Reklama

neděle 5. července 2015

Co Varoufakis svému lidu neřekl


Květa Pohlhammer Lauterbachová
5.7.2015 E-republika

Co by měl Yanis Varoufakis říci Řekům, než půjdou zítra volit, je-li vlastenec. Ale je jím?

V několika dřívějších textech, například ZDE, jsem vyjádřila své pochybnosti o úloze Syrizy, zejména jejích lídrů, ve scénáři zachování statu quo současného modelu finančního systému. Yanis Varoufakis nikdy nezpochybnil vytváření peněz z ničeho, které umožňují přerozdělování hodnot prostřednictvím úroku a složeného úroku od těch, co mají málo, k těm, co mají moc, přičemž nemusí mít ani vlastní kapitál, jako je tomu v případě bank. Nikdy se nevyjádřil kriticky k modelu eura, které mělo přerozdělování z bohatší části Evropy k elitám urychlit a hlavně pomoci udržet nadvládu angloamerického podvodného finančního systému.

Ať to dopadne tak, nebo tak, ano nebo ne, po zítřejším referendu dojde k vysátí zbytků vkladů, které mají ještě někteří naivkové na účtech bank, ale i na účtech podnikatelů. A kyperský odzkoušený bail-out, pokrácení všech peněz lidí a podnikatelů o 30 % (přesně dle toho, co doporučoval americký Boston Consulting Group přede dvěma lety, jak jsme uváděli ZDE).

Jenomže na rozdíl od Kypru, kdy nakonec byly okradeni ti, kteří měli v bankách více jak 100 000 eur zkrácením 40 % svých peněz, a kdy byla postižena zejména bohatá ruská klientela, zde půjde o krácení o 30 % již u vkladů nad 8000 eur. Více si o tom přečtete v dnešních Financial Times, eventuelně ZDE.

Spojené státy volají Evropu po odpovědnosti. Soudný den nastal. Angelu Merkelovou musí bolet hodně hlava. Řekové tak budou volit mezi dvěma zly: Buď prý přijdou úplně o všechno, nebo "pouze" o 30 %.
 

Proč nesmí být dluhová krize vyřešena

Dluhový finanční systém funguje pouze do té doby, dokud se státy, jednotlivci, banky a podniky zadlužují. Banky ovšem mají výlučné postavení, a jak říká profesor Keller, pro jejich blaho se neštítí jejich majitelé ani vraždit. Nezadlužují-li se subjekty, chybí peníze na financování ekonomiky. A stát nemůže vybrat tolik daní, aby zajistil chod společnosti, a tak si rovněž musí půjčovat. A to je ten nejlepší byznys. Tím netvrdím, že stát je dobrý hospodář. Zejména ti „demokraticky zvolení politici“ dneška nám předvádějí, jak se přisát úspěšně na cecík daňového poplatníka. Čím chudšího, tím hůř pro něj. Trojka požaduje privatizaci prakticky všeho, co zbylo ještě v rukou státu. Pro Řeky, ale i ostatní Evropany, to znamená pád do otroctví korporací. Stačí se podívat do Česka nebo na Slovensko.

Co znamená, když je do výkonu- HDP „vyspělé ekonomiky“ USA a Velké Británie zahrnuto 30 % jako přínos finančního sektoru
Velmi trefně to popisuje pro hloupé Němce, kterým nedochází, jaká past je na ně ušita, na svém blogu Peter Haisenko ZDE.

„Jak Velká Británie, tak USA vykazují ve svém HDP 30% podíl finančního sektoru. To je velmi diskutabilní. Má být finanční sektor součástí HDP? A jak vznikají jeho příjmy? Produkt je produkt a jeho výroba je spojená s prací. Výkon finančního sektoru má ovšem s prací málo společného. Je jasné a prokazatelné, že příjmy tohoto sektoru plynou z práce jiných zemí. 30 procent toho, co vydávají tyto dva státy za vlastní HDP, nemá s výkonem obyvatelstva těchto zemí nic společného. Ale plody práce lidí v jiných zemích si užívají.

Jak to? Dvojím způsobem, a obojí je podvod.

První podvod:

První způsob jsou příjmy z akciového majetku v zahraničí. (My Češi bychom mohli vyprávět.) Proti tomuto by se nedalo nic namítat, kdyby šlo o příjmy získané poctivě. To ale bohužel není pravda. Jak Velká Británie, tak Spojené státy americké mají po dlouhá desetiletí obrovský deficit obchodní bilance. Dováží víc, než exportují. A zamlčují, že si to mohou dovolit jen díky tomu, že mohou tisknout ničím nekryté peníze, které by vlastně neměly vůbec existovat. Dostatečně zlé je již, že jim to svět od roku 1971 akceptuje. Mohou být dlužníci účastníky nákupních zájezdů? Dle normálního zdravého rozumu ne, a přesto nakupují ostošest: akciové společnosti, nemovitosti, pozemky, ba i celé části národních ekonomik jsou v anglosaském vlastnictví. Výsledky práce „těch druhých“ odtékají od USA, Velké Británie (pozn. a od nás do Německa a odtud opět k velkému vlastníkovi – to nyní přijde). A tam se přičtou k HDP.

''Penzijní fondy bohatých zemí čerpají své příjmy právě částečně z tohoto zdroje a bohatší si tak mohou dovolit krásný život. Ovšem na úkor těch druhých. Pilné včeličky pěkně pracují a velkou část plodů své práce odevzdávají „investorům“. A ti většinou nemají nic, než peníze, které vlastně neexistují. A to je možné jen proto, že v roce 1971, kdy už byl stav v USA neudržitelný, zrušily Bretton-woodský systém dohodnutý v roce 1944 a opustily dolar, krytý zlatem, směnitelný za zlato, ale pouze pro zahraničními rezidenty. A rozhodly si o své vůli, bez souhlasu mezinárodního společenství, přivlastnit licenci na tisk peněz z ničeho.

To není nic jiného, než obyčejná zlodějna a padělání měny. Pokud by dluhy generující úrok - protože právě o něj jde - byly splaceny, nebo nedejbože odpuštěny, jak by to měli křesťané požadovat, znamenalo by to katastrofu pro USA a Velkou Británii. I z tohoto pohledu je možné dívat se na návštěvu britské královny nedávno v Německu.''

