Reklama

čtvrtek 4. června 2015

Pro koho je výhodná třetí série války na Ukrajině?

4.6.2015  zdroj

Aktivizace bojových akcí na Donbasu může být jen dočasným vyhrocením, může ale vyústit i v plnohodnotné obnovení války. Záleží na tom, jestli je teď pro někoho výhodné začínat třetí pokrašování války na Ukrajině, nebo máme co do činění s provokací časově sladěnou se summitem G7. Tuto otázku si klade ruský list Vzgljad.
Bojové akce, které začaly v noci na středu, se vyznačují rozsahem a odehrávají se ve chvíli, kdy jsou obě strany připraveny na obnovení války. Bojů o Marjinku se z obou stran účastní tisíce lidí, používají se tu tanky a těžké dělostřelectvo, které mělo být formálně staženo od linie dotyku. Obě strany se navzájem obviňují ze zahájení ofenzívy a hovoří o zmaření minských dohod.

Zdá se, že chvíle pro vystupňování vojenských akcí nebyla vybrána náhodou. Včera skončila bezvýsledně další schůzka třístranné skupiny v Minsku a o víkendu bude v Německu zahájen summit G7, na kterém bude ukrajinské téma středem pozornosti. Má někdo zájem právě teď, na začátku června, o další velké vyhrocení?

Dohodnout se o reálném splnění minských dohod — obnovení jednoty Ukrajiny prostřednictvím jejího reformování a udělení zvláštního statusu Donbasu — se za čtyři měsíce bohužel nepodařilo. Minské dohody ale byly šancí na příměří a toho také všichni využili. Kyjev nechce navrácení Donbasu výměnou za odmítnutí kurzu na atlantizaci, a Donbas zase nesouhlasí s Ukrajinou, kterou by kontrolovaly proatlantické elity. Takže mírová dohoda tu není možná.

Obnovení války se za těchto podmínek stává nevyhnutelným, obě strany ale chtějí počkat na okamžik, kdy se zahraničněpolitická situace nepřítele začne citelně zhoršovat. Obě strany mají samozřejmě strach z nenadálého útoku nepřítele a nechytračí, když neustále mluví o tom, že „nepřítel se připravuje na válku".

Sázky jsou ale vysoké a jen tak nikdo začínat válku nebude. Doněck a Luhansk teď nemají žádný vážný důvod k obnovení války, samozřejmě v tom případě, že nemají k dispozici stoprocentní informace o již stanovených termínech ukrajinské ofenzívy.

A jak je to s motivací Kyjeva?

Kyjev, dokonce i v tom případě, že si je vědom veškeré sebevražednosti nové války, může přece jen udeřit jako první. Když dokáže přesvědčit sám sebe, že Doněck se chystá zahájit válku v nejbližší době. Žádný jiný vážný důvod, takový jako sondování situace s obranou Doněcku nebo prostě udržení bojového ducha v ukrajinské společnosti na nezbytné úrovni, přece jen nemá, protože provokace je spojena s obrovským rizikem.

Ale teď, těsně před summitem „sedmičky", to pravděpodobně může Kyjev risknout a rozhodnout se pro provokaci. Kyjev velkou válku nechce, chce jen ukázat Západu svou těžkou situaci a „ruskou agresi". Jaceňuk o tom vlastně hovoří naprosto otevřeně — „očekávám, že na summitu 'velké sedmičky' dá světové společenství správnou a adekvátní odpověď na ruskou agresi".

Fotografie: © AP Photo/ Mstyslav Chernov

38 komentářů :

 1. Pravděpodobně nejvíc pro Sorose, který má v Ukrajině prsty zřejmě nejvíc ze všech. Celé jaro pilně připravoval vše na další ofenzívu a dal teď Kyjevu povel, aby to spustili.

  Když se to vezme kolem a kolem, kdyby Rusko aplikovalo americkou rétoriku a politiku, tak by jednoduše zbombardovalo Kyjev coby usurpátora nezávislosti, tak jako to udělalo NATO s Bělehradem.

  To jsou ty dvojí standardy, o kterých hovořil Lavrov. A v podstatě si připravuje pozici pro tento tah.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, tento korporát a jemu podobní májí zájem na rozdmychání konfliktu do Evropy a zatáhnutí Ruska do střetu s USA a hlavně evropských států.Sklady jsou plné, banky těchto nenažranců, kterým se opět rozroste kapitál do závratných výšin, stále hladové.R prý zkoupil ukrajinské dluhy, EU se chová jako mouchy v průvanu, jak tohle asi může dopadnout?

