Reklama

pátek 24. července 2015

Independent: Láska k bombardování Západu nepomůže!

24.červenec 2015  První zprávy

Západ používá k řešení jakéhokoliv problému bombardování. Ale takový přístup je odsouzen k nezdaru, tvrdí britský politik v článku pro list Independent.


Pokud Londýn chce vybudovat skutečně efektivní koalice proti terorismu Islámského státu, je nutné spolupracovat s Íránem - a dokonce i s Ruskem, které je také konfrontováno s islámským terorismem ve svých republikách.

Vládnoucí kruhy v Británii nyní diskutují, zda vstoupit do koalice zemí, které už v současné době bombardují postavení teroristické skupiny ISIL v Iráku a Sýrii. Ale jestli to bude nejúčinnější způsob je otázkou, uvedl Paddy Ashdown, bývalý vůdce britských liberálních demokratů v Independent.

„Vidíme ve světě problém, a naše první reakce je bomba. Stali jsme se posedlí výbušninami, coby nástrojem míru,“ zdůraznil Ashdown.

„Neprohráli jsme válku proti ISIL, protože máme málo bomb – prohráváme ji, protože máme málo diplomacie," poukazuje autor. Skvělý vojenský stratég Carl von Clausewitz řekl, že válka je pokračování diplomacie jinými prostředky; a Západ v posledních letech utrpěl tolik porážek, protože myslel jen na válku, ale zapomněl na diplomacii.

„Ale George Bush senior na Blízkém východě jednal jinak - a vyhrál. Na druhé straně jeho syn, George W. Bush, odmítl diplomacii ve prospěch „bázně a třesu" - a prohrál. Stejná chyba byla provedena v Afghánistánu, Bosně a Libyi, míní Paddy Ashdown. Poukázal na to, že s Libyí a dalšími zeměmi se mohla vytvořit účinná regionální koalice, ale Kaddáfí byl svržen a nyní v zemi panuje chaos.

Někteří analytici již třetím rokem poukazují, že ve skutečnosti dochází na Blízkém východě k procesu rozšiřování války mezi sunnity a šíity, který může pohltit celý region. A ISIL je pouze část tohoto obrazu. „My jsme ale natolik posedlí tímto malým obrázkem a krátkodobým nebezpečím pro Západ, že nevidíme širší obraz,“ varuje autor.

Existuje reálné nebezpečí, že nevědomky sloužíme rozšíření sektářského konfliktu tím, že se vytvoří tzv. „koalice“ pro boj s ISIL, která ale může prohloubily krizi, protože je „příliš vojenská, příliš západní, příliš malá a daleko, a příliš sunnitská".

Přičemž není ohrožen jen Západ a sunnitští Arabové, ale také Turecko, Írán a Rusko. „Pro nás na Západě jsou hrozbou džihádisté, kteří se vrátili z bitevního pole. Ale ruské republiky Čečensko a Dagestán jsou také bitevním polem," připomněl autor. A zde vznikají nové možnosti „pokud ovšem naše posedlost výbušninami nám umožní je vůbec vidět."

Británie by měla využít své diplomatické schopnosti sestavit koalici, která by ISIL rozdrtila. To by mělo zahrnovat Írán, umírněné sunnitské státy - jako například Turecko. „A ano, proč ne Rusko? Nemáme jinou možnost než přitvrdit jednání s Moskvou kvůli Ukrajině. Ale partnerství s Putinem v boji proti sunnitskému džihádismu, který ohrožuje obě strany, přidává na síle potenciální koalici - a vyhneme se chyby, že Rusko zaženeme do kouta, odkud není úniku," zdůraznil britský politik.


(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)

3 komentáře :

 1. Možná by bylo prospěšnější zahnat do kouta anglosaský neokoloniální banksterismus.Angláni byli u rozdmýchání téměř každé války za posledních několik století a jejich mladší bráška jim zdatně sekunduje. Hybatel v zákulisí, to jsou ale angláni - podraz na počkání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaženou se sami, třeba dluhovým americkým dolarem. A pak se budeme moci rozhodnout, zda nikdy více s nimi - historicky prověřenými, a zda nadále s někým jiným. Naši političtí představitele současně nutno pohnat k odpovědnosti. Třeba Denní husu Němcovou, ODS, TOP 09, ozubenou bosou hlavu, Zadolárka, Bělokrádka, Duku i s jeho restitucemi a černými mšemi, Halíka, kněze Malého který celebroval u Sudeťáků, Zednáře z lóží, ilumináty, a stovky dalších. Vězení s manuální prací, třeba dopoledne vykopat, odpoledne zaházet, a s televizí jen s pohádkami kde dobro vítězí nad zlem, je u politiků jen bezpečnostní opatření.

   Smazat
 2. Ukradli zem indiánům, které vyvraždili, a co zbylo nahnali do rezervací. Na práci si přivezli otroky. Aby nevyžrali do dna ukradenou zem, rozpoutávají konflikty po celém světě ve jménu další kořisti. Kdo věří krvelačným banditům?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.