Reklama

úterý 7. července 2015

Evropský parlament bude hlasovat o TTIP ve středu. Odpůrci vyzývají europoslance, aby respektovali názor lidí


7. 7. 2015 Hlavné správy

Už túto stredu 8. júla by sa v Európskom parlamente malo hlasovať o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi.

Pred týmto kritickým hlasovaním aliancia viac ako 480 organizácií naprieč Európou upozorňuje europoslancov, aby brali silný odpor občanov voči tejto obchodnej dohode vážne. Samostatne organizovanú Európsku občiansku iniciatívu, ktorá žiada ukončenie vyjednávaní o obchodnej dohode TTIP, už podpísalo 2,3 milióna Európanov.

Vzhľadom na blížiace sa hlasovanie a možné schválenie dohody všetci europoslanci dnes obdržia vo svojom rodnom jazyku list s výzvou ukončiť vyjednávanie obchodnej dohody s USA.

„Vítame snahy Európskeho parlamentu pri formovaní svojho názoru ohľadne TTIP a taktiež úlohu, ktorú doposiaľ zohral v demokratických verejných debatách týkajúcich sa tejto témy. Teraz by sme chceli apelovať na všetkých členov Európskeho parlamentu, aby pri svojom hlasovaní zohľadnili vôľu 2,3 milióna občanov, ktorí hlasovali za zastavenie vyjednávania dohody TTIP a aby z pozície ich súčasného mandátu povedali rázne NIE v otázke schválenia dohody TTIP,“ žiadajú organizátori petície.

Signatári petície reprezentujú 483 organizácií z celej Európy, vrátane 5 zo Slovenskej republiky. Hnutie zahŕňa odborové zväzy a občianske organizácie, ktoré zastupujú široké spektrum verejných záujmov vrátane ochrany životného prostredia, verejného zdravia, občianskych práv, poľnohospodárstva, spotrebiteľských práv, práv zvierat, sociálnych istôt a pracovných práv, digitálnych práv a základných verejných služieb vrátane vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.

„Prinajmenšom by sme Vás chceli požiadať, aby ste zvážili silnú kritiku, ktorej čelil návrh ISDS pri verejných debatách ako aj v rámci konzultácií Európskej komisie a aby ste ISDS v akejkoľvek forme odmietli,“ uvádza sa tiež v liste.

Organizácie chcú zabrániť prijatiu dohody TTIP ako aj dohody s Kanadou CETA, pretože podľa nich obsahujú obsahujú viaceré kritické body ako napr. rozhodcovské konanie investor – štát a úpravy k regulovanej kooperácii, ktoré potláčajú princípy demokracie a právneho štátu.

Organizácie chcú zároveň zamedziť, aby boli v netransparentnom konaní obmedzené pracovné, sociálne, ekologické štandardy a tiež štandardy na ochranu údajov a ochranu spotrebiteľa, a aby boli deregulované verejné služby (napr. zásobovanie vodou) a kultúrne statky.

Portál EurActiv.sk upozorňuje, že v júni „predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vrátil tesne pred plánovanou rozpravou a hlasovaním uznesenie do výboru. Vyhol sa tým možnému odmietnutiu uznesenia, čo by bol mimoriadne negatívny politický signál pre prebiehajúce rokovania. Súhlas Európskeho parlamentu je totiž na konci negociačného procesu nevyhnutný, aby mohla zmluva vstúpiť do platnosti.“

Kompromis júnového uznesenia, ku ktorému politické skupiny v Európskeho parlamentu dospeli, hovorí, že arbitrážne konanie (ISDS) má zostať súčasťou TTIP, no musí prejsť zásadnou reformou.

Skupina socialistov a demokratov tento kompromis podľa menovaného portálu spochybňuje a hovorí, že žiadny druh súkromnej arbitráže neakceptuje vzhľadom na to, že EÚ aj USA majú vyspelý súdny systém, ktorý sa môže riešenia sporov ujať.33 komentářů :

 1. depopulace v menších krocích.

