Reklama

úterý 7. července 2015

Jak Říše vrátí úder

The Saker
7.7.2015  Zvědavec

Dobrá, nyní, když jsme všichni oslavili skvělé řecké „NE“ plutokracii EU, musíme se opět vrátit do reality a podívat se na možnosti Říše. Či, vlastně, na možnost Říše (v jednotném čísle).

Říše je extrémně předvídatelná. Příklad Řecka je učebnicovým příkladem toho, jak Říše používá banky k zaškrcení země dluhem, jak vytváří vládnoucí třídu zprostředkovatelů, přeměňuje národní média na nástroj říšské propagandy a pokouší se zcela zarazit jakýkoliv demokratický proces tím, že jedná pouze s vládnoucí třídou. Jakýmsi kvazi zázrakem v případě Řecka tato poslední fáze selhala.

Mohu se mýlit, ale cítím, že Říše nikdy nebrala Syrizu vážně, či pokud ano, tak bylo již velmi pozdě. Co se týká Tsiprase a Varoufakise, ti byli zřejmě stejně překvapeni, jako my ostatní, když byli náhle „povýšeni“ z vedení strany s 5% na vůdce celého řeckého národa. Začínám mít rovněž pocit, že ani Tsipras, ani Varoufakis zcela neočekávali tsunami, kterou svým referendem vyvolali. Ale ať je tomu jakkoliv, co bylo bylo, a, k naprostému zděšení eurobyrokratů, Řekové promluvili, a právě nyní má Říše jen jednu možnost: buď kooptovat řeckou vládu, nebo ji svrhnout, podle toho, co bude nejlepší.

Mým čistě osobním pocitem je, že na kooptaci vlády je příliš pozdě. Mimo to jak Tsipras, tak Varoufakis se stali mezi eurobyrokraty tak nenáviděnými postavami, že svržení je pravděpodobně upřednostňovaná možnost.

Tento proces je evidentně již v běhu. Varoufakis, který včera večer řekl reportérovi „máte mne na krku“, již odstoupil. Co se týká Tsiprase, ten, zdá se, prosí o vyjednávání. Doufám, že se mýlím, ale tím, co jsem viděl doposud, jsem ohromen.

Přijde další barevná revoluce?

Příklad Kaddáfího jasně ukazuje, že národní vůdce může zcela otočit a podvolit se anglo-sionistům, a „přesto“ být svržen. Tuším, že žádné ústupky Tsiprase nebudou postačovat k tomu, aby ho udržely u moci. Ponížil eurobyrokraty a ti mu neodpustí. Jediným logickým řešením pro Říši nyní je Řecko exemplárně potrestat.

Buď jak buď Řecko čekají extrémně obtížné časy, jak politicky, tak ekonomicky. Nedávno jsme viděli, jak země – v tomto případě Arménie – může být snadno „potrestána“ za to, že se opovážila neposlechnout říšský diktát. Myslím, že Řecko je nyní mnohem slabší a křehčí zemí, než bývalo. Hlavně proto, že toto místo nyní řídí Němci a Američané. Zadruhé proto, že dobrá třetina země byla ochotna přijmout podmínky ultimáta nadnárodní plutokracie. Zatřetí proto, že Řecko je obklíčeno NATO a nestabilitou ze všech stran. Začtvrté proto, že veškerá média země jsou vlastněna anglo-sionisty. Zapáté proto, že Řekům chybí přírodní zdroje, nebo dobrý trh mimo EU.

Na rozdíl od ostatních se řecké armády příliš nebojím. Ano, je obecně na straně zprostředkovatelské elity, ale poslední věcí, kterou EU chce, je další fašistická vojenská junta u moci v zemi EU. Také reakce Řeků na otevřený puč by mohla být velmi nepředvídatelná.