Druhý podvod:
Příjmy z úroků ze státních dluhopisů. Státy vydávají dluhopisy a půjčují si nikoliv u své státní banky, nýbrž u soukromých bank, a ty s nimi dále obchodují. Přitom si banky mohou půjčit velmi levně mezi sebou nebo u centrální banky. Tak levně si stát půjčit nemůže. Také hedgeové fondy na tom kasínu se státními dluhopisy pěkně vydělávají. Aktuální stav eurozóny je, že se musí počítat s částkou vyšší než 10 bilionů eur, což při průměrném úroku 5 % hodí do kas bank, hedgových fondů a privátních investorů 500 miliard ročně. Jenom v Evropě a z evropské práce. Protože státy tyto peníze musí stáhnout z lidí v podobě daní. A ty neustále zvyšují.“

V tomto bodě doplním Haisenka: A to už vůbec není řeč o úrocích, obsažených v cenách zboží a služeb – zhruba 35 % úroku, jímž probíhá přerozdělování od nás všech, kteří platíme z peněz získaných naší prací a již zdaněných státem těm, kteří mohou tisknout peníze z ničeho a půjčovat je za úrok podnikatelům, vytvářejícím skutečné reálné hodnoty. V Německu činí toto přerozdělení 600 mil. eur denně, jak se dočtete v knize Prof. Margrit Kennedyové Occupy Money, kterou jsem právě přeložila, a kterou si budete moci objednat brzy i u nás na E-republice.

Bez příjmů z úroků by byly USA a Velká Británie na huntě. Tady by mělo být jasné, proč Velká Británie nikdy nepřistoupí na euro. Toto londýnská City nikdy nepřipustí. Z pádu eura bude profitovat Wall Street a hlavně londýnská City.

Yanis Varoufakis tohle velmi dobře ví. Působil jako profesor v USA, v Londýně má spoustu přátel. Pokud je vlastenec, neměl mlčet. Dle mého názoru hrál poker, protože neustále protlačoval zespolečenštění dluhů celé eurozóny a vytvoření systému eurobondů, což by pomohlo Řecku krátkodobě, ale aby euro fungovalo, musel by být nastolen systém plánovaného hospodářství z jednoho centra. Což je při kvalitě dnešních politiků – pokud bychom to vůbec připustili – ještě víc riskantní krok než tato evropská unijní katastrofa. Goldman Sachs radil Řekům, jak se dostat do eurozóny a vydělal na tom. ECB prováděla zátěžové testy bank a přestože má každou banku proklepnutou, nejednala, když jako finanční dozor nad bankovním sektorem jednat měla.

Goldmanovci řídí procesy v Evropě a o své investice nepřijdou. Ať Řekové řeknou ono OXI nebo NEI.

A prosím diskutéry, aby nás jenom proto, že říkáme o zlodějích, že jsou zloději, hned nenálepkovali jako komunisty.

Související články:

49 komentářů :

 1. Chytrá ženská, dobrý článek

  OdpovědětSmazat
 2. "Diskuteri" tento clanek stejne nechapou,je napsan perfektne a tak,ze mu musi rozumet i ten kdo nema ekonomicke vzdelani.

  OdpovědětSmazat
 3. Tohle je taky docela zajímavý článek.
  Řekové si ten průser sice částečně zavinili sami,ale v podstatě jsou stejnou gubernií Německa a USA jako my ostatní.  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/07/6507-recko-muze-opet-zachranit-zapad.htm

  OdpovědětSmazat
 4. Tihle šmejdi rozpoutali krizi a ještě mají drzost mentorovat ostatní.
  Kdy se těch pijavic svět konečně zbaví?


  "...Řecké vládě bylo řečeno, že demokracie neplatí, když jsou věřitelé odhodláni donutit řecké občany zaplatit za chyby věřitelů snížením penzí, poklesem zdravotní péče, poklesem vzdělanosti, zaměstnanosti a propadem u sociálních služeb. Postojem Říše je, že Řekové jsou zodpovědní za chyby svých zahraničních věřitelů a že Řekové musí za chyby svých věřitelů zaplatit, obzvláště za chyby umožněné Goldman Sachs..."


  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/07/6507-recko-muze-opet-zachranit-zapad.htm

  OdpovědětSmazat
 5. Dobře napsáno , ale to většina lidí snad ví nebo aspoň tuší že je to všechno jenom veliký bordel a podvod .Bohužel ale tato většina lidí nemá možnost to změnit . Zatím .Gauneři o kterých je řeč mají všechno dobře podchyceno . Na jejich straně jsou podplacení zkorumpovaní politici a v případě zoufalé vzpoury této většiny zasáhne armáda . A vynutit si změnu ve volbách ? Směšné . Zvoleni budou zase jenom gauneři .Pokud náhodou se do parlamentu dostane slušný člověk , který by hájil zájmy svých voličů , tak má jen dvě možnosti .Buď se gaunerům přizpůsobit , nebo odejít z toho bordelu .

  OdpovědětSmazat
 6. Článek je napsán velmi dobře i když trochu zjednodušeně.Autorka má pravdu a většina ekonomů ji zná a chápe. Jen strach ze znovuzavádění socialistických principů plánování národního hospodářství brzdí další vývoj. Ale jak známo, dvakrát nelze vstoupit do stejné řeky a vývoj probíhá po spirále.Tak bychom již ten strach z návratu reálného socialismu měli překonat. Stejně již jiná cesta není.
  Když se státy rozhodly zasahovat do vývoje trhu, tak musí analyzovat a realizovat své poznatky. A to navíc pokud možno v co největším měřítku. Nějaké experimentování v Řecku či Česku světovou společnost neozdraví a nevylepší. U nás( i jinde) to je navíc jen alibi pro další rozkrádání ze strany vyvolených !

  OdpovědětSmazat
 7. Memorandum Trojky EU-IMF-ECB:

  1. Důchodový věk zvýšený na 67 let pro všechny pracující, zavést od roku 2022

  2. Zvýšení příspěvků penzistů na zdravotní péči (jež budou brány z jejich penzí) ze 4 na 6 %

  3. Zvýšení zaměstnaneckých příspěvků na zdravotní péči (jež budou brány z jejich mezd) ze 4 na 5 % *STEJNÝ POSTOJ

  4. Škrty ve státním rozpočtu na penze: 0,5 % HDP na rok 2015, 1 % HDP na rok 2016 * STEJNÝ POSTOJ

  5. "Pokuta" za předčasný odchod do penze zvýšená o 10 % * STEJNÝ POSTOJ

  6. Snížení "nákladů na práci" ve veřejném sektoru od 1/1/2016 * STEJNÝ POSTOJ

  7. Pokračování uvalení takzvané "daně solidarity" * STEJNÝ POSTOJ

  8. Minimální mzda bude určována pomocí legislativy Memoranda * STEJNÝ POSTOJ

  9. pokračující vybírání "jednotné daně z převodu vlastnictví" (ENFIA) do roku 2016 * STEJNÝ POSTOJ

  10. Zvýšení příjmů pomocí DPH na 1 % HDP

  11. Zvýšení DPH na 23 % u konzervovaných a balených potravin, na 13 % u základních potravin, elektřiny a hotelů, na 6 % u léčiv a knih, na 23 % u všeho ostatního * STEJNÝ POSTOJ

