Reklama

úterý 7. července 2015

Byl Janis Varufakis trojským koněm Washingtonu v Evropě?7.7. 2015  První zprávy

Několik dní po svém zvolení nová řecká vláda SYRIZy získala k překvapení komentátorů významnou podporu samotné vlády Spojených států.


 Jaké jsou důvody? Skutečný problém řecké krize je proces federalizace Evropy. Tato analýza je podložena studiem projevu Janise Varufakise v červnu na zasedání ministrů financí EU Projev zkoumali analytici F. William Engdahl a Paul Craig Roberts.

Co řekl Varoufakis?

V projevu v berlínské nadaci Hans-Böckler (8.6.2015) řecký ministr financí uvedl, že řecká otázka není to podstatné, ale jde o dokončení federální Evropy.


"Je zřejmé, že potřebujeme politickou unii. Ale jakou? Nezapomeňte, že Sovětský svaz byl taky politická unie, i když ho nechceme napodobovat. Ne, cílem Evropy je demokratická politická unie, která apeluje na jeho lid," uvedl Varufakis.

Problémy "asymetrické měnové unie" mezi zeměmi se silnými obchodními přebytky a jiné s vysokými schodky, co to je "demokratická politická unie" podle Varufakise?

Od zpočátku odmítá Varufakis politickou unii založenou na úsporných opatření a neoliberální politice, protože by vedly k "nacionalistickému tribalismu":

"Někteří evropští lídři, jako je Angela Merkelová, obětováním Řecka stanoví kurz pro politickou unii s disciplínou ze strachu z "Grexitu ". Chceme politickou unii, která nepřipouští žádnou odchylku od neoliberální doktríny a snaží se střílet na úkor demokracie, pro proevropskou vládu působí rušivě strana jako SYRIZA. Dovolte mi, abych předpovídal, že pokud Evropa zvolí druhou možnost, můžou zde v budoucnu dominovat anti Evropani, kteří nenávidí Evropu a vše co ztělesňuje a přivedou ji zpět k nacionalistickémi tribalismu, která způsobila tolik mrtvých v průběhu staletí. "

To znamená sjednocení Evropy prostřednictvím mechanismu recyklace přebytků, to znamená převod německých přebytků do rozvojových zemí, jako je Řecko prostřednictvím finančních nástrojů evropského mechanismu finanční stabilizace (EFSM). Myšlenkou je přeměnit dluhy vůči ECB a MMF na dluhy EFSM, čímž se zvyšuje expozice jiných zemí k posílení politické vzájemné závislosti.

Tento "účinný mechanismus" nadále bude zvyšovat objem závazků vůči EFSM, které nevyhnutelně povede k politické unii, takže federální Evropy.

Janis Varufakis se zařadil svým projevem vedle ministra zahraničí Spojených států J. Byrnese, který přednesl v roce 1946 řeč Naděje, která byla základem rekonstrukce Německa pod kontrolou USA. O 69 roků později Janis Varufakis volá po novém projevu "Naděje", podle kterého se skutečně dokončí velký americký projekt "Spojených států evropských".

Úloha Spojených států

Důkazem je akce americké vládý, která přinutila MMF zveřejnit vysoce kritickou zprávu o neudržitelnosti řeckého dluhu, a to přitom za velmi příznivé situace pro vládu Alexise Tsiprase po volbách v lednu 2015..

Tato hra začala zvolením SYRIZy do řecké vlády. Je také popsána specialisty z Washingtonu. Americký ekonom F. William Engdahl říká, je otázkou, zda Janis Varufakis není "trojským koněm" washingtonských zájmů v rámci Evropy:

"Přišel jsem k závěru, že neochotný k jednání, ministr nešťastného řeckého lidu, Varufakis je součástí mnohem větší a špinavější hry," uvedl F. William Engdahl.

Americký ekonom popsal cestu Janise Varufakise: Naturalizovaný Australan, který strávil 30 roků v anglosaských neoliberálních médií.

"Řecká dluhová krize se používá pro vytvoření precedensu, který bude použit proti jakékoliv vládě EU. Členské státy přestanou existovat jako suverénní státy a pouze EU bude suverénní. Německo a Francie budou podporovat konce vlastních suverenit, které jsou již dnes malé, nemají žádnou nezávislou měnu a jejich zahraniční politika je podřízená Washingtonu, " analyzuje Paul Craig Roberts.