Myslím, že nejpravděpodobnějším scénářem je, že další věcí, která nastane, je řecký majdan, následovaný obviňováním z policejní brutality a všech těch ostatních věcí ze scénáře barevné revoluce. Co se však stane s konečnou platností závisí z velké části na postoji, jaký Tsipras a jeho strana zaujme: pokud se budou snažit usmířit eurobyrokraty, pokud nabídnou nekonečné ústupky a pokud budou jednat jako loajální „EU patrioti“, budou zničeni. Ale pokud se obrátí přímo na Řeky a vysvětlí jim, že je to boj za národní osvobození a že potřebují podporu, pomoc a ochranu lidí, pak se mohou udržet, obzvláště pokud se rozhodnou odejít z eurozóny a obrátit se o podporu na Eurasijskou unii a Čínu. Doufám, že se mýlím, ale nevidím, že by Tsipras udělal něco tak dramatického. To je důvod, proč předpovídám jako další věc na řadě barevnou revoluci.

Všichni budeme moudřejší velmi brzy.


How the Empire will strike back vyšel 6. července 2015.

6 komentářů :

 1. Komunisté všech zemí, spojte se. Celá řecká krize není vůbec o dluzích, penězích, ekonomice, státní politice. Ne! Řecká krize je spiknutím mocných proti řeckému lidu. Ten se ale semkl a nedá se! Nevzdají se svých úředníků, nevzdají se svých důchodů, nevzdají se svých ideálů. Je svatou povinností světa živit Řecko...

  To snad sakra ne! Jestli Řekové řekli NE, pak by své NE měla říct i EU. A já budu jen rád, když to tak bude. Tohle není o nějakém Tsiprasovi, Varufakisovi a osobní zášti, jak už tady asi podvacáté (nebo potřicáté) čtu zde na NR. Tohle je o černé díře, kam se nesmyslně pro nic za nic sypou peníze. Ano, hrdost evropských politiků je vážně ohrožena. Ale mohou si uchovat aspoň zbytky té hrdosti, když už udělali takovou hloupost, jako nabídnout Řecku půjčku, tím, že to znova už neudělají.

  A Řecko? Krach je jediná cesta ven. Z mrtvého koně je třeba sesednout a osedlat jiného. Ostatně, i těm řeckým komunistům by mohl krach prospět - nebyli by zatíženi dluhem, na jehož splácení by se při problémech s komunismem mohli vymlouvat. Nebo snad...? Nebo snad potřebuje Tsipras dohodu tak zoufale moc, aby měl na co svádět své neúspěchy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O jakých komunistech to tady slintáš, soudruhu debile?

   Smazat
  2. 13:52: To se zeptej autorů těch asi 20 nebo 30 zde otisknutých článků, které se snaží naroubovat řeckou krizi na různá spiknutí a jak prý tamní komunisté za nic nemůžou.

   Smazat
 2. Ale to je pravda. Kdo nadělal dluhy na pořízení načančaných zbytečností - komunisti?

  OdpovědětSmazat
 3. Celé je to mnohem složitější - řekl bych, i když se závěrem autora článku souhlasím. Z těch peněz "dluhů", si užil řecký lid jen velmi málo. Vzhledem k tomu, že v ekonomice již po desetiletí nefunguje matematika, tak to dnes může vypadat všelijak. Přikláněl bych se k tomu, aby fungovala, jenže to by se jako první propadla "říše zla" a její poskokové - Japonsko, Holandsko, Belgie....Dnes už ani nelze vlastně stanovit "kdo na tom jak je", vše je pokřivené pokyny pro makléře na burzách a celé to divadlo o penězích je vlastně jen virtuální, protože se nikdo ničeho ani dopočítat nemůže - a to nemůže dopadnout dobře, ať už to bude za pár měsíců nebo let, tak to musí skončit. Řecko odstartovalo proces k novému začátku - bude to bolet, ale jinudy cesta nevede.

  OdpovědětSmazat
 4. anonymovi 13:34: není to tak, jak si myslíte: EU naopak zoufale potřebuje všechny své dojné krávy, a nemyslete si, že v Řecku už není co ukrást. A my jsme taky takovým vemenem, na který jsou přisáti nejbohatší parazité světa. Kéž by nastala poslední možnost jmenovaná v článku. Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.