  12. Uvalit zdanění majitelům lodí

  13. Privatizace přístavů, letišť, infrastruktury, výrazných realit * STEJNÝ POSTOJ  Memorandum Syrizy

  1. Důchodový věk zvýšený na 67 let pro všechny pracující, zavést od roku 2025

  2. Zvýšení příspěvků penzistů na zdravotní péči (jež budou brány z jejich penzí) ze 4 na 5 %

  3. Zvýšení zaměstnaneckých příspěvků na zdravotní péči (jež budou brány z jejich mezd) ze 4 na 5 % * STEJNÝ POSTOJ

  4. Škrty ve státním rozpočtu na penze: 0,5 % HDP na rok 2015, 1 % HDP na rok 2016 * STEJNÝ POSTOJ

  5. "Pokuta" za předčasný odchod do penze zvýšená o 10 % * STEJNÝ POSTOJ

  6. Snížení "nákladů na práci" ve veřejném sektoru od 1/1/2016 * STEJNÝ POSTOJ

  7. Pokračování uvalení takzvané "daně solidarity" * STEJNÝ POSTOJ

  8. Minimální mzda bude určována pomocí legislativy Memoranda * STEJNÝ POSTOJ

  9. pokračující vybírání "jednotné daně z převodu vlastnictví" (ENFIA) do roku 2016 * STEJNÝ POSTOJ

  10. Zvýšení příjmů pomocí DPH na 0,93 % HDP

  11. Zvýšení DPH na 23 % u konzervovaných a balených potravin, na 13 % u základních potravin, elektřiny a hotelů, na 6 % u léčiv a knih, na 23 % u všeho ostatního * STEJNÝ POSTOJ

  12. Neuvalit zdanění majitelům lodí

  13. Privatizace přístavů, letišť, infrastruktury, výrazných realit * STEJNÝ POSTOJ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mají tu perspektivu nalajnovanou vskutku "skvěle" ...
   A to jen proto, že po celá léta lid řecký (stejně jako ten náš) čučel jako puk. A nevzal si do rukou vidle zavčas. Ne však proto, aby kydal hnůj v maštali, ale vynesl jej z vládních budov.

   Smazat
 8. Tak nějak nechápu proč si autorka článku myslí, že řecký ministr financí by měl mít ambice reformovat západní finanční systém.
  Spíše mám dojem, že autorka potřebovala rozvinout úvahu, jak je tento systém zrůdný a zlodějský ( s tím souhlasím ) a Varoufakise použila jako reklamu aby tomu dodala aktuální rozměr.
  Varoufakis teď musí řešit problémy na které má nějaký vliv. A tím je rozpor o kterém je mimo Řecko ticho po pěšině, jakoby to bylo zakázané téma, naprosté tabu.
  "Řecko vyhlásí platební neschopnost, ale odmítne vystoupit z eurozóny."
  To je rébus na který bych rád viděl nějaké úvahy "hlav pomazaných". Pokud vím, totiž neexistuje právní mechanizmus jak Řecko vyloučit z eurozóny proti jeho vůli.

  OdpovědětSmazat
 9. Na internetu najdete vysvětlení všeho ...
  Každá státní půjčka je vždy znamením nemohoucnosti a slabosti vlády, která nedovede použít svého práva. Půjčky visí nad hlavami států jako Damoklův meč a vlády, místo aby uložily daně podle nastalé potřeby, žebrají s nataženýma rukama u našich bankéřů. Zahraniční půjčky jsou pijavicemi na tělech států, které se nedají setřást, ledaže by odpadly samy nebo by je stát odstranil mocensky. Avšak vlády
  ....... států tyto pijavice neodstraňují, naopak je rozmnožují, a tím si samy podřezávají žíly jako sebevrazi. Co jiného než pijavice je taková půjčka, zvláště pak zahraniční? Půjčka vlastně představuje státní dluhopisy, které nesou úrok v poměru k vypůjčené sumě. Nese-li dluhopis pětiprocentní úrok, je během dvaceti let znovu zaplacen. Za čtyřicet let je zaplacen dvakrát, za šedesát let třikrát. A přitom je původní kapitál nesplacen a dluh zůstává. Z toho plyne, že vlády jsou pak nuceny ubohým poplatníkům vyrvat poslední haléř na splácení úroků cizím kapitalistům, místo aby tutéž sumu vybrali předem
  na daních, z nichž se žádný úrok neplatí.

  OdpovědětSmazat
 10. Jako ekonomický laik,naprosto perfektně napsané,podobně a až ne tak detailně to vidím také.Snad jen tolik k Varoufakisovi,on to takhle nemůže říci občanům,málokdo tomu rozumí,spíš bych řekl,že čeká podporu v odborné veřejnosti v celé Evropě.Také právě tím tiskem falešných dolarů,které hodí do světa,ale odeberou poctivou práci.Také jde o to,Amerika vyhlásit bankrot,co by dělali státy s tím přebytkem dolarů.Je to také nucením,odebírat více komodity od USA.Trochu v tom zamíchala Čína,jak rozjet investice po světě v dolarech,ale je možné,že nechce proplácet dluhopisy,dolary,ale vysoce kvalitní technikou.Také mne to vyznívá,oddálit co nejdál,úplný kolaps světové finančního sektoru.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 11. Z toho plyne jediné řešení, přestat platit dluhy. Ovšem proti silně ozbrojené státní mafii je to hodně těžké. Přitom např. u Řecka by to pro věřitele zas takový problém být neměl, tak si holt vytisknou další peníze, plánovaný zisk se malinko odloží a nějaký nový chudák, co je potřebuje se vždycky najde.

  OdpovědětSmazat
 12. Autorka k Varoufakisovi nechová sympatie, to už dala najevo častěji - včetně výslovného podezření, že pracuje pro USA. Za tím - mohu se mýlit - cítím něco iracionálního.
  A vypořádat se s ním - notabene v dané vyhrocené situaci - konstatováním, že "se nikdy nevyjádřil kriticky k modelu eura", je trochu laciné. Navíc - je si tím opravdu jista? Četla pozorně vše, co k tomu řekl nebo napsal?
  V Řecku navíc nejde o teoretickou disputaci, nýbrž o politický boj, chceme-li - o znovuzrození skutečné občanské společnosti.

  Zmínka o "křesťanském" odpouštění dluhů zní komicky a trapně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ´Křesťanské odpouštění dluhů´ by v Německu měly prosazovat křesťanští demokraté (CDU - frau Merkel) a křesťanští sociálové (CSU - také ve vládě). To je asi smysl té narážky.

   Smazat
 13. Reálný popis pro začarovaný kruh zhoubného, zrůdného kapitalismu vedoucího svět do totální zkázy. Absurditu ukazatele "zdravé" ekonomiky - růst HDP, znamenající, čím dříve se všechno prožere a utratí, tím je ekonomika zdravější chápou jenom fandové kapitalismu s myšlením zapleveleném bajkami o investicích do výroby produktů. Kapitalismus znamená zmar lidského živočišného druhu. NEODVRATNĚ.

