Reklama

pátek 24. července 2015

Jak to bylo s odsunem Němců z Brna?

Brněnští Němci - 1939
Josef Sedlák
24.7.2015  České národní listy

Po snůšce lží a nepravd, které se objevily v tisku kolem poválečného odsunu brněnských Němců, se rázně ozval přímý svědek. Přihlásil se redakci Práva dnes 88letý ing. Poděl. Coby příslušník Národní stráže doprovázel odsunuté po celé trase jejich pochodu. V zaslané vzpomínce opravuje mnohé „ hrůzostrašné zvěsti“ a uvádí vše na pravou míru.


Především mu vadí název „pochod smrti“, tohle se hodí na pochody vězňů z koncentračních táborů, hnaných nacisty bestiálním způsobem. Nyní je snaha tento termín „naroubovat“ na některé poválečné odsuny Tvrdí, že na rozdíl od oficiálních českých údajů – dvacet tisíc odsunutých z Brna, jich bylo o minimálně 5000 méně.


Brněnská Němka K.M. v knize „Slyšme i druhou stranu“, uvedla že: „30. května 1945 jsme byli večer v půl deváté vyrozuměni českými orgány, že během půl hodiny musíme opustit dům a vzít si jen to, co uneseme v ruce…“ Líčí pak noc strávenou v klášterní zahradě na Mendlově náměstí, ranní křik četníků a okrádání bezbranných žen a starců o peníze a klenoty. Tady si dovolím malou poznámku. Knihu vydala Sidonie Dědinová, která po dlouhý čas na rozhlasových vlnách pomlouvala a špinila naší republiku. Po listopadu 1989 „se snažila“ ještě více. Vydala dvě knihy o dr. E. Benešovi, v nichž nenechala na našem prezidentovi niť suchou a čistou, jak se ostatně na echt soukmenovkyni sluší a patří.

Inženýr Poděl uvádí, že spolu s dalšími členy Národní stráže z pověření Národního zemského výboru v Brně obcházeli byty Němců a upozornili je na odsun tři dny předem. Navíc byli vyrozuměni i písemně. Každý z určených k odsunu mohl v kanceláři na sběrném místě požádat v rámci prověřovacího systému o vyškrtnutí z transportu. Tohle se týkalo zejména smíšených rodin, také však např. i nemocných.

Jednalo se, opakuje pan Poděl, o transport, žádný pochod smrti. Tenhle hanlivý výraz používají proti nám odsunutí a jejich příznivci. Není pravdou, že u starobrněnského kláštera byli shromážděni všichni Němci. Jediná cesta vedla přes pontonový most nad Svratkou u Milosrdných bratří. Jejich skupina šla od Lužánek po Václavské, kolem Modrého lva a rovnou na most. Na Mendlově náměstí se žádné shromáždění nekonalo! A pan inženýr předvídavě dodává, že za tohle se na něj snese asi plno kritiky. Samozřejmě především od těch, kterým tohle svědectví překáží. Opět dodávám, že především katolickým duchovním, kteří z klášterní zahrady vytvořili hlavní bod všeho.

Dále svědek uvádí, že odsunutí kráčeli 15 km do Rajhradu. Cestou někteří zahazovali těžké kufry. Nikoho jsme nebili a nikoho jsme neviděli zemřít. Vyrojila se ale svědectví, že někteří Němci byli biti gumovými obušky. Ing. Poděl, tehdy osmnáctiletý jinoch, nemohl být všude a vidě vše. Je nutné vzít v úvahu i emoce u Čechů. Právě v Brně bylo řádění nacistů zvlášť silné. Konaly se zde i popravy českých vlastenců. Některé Němky se chodily na „výkon nacistické spravedlnosti“ dívat jako na jakousi zábavu.

Jeden z našich historiků uvedl, že došlo k zastřelení jednoho staršího Němce. O vraždění a navíc úmyslném kolují jen lživé legendy, šířené odsunutými a našimi kolaboranty.