  OdpovědětSmazat
 2. Světové kurvítko (čti USA) chce pomocí TTIP hodit uzdu na EU a ujarmit tak její ekonomiku. A to europoslanci ani nevědí, co obsahují tajné dodatky k TTIP.

  OdpovědětSmazat
 3. Také doufám,že ho budou respektovat a bez zbytečných odkladů smlouvu podepíší.Už se těším,že nebudu muset za díly na auto platit nesmyslná cla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale Trabant není z hnUSA.

   Smazat
  2. No jo, kdyz nekdo s radosti vymeni ten zbytek demokracie ktery tady jeste mame za levnejsi autodily tak se pak neni cemu divit. Prodat budoucnost deti za levnej blatnik na mustanga to je kseft.... je to takove.... Americke.

   Smazat
  3. vždy budeš platit nějakou formu daně. je jedno jestli se jmenuje clo nebo dph. oni ti nedovolí neplatit daň. leda vy jsi byl člen FEDu.

   Smazat
  4. Jo hned jak to vstoupí v platnost taky objednávám.Už mě se..re platit nehorázný sumy za běžný díly místním vyžírkům.

   Smazat
  5. Pro Anonymní 16:30 -
   Budeš i nadále platit nesmyslná cla, ale budou se jmenovat "arbitrážní řízení proti EU" ze strany SSA z důvodů nedodržení podmínek TTIP.

   Smazat
  6. Jak laciná úvaha. A vo tom to celý je, mrzká úvaha skloubena s malostí člověka je nenapodobitelná. Bohužel ale co nezvratné škody napáchá.

   Smazat
  7. S cenou za autodíly a podobně, se mýlíte. I kdyby nebylo žádné clo, občan je vždy až ten poslední. Přirazili by si třeba na marži, na ceně ropy nebo energií. Vždy se jen zdražuje. Například na co je armáda vysokoškoláků, vědeckotechnická revoluce, automatizace, robotizace, když se v reálu ceny nesnížily a kvalita výrobků od svorkovnice po auto jde dolů?
   Nedávno jsem četl článek, že v USA, v porovnání roků myslím 1930 a 2015 se reálná kupní síla nezvýšila, je stejná, jen Amíci navíc platí ještě pojištění. Státy tu nejsou pro lidi. V každém státě je největším zločincem stát.

   Smazat
 4. Pro 16.40:Nepindej.Když jsem kupoval v Německu před víc než 20 lety první lepší auto tak jsem platil výpalný(clo a DPH) skoro 40 procent.Po vstupu do jednotného trhu zaplatím v zemi původu sazbu DPH a žádný ůředník neurčuje kolik to bude.

  OdpovědětSmazat
 5. Po vstupu do jednotného trhu zaplatím v zemi původu sazbu DPH a žádný ůředník neurčuje kolik to bude. ....dph je daň. takže ji platíš. vždy budeš platit nějakou formu daně. Vždy! a jasně že o tom vždy rozhoduje úředník. takže ty nepindej. i po ttip budou daně.

  OdpovědětSmazat
 6. O čem chcete diskutovat s takovými lidmi, jak si demokracii spojují jen s materiálními hodnotami? Až sem dopadnou arbitrážní rozsudky, do kterých stát NESMÍ ani zasahovat, pak si vemte levný blatník a jděte s ním platit k doktorovi. A hlavně to vysvětlete svým dětem, případně svým vnoučatům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. lidé v evropě se nechají zotročit. vlastně ani nemají jinou možnost. velmi dlouho je na populaci aplikovaný individualismus, a individualisté nejsou ochotni spolupracovat. individualismus je opakem spolupráce. dokonce i muslimy budou trpět. ale každý systém se rozpadne i eu. možná že až po válce, ale rozpadne.

