Reklama

sobota 6. června 2015

Východní Ukrajina - červen 2014


- redakce -
6.6.2015 

Připomínáme, co se dělo přesně před rokem na východě Ukrajiny:

1.6.2014 - DLR hlásí, že během převozu těl domobranců, zahynuvších při obraně letiště, ukrajinští ozbrojenci zaútočili na sanitku a pohřební vůz. Šest lidí zemřelo.

1.6.2014 - Pod palbou Ukrajinskými ozbrojenci ve Slavjansku se ocitl dětský domov "Parus Naděždy" a také výzkumný ústav vysokého napětí. Pod ohněm se ocitl závod "Stroymash"a "Slavtyazhmash". Pět civilistů bylo zraněno střepinami.

2.6.2014 - Bojové letadlo Ukrajinských vzdušných sil v Lugansku bombarduje budovu státní správy. 8 lidí je zabito a 28 civilistů zraněno. Přičemž, podle zachycené komunikace letounu s naváděčem pilot úmyslně zasáhl civilní cíle. To bylo potvrzeno speciální monitorovací misí OBSE, působící na Ukrajině.

2.6.2014 - Endokrinolog P. Lichonosov hlásí z Mariupolu, že v oblasti je akutní nedostatek inzulínu a dalších životně důležitých léků.

3.6.2014 - Mluvčí starosty Slavjanska S. Horošova oznámila, že ukrajinská vojska se stáhla k městu, včetně tanků, samohybných minometů "Tulip" houfnice "karafiát" raketometů "Grad".

3.6.2014 - V Krasnom Lymaně Ukrajinští vojáci palbou poškodili budovu nemocnice. Zasažena byla střecha a poškozen plot nemocnice.

3.6.2014 - Červený kříž Ukrajiny, Ruský Červený Kříž, Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného Půlměsíce a také Mezinárodní výbor Červeného kříže ve společném prohlášení vyjádřili krajní znepokojení nad humanitární situací na jihovýchodě Ukrajiny.

V noci z 3.-4.6.2014 - bylo zasaženo město Štěstí (Lugansk). Podle předběžných údajů jsou zničené domy a místní studna.

3.-4.6.2014 - Národní garda Ukrajiny provádí hromadné ostřelování Slavjansku a přilehlých obcí těžkým dělostřelectvem. Na předměstí Slavjanska
bylo provedeno osm leteckých náletů. V důsledku toho byl poškozen centrální zásobník vody, Kramatorsk a sousední vesnice jsou bez vody. Je hodně obětí mezí civilisty.

4.6.2014 - Vedení Doněcké železnice hlásí na nádraží v Červeném Limanu v důsledku náletu ukrajinských bombardérů silné poškození železniční tratě, byla zrušena řada příměstských vlaků.

4.6.2014 - Předseda prezidia Rady DLR D. Pušilin informuje, že při obsazení Červeného Limanu ukrajinští vojáci přímo v nemocni zastřelili více než 25 zraněných vojáku Doněcké armády.

4. 6.2014 - Federativní Migrační Služba Ruska oznámila, že počet ukrajinských uprchlíků, kteří překročil ruské hranice a jsou v regionu Rostov na Donu
(Ruská federace), překročil 8000 lidí.

5.6.2014 - V důsledku pravidelného ostřelování ukrajinskými silami
v rámci útoku na Semenivku u Slavjanska došlo k požáru chemického závodu "CAPCHIM", kde se nacházelo až 200 tun síry.

5.6.2014 - Mluvčí starosty Slavianska S. Horoševa informuje, že v Ukrajinskou armádou obleženém Slavjansku chybí téměř všechny druhy léků – od antibiotik po chirurgické obvazy.

5.6.2014 - Ve zvláštní monitorovací zprávě mise OBSE se konstatuje, že již tak napjatá situace v Donbasu se může dále zhoršovat vzhledem k "posílení protiteroristické operace Ukrajinskou armádou a přetrvávajícímu odporu protivládních sil."

Uvádějí zesílení bojů v oblasti Slavjanska a Kramatorska, ve kterém jsou nasazena letadla a bojové vrtulníky. Vedení DLR brzy očekává rozsáhlý útok na Doněck Ukrajinskou armádou. Označují nárůst útoků v Lugansku a jeho okolí.