V Rajhradu se nocovalo na posečené louce pod šírým nebem, aby se druhý den pokračovalo do Pohořelic. Tvrzení, že za den odsunutí museli ujít 35 km, je lživé. Tenhle nesmysl a další jemu podobné se často záměrně opakují. Sudeti si nejdříve vymyslí nějakou lež či polopravdu a pak ji šíří a opakují a opakují. Kdo že to řekl z nacistických pohlavárů, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou? Možná, že za nacistů, dnes ta vymyšlená pravda, přestože jí opakují již několik desítek let, stále kulhá na obě nohy, přestože v posledních letech i „naše“ média pohádky sudetů nám se snaží předkládat k uvěření.
Brněnští Němci - 1945

Ale nazpět k Rajhradu. Po ránu začali někteří Němci klást odpor. Nechtěli jít dále. Po několika výstřelech do vzduchu nakonec poslechli. Opět jen pro srovnání – jak by asi reagovali esesáci při podobném odporu ve skutečných pochodech smrti? Ti běžně stříleli vězně, kteří byli zesláblí a nemohli jít.

Z Pohořelic pak Němci šli na rakouskou hranici. Někteří jeli nákladním autem. A byli to právě Rusové, kteří zařídili převoz Němců až na rakouské území, když rakouská pohraniční stráž je odmítla vpustit.

Zároveň ing. Poděl připomíná, že zajatecký tábor v Pohořelicích byl místem, kde se Němci nakazili tyfem. Seriózní údaje, s kterými souhlasí i autor vzpomínky, uvádějí, že jiách tam a v okolí zemřelo 629, na rakouské straně 1062, cestou z Brna do Pohořelic zemřeli tři osoby. Německé zdroje zamlčují, že z Pohořelic bylo 3. června odesláno 2 500 Němců zpět do Brna a 15. června další 2000. Tábor v Pohořelicích , kde Němce ošetřovali lékaři a sestry z Nemocnice u sv. Anny v Brně byl definitivně uzavřen v srpnu 1945.

Nemohu si po tomto svědectví odepřít další poznámku směrem ke katolické církvi u nás. Odsunuté Němce a předáky landsmanšaftu lze pochopit – chtějí ze všeho vytlouci politický kapitál. Nenávistí k nám se nikdy netajili. Že ochotně jim v tomto – a Brno je názorným příkladem – budou ministrovat duchovní této církve, je jen dalším kaménkem jejich po staletí známé zrady vůči svému národu. Tahle církev, hlásající Desatero jako základ všeho – se nestydí používat lži k falšování historie. Od farářů až po biskupy, ba i kardinály nevyjímaje. Kdepak vlastenci, bohabojní pastýři, ale prodejní cháska sloužící cizím zájmům. Což se pochopitelně netýká těch, kdož se chovají řádně podle evangelia.

Josef Sedlák, Plzeň

30 komentářů :

 1. No a je to . Co asi na to řekne ten idiot historik Kristlík nebo jak se jmenuje ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic, ten čte jen co chce a "potřebuje" ...... Není sám.

   Smazat
  2. A to jste četl, slyšel nebo viděl konkrétně kde ? Nemůžete-li svá tvrzení "doložit", raději už nic nepište ......

   Smazat
  3. Martin von Brünn
   Historik je vědec, který hlásá vědecky publikované pravdy. Publikuje-li vědec cizí názor ,ako svůj objev, jedná se o plagiát
   Publikuje li cizí názor jako svůj s uvedením původního autora a doplní ho o komentář, je to autorský článek. A pokud se při své práci opírá alespoň o 3 publikované články, jde už o vědeckou práci. Nikdo neřeší, zda jsou ty 3 články pravdivé a he hry na šeptanou víme, že nepřesné opakování původního výroku vyrobí veskrze blábol...

   Smazat
  4. Součástí Desatera přikázání je (kromě "Nezabiješ!") také "Nepodáš křivého svědectví proti bližnímu svému".
   Bude to ironie osudu, kolik kněží přijde na tomto základě do pekla... :-)

   Smazat
 2. Nejhorsich zlocinu se na nemackych civilistech dopousteli komuniste. Ti, kteri byli celou valku zalezli jako krysy. Ti sami, kteri po roce 68 kolaborovali se sovetskymi okupanty a dnes zrazuji svou vlast znovu s Putlerem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunisti měli zdaleka nejaktivnější odboj a zdaleka nejvíc obětí. Něco si o tom přečti. A jestli pomalu čteš, pusť si to na Youtube, moulo.