   Smazat
 2. Tak jako se zemětřesení měří na Richterově stupnici, tak by se konflikty měly měřit na Pyrrhově stupnici. Ukrajina je nyní někde mezi 4 a 5, další díl války to může přesunout k 6ce, a zapojení Ruska a plošný konflikt až k kamsi k totální destrukci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. omlouvám se, odpověď ze 16.50 patřila pro pisálka z 23.31

   Smazat
 3. Rusko celou tu valku vyvolalo a prileva do ni olej. Maryinka je na ukrajinskem uzemi, tak kdo je utocnikem, ty rozumbrado?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Maryinka je na Doněckém území a proto patří Doněcku, které už s fašisty žít nechce.

   Smazat
  2. Chcípne Soros jako chcípnul mladej Biden!!!!!!!!!!!!!A až chcípne Chujmer a ostatní havloidní zmetci,tak to budem slavit jako státní svátek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-))))))

   Smazat
  3. To zostření konfliktu prospívá oběma stranám a to nejen kvůli tomu, že je potřeba vyrábět zbraně a munici. Podle mne na tom ale nakonec více získá (ale i ztratí) Donbas. Moskva totiž neuzná dodržování dohod z Minsku II. a nepředá hranici pod kontrolu Ukrajincům. Důkazů o tom jak kdo a kam střílí je jistě dostatek. A protože se střílí především do obydlených oblastí na Donbasu, tak to bude hlavním důvodem proč nepředat hranici. Donbas na oplátku obětuje civilní obyvatelstvo.

   Smazat
  4. Pro 23:31
   Na tvoje kendy už nění nikdo zvědavý. Jsi opravdový chudák, živený tou sračkou ze západu

   Smazat
  5. pro 0.56 - tady se dá jen reagovat: b l b e č k u !!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  6. Ano, říkali to přece na ČT, tak proč používat rozum, že.

   Smazat
  7. Vaše úvaha je cynická a neodpovídá situaci, kdo za co bojuje. Když o tom nic nevíte, tak prosím raději nepiště. Dobnasané si chrání vlastní životy a nemovitosti se zbraní v ruce, kyjevská chunta je chce vyhnat nebo vyvraždit, protože tvrdí, že i jihovýchod dnešní Ukrajiny je jejich 'životní prostor'. Američané chtějí srazit Rusko na kolena, protože chtějí vládnout celému světu a Rusko jim v tom překáží. Podporují, živí a šatí chuntu, dosazují tam své marionety, přivedli zemi do bankrotu, a ještě rozdmychávají válku, kterou většina Ukrajinců nechce. Američané v Evropě jsou zlo. Rusové v minulosti zachránili už mnoho národů kolem sebe před vyhubením (za 2WW - Židy, Poláky, Čechy - před tím Armény, dnes se to děje opět (Osetince, Abcházany). Američané podporují všude po světě etnické čisty a vyvražďování původních obyvatel (Východní Timor, Kosovo, Bosna, Libye, Irák, Sýrie a před tím Guatemala, Bolívie, Chile, Kongo, Vietnam atd.)

   Smazat
 4. Rusko by mělo posílit Doněcké a Luhanské, a vystavět Kyjevu neprostupnou zeď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zeď už vytváří Ukrajina, která je na to dobře placena USAEU

   Smazat
  2. Dokud USA neanektovali Ukrajinu, tak Rusko nemělo důvod zvažovat případnou intervenci na Západ. Ukrajina je teď Americká kolonie a dokonce chce sousedit s Ruskem a ještě chtěla přivlastnit si Ruskou námořní základnu. Střízlivě uvažující to považuje za agresi ze strany NATO. Agrese je pojem, který by se v mezinárodní politice neměl vůbec vyskytovat, přesto USA k této agresi přistoupilo. Proč asi? ... Asi proto, že je to příprava k další ... jakéto překvapení ... agresi. Kde je jedna agrese, číhá za bukem hned další a 2x tak velká, takže Rusko se brání, a je možné, že se bude chtít bránit účinně, tzn. útokem. Byť o tom stále pochybuji, idioti v EU a zločinci v USA k tomu Rusko chtějí vyprovokovat, aby to nebylo na nich. Je to tahání medvěda z doupěte, nejstarší strategie, kterou tu známe. Vylákat a ukamenovat. Když nad tím tak uvažuju, hlavně o důvodech, které k tomu vedou, tak bych tomu medvědovi z celého srdce přál, aby se mu do doupěte prokopal dráček, a spolu tyhle provokatéry, kteří si říkají Evropská Unie sesvačil až po Lisabon. A potom teprve budete mít právo si stěžovat, na co? Na vlastní duševní zaostalost, ovšem tu už vám tu bude přeléčovat někdo jinší a jinšími prostředky.

