Reklama

středa 8. července 2015

Cunningham: Řecká katastrofa čeká všechny země Západu, včetně USA

8. 7. 2015   Sputník
Katastrofa, která se šíří v Řecku, je úvodem ke scénáři globálních ekonomických otřesů, píše americký novinář Finian Cunningham ve svém sloupku pro Sputnik International.Podle analytikova názoru znepokojuje bruselské byrokraty to, že se řecké nepokoje rozšíří do celé zbývající Evropy: ještě rozsáhlejší mohou být krize v Itálii, Španělsku, Portugalsku a Francii, tedy zemích, jejichž dluhy nejsou menší než dluh Řecka.

Finian Cunningham zdůrazňuje, že uvnitř celého západního kapitalistického systému se hromadí astronomický dluh. Králem dlužníků jsou Spojené státy — 17 bilionů dolarů, a taková města jako Detroit a Stockton (stát Kalifornia) už zbankrotovala, čímž se stala příkladem, který mohou následovat i další americká města.

V jednom ze sloupků rovněž redakce listu The New York Times popisuje obavy v souvislosti se stavem globálního dluhu, „nevyléčitelného neduhu", a upozorňuje přitom na hospodářskou politiku kvantitativního uvolňování, v jejímž důsledku západní země v posledních letech „vrhly" 10 bilionů dolarů do ekonomiky a zvýšení její efektivnosti přitom nedosáhly.

Americký novinář má za to, že příčinou systematické nespořádanosti světové ekonomiky je krize vévodícího modelu organizace hospodářského života — kapitalismu.

„Kvůli klesajícím ziskům ve výrobních sektorech kapitalismus degradoval od systému generujícího všechno, co je pro člověka blahem, k systému finančního kasina. Stal se z něj způsob finančního parazitování, devizových a tržních spekulací, za nimiž stojí zájmy bank a fiktivního kapitálu. Systém se izoloval od reálného světa", domnívá se Cunningham.


The Telegraph: světu hrozí největší bankrot v dějináchFondové trhy existují podle mínění amerického analytika v paralelním vesmíru se svými vzlety a pády spojenými s pohybem fiktivního kapitálu. A globální dluh se zatím hromadí. Podle odhadu novináře se už nachází na úrovni 680 bilionů dolarů.

„Tento dluh nebude nikdy splacen, protože není jasné, komu platit. Krize v Řecku a v Evropě je v podstatě tím absurdnější, protože během nanosekundy se dá dluh odepsat a svět bude hned volněji dýchat", uvádí novinář slova bývalého analytika Světové banky Petera Koeniga, který se stal později kritikem kapitalismu.

Odepsání dluhu, jestliže k němu dojde, způsobí ztráty té části finanční elity, která určuje politiku tak zvaných demokratických vlád. Zdá se, že na alternativní řešení nemají političtí lídři Západu ani dost nezávislosti, ani intelektuálních schopností, pokračuje Cunningham.

„Řecko je katastrofa rozšiřující se do všech západních zemí. Scény chaosu a zoufalství v ulicích Atén budeme moci brzy pozorovat jak v Evropě, tak i v USA", soudí americký novinář.

Navrhuje ale i možný algoritmus řešení — zpočátku je třeba se vzdát vnucované volby mezi přísnými a mírnými škrty, což také udělalo Řecko.
Ba co víc, kapitalismus jako nosná konstrukce pro společnost a výrobu musí být označen za života neschopný. Už se vyčerpal a ve všech smyslech zbankrotoval — morálně, politiky i ekonomicky", uzavírá americký analytik.

19 komentářů :

 1. Je jasné komu platit.
  Úměrně příjmům roste zodpovědnost každého z nás (i když ji nepřijímáme).
  Dluh je "opačným směrem" vůči chudším, jak jim příjmy klesají.
  Nemám na mysli proporčně vše srovnávat. Jedná se o model.
  Jinými slovy přestat znárodňovat ztráty a privatizovat zisky.
  Za řešení nepovažuji vyšší daně, znárodňování apod. Potřebujeme řešení, které zajistí, aby se vysoké zisky nemusely zdaňovat a "bohatsví" se rovnoměrně (ne homogenně) rozdělovalo mezi všechny, kdo sdílíme tento náš společný prostor (planetu).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU nemůže pokračovat v tomto zločineckému systému, Řecko žijící dlouhá léta jen z dluhů a utrácí, důchody několikrát větší, Němci,kteří by převážně měli sanovat řeckou ekonomiku po dlouhá léta či desetiletí, Itálie, která nebrání vnější jižní hranici, VB v referendu o setrvání v EU, Francie a itálie před bankrotem taktéž, brzké přijetí TTIP.Každým dnem čekám informaci(nikoliv z ČT), že Itálii přepadly hordy ozbrojenců z IS na škunerech a zmocnily se italské vojenské válečné lodi a zajaly celou posádku a chtějí tučné výkupné.Tohle jistě brzy přijde.