  OdpovědětSmazat
 14. J.Kopecký


  Varoufakis podle mého soudu počítá s tím, že Brusel dostane do kouta.
  Němci si dokážou spočítat, co by je vystoupení ŘEcka z EU stálo.
  Ne, že bych sympatizovala s nenažranými bankéři, ale Řekové si to z velké části zavinili sami.
  Žili si leta nad poměry, jak se nám ani nesnilo.


  Vsadím se, že kdyby z EU zaznělo tvrdé prohlášení, tak si to v tom Řecku matlejte jak chcete, my s vámi končíme, obrátili by o 180 stupňů.
  Oni pořád kalkulují s tím, že Brusel nebude mít odvahu.

  A kalkulují naprosto správně.
  Ten dluh poroste do ještě obludnějších poměrů a pak to semele celou slavnou EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU se potácí na nakloněné rovině.Můžeme tipovat, kam daná situace povede dál.Pokud Němci budou masívně za svých daní desetiletí sanovat ŕeckou ekonomiku, tak chci vidět, jak jim to Merkelová vysvětlí, že tento krok je třeba, můžeme spekulovat i o tom, že Merkelová do konce roku odstoupí z funkce kancléřky.Jestliže situace v Řecku kulminuje v Německu a ostatních zainteresovaných zemích to začne vřít také.Řecko na spasení ekonomiky potřebuje dlouhodobě obrovské sumy peněz.Nebude to žádná sranda jak pro Řeky, tak Trojici a zainteresované země, hlavně Německo.

   Smazat
  2. Pane Kopecký, budu se opakovat, ale jak jsem napsal výše, pokud v Řecku referendum podpoří Tsiprase, pak je ve hře varianta, že Řecko nechce z eurozóny a Brusel ho k tomu nedonutí, protože Varoufakis už veřejně prohlásil, že Řecku euro nikdo nevezme, pokud nastane ten pokus, skončí to u soudu, takže tahanice na léta.
   Ačkoliv je o této variantě asi zakázáno mluvit, je velice pravděpodobná a bruselské hlavy pomazané neví co s tím. Sumasumárum, Řecko platit dluhy nebude a bude nadále dotováno. To je strašák pro Brusel, protože v takovém případě je nasnadě úspech Podemos v podzimních volbách ve Španělsku.
   Tsipras velice dobře ví co dělá a Brusel je v koncích. Proto ta hysterická mediální masáž, aby referendum dopadlo jinak, proto tvrzení, že se hlasuje "euro nebo drachma", což vůbec není pravda.
   Pokud Tsipras uspěje, pak Bruselu nezbude než se podvolit a hledat kompromis.

   Smazat
  3. Neustálé a opakované zdůrazňování "žití si nad poměry" řeckých občanů (a důchodců zvláště), je mimořádně zdařilá a účinná propaganda, která prokazatelně dokáže nasrat a vytočit spoustu obyčejných lidí. Musím bohužel konstatovat, s ohledem na poznatky ze svého okolí, že se se to opravdu daří.Logickým účelem je odvedení pozornosti od skutečné podstaty problémů, tak, jak j to popisuje paní Lauterbachová. A také od toho, aby si ti normální občané nemohli uvědomit, že i jim, nám, může kdykoliv "systém" vypnout bankomaty a odříznout od živobytí, pokud budeme vzpurní.
   Řešením je maximální soběstačnost, místní, regionální, celostátní. A začít musí od národního bankovního systému, plně v rukách státu.Jen jestli nám to bude dovoleno, a jestli se najde někdo, kdo to dokáže realizovat. Jestli už není pozdě. J.B.

   Smazat
  4. (12:21 12:26)
   "Žití si nad poměry" je propagandistická polopravda. Za prvé to není hlavní příčina hospodářského stavu země, za druhé je třeba se ptát, kteří "Řekové" - církev, která neplatí daně, přezbrojená armáda, loďaři - nebo řidiči autobusů, zelináři, rolníci a další?

   Vzpomeňme na to, jak propagandisticky využili situaci Řecka Kalousek a Nečas před volbami roku 2010.

   Za těch pět let převzaly pohledávky německých, francouzských a dalších bank státy - banky si oddechly a daňového poplatníka je tím pádem snazší přesvědčit o tom, že vinu nesou "líní Řekové". Hlavně, aby se neptal, proč vlastně "jeho" vláda pomáhá bankám a ne jemu.

   Ostatně: dovolili by si někdo tvrdit, že "nad poměry" žijí Francouzi, Němci nebo Holanďané? To by přece u tak pilných národů znělo nesmyslně, není-liž pravda?

   Smazat
  5. Vlastenka   Nějak vám z toho vypadli ti hlavní - státní zaměstnanci...

   Ale vysoké důchody a soc.dávky brali všichni a nikdo neprotestoval. Volili socanské vlády dál.

   Kalouska nesnáším,ale s tímhle nesouvisí.

   A Francouze, kteří půlku života prostávkují, bych jako prototyp "pilného" národa rozhodně neuváděla.

   Smazat
  6. Budiž, státní zaměstnanci (ve všech zemích) - ale dělat z nich protototyp povalečů také není úplně trefa do černého. Je to podobné klišé jako "stávkující Francouzi". (Poslední rok se víc stávkovalo v Německu.) A hlavně: copak je stávkování projevem lenosti? Proč, proboha?!

   S tou pílí jsem nemyslel tak vážně: např. v severní Itálii - navzdory tomu, co často vykřikují Němci nebo Češi - pracují lidé mnohem víc než u nás nebo v Německu.

   Představa, že někdo, kdo závisí na sociálních dávkách, protestuje proti tomu, aby je dostával - nepřijde Vám to legrační?

   A co se Řeků týče: Pasok ("socany") nakonec přece jen volit přestali. Sociálně-demokratické zásady dnes zastává Syriza. - Podívejte se naproti tomu na ostudné postoje německé soc.dem.! (Gabriel, Martin Schulz atd.) Sráči, kteří Syrizu v souladu s mainstreamem označují za "komunisty", aby se zalíbili svým zbývajícím voličům.
   Rakouský soc.dem. premiér sice před pár týdny zajel do Atén "podpořit" tamní vládu, ale pak zase rychle stáhl ocas....

   Smazat
  7. Problém je, že i ta Syriza, co se tak kasala, jak to Bruselu natře, by ráda zůstala v eurozóně. Jen si to představuje kapku jednoduše, že jí prostě někdo smázne miliardové dluhy.
   Kdyby byli její předáci skutečnými politiky a ne nezodpovědnými politikáři, tak lidu předestřou jednoznačně možnosti - buď oddálit totální krach a zvýšovat dál zadlužení nebo se k tomu postavit jako chlap a vrátit se k drachmě s tím, že se aspoň pokusím dluhy splácet.
   Netvrdím, že jim to Brusel ulehčuje, v podstatě je ruinuje dalšími dotacemi a půjčkami.


