem"...
  Je toho plná literatura---kdo umí číst-čte a dojde
  si pak k závěru sám...
  Dnes ,jak vidíme se zase opakuje scénář určité
  "elitární skupiny",ať se nazývá v tom Bruselu jak chce....
  podle jejich činů poznáte je ,i kdyby se skrývali pod duhovým pláštěm slibů a jazýčkem medovÿm mluvili....nakonec pak přijde vyčerpání a vyzvracená pravda!..
  j.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nastudujte si trochu historii Ruska. Píšete blbiny. Carovi vojáci začali vraždit, rudí se zpočátku jen bránili. Až Stalin udělal z násilí pravidlo a s odstupem času mu mnozí dali za pravdu. Velmi hořkou pravdu. On postupoval jako Petr Veliký v témže terénu.

   Smazat
  2. To Vy si nastudujte dějiny ,já vím kdo a proč to tam začalo...Každý pologramota ví ,proč musel car zmizet...a proč a jak doßlo k tomu,že musely celé monarchie zmizet a roztříštit se a hlavně zbavit síly ,aby nové mocenskè celky -imperia mohly vzniknout a hlavně se nesmírně obohatit!
   Dnes se situace opakuje a zase chce anglosas se svými sio-loutkami zchramstnout územní celky,nesmírné ruskè bohatství ve zdrojích a rozšířit chaos pro svá válečná tažení...
   Bylo by dobré ,kdyby jste si přečetl kupř.
   "Křížovou cestu Ruska"...
   adalší knihy pamětníků...
   jak můžete i dnes být ještě tak neinformován?
   jituš

   Smazat
  3. Vlastenka   Carské Rusko bylo nesmírně zaostalé. V době, kdy na západě bujel kapitalismus, Rusko se potácelo v hlubokém feudalismu (resp.otroctví).
   Car udělal velkou chybu v tom, že prabídné sociální situaci ve své zemi nevěnoval žádnou pozornost a neprojevil ani minimální sociální inteligenci.
   Muselo to nutně dopadnout tak, jako to dopadlo.

   Ono ostatně ani za té naší oslavované 1.republiky se nevedlo soc.slabým vrstvám nijak oslnivě. Dělníci žili v neuvěřitelné bídě, byli frustrováni brutálními zásahy policie proti demonstrantům za lepší prac.podmínky a začali se levicově organizovat.
   Nenažranost na jedné a absolutní chudoba na druhé straně jsou vždy prapočátkem převratů a revolucí.

   Smazat
  4. Vlastenka:
   To máte samozřejmě také pravdu,ale ono to tak černé a bílé nebylo....tady se činili jiné síly ,které se zhruba řečeno činí i dnes..
   Je nesnadné soudit staletími naučený způsob vládnutí i jeho prezentace jakovýsostného panovníka,ale podobná situace byla vždycky zneužitá v podstatě ještě horší bandou zločinců,než byl ruský car....
   jsem proti násilí a jsem možná tak trochu royalista už ze sympatie k tomu,že mi to přijde tak nějak ;-) promiňte-estetičtější;-)!
   ale nesmějte se mi !
   pa jituš

   Smazat
 6. Jestli to je kapitalismus, nebo fašismus, nebo socialismus, nebo maoismus, nebo neomarxismus, ať se přou teoretici. My praktici, tedy občané, bychom měli požadovat konečné slovo v přijímání zákonů, tedy právo, pro tento účel svolat referendum.
  Právo referenda, se závaznou platností pro vládu, změní systém, ať už se nazývá jakkoliv, na demokratický. Prostřednictvím funkční demokracie, bychom pak měli možnost tento systém přetvářet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A když s tím Vaším zákonem nebudu souhlasit, vynecháte mě z něj? O mě beze mě? To je problém, který mám s většinou vládních systémů; tedy, ne, že by ten současný byl nějak extra super a že by referendum nebylo lepší. Spíš jde o to, zda je demokracie dobrý cíl, nebo zda není původ mnohého marasmu tak trochu i v ní.

   Smazat
  2. Když nesouhlasíš se zákony, tak něco udělej, aby se změnily. Když to nedokážeš, tak se třeba stěhuj. Pro tebe bude akorát tak Belize. Jen je tam o trochu víc komárů.

   Smazat
  3. Referendum je jen dudlík pro naivky. V referendu budou lidé hlasovat podle toho, jak budou informováni. A velmi dobře víte, jak je to u nás s informacemi dnes! Tak si od referenda nic moc neslibujte.

   Smazat
  4. Anonym 17:59
   Součástí zákona o referendu, musí být zákonná úprava, která dá předkladatelům, dostatečný prostor ve sdělovacích prostředcích. Můžou zdůvodnit navrhovanou změnu zákona, případně o tom diskutovat s odpůrci. Občan by měl mít dost informací, o co se jedná. Např., ve Švýcarsku ještě občanům, roznášejí s formulářem ještě leták, který také vysvětluje cíl referenda.
   Dnes rozhodují poslanci, kteří také nejsou odborníky, na veškerou problematiku, kterou vláda musí řešit. Ale ono to ani není třeba, protože se rozhodují, podle „argumentů“ lobbystických skupin. Tato deformace, by u občanů odpadla.

   Smazat
  5. 17:29: Přihlédneme-li k tomu, že zákony se prosazují násilím, pak jediný způsob, jak je změnit, je násilí. Otázka je, proč bych měl chtít měnit zákony, když neexistuje žádná smlouva mezi mnou a těmi zákony? A taky nevím, proč bych se měl stěhovat jen kvůli tomu, že nějaký pošahanec (tím myslím stát, ne Vás), který existuje kratší dobu než má rodina, po mně neustále šlape. Já se vyhnat nedám.

   19:30: Neodpadla. Ani obyvatelé země nejsou většinou odborníky na dané záležitosti. A co se lobbingu týče, mediální masáže dokážou být velmi silné. Pokud se v (_|_) obrací naše společnost s každými dalšími volbami, proč by to s referendy mělo být jiné? Hlasování jako hlasování.

   Smazat
 7. V Evropě ovšem není kapitalismus, protože ji ovládli výrobci dluhů a naivní lidé jim věří " jistoty, prosperitu a zdroje jsou". Demokracie to je vláda zlodějů zvolená naivními hlupáky. Skoro všechny státy EU jsou katastroficky zadlužené a kým? Kdo ty sumy vlastní? Špidla to rozjel po 100 miliardách dluhů ročně a hned z něj udělali eurokomisaře a snad jediné co udělal bylo, že zavedl pro práci v jižních státech fasování slunečních brýlí. V padesáti mohou jít úředníci EU do důchodu a berou 9000E měsíčně a pro blbce co je volí mají "reformy". Demokracie tak jak ji znám, to je tragedie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastenka   Přesně tak.
   Zdroje tu jsou, že...

   Takhle by svou firmu (dluh zamázlý dalším dluhem) skutečný kapitalista nikdy neřídil.
   Typickým kapitalistou byl Baťa, typickým kvazi kapitalistou současnosti je Babiš, který dojí stát na dotacích nebo Bakala, který přišel s holou prdelí podivnými cestami k obrovskému majetku.

   Myslím, že většina zdejších diskutérů má poněkud zkreslené představy o kapitalismus.
   To, co funguje u nás a de facto v celé EU , je tzv. korporátní fašismus!!!!!!!!

   Smazat
  2. Právě že v Evropě kapitalismus je a finanční skupiny nám generují politiky, jako například zmíněný Špidla. Politiky - sluhy. Ale jednou, až se lidé pořádně nase.ou, tak se to změní!

   Smazat
  3. Vlastenko, vy by jste si u toho svého vychvalovaného Bati měla alespoň pár měsíců zapracovat, velmi rychle by vás vyléčil z plácání takových blábolů. A ten korporátní fašismus vznikl kde, Vlastenko? V SSSR nebo vámi obhajovaném systému vytvořeném především v USA. Podle vašich blábolů jsou USA od svého založení minimálně socialistickým státem. To je tedy logika.

   Smazat
  4. Vlastenka


   A co myslíte, že je dnes za systém v tom vašem Rusku?
   Ten nejtvrdší kapitalismus, jaký si dokážete představit.

   Já si Baťu nijak neidealizuju, na rozdíl od pamětníků.
   Četla jsem o něm knihu a byl to kapitalista par excellence.
   Dokázal své zaměstnance vyždímat jako citron, ale na druhou stranu jim poskytnout také slušné benefity.


   USA se do jisté míry socíků přiblížily za vlády Obamy, nejste tak daleko od pravdy (šrotovné, zdravotní reforma atd.).

