Reklama

neděle 19. července 2015

19.7.2015    Institut slovanských strategických studií
Evropský strach z toho, že Rusko od roku 2019 přestane dodávat plyn přes Ukrajinu, se stává realitou. Rusko potřebuje mít jistotu, že plyn dojde ke spotřebiteli, a tak se u tranzitu stává Ukrajina vyřazeným hráčem, stejně jako Evropa. Z Bruselu totiž najednou zaznělo zděšené vytí, že sankce sice ano, ale na ukrajinský plynový tranzit, Rusko, pěkně prosíme, nesahej. Důvodů pro tento úděs je zde hned několik. 

Zmrzlí a hladoví Evropane už nejspíš vůbec nebudou chtít plnit Evropou zprostředkované příkazy strýčka Sama, evropské vlády by mohly od svých zmrzlých národů dostat nejen červené karty a navíc, naštvaní Ukrajinci by se také mohli vydat docela jiným směrem, než si toho přejí „zaoceánští partneři“.

Evropa se ovšem nepřizná, že musí plnit příkazy USA a vymýšlí zástupné důvody. Podle slovenského eurokomisaře pro energetiku Maroše Šefčoviče by snížení tranzitu přes Ukrajinu údaj ně znamenalo nedozírné důsledky pro bezpečnost energetiky v Evropě. Ptejme se ovšem pro koho především? Právě Slovensko je pokračováním plynového tranzitu z Ukrajiny, takže přijde o velmi slušné ruské peníze jen za to, že jeho územím protéká plyn. Krátce řečeno, bylo by to podřezání krku pověstné slepičce, co nese zlatá vajíčka. Navíc se ptejme kudy či odkud bude brát Slovensko plyn, když si přípojku bude muset pořídit „za své“.

Proč Evropa lže o nezbytnosti ukrajinského tranzitu?

Slovenské zájmy ovšem „Evropan“ Šefčovič natvrdo přiznat nemůže, takže operuje narušením rovnováhy energetických dodávek, navíc hlaholí, že tranzitní systémy s Ukrajinou jsou s přepravci plně kompatibilní, a že dublování je zbytečné. Ani to ale není pravda, protože za doby takzvané svrchovanosti Ukrajiny se do plynovodu nevložila ani hřivna, ergo, je už pořádně „rozkodrcaný“ a bude čím dál víc. Možná by bylo slušnější i výhodnější, kdyby Slovensko tlačilo víc a včas na Ukrajinu aby nekradla evropské dodávky modrého zlata, než aby se připojovalo k nesmyslným sankcím proti Rusku. To si ovšem slovutný eurokomisař nedovolí ani pomyslet, natož vyslovit.

Je třeba vzít také v úvahu, ža ani USA nemají zájem, aby Evropa byla díky jiným trasám ruského plynu naprosto nezávislá na Ukrajině, kterou Státy, až na pár regionů, zcela ovládají. Vždyť při ukrajinské trase by stačila nějaká ta sabotáž na ukrajinském potrubí a Evropa je bez plynu. Bude poslušná a bude Ukrajině platit a platit, a díky „loajálním“ médiím proklínat Rusko. A o to jde přece především.

Evropa lže a pomáhá tomu, kdo krade

Šefkovič zjevně zcela vědomě lže i když tvrdí, že přes Ukrajinu proudí 140 miliard kubíků plynu. Podle informací Gazpromu, je totiž s bídou o 60 miliard kubíků a na příští rok se plánuje jen 40-50 miliard. Evropský řadový spotřebitel ovšem toto snížení vůbec nezaznamenal, protože Rusko nahradilo ukrajinský tranzit Severním proudem tam, kde je to už možné.

Ptáme-li se, proč lže Šefčovič i další představitelé Evropského spolku, odpovědí bychom se asi dočkali spíše za oceánem než v Evropě. Není totiž důvod, proč by měla o ukrajinský tranzit tolik stát EU, pro kterou jsou rizika nespolehlivého přepravce očividná. Jestliže ukrajinský poslanec, politik tranzitní země, vyhrožuje vyhozením plynovodu do vzduchu aby zatracené Rusko nemohlo vydělávat na dodávkách plynu, pak by měli v prvé řadě evropští činovníci usilovat o to, aby dodávky plynu byly vedeny bezpečnější trasou, tedy jinudy. Leč, není tomu tak. Nejspíš proto, že jsou národní zájmy evropských národů „zaoceánským šéfům“ naprosto ukradené a jednoznačně převládají mocenské zájmy geopolitiky USA. Z toho může vyplynout jediný závěr. Evropští „lídři“ už v Evropě o ničem nerozhodují.

