Reklama

středa 8. července 2015

Důvod, proč má euro na kahánku

Tyler Durden
8.7.2015 Zvědavec

Analýza MMF o udržitelnosti řeckého dluhu, která se objevila tento týden, způsobila velké pozdvižení. Nyní víme, že analytici Fondu potvrzují to, co Syriza říkala od chvíle, kdy se dostala před 5 měsíci k moci: Řecko potřebuje dluhovou úlevu, velkou, a rychle.
Víme také, že Evropa se pokusila zprávu zamlčet. Ale nejzajímavějším je, že kolovala měsíce, jako třeba na Reuters. Tudíž MMF o předběžné analýze věděl měsíce, a mlčel, zatímco zároveň „vyjednával“ s Řeckem o úsporných opatřeních a nouzovém vyplácení.

A když se zavrtáte ještě trochu hlouběji, nelze se vyhnout faktu, že MMF to nejen věděl měsíce, věděl to roky. Řecký parlamentní Dluhový výbor před třemi týdny oznámil, že má dokument MMF z r. 2010 (!), který potvrzuje, že Fond to věděl dokonce již tehdy.

Tedy že již tehdy věděl, že nouzové vyplacení provedené v r. 2010 zatlačí Řecko do dluhu ještě více. Což je přesný opak toho, čeho mělo nouzové vyplacení dosáhnout.

Právě nouzové vyplacení z r. 2010 umožnilo francouzským, holandským a německým bankám převést své závazky na řecký veřejný sektor, a přímo na veřejný sektor celé eurozóny. V této dohodě nešlo o restrukturalizaci dluhu.

Reuters včera oznámila, že „uveřejnění Analýzy udržitelnosti dluhu odhalila spor mezi Bruselem a (MMF), který vřel za zavřenými dveřmi měsíce“.

Ale to není celé. Evidentně došlo k velkému sporu i uvnitř MMF. Rozhodnutí zveřejnit zprávu bylo evidentně přijato bez hlasování, protože bylo zjevné, že členové představenstva toto uveřejnění chtěli. USA hrály v tomto rozhodnutí podstatnou roli. Proč toto načasování? Těžko říct.

Velkou otázkou, která vyvstává, je: jaká byla role Christine Lagarde v této šarádě? Pokud napomáhala při udržování analýzy v tajnosti, způsobila MMF velké poškození pověsti a je těžké si představit, jak by mohla zůstat šéfkou MMF. Dohlížela na to, aby Fond přišel o obrovskou část důvěry ve světě. A bez důvěry je MMF zbytečný.

A když jsme u toho, šéf ECB Mario Draghi, který je také hlavním vyjednávačem Triumvirátu, udělal tento týden velkou chybu tím, že zcela uzavřel řecký bankovní systém, rozhodnutí, které zůstává dodnes těžko uvěřitelné. Funkcí centrální banky je zajistit, aby banky byly likvidní, a ne je vědomě a ochotně zaškrtit.

Jak po tomto může Draghi zůstat ve funkci šéfa ECB je stejnou otázkou, jakou je to u pozice Lagarde. A měli bychom se také ptát na činy a motivy lidí jako Jean-Claude Juncker a Jeroen Dijsselbloem.

I oni museli vědět o hodnocení MMF, a přesto trvali na tom, že u jednacího stolu se o žádném zmírnění dluhů mluvit nebude, ačkoliv analýza říká, že bez toho nemůže existovat schůdná dohoda.

Lze si jen představit frustraci Varoufakise, když před ním zabouchli dveře pokaždé, když tuto věc nadhodil. Protože opravdu nepotřebujete analýzu MMF, abyste viděli zjevné.