   Smazat
  5. Ano, polarity se obracejí, západ je silně levicový a východ pracuje na opaku. Baťa byl vzorem podnikatele, kterému záleželo na jeho dělnictvu, stejně, jako to bylo u Forda. Těch příkladů by bylo i víc. Každý rozumný kapitalista ví, že pokud bude mít spokojené dělníky, bude spokojen i sám. Tady je prostá rovnost, jen záleží na tom, kdo si to uvědomí. Obama je čistý socialista, proč myslíte, že po něm jdou jestřáby.

   Smazat
  6. Melete nesmysly. Žádné polarity se neobrátily. Západ je o krok před námi na cestě do fašismu. To je to celé.

   Smazat
  7. Vlastenka


   Ani ne tak k fašismu jako k islamizaci.

   Smazat
 8. V Evropě je dnes asi takový "kapitalismus" jako v Číně "komunismus". Řídí to tu banda neschopných marxistů z Bruselu kteří si přivlastnili demokracii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi se mýlíte. Kapitalisté své hospodářské neúspěchy a propady na někoho musí svést. Takže teď to budou neomarxisté či přímo marxisté. Sranda k popukání.

   Smazat
  2. 17:33 - tomu se říká "trefit hřebík přímo na hlavičku". Palec nahoru.

   Smazat
  3. 17:33: Zatím své neúspěchy na kapitalismus svádějí socialisté, když zjišťují, že jim docházejí peníze těch ostatních. Příkladem je i tento článek, pod kterým zde diskutujeme. Tedy, já diskutuju, levičáci urážejí.

   Na socialismus ukazuje vše, co se obecně považuje za poznávací znaky socialismu. Nebo mi vysvětlete, na základě čeho se domníváte, že tento systém socialismem není.

   Vysoké daně? Ano, socialismus.
   Sociální dávky? Ano, socialismus.
   Vysoká míra regulací? Ano, socialismus.
   Státní dotace? Ano, socialismus.
   Minimální mzda? Ano, socialismus.
   Sanování bank ze "státního"? Ano, socialismus.
   Monopoly chráněné státem? Ano, socialismus.

   Co tam máte dál? Ptám se zcela vážně.

   Smazat
  4. Tomu se říká zbytky kulturní a humánní společnosti a ne socialismus. Když se ti tu nelíbí, tak běž podnikat někam, kde to tvoje vysněné desatero funguje. Ale ty raději řečníš. pravičáci se poznají podle poučování, levice maká a vymýšlí. Tak to bylo vždycky.

   Smazat
  5. "Na socialismus ukazuje vše, co se obecně považuje za poznávací znaky socialismu"

   snad by stacilo podivat se do slovniku cizich slo, pod S...socialismus. na vic byste urcite nestacil. vase poznavaci znaky socialismu jsou jednoduse hloupost

   Smazat
  6. Ano, všiml jsem si, že kecání druhým do jejich věcí a strkání do jejich kapes, máte za velmi humánní. Ale ještě jsem neslyšel o tom, proč si to myslíte. Mně to přijde obvykle dost nepříjemné, když mi někdo sahá do kapes a do osobních věcí. Takže o humanitě takového postupu silně pochybuju. Ano, Vy si myslíte něco jiného, tak předpokládám z Vaší strany nějaký přesvědčivý argument.

   A co se týče kultury, tu si s laskavým dovolením zařídím sám. Národ plný zlodějů či jejich podporovatelů, mi totiž kulturní nepřipadá.

   A poučování? Já diskutuju, co děláte Vy?

   Smazat
 9. Skutečně půvabné jak ten hnus co u nás i v EU převládá, jak vzbuzuje v lidech pocity, že musí zapírat kapitalismus, že tohleto tedy ten kapitalismus není, protože ten je úplně jiný, tak nějak lepší. přitom u nás máme kapitalismus jako vyšitý. Přesně takový, s jakým nás komančové strašili. Vzpomeňme jak nám bylo meldováno, straší vás nezaměstnaností - lžou vám atd., atd., atd...Dnešní zkušenosti s kapitalismem všechno to strašení předčí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:15: Není co zapírat, prostě tu kapitalismus není, smiřte se s tím. Monopoly s nekvalitními službami a vysokými cenami by v kapitalismu nepřežily. Firmy přisáté na státní cecek by taky neexistovaly. Masivní přerozdělování by taky nebylo, to je čistě socialistický prvek. Pokud všechny zmíněné věci zde máme, pak lze přítomnost kapitalismu bez pochyby vyloučit. A bohužel se s rostoucími socialistickými manýry (vyšší přerozdělování, vyšší regulace atd.) řídíme do ještě hlubší jámy, která bude kapitalismus připomínat čím dál méně a lidem bude čím dál hůře.

   Smazat
  2. Ty troubo, kapitalismus právě směřuje k monopolizaci, k ovládnutí trhu a diktování cen (samozřejmě, že vysokých). Něco si o tom přečti, než začneš poučovat!

   Smazat
  3. 17:44: Pokud existuje na vlném trhu monopol mající vysoké ceny, objeví se konkurence s nižšími cenami a monopol se bude muset přizpůsobit. Pokud půjde na dumping, dobře pro zákazníka. Pokud půjde násilím, neschvaluji to, není to ani podstata volného trhu, ani kapitalismu. Je třeba si přiznat, že většinu monopolů, které dnes máme, buď chrání stát, nebo stát blokuje (či ztěžuje) nějakým způsobem vstup na příslušný trh, nebo jej vykonává sám stát.

   Co tam máte dál? A načteno mám dost, i když dalšími zdroji samozřejmě nepohrdnu.

   Smazat
  4. Stačí se podívat na ceny u našich benzínových pump a vidíte, jak je ten kapitalismus monopolní, kartelový a na hovno.

   Smazat
  5. Kdyby tomu tak bylo, státy by nemusely zakládat antimonopolní úřady, bobečku!

   Smazat
  6. 18:10: Většinu ceny benzínu tvoří spotřební daň a DPH (i ze spotřební daně), čili pokud se Vám nelíbí, křičte na stát, nikoliv na kapitalisty. Zbytek ceny beznínu je samozřejmě velmi tržní.

   18:11: Které většinou nadělají víc škody než užitku, co sleduju ty kauzy. A pokud chcete diskutovat, zkuste začít nepoužíváním vulgarit, které ukazují jen na Vaši úroveň.

   Smazat
  7. Bobku není vulgarita, bobku je mazlivé označení např. nedospělých jedinců, které máme rádi.
   Ohledně pumpařů - nejde o to, z čeho se ceny skládají, ale jak si je pumpaři neomylně rovnají až je v mžiku srovnají. Žádná konkurence, ale kartel, to je ten váš 'svobodný a volný trh'

   Smazat
  8. 100% Ty troubo, kapitalismus právě směřuje k monopolizaci, k ovládnutí trhu a diktování cen (samozřejmě, že vysokých)

   Smazat
  9. 18:31: No, jak se to vezme. Když jsem psal reakci, bylo tam jiné slovo s trochu jiným jedním písmenkem. Bystrému čtenářu nechám k uvážení, jaké.

   Pumpaři mají ceny velmi rozdílné, záleží dost na lokalitě atd. Pak je třeba si uvědomit, že oni právě kvůli spotřební dani, DPH (včetně DPH ze spotřební daně) a vysoké konkurenci moc prostoru nemají, k tomu ještě počítejte náklady, něco stojí ta ropa, něco stojí provoz, obsluha, případně i nájem atd. A konkurenční prostředí je silné, protože pump je hodně. Navíc je sice hodně pump, ale celkově málo dodavatelů smysluplných pro dodávání benzínu pumpám v ČR. Takže konkurence se projevuje spíš při změnách cen. Minulý rok, když byla ropa na minimu, byly ty cenové rozdíly vidět, jak některé pumpy zlevnily dříve, jiné později a jak na dálnici byl o 10 Kč/l dražší benzín než někde na okresce... Ano, ta Vaše mantra o kartelu je pěkná, ale realita se od ní liší, bohužel pro Vás. Takže bych doporučil najít si nějaký jiný příklad kartelu.

   Smazat
  10. Benzínky jsou dobrý příklad kartelu. Stačí projet dálnicí a vidíte skoro stejné ceny u rozdílných společností. kde jsou konkurenční ceny? Nikde. Pěkně srovnáno. A pak, že to nesměřuje ke kartelům? Hochu, hochu, nevěřte poučkám, věřte svým očím a hlavě ...

