Reklama

pátek 17. července 2015

Dohoda s Íránem: Svět se stává o něco bezpečnější


Tereza Spencerová 
17.7.2015  Literární noviny 
 

Blízký východ i zbytek světa může jen získat, pokud se USA opravdu přestaly slepě podřizovat přehnaným obavám a extremistickým politikám dvou ideologií – izraelského sionismu a saúdského radikálního wahhábismu.

Po dvaceti měsících vyjednávání, hádek, odkladů, nedodržených časových lhůt a pokusů celý proces vykolejit se zhmotnila mezinárodní smlouva o íránském jaderném programu. Oficiálně jsou pod dokumentem sice podepsáni členové Rady bezpečnosti OSN a Německo, ale ve skutečnosti je to přelomová mírová dohoda mezi USA a Íránem.


Dohoda v širokém spektru (plné znění ZDE) omezuje íránský jaderný program, třeba v otázce obohacování uranu a jeho skladování ho vrací o celé roky zpět, předpokládá jedny z nejpřísnějších mezinárodních kontrol (íránských) vojenských zařízení, jaké kdy byly dojednány a stanovuje až pětadvacetiletá omezení na dovoz různých vojenských zařízení. A výměnou za to vše uvolňuje sankce, které dusily íránskou ekonomiku. Írán souhlasem s těmito podmínkami jaksi bokem dává najevo, že vlastně nikdy nebyl tak „krvelačný“, jak ho vykresloval západní mainstream, a deeskalace napětí na obzoru umožňuje celému regionu vydechnout, možná vůbec poprvé od slavného Bushova projevu o „ose zla“. Svět je zase o něco barevnější, nebo spíš méně černobílý.

Odpůrci dohody v USA (Patrick Buchanan už před lety označil americký Kongres za „Izraelem okupované území“), v Izraeli, sunnitských arabských zemích nebo i náboženští radikálové v samotném Íránu, jimž budou citelně chybět hesla o „velkém Satanovi“, se už vrhli do boje proti smlouvě, ovšem jejich argumenty jsou tu prázdné, ondy rovnou orwellovské. Tím spíš, že Barack Obama zdůrazňuje, že jedinou alternativou smlouvě by byla válka, a nespokojené republikánské kongresmany dopředu ujistil, že jejich případné odmítnutí smlouvy bude vetovat a na překonání jeho veta už se nejspíš příslušná většina nenajde. Odpůrci tak budou muset počkat na nového prezidenta USA a doufat, že bude upřednostňovat zaslepený ideologický fanatismus před racionalitou.

Nicméně, pokud nynější americké vedení bylo s to si po více než třech dekádách vzájemného hysterického nepřátelství sednout za jeden stůl se současným íránským vedením a dopracovat se k dohodě, která svět odvádí od potenciální jaderné války s Íránem a nabízí íránskému národu ekonomické perspektivy, lze předpokládat, že vazby mezi oběma zeměmi se mohou rozvíjet přímo dynamicky. A co víc, Evropa se chytila příležitosti a do Teheránu už o víkendu v čele početné delegace vyráží k obchodním jednáním německý vicepremiér Sigmar Gabriel, stejným směrem startuje italská delegace pod vedením ministryně pro ekonomický rozvoj Federiky Guidiové, do íránské metropole se letos chystá také rakouský prezident Heinz Fischer, ale už o tomto víkendu do Teheránu zamíří i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. (Pro dvojakou francouzskou zahraniční politiku je asi příznačné, že Paříž minulý měsíc podepsala zbrojní dohody v ceně 12 miliard dolarů se Saúdy, úhlavními odpůrci dohody s Íránem). A zástupci evropských energetických koncernů Eni či Total na zrušení sankcí čekali hezkých pár dní už rovnou v Teheránu, aby mohli podepisovat dohody bez zbytečného zdržování. Nemluvě o vazbách, které se nyní – už legálně – prohloubí mezi Íránem na straně jedné a Ruskem a Čínou na straně druhé. Teherán tyto dva státy, které podle Washington Times notně „komplikují“ americké manévrování na Blízkém východě, „potkal“ už v době nouze a zcela určitě jim bude naslouchat, doširoka otevírat dveře i svůj trh. Jinými slovy, než se tedy nový -- případně jestřábí -- prezident usadí v Bílém domě, může být už Írán natolik součástí světové scény, že jakékoli protiakce nebudou mít valného smyslu. A totéž platí i pro současná americká ujišťování adresovaná slovně vzdorujícímu Izraeli, že Washington je „připraven“ kvůli židovskému státu „kdykoli“ a „v případě nutnosti“ zaútočit na Írán

Jak zareagují Saúdové?

Větší neznámou bude to, jak se k dohodě postaví sunnitské monarchie Perského zálivu. Saúdská Arábie smlouvu kritizovala dlouho dopředu, protože Írán vnímá jako svého hlavního regionálního soupeře, nicméně první reakce z Bahrajnu nebo Kuvajtu naznačují, že už ani v GCC není protiíránská fronta tím, čím kdysi bývala (a postoji Ománu, který vůči Teheránu vždy razil samostatnou politiku, ani nemluvě), a že Záliv v dohodě vidí možnost k ekonomickému vzepětí.

Saúdská Arábie se aktuálně noří do stále hlubších problémů, které panovník zkouší řešit dalšími mocenskými rošádami, ale přesto v první reakci na dohodu s Íránem znovu zopakovala své bezpečnostní námitky. Přitom se ale objevily i formulace o „zlepšování vztahů na základě dobrého sousedství“, což může být důsledek Obamova středečního telefonátu králi Salmánovi, v němž Bílý dům Saúdy ujistil, že jaderný Írán už není ani teoretickou hrozbou, přičemž – po vzoru ujištění Izraeli -- zopakoval, že Washington „nedovolí“ Íránu „destabilizovat aktivity v regionu“. Přitom ale králi zdůraznil, že v rámci smlouvy by USA rády ve stabilizaci Blízkého východu pokračovaly, a proto by Saúdové měli „naléhavě ukončit boje v Jemenu“ a umožnit humanitární pomoc „všem stranám konfliktu“.