   Smazat
 2. Ale v Evropě a USA není kapitalismus, ten za to nemůže. Ty obří dlužné částky jsou uměle vyrobené a proti tomu kdo je vlastní jsou Buffet a Gates žebráci. Proč tito vlastníci dluhů nejsou nikde uvedeni jako nejbohatší lidé? Ono už jim totiž nejde o peníze, těch mají že opravdu nevědí co s nima, ale jde jim o ovládnutí a zotročení národů aby dokázali, že jsou vyvolení. Pýcha je smrtelný hřích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na zvědavci je dobrý článek: Důvod, proč má euro na kahánku.
   Z něho vybírám jeho konec:
   "Prostě to vypadá, že s eurem je konec. Nepřežije naprostý skandál, kterým se Řecko stalo. Řecko není obětí vlastní marnotratnosti, je obětí struktury, která umožňuje přehazovat ztráty neúspěšných finančních systémů velkých zemí na bedra menších. Neexistuje způsob, jak by Řecko mohlo vyhrát...
   Menší, chudší země v eurozóně se musí dostat ven, dokud mohou, a co nejrychleji mohou, jinak jim budou naloženy další ztráty bohatých zemí, jak se bude euro rozpadat. Struktura to zaručuje."

   Smazat
 3. K tomu není co dodat, nelze se tvářit, že se nás to netýká, řecká krize je skládaným účtem gangsterů z Brůselu a věřitelské trojky.Nyní se hasí,co hasit nejde.Předložte reformy, my vám zase dlouhodobě půjčíme a vše pojede ve starých kolejích.Tak to ani náhodou, pro seskupení zadluženého ansámblu zvaného EU se řecká nákaza rozšíří dál, hlavně do zemí platícím Eurem, které skončí na propadlišti dějin a jako toaletní papír.Němci a ostatní státy eurozóny včetně chudšího Slovenska po odpuštění 30-50% řeckého dluhu, budou solit jako mourovatí a razantně utahovat své opasky, pokud si zahrají roli na hasiče.Jestli se přijme americká TTIP, rozpad ekonomiky a rozvrácení tak skvělého projektu jako je EU, se velmi urychlí.USA se události v Evropě náramně hodí k záchraně své ekonomiky a dolaru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tím, že nemáme euro, vzniká trochu prostoru krizi ovlivnit tak, aby méně dopadla na bedra spodních 9,5 milionů spoluobčanů ČR. Tím, že asociální pan Singer dosud nevisí "na špikovej kosti", se to trochu komplikuje. Šibenice se myslím stanou populární, a to i v rázovité folkloristice - v lidovém humoru. Snad i ten M. Zeman už pochopil , že euro NE.
   Přituhuje a protispolečenská politika EU i vlády ČR způsobuje, že se bude EU stále křečovitěji snažit udržet svou existenci.

   Smazat
 4. Kdo bude z krize EU profitovat může být paradoxně Rusko.Po schválení TTIP i USA.

  OdpovědětSmazat
 5. Co je to za nesmysl,žít na dluh. To může vymyslet jen sebevrah.
  Řadovým Řekům držím palce ať je jejich současná vláda nepodvede.
  Naše vláda by nás všechny bez mrknutí oka podvedla a ještě by nám tvrdili ,jak udělali dobře.
  David

  OdpovědětSmazat
 6. Co zločinecká nefunkční EU nabízí své 28 členné rodince za oponou s USA. SANKCE, KVÓTY, IMIGRANTY, EMBARGA, REGULACE, ZBROJENÍ, STRAŠENÍ, VÁLČENÍ. jo to je ta správná západní demokracie!!!!Konec EU je na dohled.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oproti EU byl CCCP ostrov svobody a prosperity

   Smazat
 7. Díky Kalouskovi máme taky dluh 1,6 biliony, kdy v letech 2006-2014 zdvojnásobil státní dluh z 0,8 na 1,6 bilionu jeho skvělými úspornými opatřeními jako zvyšování daní, snížení platů, udušení ekonomiky i udušení opozice.
  A až přijdou mafiáni že to chtějí zpátky, bude tu větší bída než v 50-tých letech po válce. Pozlátko na dluh. Zlatí komunisti.