Což je přesně důvod, proč se bude konat referendum (článek psaný před ním – p.p.): Alexis Tsipras odmítl podepsat dohodu, jejíž součástí nebyla restrukturalizace dluhu. Byla by to komedie, pokud by to nebylo tak tragické, především pro řecký lid. Toto je z Reuters ze včera:

Evropané se pokusili zablokovat Zprávu MMF o řeckém dluhu

Země eurozóny se marně pokoušely zarazit MMF a přimět ho, aby nevydal pochmurnou analýzu řeckého dluhového zatížení, o které levicová vláda říká, že ospravedlňuje její výzvu k voličům odmítnout podmínky nouzového vyplacení, uvedly v pátek zdroje obeznámené se situací. Dokument zveřejněný v úterý ve Washingtonu uvedl, že veřejné finance Řecka nebudou udržitelné bez podstatného snížení dluhu, možná i včetně odpisů úvěrů zaručených daňovými poplatníky ze strany evropských partnerů. Uvedl také, že Řecko bude potřebovat v příštích třech letech nejméně 50 miliard euro dodatečné pomoci, aby se udrželo nad vodou. Uveřejnění Analýzy udržitelnosti dluhu obnažilo spor mezi Bruselem a MMF, který vřel za zavřenými dveřmi měsíce.

Řecký premiér Alexis Tsipras citoval zprávu v televizí odvysílaném provolání k voličům v pátek, aby řekli „ne“ navrhovaným podmínkám úsporných opatření, které stejně vypršely, neboť rozhovory zkrachovaly a Atény tento týden nesplatily dluh MMF. Nebylo jasné, jestli tento tajemný dokument MMF mohl ovlivnit dramatické hlasování, při kterém je v sázce budoucnost Řecka v eurozóně, v situaci, kdy jsou banky zavřené, výběr hotovosti omezen a obchod ustal. „Včera došlo k události velkého politického významu,“ řekl Tsipras. „MMF uveřejnil zprávu o řecké ekonomice, která je velkým ospravedlněním pro řeckou vládu, protože potvrzuje zjevné – řecký dluh je neudržitelný.“

Na středečním setkání představenstva MMF evropští členové zpochybnili načasování zprávy, kterou vedení MMF navrhlo urychleně uveřejnit tři dny před klíčovým nedělním referendem, které může rozhodnout o budoucnosti země v eurozóně, uvedly zdroje. K žádnému hlasování nedošlo, ale Evropané byli značně přečísleni a Spojené státy, nejsilnější hlas v MMF, byly pro uveřejnění, uvedly zdroje.

Důvodem, proč by členové Triumvirátu měli čelit vážnému prověření, je, že záměrně zadržovali informace, které jsou klíčové při každém vyjednávání s Řeckem. Důvod je zjevný: stálo by to evropské daňové poplatníky spoustu miliard euro.

Ale to by nikdy nemělo být důvodem pro podvádění a lhaní. Protože jakmile to uděláte, jste poskvrněni nadosmrti. Takže dokonce i v jen trochu ideálním světě by měli rezignovat. Všichni, kdo byly u stolu na straně Triumvirátu.

A nevím, jak by nemohla dojít újmy i Angela Merkel. I ona musela vědět to, co věděli analytici MMF. A rozhodla poslat k vodě řeckou populaci, místo aby vysvětlila doma, že její dřívější rozhodnutí (z r. 2010) bylo tak dramatickou chybou, že její voliči nyní musí za něj platit. Ne, Angele se líbí být u moci. Více, než to, aby Řekové měli patřičnou zdravotní péči.

Možná je to pochopitelné, ale i neodpustitelné. Někdo by měl celý ten cirkus lhářů a podvodníků a pletichářů postavit před soud. Svými machinacemi jsou jen kousek od zabití celé EU. Ne, že by mi to vadilo, čím dříve zemře, tím lépe, ale lidé do toho zapojení by přesto měli být hnáni k zodpovědnosti. Není to ani samotná EU, kdo je na vině, ale jsou to tito lidé.

Ale nebojím se, neexistuje tragédie, která by neměla i humornou stránku. A tím nemyslím, že by to něco měnilo na utrpení Řeků.