   Smazat
  11. Ach jo, SKORO stejné ceny. Samozřejmě, podobná logistika, podobné náklady, nejspíš stejný dodavatel, stejná dostupnost a většinou velmi podobná kapacita a silné konkurenční tlaky, ale Vy pořád kartel kartel kartel. Čtete vůbec, co jsem psal o tom, jak moc rozdílné ty ceny někdy jsou a vzal jste vůbec na vědomí, že ta cena se může vinou státem vnucené minimální ceny hýbat jen omezeně? Nebo to u Vás jde jedním okem dovnitř a uchem ven? (Ano, nebo ne, jiná odpověď mě nezajímá.)

   Smazat
 10. Co se vám na kapitalismu nelíbí? Že vytváří nerovnost? Že podporuje svobodu podnikání? Že je to nejvýkonnější ekonomický systém ze všech které známe? Že žene vývoj člověka kupředu aby se dokázal ubránit katastrofám? Lidé jsou v základu tvořivý, nechtějí být nacpáni do excelové tabulky socialismu s plánováním na pět let dopředu. Jestli s tím někdo souhlasí, tak si lže do kapsy, stejně jako když tvrdí, že člověk není egoistický tvor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že se jim spíše nelíbí jejich vlastní mylné představy o kapitalismu než kapitalismus samotný. Je to pochopitelné, když uvážíme politické zaměření zdejších diskutérů. Vzhledem k tomu, k čemu byli vychováváni a jaké informace tvoří jejich znalostní základnu, to ani jiné být nemůže.

   Pro ně prostě bude kapitalismus ten zlý, protože válčí. Žádné, že příčinou je násilí a že kapitalismus není systém postavený na násilí, ale prostě kapitalismus za všechno může.

   Pro ně bude kapitalismus ten zlý, protože oni jsou chudí a dostávají čím dál menší almužnu. Žádné, že je okrádá stát o čím dál větší část jejich výdělku, největšími zloději a lumpy jsou pro ně kapitalisti.

   A aby konzistenci v jejich myšlení bylo učiněno za dost, sami pak podporují ideologii, jež je postavená na násilí a vyžívá se v dvojakosti, kdy existuje jistá vyvolená sekta, která smí mít zisk, zatímco jiná jej mít nemá. Kapitalismus předpokládá, že zisků dosahují všichni (nebo se o to aspoň snaží), ale podle komunismu ten zlý továrník prostě žádný zisk nesmí mít a tu továrnu provozuje asi pro krásné modré oči dělníků, kteří jediní jsou oprávněni mít zisk. Sami podporují to, aby oni byli těmi zloději.

   A když potom těm zdejším komunistům na ty jejich plky někdo předhodí, že ten zlý kapitalista může klidně tu fabriku zavřít a oni se můžou jít pást, tak oni ještě děkují... oni snad nechtějí pracovat, nebo co... nechápu ty lidi, fakt nechápu. A když chci, aby mi někdo vysvětlil své myšlení, dočkám se akorát nadávek do demagogů a populistů.

   Osobně mohu jen doufat, že takových lidí ubývá a že naopak přibývá lidí cenících si vlastního života, vlastních schopností a vlastní iniciativy. Samozřejmě zde na NR to nezjistím, množina diskutérů je poněkud profiltrovaná charakterem stránek.

   Smazat
  2. Kapitalismus plýtvá víc, než ten posr..ý 'reálný socialismus', co tady byl. Běž si s těmi svými výpotky agitovat někam , kde tě odmění potleskem. tady jsou chytří diskutéři, tady se potlesku nedočkáš.

   Smazat
  3. Kapitalismus generuje dluhy, plýtvání, podvádění zákazníků, válku ... stačí, ty hlásná troubo šmejdů!

   Smazat
  4. Zatím vidím mezi chytrými diskutéry akorát vlastenku a PaladinaW. A možná ještě pár Anonymů. Jo a potlesk nečekám, já sem chodím diskutovat; jakým způsobem k diskusi přispíváte Vy, smím-li se ptát?

   Příkladem plýtvání v socialismu budiž obrovské plýtvání pracovním (a duševním) potenciálem lidí, které si myslím, že stojí za tím, že východní blok neměl takový hospodářský růst jako ten západní. A vůbec, myslím, že právě ten růst dokládá nejlépe, který režim plýtvá více. Co tam máte dál?

   Smazat
  5. To bylo způsobeno absencí demokracie, kasárenským pojetím společnosti. Kapitalismus plýtvá lidmi daleko víc. Stačí se podívat na statistiku nezaměstnaných, sebevražd, zkrachovalých podniků, rozkradených majetků, zpronevěřených peněz, parazitů, přisátých na cecíky veřejných rozpočtů, změkčené potravinářské normy, kolabující veřejnou dopravu mimo hlavní město, ukradené přírodní zdroje ... ono toho je strašně moc, kde se ukázalo, že ten váš svatý kapitalismus stojí za hovno, že i ti blbí komunisti před rokem 89' dokázali hospodařit líp.

   Smazat
  6. 18:05: Já Vám to samozřejmě nebudu rozvracet, těch neštěstí je hodně. Nicméně, socialismus svou šanci dostal a předvádí se nám tu bohužel pořád. Tragickým problémem současné ekonomiky jsou dvě věci:

   - silný stát strkající pracky do všeho a zejména do kapes lidí
   - nízké úspory obyvatel (a bohužel stát tomu inflací měny nepomáhá, naopak je ještě okrádá)

   To prvé je bohužel pořád ten socialismus, to druhé se ani kapitalismem magicky přes noc nevyléčí, potřebuje to čas. Komunisté lidem vzali jejich úspory tzv. měnovou reformou, předtím lidé zažili válku, předtím krach na newyorské burze, je logické, že lidé mají houby a z toho pramení i ty problémy, které popisujete. Nicméně, stát tomu nepomáhá, naopak ty problémy spíše ještě prohlubuje - přesně, jak popisujete.

   Smazat
  7. Všechno je o lidech a opakuji, jejich morálních hodnotách. Na morálku se od roku 89 kašle. Demokracie bez morálky je nanic. Za to, co se kolem nás děje může jen mysticismus, kolektivismus a sebeobětování, všechny tyto falešné hodnoty. Politici nás obecně odkazují na křesťanské hodnoty. Když jsem je ale hledal na internetu, žádné takové hodnoty nejsou. Stačí jen jedno, prosadit odpovědnost jednotlivce za své jednání, ostatní přijde samo.

   Smazat
  8. Beyond Capital: Toward a Theory of Transition: Istvan Meszaros:

   http://www.amazon.com/Beyond-Capital-Toward-Theory-Transition/dp/0853458812

   Smazat
  9. Pro anonyma 17:31.
   Takhle hloupý příspěvek mladého mudrlanta všeználka, snaživě předstírajícího inteligenci plus „vyspělou znalostní základnu“ k nějaké té reakci přímo vybízí. Inteligence evidentně chabá, znalostní základna nedostatečná. Kapitalismus prostě zlý je už proto, že byl, je a bude provázen válkami. Prioritní příčinou není násilí. Násilí každá válka sebou nese zcela nevyhnutelně. V dané souvislosti není na počátku příčinou (v prvotní fázi, ještě před tím, než násilí začne plodit další násilí atd., atd.) násilí tedy na počátku příčinou není, nýbrž je pouhopouze prostředkem. Prostředkem k získání kořisti k neoprávněnému navýšení zisku, a sice z cizích, někým již vlastněných zdrojů. Kapitalismus, jehož základem je zisk a hromadění zisku za jakoukoli cenu se nikdy žádného násilí, ani toho nejodpornějšího, příčinou - zisk, nikdy se neštítil. To je zdokladováno a omezený diskutér zmiňující „znalostní základnu“, pokud by tuto neměl tu základnu až tolik mělkou, měl by alespoň v podvědomí uložené znalosti o tom, jaká zvěrstva byla páchána při kolonizacích rozsáhlých vzdálených území provázejících největší vzestup a rozkvět skvělého kapitalismu, při nespočtu tragédií a obrovském utrpení domorodých obyvatel kolonizovaných území, jejichž nespočetné utracené životy neměly pro kapitalisty takřka žádnou cenu. My, co jsme měli to štěstí, že jsme celý život pracovali a za socíku měli povinnost pracovat, tak nás stát okrádá v menší míře, protože výše našeho důchodu byla vypočítávána při jisté setrvačnosti pozůstatků z předchozí doby za socíku. I proto ten důchod často převyšuje mizerné výdělky poskytované, vyjádřeno slovy diskutéra mdlého rozumu - největšími zloději a lumpy - prostě kapitalisty. Jakou ideologii a na čem je postavená o tom evidentně přihlouplý písálek nemůže mít ani páru. Stejně jako ji nemá ani ve zbývajícím velice slabomyslném blábolení o našem myšlení, nebo o tom co podporujeme. Jediné v čem mu snad lze dát za pravdu jsou jeho slova, že nechápe ty lidi. Může být, že jediným důvodem nadávek do demagogů a populistů, když chce, aby mu někdo vysvětlil své myšlení, je chabost jeho myšlení snoubená s jistotou, že tak či onak není rozumově schopen pochopit nebo přijmout jasná sdělení a fakta. Pravdu má i v tom, že nás ubývá, nicméně je jeho hlubokým omylem, že přibývá lidí cenících si vlastního života, vlastních schopností a vlastní iniciativy. V tomto punktu, při soudobém, tupém podléhání mladších ročníků, bez ochoty zkvalitnit a doplnit chabou, lživou propagandou zdeformovanou „znalostní základnu“ zdá se být pravý opak pravdou.
   L.P.