Rezignace Varufakise

V pondělí šéf řeckého ministerstva financí Varufakis na pozadí referenda o dohodě s věřiteli oznámil svou rezignaci. V prohlášení Varufakis uvedl, že tak hodlá pomoci předsedovi vlády Řecka Alexisi Tsiprasovi dosáhnout lepší dohody s věřiteli, protože mnoho ministrů financí eurozóny „ocení" jeho nepřítomnost na jednání.

Rezignace ministra financí Řecka Jannise Varufakise se uskutečnila pod tlakem evropských partnerů, a měla by vést, nakonec, k věcné diskusi Atén s mezinárodními věřiteli, řekl v pondělí v ve vysílání televizního kanál ZDF člen ústředního výboru strany SYRIZA Giorgos Chondros.


(rp,prvnizpravy.cz,agoravox.fe,foto:arch.)

Řecký politik: Rezignace Varufakise byla pod tlakem Evropy!

25 komentářů :

 1. Všechno zapadá do celé mozaiky, USA vedou frontální ekonomický útok právě na Evropu !

  OdpovědětSmazat
 2. Co z toho plyne pro nás? Nedůvěryhodná EU, rychle pryč! A nakonec se staneme podřadnými vazaly Washingtonu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale těmi už jmse. Hlavou státu je US velvyslanec, který si zve na koberec státní zástupce a pod.

   Smazat
 3. Všechno zapadá do mozaiky Babylónu, ve kterém je černé bílé a bílé černé. Střídavě samozřejmě, takže nikdo neví co je co a jaké. Kdo je unaven zprávami, jde sledovat rotující spirálu, která ho přivede na "jiné myšlenky".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uvádím citaci z článku:

   petrfojtik3.webnode.cz/news/dolar-respektive-usa-muze-zachranit-pouze-3-svetova-valka/

   "...Jak se věci v minulosti naší historie skutečně seběhly je soudit velmi rozporuplné, jelikož se řada věcí odehrála před značným časovým odstupem, kdy jednak dějiny, jak je známo, píší vždy vítězové a navíc, kdy ani ti nejpoctivější historikové nikdy nebyli přítomni na žádné z tajných porad vlád a společenství, kde se spřádaly plány, jak a proč v tehdejší době hodlaly ty či ony státy, armády, banky, korporace, politické strany postupovat a jak hodlaly lidu prostému, již proběhnuvší události správně politicky vyložit.

   Podívejme jenom na současnost, například aktuální Ukrajina. Koukne-li se kdokoli na mainstreamový-p roamerický, mainstreamový-p roruský a tzv. nezávislý-konsp irační web proto, aby zjistil co se stalo před několika dny na tom či onom místě, musí zákonitě dojít k závěru, že jakoby se jednalo o 3 naprosto jiné události. Jak potom primárně můžeme důvěřovat výkladům o událostech, které se staly před 10, 70, 100,2000 a více lety? ...."

   Smazat
 4. Panebože, běžte už s těmi konspiracemi do zadele !!!
  Vysvětlení je daleko prozaičtější a vůbec nepotřebuje fantazmagorie o genialitě Washingtonu, které dokáže fikaně naplánovat i nemožné. Zajímavé, že naprosto selhává v primitivních otázkách, to ale konspirátorům nevadí, ti bez konspirací nebudou žít.
  O co tedy jde ?
  Ozvala se Čína a Rusko. V případě, že Řecko bude vytlačeno z eurozóny, chtějí mu nabídnout členství v BRICS a Čína by jej chtěla udělat vstupní branou do Evropy pro svou hedvábní stezku. Ovšemže na Řecko netlačí, je to nabídka "pro případ", Čína si to s Evropským trhem nechce rozházet.
  A co na to USA ? Byl by to pro ně obrovský geopolitický problém. Člen NATO se silnou armádou by utekl na opačnou stranu. Proto probíhají silné tlaky na Merkelovou aby bylo Řecko udrženo v eurozóně za každou cenu. Francie a Itálie se k tomu tlaku přidaly, protože brzy budou samy v situaci, kdy budou potřebovat "rekonstrukci dluhů". Merkelová se tomu brání, protože ví že je to cesta ke spolehlivému rozpadu celé eurozóny. Bude tedy alespoň hledat kompromis aby si zachovala tvář a nějak do alespoň doklepala do konce funkčního období. Můžeme už ale říct, že dny eurozóny a pravděpodobně celé EU jsou sečteny.
  Jak vidíte žádné konspirace nejsou potřeba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonym ve 20.,06
   Ano, nejspíš jste blízko pravdě. Realistické zhodnocení.
   Veronika

   Smazat
  2. 20:06-souhlas,paní Merkelová je v lisu ze dvou stran.Geopolitického-USA a národního-daň.poplatníci.Nezávidím ale nelituji.EU-zona má ještě šanci-jako nová!