Rusko má ukrajinské zlodějny právě tak dost, jako z EU klacků pod nohy

Rusko vcelku oprávněně říká, že chce zabezpečit ničím nerušené dodávky pro evropské odběratele. Proto jsou zde dvě větve proudu severního a nyní se připojí turecký proud, místo jižního, který Bulharsku zatrhla právě Evropská unie. O „vděčnosti“ Bulharů asi není třeba hovořit, protože tato ne zrovna bohatá země přišla o počáteční investice ve výši 3 miliard dolarů, o pracovní příležitosti a roční příjem za tranzit 750 milionů dolarů. Bulharskem šel totiž tranzit 18 miliard kubíků plynu do Turecka, Makedonie a Řecka. Po spuštění „Tureckého“ proudu nebude mít nic, zato si bude muset zbudovat přípojku z Turecka na vlastní náklady.

Kompenzace od EU jsou možná určeny bulharské vrchnosti, ale rozhodně ne pro rozvoj Bulharska jako takového, a už vůbec ne na výstavbu přípojky či dalších užitečných věcí v národním zájmu země. Dnes požaduje EU po Rusku aby obnovilo výstavbu Jižního proudu. Nejspíš ale bude mít smůlu, protože Rusko uzavřelo s Tureckem dohodu nejen o „Tureckém proudu“, ale i o tom, že „Jižní proud“ neobnoví. Že by Turecko změnilo postoj, se příliš očekávat nedá a Rusko nemá ve zvyku porušovat dohody.

Evropa chce po Rusku, aby si nechalo nepoctivého přepravce

Rusko už má ukrajinské zlodějny celkem pochopitelně plné zuby. Přes Ukrajinu jdou „roury“ vlastně dvě. Jedna je určená pro Ukrajinu, druhá pro Evropu. Ovšem Ukrajina se v roce 2009 začala řídit heslem: Co je vaše, to je i naše, a co je vaše/naše, to platit nebudeme. Jak si dobře pamatujeme z roku 2009, Ukrajina prostě kradla evropský plyn, protože svůj neměla, neb za něj nechtěla platit. A to ani v případě, že jí Evropa či MMF poskytly půjčky, aby za plyn mohla Ukrajina Rusku dlužné částky uhradit. Peníze se prostě vypařily.

Chtít tedy po Rusku, aby se neustále nechávalo okrádat a vydírat Ukrajinou i Evropou, je holý nesmysl, a protože právě ukrajinský tranzit je mimořádně rizikový, chce ho Rusko nahradit. Kdyby jakýkoli dodavatel měl dopravce na své zboží do bodu „B“ a ten dopravce ukradl část dodávaného zboží, rozvázal by podnikatel s takovým „dopravcem“ smlouvu okamžitě, protože příjemci by oprávněně říkali, „to je vaše věc, že máte dopravce podvodníka, to si zařiďte jak chcete, my jsme zboží zaplatili, tak ho dodejte“. A to je přesně to, co Rusko jako dodavatel činí, zatímco evropský příjemce vříská a požaduje, aby si dodavatel toho zlodějského dopravce ponechal. Každému normálnímu podnikateli i nepodnikateli musí být jasná nesmyslnost podobného požadavku. Tento postoj EU k Rusku je ale sic velmi nerozumnou, leč přesto realitou.

Ukrajina bude vydírat a vydírat a Brusel bude platit a platit. Z našich peněz

Drzost Ukrajiny už navíc přestává znát jakékoli meze. Chunta se nijak netají, že jestli chce mít Brusel v zimě klid, musí poskytnout v roce 2015 Ukrajině 1 miliardu dolarů, jako příspěvek na nákup plynu, aby mohla vláda údajně naplnit ukrajinské zásobníky na zimu. Vyhrožuje, že si prý jinak pomůže naprosto stejně, jako v roce 2009. I když bude chtít Brusel Ukrajině vyhovět (a asi bude muset), měl by v takovém případě poslat peníze přímo Rusku, protože jinak nebude ani plyn, ani peníze, jak už se stalo na Ukrajině zvykem.

