Reklama

čtvrtek 16. července 2015

Hra na demokracii s celostátním referendem

Pavel Letko 
16.7.2015 E-republika

Moc skutečně nepatří lidu. Ani v Řecku ani v Česku. Celý návrh zákona o celostátním referendu tak vychází ze starého osvědčeného rčení, aby se „vlk legislativy nažral a koza moci zůstala celá“.

Vláda schválila návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Podrobnosti si můžete prostudovat ZDE.

O co v kostce jde? Najdou-li se dobrodruzi, kteří se zaregistrují, ohlásí a řádně odůvodní příslušným úřadům znění otázky, kterou by rádi položili svým spoluobčanům, pořídí si desítky tisíc předepsaných formulářů a seberou do šesti měsíců nejméně 250 tisíc podpisů, mohou změnit svět. Vlastně spíše jen Českou republiku. Tedy pokud nebude protestovat nevelká skupina senátorů či poslanců, Ministerstvo vnitra, prezident a v konečné instanci Ústavní soud. Pak tu máme ovšem ještě řadu omezení, o kterých se hlasovat nemůže, jako například o mezinárodních smlouvách. Navíc, i když navrhovatel tvrdí, že výsledek referenda má sílu zákona, poslance nikdo nemůže donutit výsledek referenda respektovat. Jinými slovy, pokud den před výsledkem referenda bude schválen parlamentem zákon, proti němuž se referendum vyslovilo, tak tento zákon nebude vymahatelné zrušit. Poslanci jen nebudou moci přijímat rozhodnutí proti výsledkům referenda, kterého se zúčastnilo více jak 25 % oprávněných voličů a z nichž rozhodla nadpoloviční většina. Podíváme-li se však na výsledek nedávného referenda v Řecku a na jeho praktické naplnění, vidíme, že vlastně o nic nejde.

Moc skutečně nepatří lidu. Ani v Řecku ani v Česku. To už je snad nad slunce jasnější. Soběstačnost, svobodu a nezávislost jsme znovu nezískali v roce 1989, ale jen jsme ji odevzdali jiným pánům. Tentokrát dokonce oč anonymnějším, o to nebezpečnějším a krutějším. Celý návrh zákona o celostátním referendu tak vychází ze starého osvědčeného rčení, aby se „vlk legislativy nažral a koza moci zůstala celá“.


- - -

 
Zdroj: Návrh ústavního zákona o celostátním referendu vládní návrh

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

17 komentářů :

 1. Vlastenka  Pokud nemůžeme uspořádat referendum, zda setrvat v EU a v podobně závažných záležitostech, které ovlivňují život všech občanů, tak je tohle okleštěné referendum celkem na nic. Lisabonskou smlouvou, kterou donutili havlisti Klause podepsat, se změnila podstata našeho členství.
  Stali jsme se znovu gubernií, jen ne tentokrát sovětskou, nýbrž bruselsko-americkou.

  Na Řecku názorně vidíme, že je názor občanů, vyslovený jednoznačně v referendu, nerespektován.
  Jenže Řekové nejsou Češi a silně pochybuju, že to Tsiprasovi a Bruselu lehce projde. Mají našlápnuto k občanské válce jako Ukrajina.
  Přitom stačilo trochu víc odpovědnosti , odvahy a méně populismu řeckých elit - návrat k drachmě je tak jako tak jedinou možností jak z ekonomických problémů vybřednout. Ale nebude to snadné a může to trvat léta.
  Setrvání v EU nic neřeší a budou se jen dál vyhazovat další miliardy daňových poplatníků celého eurosvazu do černé díry.
  Otázkou je, zda do toho nehodí vidle země jako Finsko nebo Británie, které přispívat na bankrotující Řecko odmítají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NÁMI ZVOLENÁ POLITICKÁ TŘIDA BEZOHLEDNĚ CHCE ZLIKVIDOVAT SVÉ VOLIČE A KOLEDUJE SI O ZMĚNU

   výroba vadných zákonů včetně ČTVRTSTOLETÍ upírání použitelného zákona o referendu občanům pokračuje bez přestávky.ZA KAŽDOU CENU OPĚT VYROBÍ ZMETEK.
   Ještě štěstí,že tu máme už vznikající OSV a její iniciativu VZV ,která pokud dostane podporu voličů,ukáže,že polit.strany,které se budou vyhýbat motlitbě za DESATERO VOLIČE jsou pro nás občany jen nepotřebný balast,který navíc jednoho dne z našich peněz-peněz rozpočtu nemusíme podporovat a platit.

   TEN VŮL BABUŠ MÁ PRAVDU .KDO TO PLATÍ ROZHODUJE A TO JSME MY OBČANÉ VOLIČI a nedej bože,když k tomu dojde.Byl by to totiž převrat správným směrem...