6.6.2014 - Ukrajinské ministerstvo zahraničí bez vysvětleníoznamuje Ruské straně uzavření řady hraničních přechodu v Lugansku a Doněcku na hranici s Ruskem. Toto rozhodnutí Kyjeva komplikuje přechod uprchlíků z Ukrajiny, kteří chtějí opustit bojovou zónu.

6.6.2014 - Dva železniční dělníci v Krasném Limanu bylo zabiti při opravě železniční tratě.

6.6.2014 - Kolony ukrajinských obrněných vozidel, včetně tanků, začínají
aktivní útok na Slavjansk. Podle svědků, v důsledku palby v oblasti Mandryčino bylo vážně zraněno několik civilistů. Sanitní vůz se nemůže dostat ke zraněným. Lidé krvácejí, ukryti ve sklepích a suterénech domů. Ukrajinští vojáci dále pokračují v ostřelování vesnice Semenovka, na východ od Slavjanska.

6.6.2014 - V důsledku ostřelování ukrajinskými silami obce Čerevkovka pod Slovjanskem jsou zničeny čtyři domy na ulici Leningradská. V jednom z nich začal požár.

6. 6.2014 - Tisková zpráva Donbaské Energetické společnosti oznámila, že ve Slavjansku zůstalo bez elektřiny na 40 městských obvodů, 11 nemocnic a několik administrativních budov.

6.6.2014 - Místní regionální zpráva v Rostovu (Ruská federace) oznámila, že během noci z 5. na 6. června v Rostovské oblasti vzrostl počet občanů Ukrajiny více než na 12 tisíc.

6. 6.2014 - místopředseda vlády Ruské federace republiky Krym
oznámil, že na poloostrově je asi 5000 uprchlíků z Ukrajiny, mezi nimi více než 600 dětí.

6.6.2014 - Ruský televizní kanál "Hvězda" pohřešuje pod Slavjanském dva své novináře, kteří byli na služební cestě - A. Sušenkova a Malyševa. Později se ukázalo, že byli zadrženi na kontrolním stanovišti Ukrajinské armády. Podle očitého svědka, zadrženým novinářům nasadili pytle na hlavy, donutili kleknout, potom byli převezeni do neznámé místo. Po propuštění novináři vyprávějí, že dva dny nedostali téměř žádnou vodu, byli uvězněni ve stísněné dusné místnosti, kde teplota vzduchu byla až 50 stupňů, a oba byli fyzicky týráni.

6.6.2014 - Poslanec rady Ukrajiny O. Ljaško vyprovokoval televizní štáb RTR v budově ukrajinského parlamentu. Ve vestibulu O. Ljaško se dožadoval dokladů A. Balitského. Plastovou kartičku o akreditaci se snažil zlomit. Potom ho doslova vytlačil z parlamentu se slovy: "Nemáte morální právo vstoupit do Ukrajinského parlamentu!" Celý incident byl doprovázen hrubými veřejnými urážky O. Ljaška na adresu ruských novinářů.

7. 6. 2014 - V centru města Doněck zabit jeden z asistentů předsedy
rady DLR Petruchin M., který řešil problémy, spojené s dodávkami humanitární pomoci.

7. 6. 2014 - Ukrajinskými vojáky ve Slavjansku po zásahu granátem hoři továrna na barvy "Betonmash." Dva granáty se také dostaly do budovy Vysoké školy Elektrotechnické.

7.6.2014 - Hlava LLR Bolotov uvedl, že dne 2. června, v důsledku
střetu v Lugansku bylo zabito 13 lidí, z toho 10 civilistů.

7.6.2014 - "Ministr vnitra" Ukrajiny A. Avakov hlásí propuštění
20 vojáku praporu "Černigov" pro odmítnutí účasti v "protiteroristické operaci" v regionu Lugansk. Dříve byli odvoláni vojáci bývalé jednotky "Berkut" pro odmítnutí podílet se na represivní operaci v Jižním regionu Ukrajiny.