Saúdové v Jemenu sice dál zabíjejí, ale je jasné, že i v Rijádu už pochopili, že dohoda s Íránem je uzavřená, že si za ní USA (spolu) se svými západními pobočníky stojí, totéž platí pro Čínu a Rusko (bez něhož by podle Obamy dohoda s Iránem dosažena vůbec nebyla), a to vše vytváří „sílu“, proti níž toho Rijád příliš nadělat nemůže. Vlastně může jen přijmout realitu a naučit se s ní nejen žít, ale v rámci možností z ní i týt, pro stabilitu celé oblasti.

(dokončení zde)

11 komentářů :

 1. No, existují i teorie, že speciálně pro Rusko a jeho vývozy energetických surovin tato dohoda příliš výhodná není, neboť Írán vtrhne na trh s těmito surovinami, což se opět projeví na jejich ceně. To samé platí pro Saudy. Ale vzhledem k tomu, že věřím v daleko moudřejší a komplexnější globální politiku Ruska, než jaké je schopno USA v područí svých loutkovodičů, nebude to pro Rusko až tak nepřekonatelný problém a postará se o to, aby touto dohodou více získalo než ztratilo. Každopádně pořád lepší dohoda než bombardování. Nepřekvapí tlak na ústup z Jemenu, přestože tam USA též jsou navrtáni, podobně jako na Ukrajině, kdy dnes hřímají k dodržování Minských dohod, neb plán na vtažení Ruska do války prostřednictvím Ukrajiny jaksi ztroskotal. Toto jsou jasné důkazy pro všechny ty, kteří si myslí a tvrdí, že vše je dopředu naplánované a přesto nejede vlak. Je to spíš jako šachy, strategii můžete mít, ale pokud máte silného protihráče, který se nenechá vlákat do předem připravené pasti a udělá nečekaný protitah (viz. zcela nečekané a pro celý západ frustrující převzetí Krymu), nezbyde vám, než celou strategii překopat a vystavět od píky, ovšem s rizikem, že po dalším tahu opět můžete narazit....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic nestroskotalo, USA prebira vladu nad svetem. Vsichni to dobre vedi, proto dolar a akciovy trh v USA jede raketove vzhuru aanic je nezastavi! Vy asi nevite, ze Iran prodal svoje ropne zasobyUSA a tak americani maji v rukach trumf proti rusakum. Jak jste uvedl. Na trh vtrhne americka ropa z Iranu a stejne tak i jejich plyn. Uz se ozivuje projekt iranske magistraly, ktera mela byt podporena Gazpromem.Mezitim rusaci vymysleli Southstream. Na ten se jim kazdej vykaslal, pak Turkishstream, ten taky vyhorel (kdo by chtel podnikat s rusama?) no a ted jim zbydou jen oči pro plac a skemrat, aby Britanie, Holandsko a USA koupili ty jejich ropny a plynovy plantaze na Sibiri. Zadny sachy se nekonaji. Oni jen chaoticky a hloupe platuji rozpadajici se kram. Mmch. Iran odmitl rusky nuklearni program a pozadal Westinghouse o jeho realizaci. Rusaci jsou v TOTALNIM svrabu. Nic lepsiho clovek na nadchazejici vikend ani nemohl cist.

   Smazat
  2. ad Anonymní17. července 2015 15:49:

   Ještě bys mohl říct, kdes to četl, ideálně dát odkaz, abychom si to taky mohli přečíst v originále, ať máme taky hezčí víkend.

   Smazat
 2. Obsazení Krymu byl tah geniální.Američani se už viděli jak si Krym obsadí svojí vojen.základnou budou ovládat celé černé moře a jih Ruska. Putin není žádný hlupák - a proto:nechtějte nasrat Putina nebo zažijete to co germáni.

  OdpovědětSmazat
 3. Svět by se stal o mnoho bezpečnější, kdyby Amerika přestala dělat četníka světa a přestala se cpát tam, kam nemá!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevite co plkate. Kdyby ne USA, svet je davno pod rudym jhem!

   Smazat
  2. Hlupáčku v 16.00, vždyť se to 'rudý peklo' v Rusku a u nás odpískalo samo. V Číně a Vietnamu i nadále to rudé pekelně pokračuje. A myslím, že docela úspěšně. Co ty na to? Byl's tam? Povídej, přejḧáněj!

   Smazat
 4. Hele - zalez ty včerejší prašivko v 16.00 zase s těmi idiotskými sračkami. Ty bys měl být dávno pod jhem blázince, zavřenej pěkně v kleci, a kdybys začal zase slintat, hezky by ti dali elektrošok. Tvý přiblblý, vypatlaný palici by už žádnej elektrošok ublížit nemohl. Na svobodě škodíš a smrdíš. Bezpečnější svět už nebude nikdy, za žádných okolností, a žádná dohoda to nezabezpečí. Před druhou světovou bylo uzavřeno hafo takovejch dohod, a vše jen pro kočku. Zrovna ušáci - zmrdi všech zmrdů - jsou geniální ve vymýšlení obezliček a důvodů, proč jakoukoliv dohodu porušit, a pod"rudým" jhem by se světu dařilo mnohem lépe, než když vybíjí civilisty světa profláknutí američtí zmrdi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi se teda rozjel. Americkej xanax neúčinkuje? Vem dvojitou dávku.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.