   Kdo myslíte, že bude platit řeckou sekyru?
   Ty banky, které to zčásti svou debilní politikou a nenažraností zavinily?
   Ale kdeže.
   My všichni. My, Češi, kteří makáme za směšný peníz budeme (a už i sanujeme) sanovat zahraniční, převážně německé, banky našimi dceřinnými.

   O životě v sev.Itálii dost vím, Italové jsou pracovití, ale taky si rádi zastávkují.
   Problém je, že je dolů táhne lenivý a rozhazovačný jih, kde se utrácejí nehorázné peníze. Salvini z Legy Nord to dobře ví a proto se snaží o odtržení severu. Na jihu je rozbujelá mafie, která prorůstá i do státní správy. V podstatě kořistí , včetně ouřadů, i z nelegální imigrace. Je to odporná pijavice, kterou musí živit Italové ze severu, přestože se jim dneska žije nepředstavitelně obtížně. Sleduju pravidelně zprávy a je to čiré zoufalství.

   Imigranti přitom obývají 50 procent obecních bytů, zatímco mnozí nezaměstnaní Italové s dětmi bydlí v autech nebo přímo na ulici.
   Takhle vypadá současná Itálie.


   Na stávkách nevidím nic negativního, ale to, co často předvádějí Francouzi ,je už přes hranu. Francie je další kandidát na vyhazov z EU.
   Následovat může klidně Itálie, která je neskutečně předlužená. Je tam obrovská nezaměstnanost, někteří Italové mají směšné důchody (400 euro) a politici nehorázné platy.

   Ona se EU otřásá v základech celá.

   Syriza jsou opravdu komunardi, něco jako zdejší Pro-Alt - to nějak nejsem schopná akceptovat.
   Uvidíte, že politici Syrizy dopadnou strašně špatně. Lidi je umlátí, až jim jednoho dne nepřijde důchod. V Řecku reálně hrozí občanská válka a fašizace.

   Schulz je odporný, arogantní šmejd. Pamatuju si ho z Hydeparku, kde se choval zcela nepřijatelně. Obyčejný nedovzdělaný knihkupec, který přičuchl k obrovské moci.


   Nemám nic proti socanským vládám, ale ne typu Syrizy nebo těch českých neschopů.
   I když, po pravdě, koho volit u nás?!
   Socialisty jsem nevolila nikdy, to jsem radši k volbám ani nešla.

   Smazat
  8. (Váš obrázek Itálie přesně odpovídá velmi rozšířené představě, ale naštěstí není přesný, je to jenom další klišé; v Itálii mají mnozí lidé jiné mínění než Lega Nord. Větší děs než všechny mafie - s nimiž dlouhá léta spolupracovala Democrazia Cristiana - byl několikanásobné zvolení Berlusconiho.)

   Podle toho, jak se rýsují výsledky referenda, nebude mít možná největší starosti řecká vláda, ale vláda německá, zvláště pokud se Francie a Itálie odváží prosazovat vlastní politiku.
   Merkelová a její kolegové zbytečně dali najevo, že to, oč jim jde v první řadě, je zlikvidovat současnou řeckou vládu. Teď začíná být opatrnější, ale možná už je pozdě?

   O splacení dluhu přece proboha vůbec nejde! - přečtěte si alespoň článek, pod kterým se bavíme - paní Lauterbachová ví, o čem mluví. (To, že nemá řešení, je jiná věc.)

   Smazat
  9. Vlastenka


   To není "můj obrázek Itálie".
   Já jsem v Itálii leta žila, mám tam rodinu a jsem stále velmi v obraze pokud jde o politické dění.
   Ale ráda se nechám poučit.))))))))


   Zažila jsem i D´Alemu (socan) a tak netuším, v čem byl Berlusconi o tolik horší. Italové mají na politiky podobnou smůlu jako my.
   Berslusconiho volila opakovaně střední třída, protože její zájmy nikdo jiný z politiků nezastupoval.


   Netvrdila jsem nikde, že část Italů nevolí Legu Nord, ale že Salvinimu roste obrovsky popularita. Má šanci vyhrát i volby, tipla bych. Určitě ho ovšem nevolí parazitický jih.


   O splácení dluhů jde, proboha!!!
   Nebo vy si snad myslíte, že se dluhy platit nemusí?
   Jste ochoten je platit sám na úkor vaší rodiny za ty Řeky?
   Už jsem vám napsala, že mi přijde nefér, abychom to cálovali my , prostřednictvím dceřinných bank.
   Řekové ty půjčky přijímali, ačkoliv věděli, že je nikdy nesplatí.
   Tehdy měli ještě možnost vrátit se k drachmě a mohli se z toho nejhoršího srabu vyhrabat podobně jako Island.
   Řešení to má, ale bude to jen pot, krev a slzy na desítky let a několik generací.

   Smazat
  10. (Itálii tedy nechme - tomu, co jste zažila, předcházela léta 1943-1992; pravda nežil jsem tam, ale to snad není diskvalifikující - to už spíš fakt, že jsem italštinu v poslední době dost zanedbal. - Já sám žil přes 30 let v Rakousku, ale nevyvozuji z toho, že všemu správně rozumím; to jen na vysvětlenou.)
   Otázka není v obecném principu, že "se dluhy mají platit". Měli bychom se ale ptát, kdo vlastně dluží komu, a za co.
   Abych to nekomplikoval - jako názorný příklad politiky nerozumné a rozumné bych srovnal versailleské smlouvy a Marshallův plán. Versailleské smlouvy odmítal např. Keynes (a opustil jednání), protože tušil, kam povedou (k Hitlerovi).
   V té souvislosti není bez zajímavosti, že Varoufakis vysoce oceňuje americký Marshallův plán ("Globální minotaurus").
   Keynesianismus fungoval (mj. Rooseveltův New Deal).
   Otázkou je, proč byl opuštěn.

   Opakuji, že klíčovou otázkou není splacení dluhů (jsou nota bene nesplatitelné), ale směřování Evropy. Včera to formuloval jakýsi lucemburský politik: Evropa si musí ujasnit, chce-li být jen hospodářským mechanismem nebo solidárním společenstvím.
   To asi v Čechách mnoho lidí nebude chtít pochopit poté, kdy jim Klaus a jeho parta vymyli mozky.
   Řekové měli "výhodu", že namísto Klausových žvástů prožili praxi Goldmann Sachs.
   Chybu ve Vaší úvaze vidím v tom, když říkáte, že půjčky přijímali "Řekové". Kteří Řekové o tom rozhodovali a kolik z nich to mohlo ovlivnit?!
   A Češi přece vůbec nestojí před volbou, zda chtějí "platit na Řecko" nebo nechtějí. Podobně jako nerozhodují o tom, zda zisky z jejich práce odcházejí za hranice.
   JK

   Smazat
  11. Vlastenka


   Netvrďte mi, že Řekové vstupovali do euozóny s pistolí u spánku.
   Museli zfalšovat účetnictví, aby je mohli přijmout, protože kritéria (která jsme mimochodem my splnili už dávno) nikdy nesplnili. Brusel zavřel oči a dělal, že o tom falšování nemá tušení.
   Takže měli možnost volby a ne že ne!