   Smazat
  10. 19:37: Takže, násilí je prostředkem dosažení zisku, ale není příčinou války? Zajímavé. Takže jak ten kauzální řetěz je? Chci zisk, ale nechci ho dosáhnout násilím, nýbrž válkou a ta přece vůbec násilná není... nebo jak?

   Já samozřejmě nejsem zastáncem násilí, ale jsem zastáncem kapitalismu. Vy v tom vidíte rozpor, já ne. Ve skutečném kapitalismu nelze v jedné entitě získat dost síly na to, aby násilí mělo nějakou převahu, všichni se vzájemně drží v šachu. Ta převaha se může dostavit jen tehdy, když lidé podlehnou iluzi, že určitý druh násilí je správný a když si lidé sami sobě přestanou věřit; tuto iluzi obvykle vytváří stát. Ale ve skutečném kapitalismu ti lidé mají důvěru v sebe a stát nepotřebují. (Území bez státu existovala, např. Irsko zhruba 1000 let, než jej po mnoha ztrátách a velkém úsilí dobyla Británie, což byl mimochodem stát.)

   Ano, zajímalo by mne, jak uvažujete. Zatím jste se moc nepředvedl. Pohádky o mladých, nezkušených... víte, mě život prostě naučil, že nic není zadarmo, že zadarmo ani kuře nehrabe, že na druhé se spoléhat mohu, ale stejně tak se druzí spoléhají na mne (což taky není zadarmo) atd. Nehořekuju nad osudem, jen mě prostě štve, že násilí je přijímáno jako způsob řešení problémů a potom přijdou jedinci jako Vy a zaštěkáte cosi o tom, že násilí je důsledek vzájemně výhodné dobrovolné směny (ó jaký paradox) a nikoliv jako lidskou mravní vlastnost (či schopnost), kterou bohužel často oni sami nejvíce oplývají a schvalují ji (vyplývá z podpory levicových myšlenek, které jinak než násilím realizovat nelze).

   O tom, zda kapitalismus nevyhnutelně vede k válkám, bychom zde mohli vést sáhodlouhé disputace. Je v podstatě jistota, že pokud uvedete nějaký dějinný krach ústící ve válečný konflikt, bude za ním (za konfliktem či za krachem) nějaký druh státního zásahu, tedy vlastně popření kapitalismu. Nedávná hypoteční krize v USA - povinné hypotéky pro všechny bez ohledu na stav žadatele. Pád německé ekonomiky ve 30. letech 20. stol. - válečné reparace z první světové války, sankce, krach na newyorské burze (který to dorazil). Krach na newyorské burze - sice málo rozmanitý a nevyvinutý trh, ale krizi dále prohlubovaly následné státní zásahy USA (New Deal apod.). Jestli k válkám vede nezbytně kapitalismus, museli bychom skutečně podrobně zkoumat každý případ; já zůstávám u toho, že k válkám vede primárně násilí jako prostředek řešení problémů a zatím mne nic nepřesvědčilo o opaku.

   Smazat
  11. Pro takřka nechápavého tedy ještě jednou. Násilí je důsledkem války, příčinou války je touha po zisku. Mezi příčinou a důsledkem je prostě jistý rozdíl, což by mohl gramotný člověk při menší snaze a inteligenci alespoň částečně pochopit.
   Skutečný kapitalismus reálně žijeme, což nemusí bránit snílkům stojícím mimo realitu, v pohádkovém snění o jeho skvělosti, vzdor válkám, které jej v reálném světe provázely a nadále provází.
   Sice jsem se moc nepředvedl, jak jinak, v souvislosti s tvým myšlením jedince nedotčeného žádoucími znalostmi a zřejmě i s neuceleným vzděláním, který působí na okolí jako demagog a populista. Jinak ale připouštím, že ty se předvádíš až dost, více než sám zamýšlíš a než bys chtěl. Například tvé zcestné tvrzení, že Irsko nepotřebuje stát (takže zřejmě státem nebyl, než je zachvátil kapitalistický stát VB - nebo jak je ten hrozný blábol, v souvislosti se současností, myšlen?Je tedy státem nebo není?)
   A ještě jednou a znovu - násilí je důsledek války - nikoli důsledek vzájemně výhodné dobrovolné směny - vymyslet něco takhle debilního a vkládat to jako tvrzení někoho jiného, to může být známkou velice pokřiveného charakteru.
   Sáhodlouhých disputací netřeba – kapitalismus byl a je provázen válkami, o čem ještě disputovat? Nějaký druh státního zásahu má být vlastně popřením kapitalismu? Tak takovou kokotinu fakt hned tak nějaký malý blbec nevymyslí. Pardon - ale tak to prostě je.

   Smazat
  12. Takže válka je v prvopočátku zcela nenásilná věc? Děkuji, myslím, že už vím, v čem spočívá Vaše zmatenost. A musím zároveň vyjádřit lítost nad tímto stavem, protože Vám s tou zmateností nepomohu, nevím jak.

   Až se dostanete k chápání minulého času (to ohledně Irska) a k rozlišování mezi zemí a státem, státním zřízením a ekonomickým systémem, dejte vědět znova.

   Do té doby si nemáme víc co říct; Vy jste to shrnul dobře - prostě to tak je a není o čem diskutovat; proč taky, ještě by se mohlo ukázat, že se s celým tím svým vzděláním (u kterého pořád vyzdvihujete, že mně chybí, ale které Vás zjevně nenaučilo diskusi ani kritickému myšlení), mýlíte.

   Smazat
  13. Válka je pro kapitalistu jen problém, tedy pokud nevyrábí věci potřebné pro válku. Pokud budu podnikatel, který vyrábí peřiny, pak mi asi válka sebere zákazníky. O válce rozhodují vlády a tady bych viděl největší problém. Bohužel je to ale i trochu jinak, každá válka kopla vývoj dopředu. Urychlená konkurence, obecně lidem nepříjemná. Letectvo, počítače, rakety. Na všem zlém najdi něco dobrého. Omlouvám se obětem, jsou hrdinové.

   Smazat
 11. Vlastenka  A co podle vás funguje ve Švýcarsku?
  Socialismus snad?

  On ten kapitalismus funguje vcelku velmi dobře, ale chce to kvalitní politiky, kvalitní národ a hlavně být mimo vliv zpotvořené EU.

  Kdo z vás by rád nežil v tom "hnusném" kapitalismu ve Švýcarsku, hlaste se???)))))))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus jako kapitalismus - hlupče. Švýcarský bankovní sektor pracuje na principu příhrabu šedých, nezdaněných a špinavých peněz z celého světa. Ty peníze někde chybí, například u nás!!!

   Smazat
  2. 17:10: Naopak, ty peníze nechybí, protože je nerozkrade svými nenechavými pazoury stát. Nebo Vy snad osobně chcete cizí peníze, cizí majetek? Pokud ano, budu Vás nazývat zlodějem, ano?

   Smazat
  3. Stát tě chrání, včetně toho tvého podnikání. Stát ti zaručuje spravedlnost a další služby, které si sám nejsi s to zajisti. Chápeš, hlupáku? Stát jsme my všichni a jestli náš stát nefunguje, tak jen proto, že je tu kapitalismem a Velkým bratrem zdeformovaná dekokratůra.

   Smazat
  4. Stát mi víc ubližuje než mě chrání. Nebýt státu, vyberu si poskytovatele těch služeb normálně na volném trhu, podle ceny, kvality a preferencí. A máte to pomotané, Velký bratr je naopak stát, čím silnější, tím Větší.