   Smazat
 5. Zjednodušte si rozumění světu... asi následovně. Všechno, co se v politice odehrává má právě a pouze ten účel, aby si bohatí udrželi majetky. Jednoduché, prosté, výstižné. Složitěji nad tím nemusíte uvažovat.

  OdpovědětSmazat
 6. Dnes tu evidentně probíhá pod vedením Dvořáka soutěž o největší konspirační pičovinu :-D
  Soudruzi, tlačíte moc na pilu. Uberte, vypadáte jak pitomci, je to kontraproduktivní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak !!!

   Smazat
  2. To jsi řekl krásně, soudruhu. Asi sis vzpomněl, jak jsi řečnil na schůzích STB, že jo? Ty jako pitomec nevypadáš. Protože jsi debil.

   Smazat
  3. Víte, to urážení do soudruhů a stbáků mě připadá už komické, jelikož i v tom systému to bylo předně o lidech ale to nikdo nechce slyšet. To si opravdu myslíte, že všichni stbáci byli svině?? Nebo i soudruzi??? Tak to jste pěkní hlupáci, jelikož záleží hlavně na povaze jednotlivce a šmejd se může usadit všude. Spousty stbáků nejednou zachránili tuto zem, ta rozvracečcká činost tu byla vždy, oranžové revoluce nejsou novinka a pokusy o destabilizaci probíhali soustavně, jen ti jednodušší to nechtějí vidět, jelikož je tato realita nadmíru stresuje a tak kráčejí po té pohodlnější cestě plné sluníček. Tím chci říct, že mě takový přívlastek neuráží, spíš naopak. Klidně budu soudruh, jelikož ti neměli vily, jachty ani ferari před domem, což nynější demokratičtí šmejdi mají a přitom jejich oficiální příjmy by jim to nikdy neumožnili. Takže když dnes někdo ukazuje na soudruhy, maskuje tím vlastní lumpárny, které nás stáli přes bilion korun. Je to jen o lidech!!!

   Smazat
 7. Je zajímavé , že před referendem v Řecku všichni Euro Hujeři vykřikovali , že pokud Řekové řeknou v referendu NE tak je to jejich konce a nikdo se s nima nebude bavit .Je po referendu , Řekové jednoznačně řekli NE a nadále jim nabízejí údajně "poslední možnosti se zachránit " . Když ji nevyužijí tak přijde další a další protože jezujitka Angela má za úkol od strýčka Sama udržet Řeky v EU za každou cenu .Jinak začnou v Řecku hospodařit Číňané s Putinem a to je pro USA a jižní křídlo NATO nepřijatelné .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Perfektní analýza. Díky

   Smazat
  2. Pravdoláskovská mediální sekta má prostě "svoje instrukce". Očekávat z mainstream médií pravdu už může jenom blázen.
   NIKDO nerozebíral variantu, že Řecko odmítne splácet a zároveň odmítne vystoupit z eurozóny. Pokusila se o to pouze Švihlíková a to jí Tvarůžková v ČT hned utnula.
   Včera prostá duše Šichtařová zase dělala z Tsiprase blázna, který ničemu nerozumí, neví co chce a jenom kličkuje. Jenomže Tsipras je chytřejší než všechny kreaturky v Bruselu. Dopředu jednal s Ruskem i Čínou a geniálně využil největší slabost Merkelové, tj. nadřizovat politické zájmy nad logiku ekonomiky a ustupovat tlaku USA.
   Jak to dopadne?
   Horko těžko se najde kompromis, který pravda a láska podá jako vstřícnost Evropy a MMF. Nikdo neřekne že se vše podřizuje geopolitickým zájmům. Problémy Řecka se odsunou, platit to budou všichni a nastane pnutí. Ve Španělsku uspěje Podemos, budou se dožadovat stejné shovívavosti, začne se situace podobně vyvíjet i ve Francii a Itálii, zatím co státy bývalého východního bloku budou platit za druhé, kteří mají mnohokrát vyšší životní úroveň. Český Sralbotka bude pokorně držet hubu, ale Maďarsko, Slovensko, Polsko a postupně i severovýchod začnou strácet trpělivost. Nakonec i Němci. Jak jsem psal už výše, dny EU jsou sečteny. Je to kolos neschopný reakce. Jediné co umí je zoufalé záplatování za chodu, co problémy jenom sune před sebou a ty se hromadí, až se sesypou.
   EU R.I.P. ! Ten pomníček se už začíná rýsovat.