8.06.2014 - Ukrajinská armáda útočí dělostřeleckými bombami na centrum Slavjanska. Podle místních obyvatel, granáty explodovaly v blízkosti centrálního náměstí, městské rady a komunikačních sítí. V těchto hodinách je v centru města hodně lidí, protože v chrámu na náměstí končí sváteční bohoslužba. Mezi civilními obyvateli jsou oběti, hodně lidí je zraněno střepinami. Město má vážné problémy s pitnou vodou v důsledku dělostřelbou poškozeného vodního potrubí. Ve stejný den ukrajinská armáda obnovila útok na Semjonovku pod Slavjanskem. Podle některých zpráv, do ostřelování jsou nasazeny raketomety "Grad". Na webových stránkách obránců můžete najít záznam: "Dnes je vesnice Semjonovka pod Slavjanskem zničena úplně. Nenajdete tady jedinou celou budovu."

17.6.2014 - Pod Luganskem došlo k další strašné tragédii.
V důsledku minového obstřelu v místě, kde nebyly žádné vojenské cíle byli zabiti korespondenti RTR I. Kornelijuk a A. Vološin.

30.6.2014 - V Doněcku ostřelovači z Kyjeva zabili operátora "Prvního TV“ kanálu Anatolije Kljana během své reportáže s matkami branců Ukrajinské armády. Pod obstřely se dostalo auto s novináři Life News, kterým se podařilo včas uniknout. Neznámé osoby zahájili také palbu po štábu TV "Mir24" a "REN TV“

24 komentářů :

 1. Když to tak čtu, tak mi to připadá, že by jen stačilo změnit názvy měst a obcí a pokračuje to dále i v letošním roce. I když tam byla nějaká pauza mezi "nadechnutím" Ukrajinské armády po Debalceve (povstalců samozřejmě také), připadá mi to, že tohle může pokračovat do nekonečna. Po "Marince" tento týden ve středu mohou zase Ukrajinci a jejich "školitelé" ze 173. výsadkové divize US zkoumat v čem to asi bude, že zase i přes početní i materiální převahu dostali na "pr*** " . Možná by jako příklad postačilo shlédnout "brífink" s jedním ze zajatců pravidelné Ukrajinské armády od Marinky.

  https://www.youtube.com/watch?v=CY8N2t5QzDM

  OdpovědětSmazat
 2. Pred rokem obsadili rusti agenti z GRU obleceni v civilu nekolik vladnich budov na vychodni Ukrajine. I kdyz meli jen nepatrnou podporu civilniho obyvatelstva, podarilo se jim diky temer neomezene vojenske pomoci z Ruska rozpoutat valku, ktera trva dodnes.
  Putin a jeho priznivci maji na rukou krev tisicu nevinnych lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle tvrzení má asi tak stejnou váhu, jako když já napíšu, že agenty GRU pozvalo právě obyvatelstvo Východní Ukrajiny. To jsou tvrzení k ničemu. A krev tisíců nevinných lidí mají na svých rukou naši úředníci (myslím tím EU), spolu s prodejnými politiky z Ukrajiny, kteří nedokázali za posledních 20. let zabránit tomu, aby se do Ukrajiny pletly US se svými mocenské zájmy.

   Smazat
  2. 16.42 on to asi nikdy nepochopí. NIC Z VĚT, KTERÉ JSTE NAPSAL, NEVYSVĚTLUJE, PROČ UKRAJINSKÁ ARMÁDA POVRAŽDILA TISÍCE CIVILISTŮ NA DONBASU A ÚTOČILA NA OBYTNÁ SÍDLIŠTĚ MĚST A ZNIČILA CELOU INFRASTRUKTURU KRAJINY. Pokud by totiž byla pravda, co píšete, bylo by v zájmu všech zajistit těch několik ruských agentů v několika vládních budovách ....

   Smazat
  3. Jedna se o primou vojenskou agresi Ruska. Bez ni by tam zadna valka nebyla. Ukrajina se ma pravo branit tak, jak jsme meli my pravo branit Sudety i zbytek zeme.
   Ze jsme to narozdil od Ukrajincu nedelali je jen nase ostuda. Ze se dnes nekteri z nas ruske agrese zastavaji, to uz je ovsem hnus.

   Smazat
  4. Nemůžeš efektivně ubránit území, kde nemáš podporu místních obyvatel (a nebo to nebude trvat dlouho). Takové území asi neubráníš nikde. A kdo si neumí odpovědět na další otázky, které z toho vyplývají, tak by měl více číst a vzdělávat se v historii.