   Smazat
  5. Až vyjdeš školu, bobku, tak uvidíš, že je všechno jinak než v těch tvých učebnicích.

   Smazat
  6. To, že mi víc ubližuje než mě chrání, jsem se ve škole skutečně nenaučil, to mám až z reálného života. Chcete tedy diskutovat, nebo si budeme jen povídat pohádky jeden o druhém?

   Smazat
  7. Jeden grafomanický bajkař tuhle diskusi začal. Hádejte, kdo to asi je?

   Smazat
  8. Luděk Prokop. Jeho článek rozvinul tuto diskusi. Tedy, parodii na diskusi, jedni předkládají argumenty, druzí jen řvou.

   Smazat
  9. Vlastenko a co "funguje" v USA? S vaším pohledem na věc by jste měla být přesvědčena, že nejlépe funguje socialismus, protože Čína je tou zemí, která ve výkonnosti svojí ekonomiky již předstihla USA. Veškeré politické strany u nás od r. 1989 jsou tedy stranami levicovými? Kterou stranu u nás tedy považujete za pravicovou?

   Smazat
  10. Čína USA předstihla právě proto, že začala využívat volný trh. Proto mají tak velký růst. Jenže pod čepicí totality, to dlouho nepůjde. Země bude potřebovat změnu vlády a to postupně.

   Smazat
  11. Vlastenka

   19.38

   K USA jsem se vyjádřila výše.
   Za Obamy měly blíže k socíku (šrotovné, zdr.reforma, zadlužení).
   V době, kdy v USA fungoval skutečný kapitalismus (bez zadlužování), bylo ještě reálné splnit si svůj "americký sen" téměř pro každého. Dnes ovládá USA stejný korporátní fašismus jako Evropu.


   S Čínou se fatálně mýlíte.
   Jak si můžete myslet, že jde o socialistický systém?
   V Číně vládně kapitalismus toho nejhrubšího zrna, mnohem brutálnější nežli v Rusku.
   Matoucí pro vás evidentně je, že čínské "elity" jsou tvořeny z komunistických kádrů, což ovšem na principu fungování ekonomiky nic nemění. Je to takový zvláštní paradox.


   Žádnou českou pol.stranu nepokládám za skutečně pravicovou.

   Svobodní si tu pravicovost představují poněkud podivně a přijdou mi v hodně otázkách zmatení jako lesní včely. Nechtějí sociální stát, pokud chtějí vůbec nějaký stát, volají po anarchii a naprosto neregulovaném trhu.Postižené a důchodce by asi shazovali rovnou ze skály jako ve Spartě.

   ODS zhavlovatěla, Topka nikdy pravicovou stranou nebyla-dělala pouze asociální, nikoliv pravicovou politiku (mnoho z vás dává rovnítko mezi pravicový a asociální, což je zásadní omyl!), různé ty strany na jedno použití nepočítám.

   A lidovecké prostitutky snad ani nemá smysl zmiňovat, ty svůj program flexibilně přizpůsobí jakékoliv pol.straně, která bude právě u koryt.


   Uvidíme, zda nějaká pravicová strana á la Lega Nord nově nevznikne.

   Smazat
 12. Ano, ten vas slavny komunismus zkrachoval a krachu trzni ekonomiky se stalinisticka bando nedockate.
  Vese zoufale kviceni me docela bavi. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tržní ekonomika nemusí být kapitalistická - ty jeden troubo!!! Ale to je nad možnosti tvého omezeného chápání, že?!

   Smazat
  2. Anonyme 17.05 - Běž na Halló noviny, tam jsou komunisti, ty pablbe. Tady neopruzuj a nekvič. A kup si českou klávesnici, omezenče?

   Smazat
  3. Mě baví, jak současní mocní a pravicoví zejména, se snaží, protože "musí", zdůvodňovat nezdůvodnitelné. Překrucovat, cenzurovat. Protože zdůvodňovat nezdůvodnitelné museli často komunisté v minulém režimu. Třeba když před volbami v televizi poslanec ODS Kubera (často demagogický) prosil o hlasy slovy: "Hoďte nám to zas, přijali, schválili jsme řadu zákonů." Schválili, ale paskvily, které se musí předělávat. Žádá o znovuzvolení něčím, co se nedá zdůvodnit. Nebo když poslanec europarlamentu zdůvodňuje přijetí migrantů slovy, že potřebujeme kvalifikovanou pracovní sílu, nebo zločinec scientolog "pán Kiska" zdůvodňoval migranty tím, že k nám přicházejí ti nejchudobnější. Na jednu stranu se mi z nich chce zvracet, a na druhou se bavím, vím, že od nic nelze něčeho rozumného čekat.

   Smazat
  4. vlast tě (17:05) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Smazat
 13. Samozřejmě dokud kapitalismus nekrachne tak kapitalisti budou každého přesvědčovat, že nekrachne. Asi to bude tím, že nic jiného se jim jednoduše nevyplatí.

  OdpovědětSmazat
 14. Kapitalismus VŽDY končí krachem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo, ale krachem někoho jiného, kterého dokáže ten silnější vokrást. Smůla dnešního stádia kapitalismu je ale v tom, že už pomalu není koho okrást, vrcholí to okrádáním vlastních ovcí - budovatelů kapitalismu. Budoucnost už je asi proto zase jenom v národním socialismu. Historie se nám zopakuje.

   Smazat
  2. Kapitalismus = Feudalismus

   ... a nemá cenu to zakrývat, o to je to jen horší.

   Smazat
  3. feudalismus byla asi o hodně měkčí forma kapitalismu, vezměte si jenom ten proklínaný "desátek", kdopak by dnes takhle nízkou daň nebral

   Smazat
  4. Kapitalismus je roven Feudalismu? Jak jednoduché, stačí použít wiky a vyhledat oba pojmy, pak zjistíte, jak hluboce se mýlíte. Člověk by měl používat rozum a ne jen přebírat myšlenky jiných.

   Smazat
  5. Kapitalismus je vyspělá forma Feudalismu. To vás ve škole neučí, protože byste mohli chtít začít zpochybňovat kapitalistická dědičná léna ekonomických hospodářských segmentů.

   Smazat
  6. To co mně ve škole učili bych tu ani neprezentoval. Ke každému pojmu je na wiky opravdu řádné vysvětlení.

   Smazat
  7. No, jestli čerpáte z WIKI, tak potěš bůh. To přece není věrohodný pramen, bobku.

   Smazat
  8. Feudalismus je decentralizovaná regionální despocie, Kapitalismus je dekoncentrovaná segmentová despocie.

   Kde je soukromé vlastnictví není demokracie. Vlastnické právo je forma státem uznané despotické moci. Privatizace byla restituce Feudalismu, jenže bez IQ 120+ to pochopíte jen s obtížemi a pod 100 téměř nemáte šanci.

   Kapitalismus je systémová a systematická exploatace slabin průměrné inteligence. Jenom blbec prodá židli, na které sedí.

   Smazat
  9. Rozhodně souhlasím s tím Bobe, že wiky není ve všech směrech objektivní, co se ale týče vysvětlení pojmů není na tom špatně. Nu a co se týče zdrojů, čtu samozřejmě i knihy.

   Smazat
  10. Kapitalismus jsou škatulata batulata, u kterých neustále ubývají židle, aby bylo se o co prát. Kdo se stihne posadit, vyhrává roli vlastníka a správce čím dál většího majetku. V USA nyní 90% médií vlastní 6 společností, které dost možná patří všechny jedné úzké skupině osob, které spolu hrají hru na Spojené Státy Americké jako si hrajete Dostihy a Sázky. Jenže je hrají s korporacemi čítajícími desítky a stovky tisíc zaměstnanců.

   Smazat
  11. Co má soukromé vlastnictví společného s demokracií? Pokud vím, tak by mělo platit, že za poctivě odvedenou práci patří poctivá odměna. Každý z nás vlastní nějaké prostředky, pokud k nim přišel poctivou prací, pak je vše v pořádku. Pokud ne, pak jsou tu orgány činné v trestním řízení aby si na filutu posvítili a ostatní lidé k tomu aby jej morálně odsoudili.

   Smazat
  12. Když vykopeš na poli řádek brambor, tak si prvních deset metrů budeš moct odnést domů. A takhle to bude každý rok od tvého mládí do tvé smrti. To pole ti nikdy patřit nebude.

   Smazat
  13. To pole zřejmě ne ale mohu přijít na to, jak těch prvních 10 metrů využít efektivněji.