   Smazat
 7. Respektovat názor lidí euro poslanci nebudou .Žijí v jiném světě ve skleníku v Bruselu a s obyčejnými lidmi kontakt dávno ztratili .Zájmy lidí , kteří je do toho skleníku zvolili je nezajímají a nejsou pro ně důležité .Mnohem důležitější pro ně jsou jejich platy a různé výhody . Proto na tyto posty taky kandidovali ve volbách . Bylo by dobré jim připomenout , proč do svých funkcí byli zvoleni a to třeba tím způsobem , že jim k tomu sídlu v Bruselu umístit stanový tábor s černými hordami , které se do Evropy valí . Buď se proberou a začnou něco řešit a pokud ne tak ať jim z toho přepychového skleníku udělají imigranti kůlničku na dříví .

  OdpovědětSmazat
 8. Odhlasujou,odklepnou, tečka. Pak to budou zdůvodňovat. Fůra fabulace a žvástů.Ale přesto je třeba se zamyslet... vždyť ale i oni budou napojeni na tento systém-ne? Nebo budou mít nějakou výjimku? TTIP pro obyčejné nounejmy, pro hlavy pomazané něco jiného? Pak bych byl schopen pochopit ... "že na obyčejné lidi kašlou"...jak se v příspěvcích píše, ale pokud pro sebe nevyjednají výjimky a jiné podmínky a tak dále, pochopit to nemohu.Proč by souhlasili s čímkoliv, co je způsobilé poškodit i hlavy pomazané, české a světové ponravy, parazity, a zbohatlické vyhryzy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý soud vyvolaný US firmou se bbude odvíjet v USA a každý český subjekt nebo vláda budou platit miliony.Politici ovšem vše zaplatí z našich peněz,jich se žádná bída nechytí,vše ods.rou obyčejní občané.Politici a zkorumpovaní soudci si na své mzdy nesáhnou!Neměl by jim mzdy od zítřka určovat sám národ?

   Smazat
 9. alespoň jedna dobrá zpráva: agent - provokatér, který je přidělený k NR, má dovolenou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jeden tady je. Ten co se těší že bude kupovat blatník k autu.

   Smazat
 10. Vážení.V takové důležité věci,se to neprojednává ani v parlamentů národních států,natož v každém státě referendum.V případě schválení,opravdu nás čeká vazalství.Jak některý píše,že vydělá na ceně blatníku,třeba stovku,jenže na jiném zboží,prodělá dvě i více stovek,toho nebude trápit.Chci ale upozornit,že se to neprojeví okamžitě,pomaličku,postupně,se bude utahovat sroubení.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 11. Vazalství? Čeká? A kde? Vazalové už jsme dávno. Jsou zde protektorátní poměry ve všech směrech -smíchané s komunistickými ( pardon socialistickými) zvyklostmi. Strašně ponižující! Jak se nadávalo na socialistický státní aparát se všemi těmi papíry -papír pro papír, potřebuji potvrzení abych mohl dostat potvrzení - tak to nakynulo do obřích rozměrů jako bublanina. Hrůza. Formuláře - čím dál důmyslnější. Formuláře -ke všemu, aby ouřadům neutekla ani kačka pro řadového moulu - jen nad obrovským bordelem hlav pomazaných se mhouří oči, tam se nevidí a neslyší - tam jsou oči státních orgánů vypíchané. Ale občané pobírající od státu peníze jsa necikán? Ti by mohli vyprávět. Jako například ten občan beznohý -ačkoliv je beznohý - musí každý rok na příslušný formulář prokazovat, že je beznohý, aby mu nebyl krácen ID ( to jako že by mu noha event. mohla narůst a ten pazdrát by si lstivě přivydělával! ) nebo sedmdesátiletá babička, která neutáhne nájem po dvaceti letech ve stejném mrňavém bytě ( poté co sekáč Topolánek nechal několikanásobněkrát nafouknout nájemné ve státních bytech a babička spadla do podpor na bydlení) Tak stařenka musí stále schovávat doklady o úhradách plynu, elektriky, a nájemného, každý čtvrt roku vypisuje stále stejný formulář o pěti stránkách, občas se některý údaj lstivě změní, aby se stařenka spletla a nastanou jí problémy. To se jako očekává, že jí někdo sníží cenu plynu, elektriky, nebo nájemného? Sloužíme státním úředníkům za pitomce. Hlídají doslova každý halíř, aby chudáka nepřeplatili desetikorunou a všude jen výstrahy a hrozby, že při zkreslení údajů by musel vyplacené částky vrátit - a na straně druhé se prošustrovávají miliardy a miliony,a ještě to v TV i jinde v mediích denně oznamují -miliardy sem, tam,- a chudák, který žvýká rohlík s psí konzervou to musí poslouchat. HNUS! To je horší než vazalství, to je společnost podváděná šupáky a hanebnnými smečkami lumpů u koryt. Nic už nemůže být horšího -nic. Myslíte, že lidé budou mít pak ještě větší bídu, a na každou desetikorunu budou vypisovat ještě víc ponižujících formulářů?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:12-pane,možná se mýlím- Vy občas nabádáte k opatrnosti a humanitě,jak tedy ten hnus odstranit a neušpinit si ruce?Ptám se záměrně stylem,jak se asi ptali posluchači Husa,Ježíše a jiných!