   My ji máme přece taky. Pokud zvolíme špatné politiky, poženou nás do eura. Je to NAŠE rozhodnutí a naše svobodná vůle.
   Ani Brusel není všemocný,


   Samozřejmě, že se nás nikdo nebude ptát, zda chceme ten dluh platit. Ale jelikož existuje, zaplatit ho těm vydřidušským bankám někdo bude muset, že?!
   Takže ty peníze vysají z bank, které jsme si za miliardy oddlužili v 90. letech, dnes máme nejdražší bankovní popl. v EU a ještě budeme dotovat cizí ztráty?


   Řekové svoje ekonomické problémy leta neřešili a nechávali je vyhnít a teď sklízí plody své nezodpovědnosti.


   Vy mi vlastně tvrdíte, že není chybou dlužníka, když si napůjčuje peníze, které nikdy nemůže vrátit a je si toho vědom?!

   Mě docela hněte, když vidím Čechy, jak pracují za 12 tisc. brutto a ještě s nimi zacházejí jako s onucí.
   Proč mi má být líto zrovna Řeků, kteří si žili své dolce far niente? Co by někteří Češi dali za jejich životní úroveň.

   Smazat
  12. Quod licet Iovi, non licet bovi -- jedni nesplatitelné dluhy mohou beztrestně dělat ("Američané", "Japonci"...) jiní ne ("Řekové", "Argentinci").

   Pořád do omrzení opakujete "Řekové", "Řekové" - ale pořád nevím které z těch 10-11 miliónů máte konkrétně na mysli. Jak řeší "svoje" ekonomické problémy "Američané" ?! To jsou všechno nesmyslná zobecnění.

   Vidíte-li základní problém (nevím, je-li to skutečně Vaše přesvědčení?) dnešního světa v tom, že se líní (např. "bankéři" - nebo "Řekové") přiživují na pracovitých (např. "pokladní v samoobsluze" - nebo "Češi"), nepochybně se nepohneme z místa.
   Ano, vždycky dokážeme - stačí jen trochu chtít - najít někoho, kdo je - skutečně nebo domněle - horší než "MY". Jenže tím vůbec naprosto nic nevysvětlujeme.

   A že "nám je líto" krajanů a ne těch druhých - to je snad to vlastenectví??
   "Čech" - to může být zrovna tak Viktor Kožený jako smradlavý bezdomovec nebo pajdavá důchodkyně smutná z toho, že jsou zase dražší rohlíky. Nemluvme, prosím, o "Češích", nemluvme o "Řecích"!
   Mluvme o kapitalismu. - Anebo raději mlčme.

   Smazat
  13. Vlastenka


   Vy jste tady všichni tím kapitalismem úplně posedlí.

   Nikdo nenese podle vás žádnou vinu, nikdo nemá zodpovědnost, za všechno můžou kapitalisti.


   Až takhle jednoduché to ale není.

   Jsem moc zvědavá na to, jak radostně budete posílat miliony eur na pomoc Řecku. Už teď mluví o "humanitární pomoci" - jenže ono dojde zase na nějaký euroval a podobné sviňárny.

   Čech si rád odřekne a zaplatí.

   Když mluvím o Češích, tak jako o národu. A do toho patří jak ti Kožení, tak i ti Pomahačové a Pafkové.

   Smazat
  14. Proč říkáte v množném čísle "vy ... tady..."? - bojujete snad s nějakou ideologií namísto abyste mluvila s jedním konkrétním člověkem? To je jen další podrážděná generalisace. Z netrpělivosti se časem přejde k vzájemnému osočování a podsouvání něčeho, co nebylo řečeno ani míněno.

   Kapitalismus nejsou "kapitalisti". Tak jednoduché to není.

   O národu se bavit nemíním, zejména když se mění v pouhé obyvatelstvo.

   Škrtneme-li téma kapitalismus, nemáme šanci nic pochopit a ani ničeho dosáhnout - o kapitalismu se dnes kriticky diskutuje v Mezinárodním měnovém fondu, kde převládají jiné názory než v Evropské centrální bance nebo mezi evropskými ministry financí.

   Smazat
  15. Vlastenka


   Nebojuju za žádnou ideologii.
   Nemyslím si, že na vině je kapitalismus, jako spíš to, že na vině je pokřivený kapitalismus.
   Pokřivený šílenými regulátory z Bruselu, kteří rozhodně neprosazují pravicovou politiku.

   Nepovažuju se za levičáka, vždycky jsem stála jasně napravo, dnes se blížím spíš ke středu.
   Stále se domnívám, že pravice není to, co se u nás (i v EU) za ni vydává.


   Použila jsem termín "vy tady", protože většina přispěvatelů zde jsou buď jednoznační komunisti nebo podivně zmatení jedinci, kteří blouzní o utopickém socialistickém ráji, který neexistoval, neexistuje a nikdy ani existovat nebude.
   Jen málokdy tady je možné najít rozumný a objektivní příspěvek.
   Veškeré moje pokusy o objektivitu jsou rozmetány osobními urážkami nebo hysterickými výkřiky typu - proč ty Řeky tak nenávidíte, co jim závidíte apod. Případně odsudky, že jsme "agresivní" , či vulgární. Pro mého místního stalkera jsem "vulgární", protože jsem použila slova cecek.)))
   On sám se přitom vyjadřuje mnohem hruběji.
   Fakt ujetá diskuse.

   Utekla jsem z cenzurované multi-kulti politicky korektní diskuse a vlezla jsem sem, kde si připadám taky jako nahý v trní. Tam se propírali neustále "levičáci" a socík, tady zase "pravičáci" a kapitalismus.
   Jako by ti lidé měli v palicích totálně vymleto.

   Fanatik kam oko dohlédne.
   Už mě to docela irituje.
   Proč se nedokážete na věci podívat věcně a bez emocí. Teď nemám na mysli konkrétně vás.
   Každý má právo vyjádřit svobodně svůj názor a nesouhlasit s ostatními.

   Pokud to tak někdo necítí, tak ať sem pouští jen lidi s jedním světonázorem a můžete se tady vzájemně přesvědčovat o té své jediné pravdě.

   Smazat
  16. Pokřivený kapitalismus - takže dobrá idea (svoboda trhu? každý svého štěstí strůjcem? nebo co vlastně?), kterou lidé pokazili?
   A "na vině" - za co vlastně??
   Je zmatek v hlavách obrazem zmateného světového řádu - anebo je to naopak?
   Tak přeji hodně štěstí "napravo" (připomnělo mi to jakousi písničku Pepy Nosa -)

   Smazat
  17. Proč ne věcně a bez emocí? To je prosté: objektivně se lze dívat na věci, ne na lidi.