   Smazat
  3. EU je NEREFORMOVATELNÁ, neumím si představit, že o řecké závazky by se měly podělit všechny země eurozóny a případně 28.Situace došla tak daleko, že vnucovat gangsterskou pomoc dál a prodlužovat agónii, na rozkaz USA, vše jen rapidně zhorší.Tady nejde o peníze, ale o zájmy USA a o zlatá křesla evropských politiků, kteří tuto situaci zavinili.EU se do 2 let sama rozloží.Ještě před tím se stane mnoho událostí, které ten rozklad řádně podpoří.Řecko ukázalo tomuto systému obrovskou slabinu!!!

   Smazat
  4. Definitivní konec Bruselu kupováním si času 5-ti let od Řeků, skončil.

   Smazat
 8. Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Všimněte si, jak je pražská kavárna zoufalá, v ČT vystupují jen zakřiknutí analytici, co předpovídají jen malé vítězství, či výsledek halb und halb.
  Jaksi zapomínají proč krize nastala a proč existuje. Vedoucí elaita žije v iluzi a nechápe realitu, proto ta krize a proto je změna nutná.

  OdpovědětSmazat
 9. Doporučuji knihu John Gray, Kacířství. Texty psány 2002 - 2003, zajímavé prognostické postřehy britského politologa, které lze velmi dobře nyní zhodnotit. Varoufakis napsal knihu Globální minotaurus, i ta stojí za přečtení, více http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/15450-optimismus-doel-im-nakrmit-globalniho-minotaura

  OdpovědětSmazat
 10. Kdepak jsou ti vítězoslavní Evropané, co vykřikovali, že jestli se Řecko dováží, tak už s ním nepromluví, tak konec zvonec... apod.
  Řecko se odvážilo, a hle, Evropané lezou ke křížku. Bůhví, jestli nám Bundesangela ještě chvíli vydrží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hrabě Kocharowski9. července 2015 18:35

   Bůhví, jestli nám Bundesangela ještě chvíli vydrží.
   xxxxxxxxxxx
   Bůh ví, jestli nám vydrží BUNDESLIGA!

   Smazat
 11. Tak nějak pro úplnost: když je řeč o konspiracích, říkávám, že spiknutí bývají, ale v 99% nezafungují na 100%. Z povahy věci. Čím širší, dražší, víc lidí zahrnující, organizačně náročná záležitost to je.

  A ještě je takový furt znova se opakující fenomén a říká se mu dvojitý agent. Nemyslím si, že to tak je, to ne, a už proto ne, že nemám páru, kdo by to teda byl, ta druhá strana, pro kterou by to Varoufakis taky hrál ?

  A což takhle vlastní svědomí a nesmrtelná duše ? Hrabě Tolstoj by se této možnosti nesmál...

  V.R,

  OdpovědětSmazat
 12. Řecko čeká stejný osud jako Ukrajinu.Levicové odbory v Řecku se postaví proti Syrize v dobré víře,že pomohou Řekům.Jejich zmýlena je v tom že pomohou k nástupu fašistickým strukturám s velkopu skrytou podporou NATA.Přece bude třeba naplnit čl.5 NATA pomoc ohrožené zemi všemi členy EU.Situace bude vyřešena,zásoby plynu a nedávno objevená ložiska jsou platidly pro velké hráče.Rusko a Čína bude vyřazena ze hry.

  OdpovědětSmazat
 13. grécko!!!
  -----------
  http://cicociciak.blogspot.sk/2015/07/grecko.html

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.