   Smazat
  5. Ať žije Ukrajina osvobozená od Jaceňuků a Porošenků, Avakovů a Nalivajčenků, Ukraaina spolupracující s Ruskem i Evropou, Ukrajina bez oligarchů a banderovců. To teprve bude svobodná a demokratická Ukrajina směřující k blahobytu.

   Smazat
  6. Souhlas - co na to jiného odpovědět.

   Smazat
  7. 21:49
   To patřilo tobě.

   Souhlas - co na to jiného odpovědět.

   Smazat
 3. Nelidská - fašistická tvář kapitalismu je mnohem horší než nelidská tvář socialismu. Schválně, proč má korporátní kapitál - v minulosti i dnes viz 3.říše, Španělsko, Řecko, Chile, Ukrajina tak blízko k fašismu a proč fašismus vždycky usiluje vymýtit komunisty a socialisty?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi by také s tím nemusel každý souhlasit. Lidé, kteří mají velké majetky se cítili v minulosti poškození. Dnes je tomu právě naopak. Lidská společnost je ale dnes tak rozdělená, že není rozumné chtít odpověď na otázku - "která společnost je lepší ?" Asi by se dalo nalézt nějaké procento těch, kteří budou souhlasit a jiné procento zase souhlasit nebude. Výsledek takové diskuse nemůže dopadnout nikdy jednoznačně v prospěch kterékoli ze stran ( pokud budeme uvádět jen ty "hlavní proudy").

   Smazat
  2. Kapitalismus vždycky ve finále končí monopolem moci velkokapiálu, kolosálním krachem a válkou.

   Smazat
  3. Nestavějte na roveň současný kapitalismus a svobodnou demokratickou společnost. Jedno z toho je lepší a kapitalismus to určitě není.

   Smazat
  4. 21:52

   Žádáš snad defenestraci ? I když by to řešení bylo také. Ale kde vezmeme "Jana Žižku" ? Je to tu samej posera.

   Smazat
 4. Nelidská - fašistická tvář kapitalismu je mnohem horší než nelidská tvář socialismu. Schválně, proč má korporátní kapitál - v minulosti i dnes viz 3.říše, Španělsko, Řecko, Chile, Ukrajina tak blízko k fašismu a proč fašismus vždycky usiluje vymýtit komunisty a socialisty?

  OdpovědětSmazat
 5. 18.05 myslím, že se mýlíte. Je zřejmé, že sociálně spravedlivá společnost sama o sobě neprodukuje a nehromadí rozpory, které vedou k válkám. K čemu vedou rozpory generující se ve společnosti, ve které funguje neoliberálně pojatý kapitalismus vidíme od roku 1989 opakovaně v bezprostřední blízkosti našich hranic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě, mýlit se je ale přece lidské, ne ? Sociálně spravedlivá společnost je sice dobrá vize - jen ti lidé k tomu vhodní, nějak scházejí a v dnešní době ? Nedáte dohromady většinu ani z jedné a ani z druhé strany dohromady. Společnost je systematicky rozdělována již více než posledních 20 let. Lidé mají slabé povahy - nechají si dobrovolně dát oprátky kolem krku (hypotéky, půjčky, úvěry), jen aby mohli mít to, co jejich rodiče v jejich věku ne. Lidská chamtivost je hlavním hnacím motorem současné společnosti - mít něco hned a teď. Toho o čem píšete, dnes už dosáhnout nelze. Čistě hypoteticky by se muselo vyhubit asi tak 2/3 obyvatel jen této naší země a začít znovu. Jenže u sousedů na Západ od nás je to ještě mnohem horší - je tedy nemožné něco dnes v tomto ohledu napravovat. Bohužel.

   Smazat
  2. I vy jeden zklamaná pesimisto. Fňukejte doma do polštáře, defétisty tu nepotřebujeme.

