Reklama

čtvrtek 4. června 2015

Takto MMF právě ztratil poslední zdání věrohodnosti


Tyler Durden 
4. 6. 2015   AC24

V úterý jsme vás seznámili s tím, co se nejspíš ukazuje být prvním z mnoha volání po tzv. „shazování peněz z helikoptéry“, jehož zastánci si myslí, že důvod, proč se tisknou biliony nadekretovaných peněz, nebyl ještě naplněn, když to ještě nepřineslo žádoucí účinek, co se týče podnícení agregátní poptávky a posílení robustního ekonomického růstu, takže se centrální banky ještě budou muset uchýlit k jaderné volbě tím, že prostě budou rozesílat peníze zadarmo všem.

Zde je výňatek z článku v Bloomberg View:


„Peníze nejsou pasivum v běžném slova smyslu. Nikomu se nedluží a nic se nemusí splatit zpět.“

Ať to zní jakkoliv směšně, tak to vůbec nepřekvapuje v dluhem zfetovaném světě vedeném Keynesiánskými centrálními plánovači, a opravdu se to odráží v nedávném volání US zákonodárců po zrušení splatnosti asi 1,3 bilionu $ studentských dluhů.

A teď to vypadá, že se to šílenství rozšířilo do nejvyšších možných úrovní s tím, že nikdo menší než ředitel MMF pro výzkum navrhuje, že když se vlády potýkají s příliš velkými dluhy, tak by se prostě měly zamyslet nad tím, že si s tím prostě nebudou vůbec dělat starosti.

V novém výzkumném spise od výzkumného oddělení MMF se říká, že potud, pokud se mohou země financovat z kapitálových trhů za rozumné náklady, tak by měly jednoduše uvažovat o tom, „že si budou žít na vysoký dluh“:

Ač se některé země potýkají s hranicemi udržitelnosti dluhu, které jim poskytují jen nepatrnou možnost volby, tak jiné jsou v daleko pohodovější pozici, když jsou schopné se financovat za rozumnou – dokonce výjimečně malou úrokovou sazbu. U těchto zemí připadá velice reálně v úvahu otázka, zda buď žít s vysokým dluhem, když dovolí, aby míra zadlužení klesala jen přirozeně kvůli hospodářskému růstu, nebo naopak úmyslně snižovat dluhové břemeno…

Fond dále říká, že když pořád existuje prostor k možnosti si dobře půjčovat, tak nedává umořování výše zadluženosti žádný smysl:

Pokud zůstává fiskální prostor více než dostatečný, tak jsou politiky úmyslného umořování výše zadlužení normativně nežádoucí…

A začne to být ještě lepší s poukazy na to, že v rozporu s realitou, umořování výše zadlužení ve skutečnosti zvyšuje míru zadlužení zemí:

Pokroucení ekonomiky úmyslným splácením dluhu pouze přidává k dluhovému břemenu, spíše, než aby jej snižovalo.

Ale skutečná pointa přichází, když tento tým ekonomů začíná uvažovat o tom, jak by silně zadlužené země měly reagovat na vnější dluhové šoky:

S takto připravenými předpoklady se můžeme obrátit k otázce našeho zájmu: co se stane, když dojde k exogennímu nárůstu veřejného dluhu? Ukazuje se, že k optimální politice patří žít s tímto zadlužením navždy. Tento analytický aparát poukazuje na to, že je lépe žít s vysokým zadlužením než jej umořovat.

Mohli bychom poslat vzkaz řeckému premiérovi Tsiprasovi s návrhem, že by to mohla být nová dohadovací strategie při vyjednávání s MMF, protože to, co jsme ve víkendovém článku nazvali Řeckým peklem, bylo ve skutečnosti jeho rájem, přinejmenším podle MMF.

Tabulka splatnosti řeckých dluhů:

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com24 komentářů :

 1. Mám řešení - Z-N-Á-R-O-D-N-I-T---V-Š-E-C-H-N-Y---B-A-N-K-Y a V-Y-M-A-Z-A-T---V-Š-E-C-H-N-Y---D-L-U-H-Y a Z-A-K-Á-Z-A-T---L-I-C-H-V-U tj. V-Š-E-C-H-N-Y---B-A-N-K-O-V-N-Í---S-L-U-Ž-B-Y---S-P-O-J-E-N-É---S---Ú-R-O-K-Y

  Bác, co vy na to?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a komu všichni dluží?