   Smazat
  3. Amerika anektovala Ukrajinu a kdo to nevidí je slepý pomatenec, který neumí počítat do tří. Můžou si jí směle zapsat jako 51. stát. Už jsem jim to psal. Vláda je poslouchá na slovo a půdu tam prodávají po statisících hektrech Euro-Americké Farmářské klice. Až vystřízliví z náckovského tranzu, tak zjistí, že mají holou prdel, a ve státní pokladnici, která se přestěhovala přes Holandsko do USA se jim usídlili leda tak ukrajinští pavouci. Ovšem budou tam mít Poro-Yace-Šagašvili trandem coby svoje Kellnery, Bakaly a Babiše, kapitalistický jelimane.

   Smazat
  4. Chujmere radím ti dobře,DRŽ HUBU NEBO TĚ ODPITVÁM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  5. 4,21 USA zinscenovaly na Ukrajině násilný fašistický politický převrat. který by nikdy na Západě nedopustily, pokud by rušil jejich koloniální hegemonii. Kyjevskou juntu od začátku v podstatě řídí CIA usazená v Kyjevu na MV..

   Smazat
  6. Pro 4:21
   Jestli je někdo komunistický idiot, tak se podiv do zrcadla ty nezmozku. Kdo tě platí za ty propagandistické sračky? Ten člověk má pravdu, ale ty někdy zkus zapojit mozek, pokud ještě nějaký máš.

   Smazat
  7. Vypatlanému pitomečkovi, který tady sesmolil svoje lživé slinty ve 4:21hod. lze vzkázet jediné: požádej nějakého neurochirurga,aby Ti prohlídnul lebku, jestli ti tam zůstal ještě vůbec nějaký zbytek mozku, nebo jestli ho už máš totálně rozměklý a vypatlaný....pak bys mohl požádat o transplantaci náhradního, třeba z uhynuvšího orangutana.To by se ti pak výrazně zvedlo tvé současné IQ.Pro tebe je,kdo má reálný pohled a názor na současnou fašistickou a loutkovou juntu,ovládanou USA a CIA každý hned komunista? Sám seš pomatenej totální kolaborující idiot a tu neuroprohlídku bys rozhodně neměl odkládat!!! Orangutani nehynou každý den,a zabíjet kvůli tomu tak chytré zvíře by pro tebe byla vážně nenapravitelná škoda!!!

   Smazat
 5. Morálně to americký zmrdi a jejich ukrajinský hulibrkové dávno prohráli.

  OdpovědětSmazat
 6. Lidi, vy jste fakt neuvěřitelní blbci. Nadáváte trollovi Palmerovi za jeho provokativní a urážlivé příspěvky a přitom vám vůbec nedochází, že tím přistupujete na jeho špinavou hru. Jeho záměrem je donutit vás k reakci na jeho příspěvky a to se mu daří dokonale. Troll se směje kolik volů zase nachytal a vy jste za pitomce. Lidi, nekrmte trolla, vůbec si ho nevšímejte, nemá to cenu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale zase upřímně, když se trolík kliká, tak přispívá k čtenosti a je dobře, že se natvrdo ukazuje, jak je ta opozice ubohá a trapná. Slušným lidem to nedá, aby se neohradili, ale to chce čas, za nějakou dobu ho bude každý překračovat jako to výše už zmíněné lejno u cesty.