Brett Arends na Market Watch napsal skvělou vlastní analýzu, a rovněž založenou na číslech MMF. Ukazuje se, že největší chybou Řecka a Syrizy je chtít zůstat v eurozóně. Euro bylo takovou finanční a ekonomickou katastrofou, že je těžké pochopit, že na to nikdo nepoukázal již dříve. Zůstaňte v ní a neexistuje způsob, jak můžete zvítězit.

Považuji to za veselé čtení, tváří v tvář tomu, co se děje v Řecku. Činí to vše ještě tragičtějším.

Přestaňte Řekům lhát – život bez euro je skvělý

Mohli by euro fanatici přestat lhát lidu Řecka? A když už jsme u toho, mohli by laskavě přestat lhát i nám ostatním? Mohou přestat předstírat, že život mimo euro – pro Řecko či jakoukoliv jinou zemi – by byl osudem horším než smrt? Mohou přestat tvrdit, že pokud se Řekové vrátí k drachmě, budou odsouzeni k bídné existenci v kalných vodách evropského života, budou malou zapomenutou a izolovanou zemí bez továren, přílivu investic a naděje? Tyto neupřímné hrozby jsou tento týden namířeny proti Řekům, kteří se chystají na velké víkendové referendum o úsporných opatřeních.

Tyrani v Bruselu, Frankfurtu a jinde varují Řeky, že když nebudou dělat to, co se jim říká, a nepodvolí se ekonomickým pijavicím ještě více, mohou skončit mimo euro… v kterémžto okamžiku, samozřejmě, život ustane. Pche.

Podívejte se na graf. Porovnává ekonomický výkon Řecka v eurozóně s evropskými konkurenty, kteří euro nepoužívají. Tyto ostatní země pokrývají samozřejmě velký rozsah situací – od bohatého a stabilního Dánska, po bývalé sovětské země, po souseda Řecka Turecko, které není dokonce ani v EU. Ale všechny mají jednu věc společnou.

Lži, zatracené lži a euro

Během posledních 15 let, zatímco se Řecko těšilo „výhodám“ toho, že Brusel řídil jeho monetární politiku, tito nebozí zelenáči si své záležitosti a měnu řídili sami (pokud si to dovedete představit). A můžete vidět, jak zle kvůli tomu trpěli.

Byli lepší. Rumunsko, Turecko, Polsko, Švédsko, Chorvatsko – vyberte si, všichni vykazovali podstatně vyšší míru růstu, než Řecko. Údaje pochází od samotného MMF. Poměřují růst u domácího hrubého produktu, na osobu, ve stálých cenách (jinými slovy, s vyloučením cenové inflace). Řecko přijalo euro v r. 2001.

A po 14 letech ve stejném klubu, jako velcí hoši, je přesně tam, kde začalo. Skutečný růst GDP na hlavu za tuto dobu: nula. Mezitím Rumunsko, s lej, má pouze… eeh… dvojnásobný. I všichni ostatní jsou výše. Islanďané, kteří utrpěli nejhorší finanční katastrofu na planetě v r. 2008, i tak dokázali mít růst.

Ano, všechny údaje mají mouchy. Každá země má vlastní příběh a vlastní výhody a nevýhody. Ale celkový obrázek je jasný: euro buď způsobilo katastrofický ekonomický výkon Řecka, nebo mu aspoň nezabránilo.

Na euro fanaticích shledávám udivujícím to, že je naprosto nezajímají fakta. Neustále opakují stejná tvrzení o údajné zázračné léčebné schopnosti své měny, bez ohledu na to, co se děje. Můžete je mlátit po hlavě posledním Světovým ekonomickým výhledem MMF a oni budou nadále mlít své, nerozhozeně.

Byl jsem v 90. letech v Anglii, když tito lidé varovali, že pokud se Britové nevzdají libry a nepřipojí se k euro, jsou také odsouzeni k zániku. Abych se zasmál, prošel jsem si opět archivy zpráv na Factiva a osvěžil si paměť.