   Smazat
  2. To nikdo neví, komu všichni dluží, jisté je jen to, že z těch dluhů běží úroky a ty někomu přináleží, a komu, to také nikdo neví. Čísla rodí čísla, a stačí aby ťikaly hodiny. Kdyby se čas zastavil, bylo by po úrocích rovněž, ovšem to je o něco obtížnější, než zrušení lichvy.

   Smazat
  3. JAKO BOMBONEK BY MĚL TEN BABUŠ ŘICI PRESIDENTOVI,ABY V RÁMCI ŘIZENÍ STATU

   jako jeho firmy vyhodil guvernéra ČNB,který natiskl z ničeho 220 miliard,a koupil za ty vytištěné NAŠE peníze dluhy prý vyspělejšich států,snížil nám platy,vykradl úspory skoro o DESET PROCENT zdravotni odbory hlásí ztrátu JEDEN A PŮL MILIARDY a každý bude platit donekonešna DVĚ KORUNY za litr pohonu do auta navíc do doby,kdy někoho napadne napsat bezceler NÁVOD NA ZMĚNU,voliči budou muset volit jen ty polit.strany,které si osvojí DESATERO VOLIČE a začnou se k němu modlit..anebo se dají dále rabovat a okrádat vadnými zákony kterými se dali zvolit sami sebe naši prý naši zástupci

   Smazat
  4. guverner se prý háji tím,že si vytiskl i těch svých skoro pět milionu svého platu pro sebe sám,takže plebs-tzv lůza do toho nemá co kecat

   Smazat
  5. za ten výrazný nadpis nahoře už začala bojovat AL KAKAJDA,která nyní vysílá lodě plné svých musulmanů,aby to vybojovali za evropany.Ti evropani jednoduše nenaloži ty salafisty na lodě a nechtějí je poslat na krk USA,které ten globální chaos způsobují ,nebot se uzenáč OBAMA bráni přijmout své soukmenovce,aby mu prý zas nevybúrili barák

   Smazat
  6. Ono to není tak složité odhadnout,komu všichni dluží.
   Banky buď pujčují na investice,nakupují dluhopisy a právě zřizováním různých fondu,jdou vklady občanů,vklady fondů a pod.do státních dluhopisů.Až to krachne,vlastně všichni přijdou o své peníze.
   zemedelec.

   Smazat
  7. Zemědělec má pravdu Předsedo !!!. Ale tím to nekončí, lidé příjdou o část důchodů, začnou se hroutit fondy což povede k pádu akcií - při pádu akcií se začnou hroutit podniky protože nebudou moci čerpat provozní úvěry, lidé se budou chtít rychle domci peněz výběrem z bank a nákupem něčeho cenného což způsobí run na banky a jejich destabilizaci. Konec může být a zřejmě bude fatální !!!!!

   Smazat
  8. To je princip islámské banky. Zde jde o jakési kolektivní investování na modifikovaném družstevním principu.Jak známo, Korán zakazuje Lichvu i úroky.

   Smazat
  9. Křesťanství přikazuje vše prodat a rozdat chudým.

   Smazat
 2. Jen k té tabulce řeckých splátek (ty cifry tam vypadají hrozivěji, než by musely). Nezapomínejme, že zdrojem je Bloomberg a tedy biliony musíme vyměnit za miliardy (oni tam v U.S. počítají o řád více - nemají tam miliardu). A proto uvedené částky v tabulce jsou pro nás v miliardách.

  OdpovědětSmazat
 3. Vlastenka  Jak dlouho si ta hovada myslí, že udrží to jejich letadlo ve vzduchu?
  Asi se řídí heslem - po nás potopa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono to vždy bylo "nějaké letadlo", již od dávných časů, ale byly respektovány určité zásady "racionality" a hlavně ta měna byla vždy něčím krytá. To ale přestalo platit již téměř před 100 lety. Od té doby se už jen to "letadlo" letí čím dál výše a čím dál rychleji, asi proto, aby ten jeho pád byl pak "dokonalý" a mohlo se začít znovu od začátku. Žádná pravidla ekonomie vlastně už neexistují - už je to jen o tom - kdo z koho.