   Smazat
 7. Ukrajina neodvratně směruje k bankrotu. Šaškárny Kyjeva už moc nezabírají, je potřeba vyhlásit válečný stav. Co by asi dělali ti vojáci, kdyby nastal mír a rozešli se domů? Válečný stav bude dobrá situace pro odmítnutí splácení půjček, žádosti o další, redukci neuplatnitelné populace a represe proti hrozbě sociálních nepokojů.
  A že to bude jenom prodloužení agonie?
  Prosím vás, na stejném principu funguje i celá západní politika. Politik nic neřeší, jenom tlačí problémy před sebou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi budete mít pravdu,není jak a rozumně vysvětlit Ukrajincům,co se děje a proč na Ukrajině.Takže to další válčení vypovídá,že se na jde po vojensky,vyhlásit mobilizaci bojeschopných mužů,tím se i vyřeší sociální nepokoje.Naprosto stejný scénář USA,jak v Islámských zemích.
   zemedele.

   Smazat
 8. Křaďousek, kníže poserplína, Štětináč, Longsádlová, Dloubát a podobný hyeny uř chrochtají blahem, že se opět střílí a že jsou opět mrtví.. asi mají úchylku nekrofílii neboco

  OdpovědětSmazat
 9. Je evidentní, že USA nebere na vědomí změny ve světě, a proto zřejmě dojde k další lokální válce i s Ruskem. USA sází na svoji současnou ekonomiku, ale ta je vylhaná. Základní komponenty se vyrábějí mimo USA.
  Například výroba léků, tu ovládají američani, ale většinová výroba je v Evropě a Asii.
  Myslím, že by se měli občané předzásobit. Koncem léta a začátkem zimy ledacos bude i tady rozflákáno a ne jen neschopností státních úředníků.
  Tu válku vyhrajem! Ať žije císař pána jeho rodina!

  OdpovědětSmazat
 10. A hurá do dalšího kola války. Honem naložit naše kavárenský kecaly, havloidy a novináře do letadel a posílit dobrovolnické ukrofašistické oddíly. A pak honem z Ruska dodat Doněckým a Luhanským tak 500 tanků a 500 samohybných děl. Nemusí to být žádného nic nového, stačí postarší typy a bude po těch sračkách veta a my se alespoň také zbavíme homobuzen, havloidních kdemochkradů a pravdolásků s US orlem v prdeli. Jo a jejich chcíplotiny ať tam místní nahází do neoznačené díry. Nikdo je nebude postrádat ani tam a natož tady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. STOP 09 a Lumpenkavárno, je pro vás právě čas narukovat na UK.

   Smazat
 11. Klid pánové,musí být všechno perfektně připraveno.Dostatek Amerických poradců,vojenských cvičitelů,všech možných zbraní v četně raket.Už něco prohlásil Obama,že míní posílit raketami Evropu,tak věřte,že už je to armádou schváleno.Takže můžeme sledovat,jak budou státy ochotny,pro základny USA.zřídit jak u nás,na Slovensku v Polsku,zatím se to nedaří na Ukrajině.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14.59 myslím, že jste příliš velkým optimistou - viz zákon No2953 (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55337)

   Smazat
 12. Ano summit velké 7 by měl dát jasnou odpověď především Porošenkovi s Jaceňukem a to v tomto smyslu : Už toho bylo dost , patříte za mříže ! Jenže s nima by za mřížemi měli skončit také ti co tato zvěrstva způsobili a podporovali ! Kdo je tam ale dostane když nad nima drží ochrannou ruku strýček Sam ?

  OdpovědětSmazat
 13. CITAJTE SPUTNIK!!!!!!!!!Citajte sputnik!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím. Na Ukrajině se snaží ochránit ruské spoluobčany v ochraných koncentračních táborech před Putinem a jeho soldateskou.

   Smazat
  2. A k tomu se přidali i ochránci z dalších zemí: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55337

   Smazat
 15. Soudruh Porošenko si zaslouží Nobelovu cenu za mír, ale komise bude mít těžké rozhodování, protože soudruh Jaceňuk je mu rovnoceným soupeřem.

  OdpovědětSmazat
 16. A helemese, zavšivenej prasáckej troll se tu zase činí až mu lítá pěna vod huby. Leze, sem pořád leze i když o něj nikdo nestojí. „
  Trolle, trolle ty si vůl, z prdele ti čouhá hůl.
  V makovici místo mozku máš jen asi z hoven kostku.
  Co tu plodíš, samé sračky, bereš za to asi kačky.
  A hrdlem je proleješ a tady se posereš". :-)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.