   Smazat
  2. „Trolle, trole ty si vůl, z prdele ti čouhá hůl.
   V makovici místo mozku máš jen asi z hoven kostku.
   Co tu plodíš, samé sračky, bereš za to asi kačky.
   V hospodě je propiješ a pak se hned poblíješ". :-)

   Smazat
  3. A to jste četl, slyšel nebo viděl konkrétně kde ? Nemůžete-li svá tvrzení "doložit", raději už nic nepište ......

   Smazat
  4. Klid, to se nám jen bezčárový a bezháčkový provokatér probudil, aby opět vyblil nějaká moudra. Je to tu známá figurka. Radím nereagovat, on má z těch nadávek orgasmus a to mu přece nedopřejeme!!!

   Smazat
  5. Zas meleš ty knížecí potrate????Máma byla určitě pod ochranou nějakýho sympatického příbuzného Emanuela Moravce,takže typická vlastenka!!!!!;-))))

   Smazat
 3. Upozornění pro diskutující ?K čemu to,když čtu,,argumenty" anonymů v 7.49 nebo 9.07 ??Ale člověk se nemůže divit jestli že NR,kterà má motto:Politická iniciativa proti hospodářskému a sociálnímu marasmu a sociální odpovědnost a solidaritu přetiskuje články z ČNL,které má motto:Přispět k obrodě našeho národa,kultury i státu je naším cílem,kde publikují grafomani své lži plné doměnek a výmyslů,např.taci ,,halogeni" osvětlujicí naši minulost jako pan soudruh Grebeníček nebo guru pan Sedlák .No nevím jak poté chtějí NR a ČNL dosáhnout toho co inzerují..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pomluvy, pomluvy a kádrování, to je to jediné, co jste se za minulého režimu naučil dobře. Péči, co Nová republika otiksuje a co ne nechtel prosímlaskavě na redakci. národ, kultura a stát nejsou v rozporu se solidaritou, sociální odpovědností a vyváděním společnosti z hospodářského a sociálního marasmu.

   Smazat
  2. S tím co jste napsal o redakci NR,souhlas,jinak bla,bla,bla..Zrovna tak,jak a. 10.17 si nedovedu představit to vyvádění společnosti z marastu sociálního a hospodářského těmi co se o tento stav významnou měrou zasloužíli.

   Smazat
 4. 10:17 Pan intelektuál promluvil.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. TO NENÍ PAN ale ryzí soudruh intelektuál známý bolševický sekerník typu Štětiny, z totalitní doby.

   Smazat
 5. Velmistr Maltézského řádu a administrativní hlava církve ř.k. za Protektorátu v Praze Franz/František Bobe byl donašečem gestapa a mj. dostal i část odměny (100000K) za "odhalení vrahů a jejich spolupracovníků" říšského protektora R.Heydricha. Gestapo odměnami neplýtvalo, každý si je musel "zasloužit". Po válce byl Bobe odsouzen a pověšen za udání min.100osob, z nichž některé byly nacisty popraveny ne bo zemřely v koncentrácích. Tohle a podobné hříchy by se měly církvi ř.k. připomínat. Třeba činy takových zločinců, jako byli arcibiskup Stepinac nebo kněz Majstorovič v Chorvatsku.

  OdpovědětSmazat
 6. Podnětný článek. S úctou zdravím pana Ing.Poděla, autora článku, i pana editora. Podmínky té doby byli pro mnohé z nás nepředstavitelné, obtížné soudit.
  Činnost RKC (Římsko-katolická církev) každopádně stojí za povšimnutí. Jak už to bývá, když jeden vládce odchází (USA), nastupuje za něj ihned vládce nový. Chci tímto upozornit na narůstající moc právě RKC řízené Vatikánem. I z článku je zřejmé, že tito černokněžníci naší společnosti neprospívají, ale naopak pokračují v odezdikezdismu, který tu trvá od příchodů věrozvěstů na naše území. Aleš Krejčí / Brno

  OdpovědětSmazat
 7. A to moje babička mi kdysi dávno (v šedesátých letech) vypravovala jiný příběh.
  Když byli z obce Vrbovec (u Znojma) odsunováni tamní Rakušané do Rakouska, kterýsi moravský osadník se uvolil, že jedné z odsunovaných rodin pomůže tak, že jim část jejich majetku odveze až k nedaleké státní hranici na povozu.
  Tak se i stalo. A za "odměnu" jej ti odsunovaní na hranici zabili. Taky příklad vděku ... O tom však Landsmaschaft psát nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Pane Opluštile,

   také jsem měl babičku a ta mi vypravovala něco autentického, nikoliv jako ta vaše :

   RG - Rudé gardy, mezi českým obyvatelstvem přezdívané na Rabovací gardy - proč asi ?! ,se krátce po válce rozlezli jako vši po celém pohraničí nastolit pořádek a potrestat škůdce mezi tehdejší německou menšinou.