   Smazat
 12. Prázdniny, 8. července ? Okurková sezóna ? Přesně to předpověděl Petr Hájek v článku: http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1782-na-pocatku-leta-valky-uprchlici-recky-krach-pohlti-nas-prazdniny-zustanme-pozorni-neco-se-stane-prekvapeni-vsechno-dobre-dopadne-jak-zazrakem.htm

  OdpovědětSmazat
 13. A ako to bude so spotrebnou daňou z palív? Lebo v USA sa neplatí...

  OdpovědětSmazat
 14. Super plán je i posilování vojenské přítomnosti USA v Evropě. Vydávají to jako "pomoc k obraně před rozpínavým Ruskem", ale spíš to je proto, kdyby Evropané dostali rozum, tak aby jim bylo čím dát po demokraticku po hubě a to je prima, že jim to žereme. Aspoň půjdem na porážku se zpěvy a tanci a nejsme stresovaný.

  OdpovědětSmazat
 15. Je zima- brecite..je teplo- knourate, zkratka porad se vam nic nelibi, jeste tak nadavat a to potichu v hospode,aby to nikdo neslysel..ja nic pan velkomozny,ja nic,ja muzikant..nechate se koupit za gulas,parek,koblihu..nezaslouzite si nic jineho,nez v cem jste !!!!!! AMEN....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:31 - vole!!!!!! AMEN....

   Smazat
  2. Potvrdil jste to presne,jste jen ubozaci bezmozkove. .

   Smazat
 16. Odpůrci se v klidu připraví na národní referenda o vystoupení z EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Referenda nemají v tomto systému váhu i kdyby hlasování bylo 100%, politici si vše udělají po svém!!!

   Smazat
 17. Anonym 22.31 - to je zrovna tak hloupé jako vy sám. Vy si se svými hloupostmi nezadáte.Zcela správně, když je někomu zima, napíše, že je mu zima, když je někomu teplo,napíše že jemu teplo -no a co jako? Co byste chtěl tady na diskuzích číst? Za co jste se nechal koupit vy k tomu, abyste tady psal své pičičárny?A jestli si něco zasloužíme nebo vysloužíme, jedete v tom s námi - ne? Jsme na jedné lodi - ne? Skřeti jsou taky jenom lidi - s tím se musíme naučit žít. A co náš český důchod -dobrý? Stačilo vám i na počítač? Takže dobrý. A to je hlavní. A sice pozdě, ale panu Povolnému bych odpověděl, že při odstraňování hnusu se musí počítat se vším, a umazání rukou je ještě to nejmenší. Ale lze vzít s úspěchem lopatu,vidle....

  OdpovědětSmazat
 18. Tak a dneska Europarlament schválil a doporučil další jednání o skvělé TTIP, která má být přijata co nejdříve, BRAVO, doufám, že se EU do 18 měsíců do podpisu sebevražedné smlouvy s hnUSA , rozpadne!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://twitter.com/Konecna_K/status/618758923844231169

   Hlasovali i ČSSD pro!!!!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.