   Smazat
 2. navazuji - pokud nemůžeme uspořádat referendum tak je to zrada na voličích a ti mají právo zbavit se těchto zrádců silovým způsobem ve všech zemích Evropy mají tyhle kurvy pocit nesmrtelnosti a to bude jejich konec !!

  OdpovědětSmazat
 3. Vlastenka


  Myslím, že budou soudruzi v Bruselu i u nás doma překvapeni stejně jako bolševik v 89.
  Jak se říká, člověk (Brusel) míní a pánbůh mění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rok 1989 byl naplánován, tam nešlo o žádný střet zájmů elit (USA a SSSR)

   Smazat
 4. Co takhle defenestrace ? Ozubenou pleš vyhodit první a za ním další .
  Dole si můžou počkat nezaměstnaní a bezdomovci s vidlema .

  OdpovědětSmazat
 5. Nějak sis to popletl, bolševici sedí v Bruselu a ty se můžeš smát tak maximálně svojí omezenosti.

  OdpovědětSmazat
 6. Ty že se směješ? Čemu? Jestli je někdo totálně v prdeli, jsi to ty. O nikom jiném nevím. Co jsi z článku vyrozuměl- něco, co možná, kdoví jestli, bude někdy v budoucnu? Ještě dřív můžeš prdět do hlíny, jestli ti někdo tu tvoji sprostou hubu rozmázne ty diskuzní zbabělá anonymní látro. z 9.18 - dnes sis nějak pospal-ne? Jindy tady otravuješ vzduch svým mentálním puchem už od božího rána.Bože - jak se může stát z člověka takový ksindl? Radovat se z neúspěchu spoluobčanů, z jejich problémů a potíží! Přeju ti, až budeš chcípat, aby ti nikdo nepodal ani kapku vody,a aby tvoje okolí projevovalo velkou radost a nadšení, že konečně ta lidská krysa chcípe. Protože ty normální bejt nemůžeš, to je jasný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tvůj kačák to je jen dočasně příroda patří všem ne jen zmrdům jako jsi ty všechny pohrobky aristokratických zmetků zlikvidujem měli to už udělat komanči jejich chyba!!!!

   Smazat
 7. Anonymní16. července 2015 9:18
  Tenhle troll co sem stále chodí
  a po pás se v sračkách brodí.
  Páchne jako tchoří kůže, Amerika zato může.
  Z Americké řiti čouhá, je to přeci jejich slouha.
  Každému tu nadává, přitom blahem uchcává.
  Kdo ho platí toho čmouda, nebo je jen blbej jouda?

  OdpovědětSmazat
 8. 7:51 & 8:41 & 9:14 ale to musíte vstát od klávesnice a vyjít do ulic,první možnost se ukázat máte v sobotu v 17:00 na Můstku v Praze.Heslo - kecy nemaj cenu!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, jen mám obavu o starší spoluobčany, těch 33 st. co má být jim nemusí udělat vůbec dobře a mladým se asi s plovárny také nebude moc chtít. Škoda, že začátek zřejmě nelze již posunout na pozdější hodinu.

   Smazat
 9. Vlastenka


  Ten šílenec ,co tady trolluje, se těší na to, až mu kámoš z USA začne dodávat jedovaté sračky, zlikviduje evropské zemědělství levným šuntem, z už tak pofiderního Zákoníku práce udělá trhací kalendář a tvrdé zdravotní a hygienické normy přetvoří k obrazu svému.
  O zvýhodnění nadnárodních firem před zákonem nemluvě.

  Svatá prostoto!
  Jenom blbec nebo kolaborant se může těšit z TTIP.

  OdpovědětSmazat
 10. Já se vám všem divím, když budete trola zcela ignorovat přestane sám. On potřebuje odezvu na své výpady a vy mu ji poskytujete.

  OdpovědětSmazat
 11. Ty jsi obyčejnej kráva na podpoře - co tady žvaníš? Prokazuješ IQ houpacího koně, a meleš sračky, o nichž ses poučil, že jsou způsobilé slušné lidi naštvat. Jinak jsi ubohé hovádko v nějakém brlohu kde máš počítač, proto tady meleš o přátelích a rybníku, maximálně máš haksny namočený ve škopku - takoví se vždycky vytahujou a trpí na snobárnu. Ještě sem napiš že máš na sobě značkový trencle - na to jsi zapoměl. Jdi si honit péro někam jinam ty ubohá špíno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vašnostové, tyhle zvratky si pozorně přečtěte. To je totiž TYPICKÁ reakce psychopata na to, když ho někdo odmítne brát vážně. Dokonalé, jak vystřižené z učebnice psychiatrie :-)

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.