Vzhledem k současné situaci na Ukrajině se lze ovšem velmi vážně obávat, že částka požadovaná po Bruselu nyní, bude nakonec podstatně vyšší. Země je válkami a konflikty rozbitá čím dál víc a mluvit o nějakých příjmech do státní pokladny je bezpředmětné a iluzorní. Tím spíš, aby byly peníze na zaplacení plynu „kletým Rusákům“. A Brusel platit bude, samozřejmě z našich peněz, jak jinak. Protože nebude-li, promrzlé národy zahřeje už jedině to, že své prodejné a vykrmené úředníky i politiky (a to nejen v Bruselu) pošle do propadliště dějin, a to je ještě velmi smířlivá cesta. Oprávněně se lze obávat, že by realita byla podstatně tvrdší.

A jak bude Rusko reagovat na pištění Evropské unie?

Nejspíš nijak, protože už má prolhané a arogantní Evropy také plné zuby. Navíc, je ruskému vedení jasné, že bavit se s Evropskými „lídry“ postrádá smysl. O ničem nerozhodují a škodí-li vlastním národům, je věcí těch národů, jak dlouho si to ještě nechají líbit. Jasné je jen to, že Rusku už nijak citelně EU uškodit nemůže. I v tomto případě si Evropa musela bolestivě uvědomit, že Rusko je velmoc, s níž se sice lze dohodnout, ale dobu euroamerického imperativu už má definitivně za sebou.

21 komentářů :

 1. Co Ukrajina, Slovensko bude mát problémy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Presne tak. Slovensko už malo vážne problémy v 2009 a doplatilo dosť veľa na reverz zo západnej Európy. Ale Slovensku zavreli hubu, lebo už vtedy sa plánoval konflikt na Ukrajine (sú o tom tony dôkazov). A čo mohli naši slovenskí politici urobiť? Nič, iba zraziť opatky. ja wohl. Čo môže dokázať taký formálny politik ako je Ševčovič ? Nič.!!! Aj keď je náš, už ho ani nemôžeme nenávidieť, lebo problém je úplne niekde inde. Problém je fašizmus na Ukrajine, ktorý podobne ako ISIL, vymysleli US úradníci a majú to tam všetko pod kontrolou. Tu nejde o plyn a tranzit cez Slovensko, tu ide o vojnu. A v tom je mi snaha Ševčoviča celkom sympatická pán DAVID.

   Vymazat
 2. 1. Nedivím se, že se pod takovou /po všech stránkách/ slátaninu odmítl kdokoli podepsat.
  2. Pane Davide, nezdá se Vám, že /občas/ poněkud podceňujete úroveň čtenářů NR? NN

  OdpovědětVymazat
 3. jak zde bylo komentováno EU hrdinně řeší problémy které sama vytváří a nebo jí je vytváří její úhlavní přítel za oceánem kdy si tihle blbci uvědomí že zrají pro šibenici za zradu na svých národech stojí jim za to nechat si nacpat účty bezcennými zelenými papírky od svého velitele jsou to ještě evropani ???

  OdpovědětVymazat
 4. Ruský plyn budeme brát z Německa. Tohle je jen taková habaďůra pro ty méně bystré. Kdyby ta trubka vedla do Bulharska nebo Řecka tak by se co soudruzi? No asi tolik toho německého plynu neprodalo. To snad chápou i ti nejblbější soudruzi.

  OdpovědětVymazat
 5. Je to skutečně nepochopitelné, co ti Slováci dělají. Dávají Ukrajincům svoji ropu, nikdy jsem nečetl, jak se to vlastně platí, pro koho je to výhodné. Navíc přece Fico byl přece docela rozumný levicový politik, teď, zdá se, jde na ruku Američanům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo nepůjde USA jako lokaj a vazal na ruku, ten bude potrestán barevnou revolucí, kroucením rukou, majdany, zvýšeným přílivem uprchlíků atd.Fico má strach plné nohavice, udělá přesně to, co USA nařídí.To samé se týká skoro celé 28.

   Vymazat
  2. Fico má hlavne plné nohavice z vlastných voličov. A na rozdiel od našich bratských českých politikov sa snaží aspoň manévrovať. samozrejme, že len v medziach svojich možností. Ale robí to. A už dosť dlho. Vydáva tým signály všetkým 28 lídrom, ale je v tom so Zemanom a Orbánom zatiaľ sám. Zatiaľ čo poliaci im do toho hádžu vidly.

   Vymazat
 6. Článek pravdivě popisuje dlouhodobé problémy s drzou Ukrajinou a naprosto neschopnou EU, satelitem US.
  Jsem upřímně šokován, až se při některých nápadech doslova tají dech, co všechno si ta ukrajinská vele nula, podporovaná zaoceánským pošťuchovačem a štengr bacilem dovolí!
  Každému soudnému člověku musí být jasné, že tohle nemůže mít dlouhého trvání. Obzvláště ve spojitosti s ohrožováním ruské bezpečnosti.