   Smazat
 4. Oni vlastně si eura tisknou jako Američani dolary. No a před tím,než-li to s eurem začalo potřebovali,aby státy Europy se dostaly do takových dluhů,ze kterých nevylezou. Pak už je to snadné. Máte hlad? Chcete dát nažrat? Dáme euro,ale budete dělat co chceme. Proto také 1989. Dokonce i toto prohlásil sám poserplína,že až Češi nebudou mít co do huby, tak nám dají vše milá hraběnko. DĚKUJEME- všichni víme komu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, euro je vlastně uměle vytvořená "záložní" měna dolaru. A pád železné opony ? Kdyby nenastal, měl by Západ velký problém - už neměl totiž koho odírat a proto, že ani Východ na tom nebyl dobře, došlo k dohodě a sféry vlivu byly přerozděleny. Ale Západ je už opět v koncích a tak zase hledá, kde by koho okradl. To je asi tak celé o tom se dnes děje především jak na Středním Východě, tak na Ukrajině.

   Smazat
 5. tak dlouho dokud jim to dovolíme a je vidět že to bude ještě dlouho národy jsou dost zblblé a lenošné něco měnit pokud mají co do huby

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..tady se už nestane nic, lidi neudělají vůbec nic, mají oprátky kolem krku z hypoték a půjček a tak neudělají vůbec nic...vlastně podporují jen celý ten systém chamtivosti, aniž si to někteří uvědomují..sázka na lidskou chamtivost se silám zla podařila...

   Smazat
 6. Doba dluhokratická, je doba dlouhokratická.....

  OdpovědětSmazat
 7. A teď si představce, že by se zítra VŠECHNY dluhy škrtly. Co by se změnilo ?
  Prakticky nic - jen by majetek byl jinak přerozdělený. A možná spravedlivěji než je dnes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Anulace dluhů, při předlužení systému, je známa už od Antiky. Rozdíl je v tom, že v dobách minulých se dlužilo státu a tím byla plošná anulace dluhů jednodušší. Dnes se však dluží soukromým tvůrcům dluhokratického systému a ti o svou nadvládu, pomocí "sajnsfikšn" :) dluhů, nebudou chtít přijít.....

   Smazat
  3. 100% souhlas

   Smazat
 8. Ono k tomu dojde. Nějaký fiškus zničí veškerou elektroniku a po prdeli. Všude bude nula. A jak to vypadá, asi by to nebyl až takový problém. Nějaký plošný virus, nebo úplné zrušení pamětí všech počítačů. A jsou všichni v prdeli.... pošty, banky,soudy, zkrátka Fšecko! A našup by byl ve světě klid.

  OdpovědětSmazat
 9. Teď nadáváme na Řecko za chvíli budeme nadávat na někoho jiného. Nezdá se vám tato politika dluhů divná? Jeden stát koupí dluhopisy státu druhého jen aby vydělal na úrocích, vůbec mu nejde o pomoc tomuto státu ale jen o vlastní zisk a čím větší úroky tím lépe. A kdo z toho těží? Bankéři a politici kteří tyto dluhopisy předkládají.
  To co nám bylo říkáno, abychom v to věřili demokracie a svoboda se ve skutečnosti stalo důmyslnou a neviditelnou formou ekonomické diktatury. Dokud celá naše společnost bude naprosto závislá na bankovním kreditu skrze nabídku peněz bankéři budou v pozici těch, kteří rozhodují, kdo dostane peníze, které potřebuje a kdo ne. Moderní bankovní systém vyrábí peníze z ničeho.
  Nedivím se že se lidé po celém světě bouří proti nenasytným finančníkům kteří řídí tento svět a podplácejí vlády jimi vybraných zemí, aby se zadlužovali.
  A co z toho může vzejít když v nás pěstují nenávist vůči jinému národu který je předlužený si domyslete.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.