   Smazat
 6. Kapitalismus je již ze své podstaty, kterou popsal Marx nelidský. Celé jeho dějiny jsou dějinami válek, kolonialismu, nelidského vykořistování, vráždění, násilí, okrádání, loupení, kolosálních podvodů a manipulací. Jedinou mírovou a relativně krátkou výjimkou bylo období, kdy měl protiváhu v socialismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, tak nějak to popsal včetně toho, že Rusko je třeba srovnat se zemí (nebo vyhubit jeho obyvatelstvo) nebo tak nějak. Až Lenin z něj právě "vyrobil" tu mutaci, která uměla reagovat na ten "syrový" kapitalismus. Ale dnes již víme, že Lenin byl "měkouš" a hlavně tehdejší Sovětský Svaz byl tak velký, že si ani se svými vlastními lidmi poradit nedokázal - Stalin se to sice snažil napravit, ale jakým způsobem ? No to už ví asi každý z nás. Socialismus dnes považuji za překonanou vizi společnosti, ovšem jeho některé myšlenky, například o přerozdělování bohatství, by mohly být pro dnešek přínosné.

   Smazat
 7. Prostě jsme cíleně zbavováni lidství, soucitu, sociálního cítění a všechny tyto vlastnosti považujeme za slabost. Nejsme schopni pochopit, že kapitalismus je v té podobě jak je zde praktikován pouze pyramidovou hrou a pro pár vyvolených musí být ožebračovaná základna pyramidy, která umožní těm vyvoleným blahobyt. Proto dnes systém vtlouká lidem do hlav, že si každý může sám za to v jaké je situaci / největší blbost na světě /, že pokud se nemá dobře, tak je to signálem, že je lozer, netáhlo a podobně. Přitom stačí když místní frýkulíni vylezou ze školy a postaví se na pracák, nebo týpci co dostanou služební oktávku TDI, 25 000 platu za 250 odpracovaných hodin a myslí si, že tak budují svůj blahobyt, berou si hypotéky a za pár let neví kudy kam, protože jsou servaní, nepoužitelní a neperspektivní, protože na jejich místo se tlačí ti noví mladí a ,, úspěšní ,,.

  Sociální systém ČR je velice nedokonalý, vládne zde mafiánský kapitalismus. Budoucnost ČR je velice malá, myslím si, že zanikne. ČR zanikne z těchto důvodů: Vězeň nemusí pracovat, vězení je hotel s plnou penzí. Zákony umožňují prodej a vytunelování státního majetku. Lichvářství je posvěceno na byznys. Prezident propustil zločince z vězení. Je prodáván jedovatý alkohol. Je prodáván závadný benzín i nafta. Dováží se závadné potraviny. Nepřizpůsobiví mají výhody oproti pracujícím. Pracující s obvyklou mzdou se neuživí, musí žádat o podporu. Korupce je běžné slovo. Církev dostala od státu majetek ve stovkách miliard Kč. Důchodová reforma a daňový systém preferuje bohaté. Politici nemluví pravdu. Sociální byty neexistují. Zdravotnictví je byznys. Špinavé peníze neexistují. Pachatel má více práv než oběť. Nejvíce dětí rodí ženy s nízkým intelektem, bez pracovních návyků a berou děti jako výdělečný byznys. Naopak talentované a chytré ženy mají čím dál méně dětí. Stát nedokáže zajistit proplacení faktur dle zákona tj. do 14 dnů. Často faktury se neproplatí vůbec. Politické strany jsou placeny ze státního rozpočtu. Politici a státní úředníci nešetří, řídí se heslem z cizího krev neteče. Zločince musí odsuzovat zahraniční soudy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zde podle popisu je ihned zjevné, o jakou zemi jde.Dobře a pravdivě vystiženo, jak to cítí běžný pracující občan-ovčan, nechající si na zádech dříví štípat.

   Smazat
  2. No nevím, jestli se to vše dá něčím doplnit, ale v tomhle systému žijeme, i když jsme si ho mnozí nepřáli - tak se přece nepůjdeme oběsit na první větev. Je možné, že se ještě mezi námi nacházejí lidé, kteří to nevzdali a budou (i jejich potomci) jednou základem lépe smýšlejícího pokolení, které nás nahradí a vyvede z toho zcestí, na kterém se právě nacházíme..

   Smazat
 8. 22:09

  No byl bych zvědavý na tvou reakci (také ovčane). Kolik máš zásobníků doma do pistolí ? Máš alespoň pro dvě berety jako já a 60 nábojů ? Kulový prd, co ? nech ty obyčejný lidi být - musíš jim dát čas, aby se v tom vyznali. Dělat ramena na někoho, tak to mě fakt může nadzvednout. Ale jinak bys zadek měl staženej co ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.