   Smazat
 15. *Vlastenec:*

  Možná byste měli radši místo SNIŽOVÁNÍ ZÁSLUH ŘECKÉHO PREMIÉRA, citování, odkazů na LŽIVÝ ZAPADNÍ TISK a opakování toho co už čtenáři vědí měli UPOZOZNIT NA TOTO !!!!!!!
  *******************

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!! POZOR !!!!!!!!!!!!!!!!!
  *********
  CHYSTÁ SE MANIPULACE VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  *********
  www. stankovuniversallaw. com/2015/07/betrayal-scandal-scam-goldman-sachs-affiliated-company-counts-the-ballots-of-the-greek-referendum-on-july-5th/
  ***

  US investiční firma KKR koupila firmu SingularLogic která má na starosti spočítání hlasů v referendu. Firma KKR má jasné propojení na Goldman Sachs a jiné i s Mariom Draghim(prezidentem EZB).
  SingularLogic dostává i zákázky od NATO.

  Vlastníci KKR byli přítomní i na Bilderberger Meetingu tohoto roku !!!!!!
  ****
  Najednou de objevily ZFALŠOVANÉ průzkumy, že Řekové podpoří plány EU ??????????? = NEUVĚŘITELNÝ NESMYSL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ..toto je totiž MEDIÁLNÍ MASÁŽ = PŘIPRAVA NA REAKCE PO ZMANIPULOVÁNÍ VÝSLEDKŮ !!!
  ..aby tomu lidi uvěřili !!!!!!!
  ****
  TAK TOTO JE TO ŽIDÁCKÉ SVINSTVO, KTERÉ UDRŽUJE LIDI V NEVĚDOMOSTI, ŽE VOLBY JSOU SPRAVEDLIVÉ !!!!!!!!!
  = TOTO BY MĚLI PÁNI PISÁLKOVÉ AKCENTOVAT !!!!!
  ..a né očerňovat Řeky a jejich VĚTŠINOU VOLENÉHO premiéra!

  OdpovědětSmazat
 16. Dnes je oslava příchodu slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na území dnešní ČR. Soluňští bratři k nám přišli ze Soluně - což je řecké město,a mezi jiným taky kázali mezilidskou lásku a soudržnost, a snášenlivost se všemi občany žijícími na Zemi, kteří všichni dostali darem od Boha, že se smějí účastnit života na Zemi a brát si z darů Země, a to bez rozdílu barev pleti, náboženského vyznání apod.Nikdo si to ovšem k srdci nebere, s dary od Boha se tvrdě a sprostě kšeftuje, a Bůh nad mezilidskou nenávistí stále více a více rozpoutávanou, pláče. Už brzy přijde boží trest.Snad si někdo uprostřed hloupých, účelových vášní a žvanění, taky vzpomene na tento den a uctí památku na slovanské věrozvěsty.Moc to s ekonomikou nesouvisí - ba vůbec to s ekonomikou nesouvisí, ale v dobách, kdy platily jen obchody poctivé, zatímco za nepoctivé a dokonce podvody se udělovaly přísné tresty, nikdo o ekonomice nežvanil - neměla žádnou důležitost. Dnešní doba je založena jen na nepoctivých obchodech, podvodech a vykořisťování člověka člověkem - Konstantin a Metoděj nám k tomu shora blahopřejí. Abychom se konečně peněz, šmejdů a ekonomiky přežrali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...smarjaaaaa! Konstantin a Metodej???????????? Ja mela za to, ze to je CYRIL a Metodej. Cyrilice je pismo a ne Konstantice. Nebo, ze bych neco zameskala v dnesnim prudkem vyvoji? Jaris

   Smazat
 17. Tak nevím jestli normální spokojený život, je životem nad poměry. Nebo jestli upocený spěch a kvalt se strachem o mizernou práci, má být vzorem pro život.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tohle říkám pořád dokola. Ale podle zákona schválnosti si ovce vybírají "tvrdou" práci za almužnu. Nevím, asi si neumějí představit nic lepšího. Anebo bečí spolu se stádem.

   Smazat
 18. Výborný článek. Paní Lauterbachová by se měla dostat zatím alespoň do stínové vlády, kterou by již opozice měla urychleně začít vytvářet.
  Kdykoliv čtu její práce, obdivuji její intelekt a vyjadřovací schopnosti.
  Opozice, proč vlastně stínovou vládu nesestavujete? Jste mezi sebou rozhádaní nebo co?

  OdpovědětSmazat
 19. Lauterbachova, co nechape, ze dluhy a uroky z nich se maji splacet,nam tady jde kazat o ekonomii? Soudruzka Lauterbachova nevi o ekonomii Lauter nic a mela by si davat Bacha, jinak ji socialka sekne duchod. V nejblizsi dobe vyjde zakon, a podobna vyecavadla jako je tohle a e-republika tovarisc Lauterbach, zmizi ze site. Sice vas nikdo nesleduje, ale cloveka nastve, kdyz na vas semtam natrefi na googlu. A vy ostatni milankove. Esi nechcete dopadnout jako Rekove, tak musite konecne zacit MAKAT! Uz vas vecne EU zivit nebude!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak makej a plať, blbe. Řekové nic platit nebudou, protože nic nemají, a nic nedají. To už bys měl znát ze Švejka, polní kurát Katz, jestli se nepletu."To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují".
   A o paní Lauterbachovou si neotírej svůj špinavý rypák, machráku. Na rozdíl od tebe zná a má načteno a nastudováno. Jo, a jestli se opravdu někdo pokusí zavřít huby pravdě, třeba tím, že začne blokovat nezávislé weby, tak se neraduj, takoví idioti jako ty půjdou na "převýchovu" jako první. To je historická zkušenost, demokrate.

   Smazat
  2. An.18:46,možná půjčovatel nakradených peněz jen přilévá "hnědý" olej do ohně,aby ho ale nespálil!

   Smazat
  3. SOUDRUZKA LAUTERBACH MA VELIKOU RADOST;ZE SE REKUM PODARILO VYRABOVAT NEMECKE A FRANCOUZKE BANKY

   mimo jine i tim,ze dnes kdy rekli ti darebaci V REFERENDU NE soudruhum banksterum tak si volove piste,ze MEJDAN ted budou ti banksteri platit a REKOVE se budou zbavovat dluzni pasti,ktere na neho nachystalo konzorcium zbrojnich koncernu.No jsem zvedav jake formy to ted nabude.Pripominam,ze v Recku pristava denne tisice vybombovanych curamedanu a ty posunou vsechny nasi mili REKOVE asi do hloupeho a lhostejneho CESKA:

