Reklama

sobota 18. července 2015

Glyfosát poškozuje DNA, potvrdil expert WHO

18.7.2015 GM Watch

Před třemi měsíci Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace (IARC) ve své zprávě vyvodila, že je glyfosát potenciální karcinogen. Spoluautor zprávy IARC Christopher Portier na vědeckém brífinku Soil Association v Londýně potvrdil, že glyfosát je genetoxickou látkou a tudíž poškozuje DNA.


Soil Association volá po zákazu stříkání glyfosátu na britská pole. Podle jejích statistik se využití glyfosátu v britském zemědělství zvýšilo za posledních dvacet let o 400 procent a je jedním ze tří pesticidů, který se běžně nachází v britském chlebu.

Na tiskové konferenci Dr. Robin Mesnage z Oddělení zdravotní a molekulární genetiky Královské školy v Londýně představil data, která dokazují, že Roundup od společnosti Monsanto je tisíckrát jedovatější než samotný glyfosát. „Glyfosát je v celém našem potravinovém řetězci - v našem jídle a vodě. Nedostatek dat o toxicitě glyfosátu není důkazem jeho bezpečnosti a tyto herbicidy nemohou být považovány za bezpečné bez řádného testování. Víme, že Roundup, což je komerční jméno pro herbicidy založené na glyfosátu, obsahuje spoustu chemikálií, které jsou dohromady tisíckrát jedovatější než samotný glyfosát,“ řekl.

K němu se přidal také spoluautor zprávy IARC profesor Chris Portier, který na konferenci řekl, že glyfosát je určitě genetoxickou látkou, která poškozuje DNA.

Podle prohlášení Soil Association se lidé nemohouv ochraně zdraví spoléhat na regulace. Spotřebitelé musí na prodejce tlačit, aby produkty se zbytky glyfosátu neprodávali.

Celý text v angličtině zde.
 

Foto: GM Watch
Překlad Wertyz Report

5 komentářů :

 1. Až se více semkneme a přidružíme k okupační, kolonizační USA, podpisem skvělé TTIP, tak těchto "aditiv" se dočkáme ve větším množství ve vodě, potravinách, na polích, v půdě, ve studních, atd.Roundup vylezl z hnízda Monsanta a tato společnost má více takových trumfů v rukávu.Nevím jak u nás bude Monsanto skupovat pole a lány, pro své GMO plány, když místo obilovin se na polích pěstují solární panely a řepka.

  OdpovědětSmazat
 2. Monsanto je v ČR zavedená firma. Až darebáci z vlády a parlamentu podepíšou TTIP, tak si tady Monsanto může dělat co chce a my budem jenom čumět. Budete žrát GM potraviny a nebudete o tom vědět. A Roundup se při pěstování GMO používá.

  OdpovědětSmazat
 3. Co s tím naděláme, když patří mezi schválené preparáty a zemědělci jej rádi a ochotně používají. Několika jsem studie přeposílal a odpověděl pouze jeden s tím, že výsledky jsou neprůkazné a on své hospodaření nepošle do kopru jen pro to, že se bude chovat ekologicky. Dnešní svět převrácený dotacemi a cenovou politikou ad absurdum zemědělce (a nejen je) nutí k tržnímu chování - produkovat to, na čem se vidělá. Proto se pěstují soláry, řepka a kukuřice a místo produkce skotu a vepřového se plní silážní žlaby u bioplynek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OPRAVA: ...na čem se vidělá" - samozřejmě správně je .......vYdělá.

   Smazat
 4. Glyfosát ovšem není genetická modifikace. Je to chemikálie, které se díky geneticky modifikovaným plodinám Monsanta lijí do půdy desetisíce tun a sloučeniny tvořící soli s glyfosátem jako přísady ke komerčním produktům jsou podstatně nebezpečnější. Pozor- propaganda užívá tažení proti glyfosátu jako argument proti všem genetickým modifikacím, i když jsou zcela neškodné. Příklady? Veškerý inzulin dnes produkují geneticky modifikované bakterie a je podstatně bezpečnější než inzulin ze zvířecích slinivek. Bt toxin z Bacilus thuringiensis tvoří asi třetinu obsahu bakterie a byl testován dávno před technikami genetické modifikace a myši bez problémů sežraly svou vlastní váhu těchto bakterií.
  jogín

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.