Británie bez eura by byla „zemí sirotkem“, hýčkanou, veselou, avšak ignorovanou, varoval jeden čelní představitel. Británie ztratí veškerý vliv a statut. Stane se okrajovou zemí mimo hlavní proud Evropy. Přijde o „miliony pracovních míst“. Továrny zavřou. Automobilový průmysl zkolabuje. Zahraniční investoři odejdou, kvůli izolaci Británie.

Vývozy se propadnou, kvůli výkyvům kurzu. Londýnská City, finanční obvod Británie, bude poražena Frankfurtem. Londýnská akciová burza bude zredukována na místní podnik. V ulicích se budou povalovat chomáče prachu. (Dobrá, ten poslední jsem si vymyslel).

A dnes? Od r. 1992, kdy projekt jednotné měny začal nabíhat a startovat, měly účastnické země celkově ekonomický růst 40%, uvádí MMF. A co chudák stará Velká Británie, která uvízla v odletové hale se svoji bídnou librou? Jen 67%. Pche.

Tato měna, u které Řecko tak tvrdě bojuje být její součástí, ho ve skutečnosti dusí. Důvod toho spočívá ve struktuře EMU. Což činí pro jednotlivé země nemožným adaptovat se na měnící se okolnosti. A okolnosti se mění vždy. Jako země potřebujete pružnost, potřebujete být schopni adaptovat se na světové události.

Potřebujete být schopni devalvovat, potřebujete centrální banku jako věřitele poslední instance. Mario Draghi odmítl Řecku být věřitelem poslední instance. Nelze, nemožné. Neexistuje žádný ekonomický důvod pro takový čin, je to zločinné chování. Ale struktura eurozóny takové chování umožňuje.

Ve „skutečném životě“, kdy má země vlastní centrální banku, by jediný důvod, kdy by odmítla být věřitelem poslední instance, byl politický. A zde je to totéž. Je to o moci. To je důvod, proč řecké babičky nemohou dostat své skromné penze. Neexistuje pro to žádný ekonomický důvod.

V eurozóně je jen jedna země, na které v konečném důsledku záleží: Německo. Eurozóna Angele Merkel umožnila zachránit své domácí banky před ztrátami tím, že je hodila na hrb Řekům. To by nebylo možné, kdyby Řecko členem eurozóny nebylo.

To, že si to vyžadovalo, a stále vyžaduje, pletichaření a podvádění je zjevné. Ale je to zároveň důvodem, proč buď všichni vyjednavači Triumvirátu musí být vyměněni, a za lidi, kteří se v takovéto míře nehrbí, nebo musí dojít k chytřejšímu kroku, kdy země musí opustit eurozónu.

Prostě to vypadá, že s eurem je konec. Nepřežije naprostý skandál, kterým se Řecko stalo. Řecko není obětí vlastní marnotratnosti, je obětí struktury, která umožňuje přehazovat ztráty neúspěšných finančních systémů velkých zemí na bedra menších. Neexistuje způsob, jak by Řecko mohlo vyhrát.

Odporné lži a lháři a statistiky, které s tím vším přichází, jsou pouhou třešničkou na euro dortu. Je hotov, zabořte do něj vidličku.

Menší, chudší země v eurozóně se musí dostat ven, dokud mohou, a co nejrychleji mohou, jinak jim budou naloženy další ztráty bohatých zemí, jak se bude euro rozpadat. Struktura to zaručuje.


This Is Why The Euro Is Finished vyšel 4. července 2015 na zerohedge.com. Překlad v ceně 813 Kč Zvědavec.

16 komentářů :

 1. Řekové politickou měnu-Euro, nepotřebují, my ji také nepotřebujeme a evropské státy ji také nepotřebují, mám dojem, že Německo bude mít přechod na věhlasnou Marku, kterou má dodnes uskladněnou v sejfech, bez problémů.Zajímavý projev měl dnes Petr Mach v Europarlamentu, zastal se Tsiprase a popřál Řekům klidný přechod ekonomiky k Drachmě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tuším, že tak pokojné to zase nebude. Pořádně je v tom vymáchají, aby se náhodou někdo nechtěl přidat.