   Smazat
 20. Ten kdo napsal toto v 18.46 je obyčejný šmejd a darebák, stojící vždy na straně lumpů. Dluhy by se měly splácet, ale jenom jistina - ne lichvářské úroky. Ten,kdo půjčuje peníze si má prověřit disponibilitu budoucího dlužníka, případně peníze nepůjčovat pokud není prostor a záruka k jejich vracení - jinak veškerá rizika nese věřitel, to se nedá nic dělat. Jestli někdo není schopen uhradit jistinu, nebudu mu počítat lichvářské úroky - budu rád, když zaplatí jistinu a tím mi nevznikne škoda. Současné půjčování peněz je de facto prodej peněz, jednu korunu prodávají za korunu padesát nebo dokonce za dvě koruny - se stoprocentní obchodní marží? Nehledě ani k tomu, že dnešní banky půjčky doslova vnucují, protože úroky z nich představují jejich zisk.Například GE Money Bank dokonce podvádí seniory tím, že současně se smlouvou o půjčce jim nabízí pojištění proti neschopnosti splácet, senior si tedy vezme půjčku, a ve splátkách platí i pojistku, ale pozor! pojistka není sjednána na neschopnost splácet, ale pro případ úmrtí "dlužníka" aby banka dostala zpět půjčku i s lichvářským úrokem, a ještě jsou tak drzí, že si pojistku na vlastní úmrtí dlužník platí, a nemá ani tušení, že je pojištěn proti vlastnímu úmrtí, nikoliv proti neschopnosti splácet. Když půjčku vypořádá, nikdo mu samozřejmě peníze z pojistky nevrátí. Tímto způsobem si vytvářejí zisky šmejdi a podvodníci, a vůbec bych se nedivil, kdyby senior podvodného šmejda obch. zástupce věřitele zastřelil. Přesně toto je kapitalistické svinstvo a vy tady přestaňte žvanit že dluhy se mají vracet. Banka nikomu půjčovat nemusí - nikdo nikoho nemůže nutit,aby půjčoval peníze a riziko z nesplaceného úvěru musí umět unést - ne vyhrožovat a vydírat jako se to děje. Vy už tradičně se zastáváte šmejdů a lumpů, protože sám jste šmejd a mizera.Můžete namítnout, že je to negramotnost dnešních lidí, potažmo seniorů, ale to je špatné slovo. Ty lidi totiž v předchozím režimu nikdo nepodváděl a podvádět nesměl, protože podvody byly přísně trestány - tedy jde o lidi, kteří se mylně domnívají, že to tak v demokracii platí dvojnásob, když policie lidem pomáhá a chrání je a justice je výkvět spravedlnosti, jak se 25 let úspěšně předstírá. Nikdo jim nikdy neřekl, že každý na koho se podívají, nebo kdo jim telefonuje, cokoliv nabízí, apod.je šmejd, podvodník a zločinec, které současný demokratický mrdník chrání. A vy zavřete kušnu a nikomu tady nepište že by měl začít makat, ve většině případů jsou nejvíce podváděni a okrádáni lidé, kteří pro český stát odmakali čtyřicet i více let, a na stará kolena jsou vydáni na pospas šmejdům.Tak vypadá demokratická ochrana občanů - a jak se mohou chránit státy před vnucovanými půjčkami se sprostou lichvou? Jednoduše - uhradit jistinu a z lichvy ani ň.A bankéři by měli po žížalkách. Mně by nevadilo kdyby on-line mediím bylo zakázáno šíření publicistiky a diskuze, podněcující nenávist a strach, už proto, že bych nevěděl o tom, že naše zem je plná odporných křiváků stojících na straně šmejedů,podvodníků a lumpů, jako jste například vy. Teď je sice dobré že to vím, ale dokud jsem to nevěděl a své spoluobčany považoval za slušné a rozumné lidi, bylo mi na světě lépe. Jste známý křivák, nepoužívající znaménka, nechte Řeky na pokoji a když chcete urážet Čechy, urážejte je s použitím správné češtiny.Sám dřepíte u klávesnice 24 hodiny denně, tak zrovna vy se moc nepředřete,a pracovitým českým lidem nesaháte ani k zadku. Ten článek napsala zdatná ekonomka, zatímco vy jste jen plivací gauner.

  OdpovědětSmazat
 21. Paní Lauterbachová by si měla přečíst knihu Globální minotaurus právě od pana Varoufakise. Píše v podstatě to samé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám za to, že ji četla, jenže ona se - bojím se - nesnaží připustit, že politika nemusí být totéž jako správné finanční operace. Varoufakis není (jen) playboy, jak se nám ho snaží vylíčit mainstreamová média. A jeho názor není tak daleko od názorů Stiglitze nebo Krugmana.

   Smazat
 22. V prvni rade je misne urazlive napsat pan Varufakis. Pan profesor Varufakis bzl profesorem na Universitach jak ve spojenzch Statech tak v Australii a je to velmi vyhledavany odbornik. Bzl take vyjednavacem s hedget fondy a je znamy svou neustupnosti. Mimo to ale to uz jen na okraj napsal pres tisic knih o ekonomice a to jak v anglictine tak v rectine. On na rozdil od politiku neco dokazal, zatimco politici doposavad dokazali jen bortit. V roce 2004 jsem predpovidat cele slavne EU maximalne 30 let zivotnosti. Tyto pokusy o neco podobneho se datuji do 13teho stoleti a od te doby mnozi radoby geniove se o stejny omyl pokouseji s odstupem casu kazdou chvilku. To reseni je chybne, jednoznacne. Cely trik je v tom, ze lide se z historie nepouci, jen nekteri jedinci a ti nevladnou, takze je to jasny. Pisete tady o utraceni reckych obyvatel. Ono je to take trochu jinak. Za nefunkcni ponorky od firmy Siemens shrabla pani kanclerka provozi ve vysi 55 milionu eur a ponorky kotvi na Skiatosu a jsou k nicemu, ale nemecka banka byla zachranena. A takovych pripadu je vic. Ale pokud se o nich vubec neco napise, tak pak v recku a v nemecku a jinde ani radka.

  OdpovědětSmazat
 23. Paní Květa fundovaně informuje o ekonomických vztazích a pokřivenostech tohoto světa. I když nejsem ekonom a mnohé mi není úplně představitelné, je jasné, že tady se hraje velké šmé na podstatu existence lidstva - je vydírána snaha lidí pracovat a vytvářet hodnoty a za svou práci dostat pravdivou odměnu. Vím, že asi autorka nebude číst ty desítky odkazů, ale přece jenom bych se chtěla na něco zeptat:
  Paní Květo, nechcete být označována za komunistku, soudím tedy, že kapitalistický systém je Vašemu smýšlení vlastní. Jakými prostředky tedy lze zabránit kolosálním podvodům, o nichž tu píšete? Nevede k nim právě kapitalismus jako takový posílený v moderní době nikdy předtím nemyslitelnými technologiemi (biliony dolarů, které za pár vteřin oběhnou svět a skončí na nedohledatelných účtech apod.) ? Jakými nástroji byste kapitalismus léčila? Je to v současné době vůbec možné? Tedy bez války? Já o tom silně pochybuji, ale kdybyste mohla být tak laskavá a vyjmenovala některé účinné nástroje, které byste použila, kdybyste mohla mít tu moc. Děkuji a zdravím, Pavla

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.