  OdpovědětSmazat
 8. USA, Evropa a Asie se hrnou do obrovské dluhové krize!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Tsiprasovo Řecko dalo 61% rozhodnutím v referendu pro NE dalšímu utahování opasků nařízeními z Bruselu návod k zamyšlení jak funguje dnešní svět globálního kapitalizmu.
  Cunningham na to odpověděl.
  Vidíme, že globální ekonomická krize neskončila, jen tak se vykládá běžnému občanu jak je vše dobré a tak nakupuj a nakupuj. Pauperizuje se střední třída a o důchodcích ani nemluvím. Nezaměstnanost neklesá - viz vyřazení z evidence po příslušné době dané zákonem, dále nedobrovolně zkrácené úvazky, sezoní práce. Mladí po ukončení vzdělávacího procesu většinou práci také nenajdou.
  Proč je ekonomická globální krize pernamentní?
  Vidina kapitalizmu o trvalém růstu je nesmyslná. Hrabivost velkokapitálu nezná mezí. HDP, jako parametr prosperity, ať chcou tzv ekonomové, anebo nikoliv, se pohybuje v státech EU, USA okolo nuly ve směru y-osy. Poměry začínají válcovat i ekonomiku Číny.
  Bývalé tzv východní trhy zóny SSSR se po 25letech drancování také vyčerpaly a kde nic není ani čert nebere. Centralizace a koncetrace kapitálu je také u svého konce (vlastnictví všech ekonomických statků vlastní 1% populace Země.
  Kapitalizmus neumí řešit a nechce z důvodů snížení zisků, globální envirometální krizi (životní prostředí).
  Představitelé moci hlavních kapitalistickým států (USA, Německo, Británie, méně již Francie) se mohou pokusit zvrátit nevyhnutelný pád jedině světovým konfliktem - viz doutnák na Ukrajině. Naštěstí existuje rovnováha v jaderných zbraních a každý si rozmyslí jestli chce ukončit svůj život v radiaci, neb jaderná válka nemá žádného vítěze a všichni budeme ti poražení.
  Gorbačov zjevně udělal dobře, že uvolnil síly společenské evoluce pádem tzv socilaistické soustavy.
  Tím se urychlil nevyhnutelný pád ekonomicky, morálně i myšlenkově globálního kapitalistického systému.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gorbačov byl blb a každej,kdo ho chválí....on tím,že položil sociál.tábor,tim tu dnešní krizi Západu jen odálil a zaplatil z peněz nás všech jejich sledký život na dalších 15 let....teď už je zas řada na dalších takových hlupácích a když se nenajdou,nebo se nedají,jako Rusko a Čína,pojedeme druhé kolo zase my,malí a blbí,jako je Řecko...až dokud po sobě nebudem žrát hovna....

   Smazat
  2. Snadněji potom pochopíte, že Gorbačov musí bydlet v Londýně a "domů" do Ruska bez velké ochranky ani nemůže. Protože podle Rusů samotných byl on a Jelcin nejvýše postavenými agenty řízenými z USA v SSSR.

   Smazat
 10. Nyní mohu jen říci:Němci, hlavně vy, připravte se na masivní finanční podporu Řecka, čeká vás utahování opasků, spoustu práce, intenzívní úspory minimálně deset let.Arbeit macht Greichenland!

  OdpovědětSmazat
 11. USA se již zapojily do jednání a US ministr financí DOPORUČUJE odpustit vellkou část dluhu, ano, USA, poslechneme vás ve všem, zaplatíme a uděláme všechno, co nám nařídíte a už se těšíme na vaše TTIP, goodbye, EU.

  OdpovědětSmazat
 12. Zažil jsem socialismus i kapitalismus. Jediný rozdíl je v tom, že Henry Ford nemá Mauzoleum.

  OdpovědětSmazat
 13. Však ono je to přece úplně jedno, ne ? Kdo komu a co dluží - matematika v ekonomii už dávno neplatí a tak se stejně ani neví kdo a komu co dluží. Systém, za kterým stojí větší vojenská síla bude nakonec vítězem. A tohle všechno okolo jsou jen básničky pro děti. Peníze tisknou všichni jak o závod a že nejsou ničím kryté, už nikomu nepřipadá po desetiletích praktikování ani nijak divné. Pořád je to jen hra a skutečnosti se nerespektují. Dobře to dopadnout nemůže stejně - ani dříve či později.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.