   Smazat
 2. Řecká krize může hravě přeskočit do dalších zadlužených zemí nad 100% HDP, jako je Francie, Itálie, Španělsko atd.Pád Eura je velmi pravděpodobný, poté i odchody z EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. US sice potřebují oslabenou Evropu, ale ne úplně nefunkční - a mají dost síly, aby to zařídily. Nuland už byla v Řecku, tak je to na spadnutí.

   Smazat
 3. Za tento stav, kdy si politici a věřitelská trojka 5 let kupovali od Řecka čas, všichni věděli, jaký je skutečný stav.Za tenhle marasmus budou padat hlavy těch výše uvedených, kteří prolili obrovské sumy, které ani řecká ekonomika nezachytila.Svoje posty nemohou obhájit s americkým úsměvem, koupit si dalších 5 let času, do té doby, co b udou ve funkci.Tohle skončilo a odpovědnost si je najde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vše to začalo už umělým potlačováním řeckého směřování ke komunismu pro II. Světové válce a dále ustanovením fašistické vlády v 70. letech - to vše pocházelo od anglo-americké kliky. Posledních 5 let je jen o více "omalovánkách" a bez výstřelu.

   Smazat
 4. Ale vůbec ne.Dnes je moderní dělat čáry za minulostí. Pokud jde o dluhy, tak pokud se okvalifikují jako nevymahatelné, odepíší se do nákladů -i naše MF toto zákonem umožňuje -důkazem toho je, že milionáři a zbohatličtí lumpové si navzájem odpouštějí závazky, odepisují je do nákladů a o tyto pak snižují daně -ve finále tak vlastně ošulí stát. Samozřejmě, nikdo neodepíše do nákladů sedmdesátileté stařence, když po úhradě jistiny už nemá peníze na splacení lichvářského úroku, protože je to většinou bagatelní částka, a to ze stařenky vydřou, i kdyby jí měli vyklovat oči - to by se jim odpis do nákladů nevyplatil, na výši daně by to nebylo poznat. Takže - vše je snadno řešitelné. Udělá se čára za EU, euro, i dluhy, veškeré všechno se vrátí do původního stavu, Němci se vrátí k marce, Rumuni k lei, Španělé k pesos, Řekové k drachmě- a pojede se dál. Provede se rekonstrukce Evropy jako se provádí rekonstrukce rozesrané budovy, a evropský svět se vyfikne jako ještě lepší než byl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Než by se něco takového stalo, tak bude spíše válka. A návrat do původního stavu, kdy by byly měny zase kryté ? To považuji v dnešní situaci za nemožné. Je těžké, aby se dohodly dva subjekty, natož 28 například - jakou bude mít která měna krytí a jakou hodnotu v tom pomyslném žebříčku. Nemožné.

   Smazat
 5. Řecko za 5 let po zavedení "úsporných " opatření zdvojnásobilo svůj dluh. Copak už není jasné, že se jedná o řízené zotročování evropských národů? Šmejdi vlastně propagují fašismus. Kdo chce kam ..... a´t se hlavně potom nediví!

  OdpovědětSmazat
 6. K anonymovi z 1:02: No jo to je sice pravda, ale jak řekl Noam Chomsky- "veřejnost neví co se děje a ani neví, že to neví" a možná lze dodat, že to ani vědět nechce. Možná si říká naše oblíbené "co tě nepálí, nehas", jenže jestli dneska nepálí, zítra už bude a pozítří může být už pozdě. Starosti si nedělá jenom hlupák a jestli se nestaráš o politiku, tak se politika postará o tebe. Jsou to všechno sice jenom bonmoty, protože nač plýtvat slovy pro ty kteří... ale to bychom byli jako v té písničce s názvem "pes jitrničku sežral". A právě dnes v době internetu stoprocentně platí " chytrému napověz, hloupého kopni" Kolik máme ještě času?

