Reklama

středa 3. června 2015

Proč číst a poslouchat ruské zdroje

K Pravdě - ke Lži
3.6.2015  Nautilus II

Na twitteru jsem vysvětloval jednomu později narozenému, že ruské mediální zdroje dnes plní stejnou funkci, jakou plnila Svobodná Evropa a BBC v dobách komunismu. Situace je totiž zcela analogická, jen strany se otočily o 180°.

V 70. a 80. letech samozřejmě tehdejší diktatura společnost daleko víc „utěsněná“ před průnikem informací z druhé strany, než je tomu v současnosti. Dnešní vládní propaganda místo toho užívá metody zahlcení nejpřístupnějších informačních kanálů, spoléhajíc na konečnou schopnost člověka přijímat a pamatovat si informace a přirozenou lenost, zkoumat méně přístupné zdroje. Výsledek je přibližně stejný, do neuronů nás plebsu se dostává převážně jen ta „správná“ propaganda.

Stejně jako v dobách komunismu existuje „nepřítel“, který využívá všech skulin, aby se k našim uším dostala zase jeho propaganda. Slogan Svobodné Evropy „… nezávislá rozhlasová stanice, financovaná kongresem USA…“ pobaví i dnes. I sám Pavel Tigrid na sklonku života říkal zcela otevřeně, že to byla propagandistická stanice. Nedělám si nejmenší iluze o tom, co jsou dnešní ruská média, zaměřená na zahraničí, jistě tomu nebude jinak.

Zásadní problém občana v civilizované zemi je ten, že může posoudit jen věci týkající se jeho bezprostředního okolí, maximální problémy, v nichž je alespoň trochu odborníkem. Snadno rozpoznáme lhaní v otázce cikánské menšiny a tzv. diskriminace, sexuální „orientace“, životní úrovně či exekutorské „spravedlnosti“. Alespoň minimální vzdělání je nutné k rozpoznání ekopodvodů typu biopaliva či sluneční energie. Ale kdo z nás byl v Iráku, v Afghánistánu, na Krymu, v Sýrii, v Nikaragui …. Jsme odkázáni pouze na propagandu jedné či druhé strany, protože neexistuje strana, která by současně chtěla a měla příležitost poskytovat objektivní informace.

Nejnebezpečnější je konzumovat propagandu jen jedné strany, je-li dělána dobře, máte velmi malou šanci dostat se k pravdě. Konzumace propagandy i druhé strany sice nezaručuje, že se pravdy dopátráte, nicméně budete upozorněni na věci nezapadající do schématu první strany, k nimž byste se horko těžko dopracovávali sami.

Propagandisté obou stran mají panickou hrůzu před takovými jedinci, kteří porovnávají. Měli z nich hrůzu bolševici, mají z nich hrůzu i dnešní tzv. „demokraté“. Hon na „šiřitele“ a „konzumenty“ ruské propagandy není ničím jiným než projevem strachu z toho, že by si snad ten bezprávný dav občanů druhé kategorie mohl vytvořit vlastní, jimi neřízený a „nekorektní“ názor. Kvílení tzv. elit, (post)bolševických umělců, prodejných politologů a historiků, nadávání do českých blbců a křupanů, co podléhají ruské propagandě, je pro mne rajskou hudbou. Máme šanci, lidé neztratili svou schopnost odolávat stupidní propagandě, stejně jako za komunismu. Ani tady se prakticky nic nezměnilo.

Takže, nenechte se zastrašit, ať je to dnešní elita, kdo má strach!

4 komentáře :

 1. Zkušenosti z komunistické propagandy mám rozporné,tím myslím před 89.Nevěřil jsem ji jako většina lidí ale! Po 89. hodně podrazů západu potvrdila"svobodná"media !Je-li má zkušenost sdílená,potom současná západní propaganda je v pozici-lžou jako RP a dobře jim tak,jsou-li blbí ať vejdou do historie..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, takové poznání sdílím. Mám ale pocit, že tehdy ani tehdejší nositelé propagandy (zdá se, že jsou povahou velice podobní s nositeli propagandy současné), netušili jak velký morální hnus, demogratická svoboda slova, včetně zavedení bulváru, prostě tento režim jako takový, sebou přinesou.

   Smazat
 2. Soudruzi se vztekali při výměnách názorů, protože sklízeli posměch za trapnou argumentaci kdy papouškovali prorežimní hesla vyznívající vedle logických argumentů velice trapně (asi i jim samotným). Dnes se takhle vztekají prorežimní zabedněnci ohánějící se mainstreamovou demagogií. nezmůžou se na nic jiného, než na zarputilé popírání evidentních skutečností a na rozdíl od soudruhů jsou brutálně vulgární. Jejich argumenty jsou vzteklé osočování a napadání, včetně pravidelného tupého vykřikování několika stále stejných hrubých, vulgárních nadávek. Na nic více jim trapně hloupá propaganda dát nemůže. Co se týká brutálních vulgarit ty jsou dílem naturelu daného individua a doplnění názvem "komunista" pro každého s odlišným názorem pochází zřejmě z tzv. svobodných sdělovacích prostředků. Za daných okolností nemůže žádná tupá státní propaganda uspět a snažit se může sebevíce, přestože v každém režimu nachází oporu u vždy provládních zvláštních jedinců lokajských povah. Známe tyto povahy - dříve rudé, dnes modré velice dobře z předchozího režimu.

  OdpovědětSmazat
 3. A v pohraničí jižní části "Česka"... jste už byli? Díváte se na webové stránky města či obce, ve které žijete a konfrontujete je se skutečností? Prolhané, až se z monitoru práší... I ve stohlavé vísce se lze dopočítat ca 17 hlavních zákonů, které se zde neujaly... Co na to státní správa, tedy státní orgán, prostřednictvím kterého se právo aplikuje? Nic... Rušitel či úředník, kamoš kamošovi přeci nepřekáží... Jak dovedou mrkat inspektoři ČIŽP na viníka znečištění... Vlasta Burian by je jistě angažoval do souboru...
  Tedy chci tím říci, že sledovat zahraniční zpravodajství a dění venku je jistě užitečné, ale nemělo by odvádět od naší české realityšou... V OD Billa nakoupíte smradlavé maso stejně jako v Kauflandu (tam z lásky k Česku), ale kdo by to řešil, když na Ukrajině zuří občanská válka...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.