   Smazat
  14. 19:17: A proč musíte kopat na poli řádek brambor? Jsou i jiné možnosti, jak se realizovat nebo jak se živit. Kapitalismus je přesně o těch možnostech. Není o tom, že Vás někdo nutí kopat řádek brambor. Jestli z toho máte takovou almužnu jak říkáte, tak se seberte a jděte dělat něco jiného. A že nějaké bohatství Vám připadá nedosažitelné? Víte, co by řekl pračlověk o televizi? Nedosažitelná věc. Jenže všechno je dosažitelné. Časem, pokrokem, prací a bohužel i násilím. A stejně tak je ledacos časem pomíjivé, i to bohatství těch nejbohatších, když se o ně nebudou starat.

   Ve výsledku jde jen o to, jak poukazuje PaladinW, jaké morální hodnoty zastáváme a jak se k tomu všemu stavíme každý z nás.

   Smazat
  15. 17. Když potom vycházel na cestu, přiběhl jeden muž, poklekl před ním a ptal se ho: "Dobrý mistře, co mám udělat, abych se stal dědicem věčného života?"
   18. Ježíš mu však řekl: "Proč mě nazýváš dobrým? Nikdo není dobrý, jen jediný - Bůh.
   19. Přikázání znáš: 'Abys nezcizoložil, nezabil, neukradl, nevydal falešné svědectví, nepodvedl; cti svého otce i matku.'"
   20. On mu odpověděl: "Mistře, to všechno jsem dodržoval odmalička."
   21. A když se na něho Ježíš podíval, zamiloval si ho a řekl mu: "Jedno ti schází - jdi, prodej všechno, co máš, a dej chudým a budeš mít poklad v nebi. A pojď, vezmi kříž a následuj mne."
   22. Ale on se z těch slov zarmoutil a smutně odešel. Měl totiž mnoho majetku.
   23. A když se Ježíš rozhlédl, řekl svým učedníkům: "Jak nesnadno vejdou do Božího království ti, kdo mají bohatství!"
   24. Učedníci však nad těmi jeho slovy užasli. Ježíš jim tedy znovu odpověděl: "Synové, jak těžké je pro ty, kdo spoléhají na bohatství, vejít do Božího království.
   25. Je snadnější, aby velbloud prošel uchem jehly, než aby boháč vešel do Božího království."
   26. Oni si tedy mezi sebou v nesmírném úžasu řekli: "Kdo tedy může být spasen?"
   27. Ježíš se na ně podíval a řekl: "U lidí je to nemožné, ale ne u Boha, protože u Boha je možné všechno."
   28. Petr mu tedy začal říkat: "Pohleď, my jsme všechno opustili a šli jsme za tebou."
   29. Ježíš odpověděl: "Amen, říkám vám, že není nikdo, kdo by opustil dům nebo bratry nebo sestry nebo otce nebo matku nebo ženu nebo děti nebo pole kvůli mně a kvůli evangeliu
   30. a nepřijal by nyní v tomto čase stokrát tolik domů a bratrů a sester a matek a dětí a polí s pronásledováním a v nadcházejícím věku věčný život.
   31. Mnozí první však budou poslední a poslední první."

   Smazat
  16. Realita je realita, A je A. Bůh není a nikdy nebyl, přesto nám diktuje co je správné. Existuje jen realita a rozum, který je závislý na realitě a pozorováním tvoří pojmy. Člověče, měj svůj vlastní rozum. Sám pochopíš, co je dobré a co zlé.

   Smazat
  17. Slyšel tu někdo syčet hada?

   Smazat
  18. Já teda jo.

   Smazat
 15. Kam svoje pracky strčí mamon lichvy, to zákonitě krachne. Kapitalismus nosí hada škrtiče kolem krku jako šálu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud má kapitalismus chyby pak se dají napravit, stačí jen chtít.

   Smazat
  2. Odkud tuhle hloupost o 'samopravném kapitalismu' máte? Kde jste to vyčetl? Můžete nám sdělit zdroj tohoto tvrzení? Mně to hrozně připomíná hodiny marx-leninismu na VŠ. Stejně trapné teorie, přednášejí je i stejné typy lidí.

   Smazat
  3. Nepsal jsem o kapitalismu ale o lidech v něm. Nepsal jsem o samopravném kapitalismu ale o jednotlivcích, kteří mohou pracovat na napravení chyb, které se objevují. Nemyslete si, že jsem šťastný z nemorálních aktivit určitých jedinců.

   Smazat
 16. I prd. Že je EU neomarxistická a podobné poudačky šíří akorát pravičáci, kterým najednou není vhod, že jimi vychvalovaný systém plodí jednu krizi za druhou. Ale překrucování faktů tak, aby byly v jejich prospěch, to je obecně vlastnost pravičáků.
  Když je prosperita, kapitál brojí proti jakékoliv regulaci a státním zásahům, když je krize tak natahuje hnátu s požadavkem "státe, starej se". Když něco funguje, tak to musí být zákonitě důkaz vlády pravice a kapitalismu (protože, jak známo, pouze ten funguje), když to nefunguje, tak za tím dozajista budou nějací marxisti. Šablona vedle šablony, ale uznávám, že takovýto druh uvažování musí být velmi příjemný, protože jednoduchý a nenáročný. Vše je už dopředu vysvětleno - za všechno zlé jednoduše může levice, komunisti (neo)marxisti, bolševníci a trpaslíci, protože jen pravice=dobro a prosperita.
  Vždyť už i ta televize jak si lže do kapsy. Čína se prý zvedla jen díky jakémusi "tvrdému kapitalismu". Hmm, to by mě zajímalo kde ho v té Číně vidí. Nevím o tom, že by tam stát privatizoval nerostné zdroje, dopravní infrastrukturu, stěžejní průmysl, zdravotnictví, školství atd. atd. Tohle přece dělá kapitalismus kapitalismem nebo ne?
  A naopak, EU je podle různých pravicoidních konspirátorů neomarxistickým výplodem. Což se zřejmě projevuje tím, že např. finanční pomoc podmiňuje zaváděním neoliberálních "reforem" nejhrubšího zrna, že o prvcích přímé demokracie (pozor, to je rovněž levicový výmysl !) nechce ani slyšet, že se horempádem tlačí do přijetí überkapitalistické TTIP, že o systémových řešeních krize jako např. nepodmíněném příjmu nechce ani slyšet, neb by to narušilo podstatu jejích NEOLIBERÁLNÍCH kořenů atd.
  A tak to je se vším. Pravičák to má hold jednoduché. Je to v podstatě stejné, jako kdybych já, coby levičák, tvrdil, že kdekoliv to stojí za prd musí zákonitě vládnout pravice, protože jen vláda levice=prosperita. Netvrdím to, protože si myslím, že je to hovadina. Pravičákovi to však evidentně ke štěstí stačí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Ostatně je dokázáno měřením, že voliči a politici pravice mají v porovnání s voliči a politiky levice znatelně nižší IQ. Ale to se iDěsu nedovíte.

   Smazat
  2. Naprosto souhlasím.

   Smazat
  3. 17:25: To je samozřejmě pravda, pokud máte těmi pravičáky na mysli ty, kteří naivně skočili na lep různým TOPákům, ODSákům, Babišovi apod. že jsou pravicoví. U takových lidí věřím tomu, že jejich IQ je skutečně nízké.

   Smazat
  4. V dnešní době je zcela jedno, zda se jedná o pravici nebo levici. Všichni jsou ovlivněni mysticismem.

   Smazat
  5. Paladin se opět jen vykrucuje, bojuje a bude bojovat proti pravdě až do skonání.

   Smazat
  6. Pravda, ať se to někomu líbí nebo ne, je jen jedna.

   Smazat
  7. 24. června 2015 20:52

   Je to obyčejný had. Buďto se mu vyhnout nebo na něj šlápnout.

   Smazat
  8. Jen jedna volba je morálně obhajitelná.

   Smazat
 17. Kapitalismus přežívá jen díky trvale exploataci středního segmentu inteligence, který nemá čím přijít na to, že je exploatován.