  OdpovědětSmazat
 7. EU a Euro jsou projekty pro pospojování zemí do společné podstavy, která unese vyšší celkové zadlužení, než by unesl součet jednotlivých zemí. Je to celé zase a jako vše v posledních 200 letech o zájmech bank. Úroky - z toho žijí, a aby měli hodně úroků, potřebují vysokou nominálii dluhu, a tu jim zase umožňuje spravovat jen velká, nadnárodní struktura.

  Až si lidi přestanou srát do kalhot, a banky znárodní, tak bude klid a po dluzích. Jenže to by si nejdřív museli jít koupit mozek do Teska, až je tam budou mít ve výprodeji, protože ty staré mozky, které se tu používají stojí za vyliž prdel.

  OdpovědětSmazat
 8. Pro 8.7 . 21:44
  Jste velmi naivní v tom ,že budou padat hlavy těch co to všechno zavinili . Hlavy padat budou ale pouze těm menším rybám ,které dělaly to co se po nich chtělo . Ti hlavní viníci ze všeho demokraticky vyklouznou protože jsou nepostižitelní . Bude to přesně tak jako v kauze PROMOPRO v Česku .Pan Vondra o tom ví svoje jak to funguje a nikdo na tom nic nezmění ať se Vám to líbí či ne .

  OdpovědětSmazat
 9. Nerozumíte moc problematice Řecka? Řiďte se tímto mottem: ŘÍKEJ SI CO CHCEŠ, ALE SKUTKY TĚ PROZRADÍ! Dlouho před touto krizí se vědělo, jak to s Řeckem je. Za podpory "kreativního účetnictví" (zkresleného) a za vydatné pomoci banky Golden Sachs, která o manipulaci věděla a přesto doporučila vstup do Eurozóny, tak tím se stává spolupachatelem a má proto velký podíl na krizi. Za posledních 5 let pomocí "záchranných balíčků" z EU šlo Řecko ekonomicky dolů o minimálně 25 % a je prakticky na huntě. Dá se to nazvat pomocí? No a teď si porovnejte "proklamace politiků za poslední tři roky. Přečtěte si ještě jednou motto a hned zjistíte jak to vlastně je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aby dotyčné osoby, které tento marasmus způsobili, byli dostatečně kryty, stále se bude vyjednávat a vyjednávat, zachraňovat a zachraňovat i když tuto záchranu občané odmítli ve formě referenda za"vydírání" věřitelské trojky.Tak nashle zase ve čtvrtek, v neděli, v pondělí.Mejdan bude draze platit německý daňový poplatník a poplatníci zemí eurozóny, včetně chudších Slováků a Pobalťanů.USA stojí pevně za oponou, Řecko musíte zachránit odpisem dluhů a opět ihned napojit na kapačku.I my přispějeme z daní díky člověku, který nikdy nepracoval a ze školy se upíchnul rovnou do "vrcholové" politiky.

   Smazat
 10. Tak je to . Nikdy nepracoval a teď pracuje ve vrcholné funkci a nadále škodí tomuto národu .Nejdříve mluvil o několika stovkách imigrantů a teď jich vezmou 1500 bez toho aby se zeptali lidí jestli je vůbec chceme .Škoda že volby jsou až za dva roky . Do té doby lidé zapomenou a ozubenou pleš zvolí znovu .

  OdpovědětSmazat
 11. Volby a emigranti -jak to jde dohromady? Nechápu. Zvolíte-li kohokoliv, vládnout bude zas ta samá smečka. Emigranti tady budou i kdyby usedl na trůn král Klacek - to je rozhodnuto z míst, před kterými máme sražené paty a panáčkujeme. Takže vpravóóó v bok - vlevóóóó v bok, držééééét hubu, držééééét krok....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.