  OdpovědětVymazat
 7. A může se stát ,že ruský plyn nebude vůbec...evropa ho chce přece brát od soudruhu z poza oceánů a bude prý levnější než ruský...a údajně amerika už připravila na dovoz flotilu 55000 tankerů ,které přece nahradí ruský plyn a gasprom roury....a nebude stát pro spotřebitele cca 11kč za 1 metřík kubický...ale asi 18-20kč a to přece jde výrobcům v usa....Jinak se zeptejte kolik stojí teď v litvě a estonsku plyn....co dovážejí z norska...a nutí ho spotřebitelům co zde po vstupu do eu zůstali pokud neemigrovali??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po podpisu TTIP cca za 18 měsíců, si lokaj USA-EU bude rochnit blahem, bude zde vše americké, potraviny, zboží a myšlení, kterému nás naučí po dobrém či po zlém.plyn dovezou krakovaný tankery za 5x větší cenu, Merkelová chrochtá blahem nad TTIP již dnes a naši politici ji už virtuálně podepsali minulý rok.Takže USA EU dokonale odříznou i od ropy i plynu, natož, aby do Ruska se něco nedej bůh vyvezlo.Holland volá po ještě větší evropské integraci, co to má znamenat, všem naordinovat stejný jazyk, stejné myšlení.Tak tohle již zkoušel knírkatý pán v minulém století a zle to skončilo.Víc Evropy!!!

   Vymazat
  2. Jo a proto teď Němci staví druhý plynovod.

   Vymazat
  3. 22:07 Také že to zle skončí. Takové nesmysly, přece normální Evropan nemůže vydržet. Takto , myslím výstižně , to kdosi kdesi shrnul." Spojené státy a jejich satelity se snaží Rusko okupovat nebo zničit již od roku 1917. Je to obrovský prostor k expanzi, vývozu produkce a zároveň zdroj surovin a levných pracovních sil. Přesně to plánoval Hitler. Jestliže se nedaří vyvolat válku, je zde evidentní snaha o ekonomické vyřazení Ruska z Evropy, kde narušuje americkou snahu o ekonomické ovládnutí cestou TTIP, hegemonie dodávek ropy a zemního plynu z islámských zemí a rozbití společnosti pomocí masové islamizace". Co vy na to přátelé ?

   Vymazat
  4. Člověku z 23:05:
   přesně takhle to také cítím a je mi z toho nanic..
   "řecký záchranný model" mně pak již úplně dorazil..je to opravdu hnus!
   nevím,co budeme dělat;co bude dělat obyčejný smrtelník ,chtějící si zachovat lidskou a čestnou tvář v kontextu tohoto vývoje..
   Zastrašeni ale jistě nebudeme dlouho;nikdy nerostou stromy do nebe a sprosťárny,lichva a
   zlodějna na úkor lidu nebude mít dlouhého trvání..asi bude nastolen teror v podobě vše oklešťujících zàkonů,které se podpoří neskutečnými pokutami za porušenî..člověk z toho nevyjde a bude zlikvidován existenčně a tzv.ideologicky,protože ukáže na viníka (viníky)a tomu se to samozřejmě líbit nebude a bude řvát bláboly o podvracení státu apod.jako bychom to neznali..
   NWO se to jmenuje a (kdo to má v pazourech to taky víme)už to běží ,už se to ani neskrývá a nenazývá konspirační theorie..už se to děje zcela nepokrytě.
   Dříve ,před pár lety se ještě snažili,vyvraceli,lhali a mlžili.mezitím nechali všude rozlézt svoje vazaly a obsadili jimi důležitá místa(vpodstatě jekaždé veřejno-právní místo důležité)..jsou prostě již prakticky všude...
   přesně tak to bylo plánováno -
   jituš

   Vymazat
 8. Na ty sankce a lokajské postoje našich politiků ještě těžce dojedeme. Ti už něco čují, proto takové kvílení nad atrapami šibenic.