  OdpovědětSmazat
 18. Většina třeba členů ODS je narozena ve stejném znamení; žel již nevím, ve kterém (asi není problém zjistit), ale je to jedno. Já dost preferuji genetickou podmíněnost. Dokonce věřím, že pravičáci svým blábolům sami často věří. Také příliš nevěřím na proklamaci, že dnes není potřeba dělit na pravé a levé. Nedělím jen kdyby byli středoví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co by se muselo stát, aby Vám ty bláboly stály alespoň za prohnání mozkem? Já to kdysi udělal s těmi Marxovými, před deseti lety jsem byl silný levičák... pak jsem postupně přicházel i na jiné myšlenky a dával je do souvislosti i se svojí realitou... a najednou jsem pravičák. Taky jsem měl kdysi pravicové názory za bláboly a tak. Ale nejde o to, že něco je blábol a něco ne, to Vám nechci podsouvat. Spíš se Vás ptám, zda jste skutečně schopný a ochotný se nad takovými věcmi zamýšlet, nebo jestli prostě hned šmahem odhazujete či přijímáte bez jakýchkoliv argumentů.

   Nabízím Vám i diskusi, jestli chcete. Slušnou, v logických argumentech, můžeme si projít levicové i pravicové bláboly. Samozřejmě pokud chcete.

   Co se týče členské základny ODS, já tuto marginální levicovou stranu moc nesleduju a osobně ani příliš nevím, proč zrovna pro Vás je tak důležitá, že ji zmiňujete. Snad Vám tento argument se znamením zvěrokruhu, sice nevím čeho argument, sám na tyhle pavědecké nesmysly nevěřím, doplní někdo jiný.

   Smazat
 19. Za tím vším bordelem stojí akce "Hedvábná stezka" neboli vytvoření Euroasijského hospodářského společenství "volně řečeno". Každá asi ví jaký význam měla železnice pro industrializaci a obchod a něco podobného tvoří Rus a Číňan. Vybudovat transkontinentální obchodní tepnu, která nebude pod jakoukoliv kontrolou USA a GB. Na tepnu se může dále připojit mnoho dalších menších tepen. Pokud si vezmu mapu a podívám se jak tato tepna může ovlivnit světový obchod a já jsem toho názoru, že může zcela fatálně, tak na konci budou z USA a GB jen druhořadé země. Pokud se Evropa nevzpamatuje bude patřit k těmto dvěma zemím. Co je Západní Evropa? - Malý neskutečně zadlužený kousek země na konci kontinentu z pohledu "Hedvábné stezky". Schůzka G7 se dá taky nazvat schůzka dlužníků. Všechny způsoby jak toto překazit v Evropě jsou dobré, jediný reálný z pohledu USA je válka, chaos nebo násilí na území Evropy, která dnes už nemá sílu se bránit vojensky ani politicky. Imigranti nebudou bránit Evropské hodnoty, které nikdo z nich neuznává a pro imigranty a nenalhávejme si, že ne, jsme odporní běloši. Marxisti ustoupili od revolučního tažení 60-tých let a pod pláštíkem lásky a pravdy plánují nové revoluční zítřky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo jsou ti marxisti? Třeba vlastenka píše, že ti z vedení europarlamentu. Pro mně jsou to fašisti. Na ničem se nedohodneme?

   Smazat
  2. Ano, souhlas, EU je fašistický projekt, jen lidi to ještě patřičně neprokoukli.

   Smazat
  3. Lidi jako jednotlivci nejsou hloupý. Tady je v diskuzi důkaz.

   Smazat
  4. Vlastenka


   Ježíši, jak můžou být marxisti zároveň fašisti???

   Smazat
 20. A hlavně přátelé - nebát se a nekrást! To si budu pamatovat do smrti, tyhle hesla, která vykřikovali z tribun těsně předtím než se lidi začali třást strachem prakticky před vším, a než se začalo krást o sto péro. Rujní demokrati se chovali k republice jako žoldnéři k dobytému hradu.

  OdpovědětSmazat
 21. Ať už ten zk.....ý kapitalismus táhne do horoucích pekel kam patří. To co tady bylo instalováno po převratu před 25 lety nám byl čert dlužen!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opakuji, kapitalismus tu není, pouze smíšená ekonomika. Co tedy by jste instaloval místo této ekonomiky aby se lidé cítili dostatečně svobodní?

   Smazat
  2. Právě že tady je kapitalismus. A se ho snažíte omlouvat, jak to jen jde, ale ono to moc nejde. Přežívat mu pomáhá ukradená ČT, korporátní média a česká forma demokratůry.

   Smazat
  3. Jak je možné že je kapitalismus tak náchylný k tomu se přeměnit do smíšené ekonomiky?

   Smazat
  4. Nikdo není tak beznadějně ZOTROČENÝ jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní.

   Takové otroctví je jako nalíznutý uzlík utažený dvěma koňmi. Nejlepší nechat to zaschnout na sluníčku.

   Smazat
  5. Odpověď jsem nedostal.

   Smazat
  6. 20:19: Protože stát. Ten zde v roce 1989 nezanikl, jen se vyměnily figurky, ale jede se dál močálem rudým podel skal. Kapitalismus sám o sobě, neexistují-li žádné společenské mocenské struktury či jiný druh společensky přijímaného násilí, nemá jak v takové společnosti realizovat zavedení smíšené ekonomiky.

   Smazat
  7. Odpověď na co? Co bych instaloval tady místo toho systému co tu je? To co tady je nyní bylo vyzkoušeno v různých obměnách po tisíce let.

   Smazat
  8. 20:58: A co byste tedy instaloval? Pořád uhýbáte.

   Smazat
  9. To co tady bylo před listopadem 1989 nebylo dokonalé. Ale pořád to byl pokus o něco jiného než to co tady je teď. Neříkejte mi, že systém ve kterém žijeme je ten nejlepší který je možný.

   Smazat
  10. To rozhodně nikdo tvrdit nemůže. Je to ale na nás aby jsme na to pracovali. Chyby se dají napravit.

   Smazat
  11. Co na to říct? Jaké jsem měl pocity dříve a nyní? Dříve jsem viděl bohatství. To mám nyní. A k čemu mi je?

   Smazat
  12. Jen na to aby jste uskutečnil své sny.

   Smazat
  13. 21:11: Čili byste instaloval systém, o kterém bezpečně víme, že zkrachoval a že nebyl zdaleka tak výkonný jako bylo tehdy na západě? Systém založený na tom, že lidem ukradnete majetky? Nijak se nezastávám toho současného, ale žádné zlepšení či řešení ve Vašem návrhu nevidím. Tedy pokud vážně nechcete mít společnost zlodějů.

   Smazat
  14. Děkuji za zajímavou odpověď. Teď nevím co na to říct.

   Smazat
  15. A současná společnost není zlodějská?

   Smazat
  16. Záleží na tom, jak se na lidi kolem sebe díváte. Pokud to někdo z našich známých provozuje, je třeba ho upozornit na to že to nedělá dobře.

   Smazat
  17. 21:47 Jak víte tak bezpečně že ten systém zkrachoval. Podle čeho tak soudíte? Podle toho jak vypadal navenek? Ano to byl výkonný. Nejlepší. Na dluh.

   Smazat
  18. Na dluh je třeba žít s rozumem, Utáhnu to nebo ne? Použij člověče sám svůj rozum.

   Smazat
  19. Omlouvám se za předchozí odpověď 21:47.

   Smazat
  20. Vím to, protože se to stalo. Sametovou revoluci lze považovat za krach systému. Nebo za něj můžete považovat perestrojku, kdy si soudruzi uvědomili, že takhle už to prostě dál s tím socialismem nejde. Je to na Vás.

   A co se výkonu týká, nebyl to výkon jen navenek. Dokud se státy na západě nezačaly houfně přiklánět k socialismu, byly to docela zdravé ekonomiky a ten růst rozhodně nebyl na dluh, resp. i po odečtení dluhů máte pořád lepší výsledky na tom západě. A pokud Vám to nestačí, pak je tu ještě jedna věc - socialisté okradli všechny občany kolektivizací a měnovou reformou, a stejně ten západ nedohnali. A kdybychom si řekli, že místo krádeže ten majetek od těch lidí koupili, dostali bychom se také k hodně velkým dluhům.

   Smazat
  21. Ale kapitalisté zase okradádají inflací. Pomalu, ale jistě. Každý rok. Důvod se vždycky najde. Jaký je rozdíl proti tomu zdůvodnit to jednou za několik let?

   Smazat
  22. Jaká inflace? Nemtudom.

   Smazat
  23. https://cs.wikipedia.org/wiki/Inflace

   Ekvivalentně lze inflaci definovat jako snížení kupní síly peněz.

   Smazat
  24. Děkuji. Já myslel, že to neurčují jednotlivci ale trh.

   Smazat
  25. To bude asi ta všemohoucí neviditelná ruka trhu která si dělá co chce a my jsme proti ní bezmocní. Tak tohle před rokem 1989 nebylo.