   A takovými škůdci byli především angažovaní Němci, kteří byli "vidět" - starostové, šéfové spolků ap.
   Skupina těchto RG přijela do jedné vesničky v horách na Karlovarsku s tím, že seberou a zároveň bez soudu potrestají jednoho, který byl nejvíce viditelný.

   Ale ten už pláchl včas do Bavorska.No nevadí, aby byl splněn úkol, sebrali jiného i s ženou a 12 letou dcerou.
   Pak je zavedli do lesa a tam zastřelili.
   Místní Němci pak popravené tajně v noci pochovali na místním hřbitově.
   A ten neoznačený hrob byl označen až v šedesátých letech pamětníky a je viditelný, ne jako vaše pohádka.

   Smazat
  3. Sudeťácké pohádky je třeba doložit fakty - a to se onomu pohádkáři 18,26 jaksi nedaří - v jedné vesnici... babička povídala... žádné jméno... prostě vyprávěnka.

   Smazat
  4. Už si sám do kapsy zase lžeš, prvoku 16:57 a 18:26? Že né? Už tě znám, ani slabika se ti nedá věřit, vždy se vyhneš tomu, jak své bláboly ověřit.

   Smazat
 8. https://www.kosmas.cz/knihy/193954/vysidleni-nemeckeho-obyvatelstva-z-brna-ve-dnech-30.-a-31.-kvetna-1945/

  OdpovědětSmazat
 9. Tak tak, blbci perte se a žerte se; nezapomeňte žrát propagandu ze všech stran, které se vás snaží přitáhnout a využívat.
  Ať dlouho žije nová ministryně školství, která chce rušit matematiku jako vyučovací předmět na školách, nám to nevadí, že jsme pytomý...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rušení matematiky na školách je zločin proti mladé generaci. Budou z nich nevzdělanci bez logického myšlení. Ale s tématikou článku vaše poznámka postráda smysl.

   Smazat
  2. nevím jak na matiku, ale na češtinu jsi pitomý dost - nebo pytomý ? nehodící se škrtni ;-)

   Smazat
 10. V našem městě po válce objevili v kostele velký sklad zbraní německého typu. Farář ke všemu jen mlčel a tak to bylo všude. Komunisti církvi prokázali, že spolupracovali s cizími subjekty na rozvracení státu, těch případů je tolik, že kdyby jsme mluvili o selhání jednotlivců, bylo by to selhání možné prezentovat spíš jako selhání absolutní většiny. Jak přesně napsal Stanislav Motl, archív byl zničen ihned po revoluce a dnes se můžeme už jen dohadovat, jestli v tom nebyl i úmysl. Když dnes vidíme, kam jsme se dostali, tak v tom úmysl na 100% byl. Zničení tolika složek, které mohli ještě dnes dokázat mnohým, že nejsou ti, za které se veřejnosti vydávají, jistě zabolí. Do dnešního dne se stále nemohu probudit ze sna kam jsme to dobudovali. Kolik zbytečné práce, kolik zbytečně strávených hodin na majetku, který si prostě někdo jednou vezme, je vážně k vzteku. Jen se podívejme kolik dětských táborů se ruší a zrušilo. Co asi ty děti dělají dnes. Mnohé dětské tábory si stavěli sami zaměstnanci pro své vlastní děti a dnes musí koukat, jak jiní, kteří nesáhli ani na lopatu, jejich snažení cíleně likviduje, to je prostě už k uzoufání a do toho stále poslouchám jak jsme se měli zle, že nebyl banán. Asi by měli rodiny místo táborů nakoupit dětem banány, jelikož to je připraví do života a vyvolá v nich neskutečnou zábavu.

  OdpovědětSmazat
 11. Výborně, proč už nejsou 2/3 komentářů smazané, když míníte vulgární a blbé anonymy mazat? Libor Vykoupil

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.