  OdpovědětVymazat
 9. Slovensko nedodáva fašistom na Ukrajinu ropu ako píše anonym z 21:33.Prepravuje len plyn zo západnej Európy na Ukrajinu.Dodávateľmi sú koncerny zo západnej Európy. Ja osobne by som to nikdy nedovolil, nechal by som chuntu v Kyjeve padnúť,ale zrejme p.Fico je pod tlakom nového fašistického centra v USA.Dúfam, že Rusko vydrží a odstrihne Ukrajinu od tranzitu plynu do Európy, čím však bude poškodená aj moja krajina.Ale čo si iné zaslúži, keď slovenský prezident Kiska-mastná a análna hlava sa objíma s fašistom Porošenkom? Nikdy nepochopím ako sa niečo tak odporné ako Kiska mohlo stať prezidentom. Dúfam, že Slovensko nájde riešenia pre seba cez pripojenie sa ku Tureckému potoku.

  OdpovědětVymazat
 10. Jo hloupí ovčané .Teprve pořádná zima se Vás zeptá co jste dělali v létě .Zeptá se Vás jak to že jste nevyrazili do ulic dokud bylo ještě teplo a nevyházeli jste zkorumpované politiky z jejich postů .Proto že ti dělají teď všechno pro to abyste v zimě mrzli protože jejich zásluhou prostě v zimě plyn nebude nebo bude tak drahý , že si budete moci nanejvýš na něm uvařit čaj pro zahřátí . V případě války o kterou tito lokaji USA tak usilují bude ještě hůř .Teď se ještě v létě ohřejte , protože v zimě budete jen tupě zírat na to co Vám politici připravili za budoucnost . Potom teprve vyrukujete do ulic abyste se trochu zahřáli .Nezapomeňte sebou vzít červené karty .Ti prozíravější si teď v létě nařežou trochu dříví do kůlničky a pořídí sporák aby si mohli na něm uvařit .Možná se při čtení tohoto článku smějete co to píšu za bludy , ale pak si na mne vzpomenete . Všechno se vyvíjí totiž přesně tak jak to popsala ve svém vidění slepá vědma Vanga a její předpovědi se v drtivé většině vyplnily !!!

  OdpovědětVymazat
 11. Ano, má pravdu ten člověk ze 6.32. Bude to tak - a nejen plyn. Nebude ani žrádlo. Nejsme naprosto v ničem soběstační, naopak, zadluženi a vydíratelní. Už si nás mohou vzít USA holomci jako rukojmí za kdejakou špatnost, a my budeme poslouchat, protože sakce, embarga a různé pičičárny jaké se páchají Rusům, bychom my neustáli. Až nebude plyn, a žrádlo bude na lístky jako po válce -jen hadry na body nebudou, jedině těch je tady díky Vietnamcům a snaživcům, kteří sem vozej hadry a boty ze západních skládek do sekáčů a na bleší trhy. Prdel nahou mít nebudeme, ale budeme bez šancí na lékařské ošetření, na léky, na teplo, jídlo... to bude super -co? A žádný zvonění už ale nepomůže. Už si nikdy nevyzvoníme nic. Kašpaři a nadlidi už jsou na nás připraveni, vyzbrojeni, snippeři už mají určenej zasedací pořádek na střechách, kdyby něco. A Langšádlová všem vzkáže, že to prakticky nic neznamená, protože "jsme zvyklí na útlak a útisk".... bla bla....

  OdpovědětVymazat
 12. USA dnes napřímo řídí Ukrajinu, ale samy nic platit nechtějí, účty předkládají EU a ta platí (a bude platit) jako mourovatá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jestli Porošenko odevzdá (krycí název je "zprivatizuje") Americe totálně zdevastovanou, čtvrtstoletí neudržovanou transportní infrastrukturu Ukrajiny, tak občané kromě skvělé ceny za americký plyn a ropu (z Ruska) dostanou příležitost zacálovat i rekonstrukci všech těchto produktovodů. Dokonce už si i Gazprom spočítal, že se to ani nevyplatí opravovat, lépe z Ukrajiny zdrhnout a postavit uplně nové potrubní systémy.

   Vymazat
 13. Pláčete tady nad debilitou Ukrajinců,jak zacházejí se svou zemí a nějak vám uniká,jak jsme my nechali ty naše zloděje z "Prognosťáku" naložit s tou naší zemí !!!! Ti ji celou zašmelili i bez války a hlavně skopčákům,tak,jak ty lajtunky na plyn,které se tu stavěli za "polibmiprdel"vejplaty,jako stavby mládeže a teď platíme za ruskej plyn německý ceny.Jsme na tom už dávno hůř,než ti hloupí Ukropi,akorát si to nechceme uvědomit,ale ono to brzy přijde,to prozření,až budem muset začít po sobě žrát hovna,protože už tu nic jinýho nezůstane !!!

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.