   Smazat
  26. PaladinW: Díky za diskusi. Omlouvám se, ale jdu spát. Musím zítra vstávat, abych mohl budovat kapitalismus. Ale díky.

   Smazat
 22. Každý člověk chce být ve svém životě šťastný. Aby byl šťastný, musí mít čisté svědomí. Svědomí nelze ošálit v běžném stavu mysli, jedině tím, že se člověk opije, či zdroguje. O to horší jsou ale následky. Chcete být šťastní nebo ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cítím se být - nikoli vyloženě šťastný - ale určitě spokojený a nad čistotou mého svědomí mám oprávněné pochyby.

   Smazat
  2. 20:00: Nemyslím si, že štěstí vyžaduje čisté svědomí. Ze dvou důvodů:

   1 - Každý to může mít trochu jinak a být šťastný jiným způsobem.
   2 - Asi každý někdy v životě provedl nějakou lumpárnu, málokdo má tedy asi čisté svědomí. Přesto řada lidí šťastných je; možná ne trvale, ale třeba jen občas, ale stává se to.

   Podle mě se pocit štěstí dostavuje ani ne tak s čistým svědomím, jako s dosažením všech cílů. (A pak tedy pocit štěstí trvá do té doby, než si vytyčíme nebo uvědomíme či připomeneme cíle další.)

   Smazat
  3. Děkuji za zajímavou odpověď. Svědomí nezná kompromisy. Každý člověk je skutečně jiný. Jsme osobnosti. I chudý člověk může být šťastný, pokud se ale cítí svobodný. Ano, každý člověk se může dopustit něčeho, čeho lituje. Může udělat věc, která se příčí jeho svědomí. Chybou se to však stává až v případě, kdy jako beran stejnou věc opakuje a nevezme si z první nedokonalosti příklad. Člověk může být dokonalý, nikoli musí. Pokud si člověk stanový cíl a nezneužije k jeho dosažení druhého, pal je na nejlepší cestě, být šťastný. Není to ale pravidlem. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným.

   Smazat
  4. Vlastenka


   Já znám takovou spoustu sviní, které mají svědomí špinavější nežli montérky obsluhy fekálního vozu a jak si v tom spokojeně a šťastně chrochtají.

   Lidi, kteří nevěří na peklo, ani na nebe, se nějakým špinavým svědomím asi netrápí.

   Smazat
  5. Jsem člověk, který nevěří, jsem racionalista. Můj život je jen mým. Snažím se žít poctivě a najít svůj cíl. Ten jsem nakonec našel v přípravě syna na život. O bude mít před sebou svobodu. Pokud bude chtít, dokáže být čímkoli.

   Smazat
  6. Vlastenka


   Bezvěrci to mají snazší, oni to svědomí tak moc neřeší.
   Já si do kostela pro rozhřešení nechodím, protože církev neuznávám, tak se s tím musím popasovat sama.

   Smazat
  7. Tomu nevěřte. Nevěřící odpovídá sam sobě. Zodpovědnost je jen na něm. Věřící se prostřednictvím druhého snaží svému svědomí ulehčit. Hodit přeci svůj problém na někoho jiného je jednodušší.

   Smazat
  8. Satanáš je mistr lži, pozor na něj.

   Smazat
 23. Vlastenka


  Proč si všichni myslíte, že ten náš "mafiánkapitalismus" podle Koženého má něco společného se skutečným kapitalismem?

  A proč totéž předpokládáte u pokurveného systému eurosvazu, který se o kapitalismus ani neštrejchnul?
  Uveďte mi tady jednu jedinou pravicovou evropskou vládu! Británii nepočítám, to je specifická a nestandardní země (ale svým nezřízeným multi-kulti už se dostala taky na hranu).

  Já vidím v Evropě jedinou prosperující kapitalistickou zemi, která je prosperující právě proto, že není členem EU , a to je Švýcarsko.

  OdpovědětSmazat
 24. Omlouvám se předem ale na ženu používáte příliš tvrdé výrazy, Nejsme tu v revoluci ale diskutujeme. Švýcarsko není dobrý příklad, to pracuje hlavně s bankovnictvím a tedy kapitálem. Výroba u nich snad krom hodinek neexistuje. Jestliže chceme sáhnout po výrobě, je tu Německo.

  OdpovědětSmazat
 25. Vlastenka  A to jako ženy nesmějí používat tvrdé výrazy?
  Já myslela, že jsme rovnoprávné. Tady je tvrdý výraz adekvátní a já nejsem žádná křehká květinka.)))


  Čekala jsem, že bude někdo operovat Německem nebo i Dánskem, jenže speciálně Německo ,jehož ekonomika je nám dávána za příklad, je časovanou bombou.
  Obroské fin.prostředky ,které mu dluží Řekové už neuvidí, jeho banky nejsou zdravé a už leta tunelují "české" dceřiné banky a vyvádějí zisk do mateřských. A to nemluvím o sociální zátěži, jíž představují miliony imigrantů, kteří parazitují na systému.


  Švýcarsko je každopádně zemí, v níž je téměř nemožné získat občanství, a kde je jedna z nejvyšších životních úrovní na světě.
  Navíc tam všechno šlape tak ,jak má a politici si nedovolí bezuzdně okrádat občany. Názory občanů taky plně respektují.
  Nikdo tam nemusí hladovět, protože i řadová prodavačka si přijde bratru na 70 tis.korun.
  O tom si tady můžeme nechat jen zdát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je zcela na vás jak používat výrazy. Ať jste jakákoli květina, jste stále květina. Muž je muž a žena je žena. Snad pochopíte co tím myslím. Souhlasím s tím, že politici jsou hybnou silou. U nás je to perfektní příklad. Aniž by jsme chtěli, zdá se mi, že naše země má právě nejvíc společného s USA. I když tam je takový vládní bordel, lidé jsou svobodní.

   Smazat
  2. Tolik moudra pohromadě, aby se z toho nezavařil procesor na serveru...

   Smazat
  3. No Ondřeji!
   konečně jsi se zase objevil!
   to je dobře!
   jituš

   Smazat
  4. Jsem tu pořád, vlašťovko, založil jsem nový account, abych mohl komentářem podpořit na YouTube P.C.Robertse. Který je v opravdivckém boji proti současnému americkému establishmentu, nebere si vůbec žádné servítky, a balancuje na ostří nože, jde na hranu diskreditace coby konspiračního teoretika. Rozumí situaci a ví, že je vážná.

   https://www.youtube.com/watch?v=CPQNmO38nTw

   Smazat
  5. Vlastenko, demokraticky - radši nediskutujte. A gulášek, který máte s neomarxistama vám pomůže odstranit můj příspěvek včera 14:08. Ale jsem ultraskeptický. Radš doporučuji čistou vodu a spánek.

   Smazat
  6. Vlastenka


   Gulášek v tom má spousta lidí tady, kteří si pletou kapitalismus se socialismem a pokládají Čínu a Rusko za socialistické země.


   Nemám ráda ani levicové, ani pravicové fanatiky.
   Jedni si idealizují socík, druzí na něm nenajdou nit suchou.
   Obojí je extrém.


   Zkusme být alespoň minimálně objektivní.

   Smazat
 26. Já vím,já ho znám a velmi si ho vážím!Vš e,co
  jsem od něj četla mně zaujalo a musím říci,že on to byl,který také přispěl k tomu,že mi byly ,jak se říká ,otevřeny oči...
  Je to inteligentní a statečný člověk ;takových analytiků je opravdu málo..
  jsem ráda,že se Ti daří a že děláš zàslužnou práci!
  pa jituß

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíš bych řekl, že je to starý morous. Ale jinak souhlasím. ahoj

   Smazat
 27. Přàtelé!
  To je neuvěřitelné;my ten thread u tohoto článku dotáhneme snad na dvoustovku!!!:-)
  To se mi líbí!
  jiuš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl by to rekord? Myslím, že jsme tu už dvoustovku měli.

   Smazat
 28. Já nevím ,zda to tady již bylo ,ale můžem spustit ještě trochu palby,snad se někdo přidá...
  Mám dobrý knižní typ (i na stahování)
  Vzdělàvací institut a Spiknutí proti církvi a státu..stojí za to se tím trochu prohrábnout..
  jituš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jsem tu svoje řekl, kapitalismus dojede na hamižnost a chamtivost. Jedno z toho zmizí dřív a spolu s tím i to druhé.

   Smazat
  2. Ne kapitalismus ale tento systém. Vedený neodpovědnými lidmi.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.