Reklama

pátek 26. června 2015

Ukrajina nebude moci vyvážet bez souhlasu Ruska zboží z Mariupolu

26. 6. 2015    zdroj a zdroj
Ukrajina ztratila možnost průjezdu lodí z Azovského moře k Černému a naopak bez souhlasu Ruska, které zcela kontroluje Kerčský průliv. Podle "Rossijskoj gazety" bude muset nyní Kyjev dohodnout veškerý nákladový proud z Mariupolu, jehož prostřednictvím se uskutečňuje export kovových výrobků, s Moskvu.


"Přístup k Azovskému moři je k dispozici pouze vojenským lodím ruské Černomořské flotily. V přístavech Mariupolu a Berďanska má základnu pouze několik lodí. Kyjev je nyní schopen kontrolovat pouze pobřežní zónu Azovského moře - od vesnice Širokino k Strelkovu (na Krymu je to hranice Ukrajiny a Ruska). Úsek pobřežní zóny od ruských hranic (Novoazovsk) k Širokinu je pod kontrolou Doněcké lidové republiky. Odborníci se domnívají, že flotila Ukrajiny v Azovském moři je schopná bojovat pouze s průzkumnými skupinami domobranců, a ještě k tomu s různou mírou úspěšnosti," uvádí publikace.

Podle zjištění novin existuje však nyní neurčitost ohledně západního pobřeží Krymu. Vzdálenost od pobřeží poloostrova k břehu v této části Ukrajiny je v rozmezí 15 a 40 kilometrů.

"Ukazuje se, že strany prostě nemají dostatek místa k vytvoření 22 kilometrů zóny teritoriálních vod. Bylo také zjištěno, že v této oblasti je několik na ropu bohatých šelfů", píše "Rossijskaja gazeta" a zdůrazňuje, že v takových případech je obvyklé určit hranici podél středové čáry, ale v podmínkách, které panují mezi Ukrajinou a Ruskem v posledních době, se s největší pravděpodobností konstruktivní jednání nepodaří.

"Nezačnou, dokud Ukrajina neuzná připojení Krymu k Rusku", uzavírá článek.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

6 komentářů :

  1. Tak ako Ukrajinci odstrihli Krym od dodávok vody cez vodný kanál tak by mali Rusi teraz odstrihnuť Ukrajincov od Čierneho mora.

    OdpovědětVymazat
  2. Ono s tím Azovským mořem a válečnými plavidly to asi nebude zase tak jednoduché. Nic většího tam ani plout nemůže - Azovské moře je totiž dost mělké. Maximální hloubka je cca 14 metrů a tak tam mohou leda nějaké čluny a nebo bárky.

    OdpovědětVymazat
  3. V Rusku mají samozřejmě obrovský tým specialistů,kteří připravují podklady pro vládu a Putina. Pouštějí svá aktiva velmi pomalu a vlastně čekají na chyby soupeře. A to se jim dozajista velmi daří. Proto nebylo nutno brát útokem Matiupol i když byl již dříve dobit. Poměrně velké město musí nyní spravovat Kyjev a to není vůbec jednoduché.

    OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.