Reklama

čtvrtek 9. července 2015

Jeníček a Mařenka – verze dnešní doby

Luděk Ševčík
9. 7. 2015
V naší osadě totiž byla kdysi postavena ubytovna pro sezonní zemědělské pracovníky. Dlouhá léta chátrala. Teď přišla doba jejího využití. Byznysmanům s chudobou neunikla možnost kšeftu. Ubytovna teď skýtá měsíčně více než statisícový zisk od státu za minimální námahu a to, že v lokalitě není práce, zajistí, že se „klienti“ rychle nerozutečou. 


Díky zákonu zákonu o pomoci v hmotné nouzi /č. 111/2006/, který umožnil obchodníkům s chudobou zakládat ghetta, mi bylo dopřáno shlédnout, téměř na vlastní oči, novodobý příběh Jeníčka a Mařenky.

Díky výše psanému jsem měl tu čest brzy poznat dvě děti „klientů“ byznysmenů. Budu jim říkat Jeníček a Mařenka. Jeníček má zhruba 11 let a Mařenka je mladší, asi tak desetiletá. Krátkou dobu po nastěhování na ubytovnu byly děti na veřejnosti velmi slušné. Už z dálky mě zdravily. Přestaly asi za měsíc, když jsem měl konflikt s jejich otcem, neboť jsem napomenul jeho opilého přítele, aby nemočil v pravé poledne uprostřed ulice. Otec mě za to zahrnul vulgárními výrazy, což Jeníček s Mařenkou slyšeli. Pozdravy byly vyměněny za mlčení, v horším případě za odplivnutí.

Jeníček s Mařenkou začali rozpoznávat les, do kterého je stát, chtějící se zbavit starosti o ně, vyvezl. Se školní docházkou se nějak nepárali. Nakonec do školy přestali úplně docházet. Spoustu tak získaného volného času věnovali vzdělávání se oblasti se kouření a pití, hlavně však ale v destrukci svého okolí. Protože jim nikdy nebylo dopřáno poznání, jaká námaha je nutná k tvoření, nebylo jim ničeho líto. Znali jen radost z ničení. Jejich trestná a přestupková činnost narůstala.

Jejich otec reagoval jen na jejich školní absenci. Ta jej děsila, neboť měl nějaké podezření, že by z toho mohl mít průšvih. Byl jsem osobně svědkem jeho hovoru s Mařenkou, kdy na ni křičel, aby šla do školy, jinak na ni zavolá „sociálku“. Mařenka jej poslala dost vulgárně někam i se „sociálkou“ a do školy nešla. Otec to nevzdal a „sociálku“ na ni zavolal. Pracovnice sociálního odboru za Mařenkou přijela. Strávila s ní několik hodin a pak několik hodin denně po několik příštích dnů a snad i týdnů. Mařenku ale nezlomila. Jeníčka taktéž ne.

Přišel tedy den, kdy obě děti byly odvezeny do Dětského domova. Mařenka, pravda, trochu později, protože utekla. Děti byly v Domově 14 dní. Pak přijely na víkend za otcem. A už prakticky neodjely. Je fakt, že je občas policejní eskorta odveze do Domova, ale děti jsou druhý den, možná ten samý, již zpět. Jejich trestná a přestupková činnost roste. Jen v minulém týdnu mají na triku škodu v řádu desítek tisíc korun.

Jeníček a Mařenka jsou však v klidu. Našli totiž svoji Perníkovou chaloupku. A bez báby, které by je chtěla sníst. Dospěli. V období, kdy jsou jiní jejich vrstevníci teprve formováni, oni už se formovat nenechají. Vědí, že mají dvě věci v životě jisté: 1) že jsou beztrestní. Společnost je za vše, co spáchali a spáchají, nemůže postihnout. Že je to prozatímní, je netrápí. Společnost nemůže postihnout ani jejich otce, neboť on je „socka“. 2) že nemusejí vyvíjet žádnou snahu, aby se v budoucím životě nějak zabezpečili. Od toho je „pracák“. Žijí v prostředí, kde nikdo nepracuje a přesto mají všichni bydlení a na nějaké to pivko a cigárko taky je. Tak proč by se měli někde ve škole dřít?

Stát hodil Jeníčka a Mařenku do lesa. Nevrátí se mu ale hodné děti. Vrátí se mu zdivočelí adolescenti, kteří neuznávají zákon, neuznávají kulturu, společnost a materiální hodnoty. A nejhorší že, že takovýchto Jeníčků a Mařenek je neurekom. Co s nimi bude dělat stát až budou panem Janem a paní Marií, když si s nimi neví rady už teď? Tenhle příběh nebude mít dobrý konec.

22 komentářů :

 1. doktor volte sociální demokracii s panem Dienstbierem.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To může udělat jen totální psychopat... ale možná jste mě zmátl a byla to ironie?

   Smazat
 2. Kapitalismus je systém, ve kterém lehce nadprůměrně inteligentní drží v systémovém klinči průměrně a podprůměrně inteligentní.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdyby průměrné IQ vzrostlo o 10 bodů, kapitalismu by zbývalo sotva pár dní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neřekl bych. Kapitalismus je ideologie nenávisti. Umělá nenávist je podstatou kapitalismu. Nenávist ve všech podobách se za posledních 25 let pouze stupňuje. Chytří lidé pouze berou lepší možnost v šíleném ideologickém rámci.

   Smazat
  2. Ekonomika je motorem společnosti a má vliv na mezilidské vztahy. Tento motor stojí na základní premise, že konkurence je užitečná a žádoucí a čím je jí více, tím lépe. V důsledku se společnost stává nepřátelskou vůči sobě, jeden druhého nezná, protože je to jen další soupeř. Kdo by dokázal přepsat ekonomické učebnice tak, aby v nich slovo konkurence nebylo zmíněno vícekrát než právě v jedné větě, a nahradit je v ostatních slovem kooperace, ten by popsal ekonomický model společnosti, ve které by namísto nenávisti jako druhotného produktu povahy konceptu, kterým se ekonomika řídí, generoval vztahy pozitivní.

   Konkurenci škrtnout, a nahradit kooperací. Dokáže si to někdo představit? ...

   Smazat
 4. Socialismus umí využít všechny zdroje země, a tím myslím i ty lidské, protože s každým počítá stejně, nedělá rozdíly. Ty jsou pro buržoazii, zahleděnou do sebe. Když neumíte dát do stolu pěstí, dejte do něj ránu loktem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můžete mi uvést jediný příklad fungujícího socialismu?

   Smazat
  2. Jestli není ve Vaší hlavě, potom ho jinde nenajdete.

   Smazat
  3. Bude to znít pateticky, ale ... "kdyby bratři Wrightové skončili po prvním neúspěšném pokusu o vzlet, tak bychom dnes jen těžko létali Boeingy."

   Smazat
  4. 2:44

   A co by se vlastně stalo, kdyby bratři Wrightové nevzlétli ? Bylo by méně mrtvých po bombardováních civilního obyvatelstva ? No to bychom přišli tedy o hodně.

   Smazat
  5. Pan Dvořák má pravdu. To, co předváděli komunisté bylo jen diluvium socialismu. A když se vám ten termín nelíbí, tak tomu říkejme třeba "stát se silnými sociálními ohledy" a ten se brzo vznese znovu. Prostě lidé chtějí létat!

   Smazat
  6. Díky. Pokusím se napsat novou Ústavu.

   Smazat
  7. Švédsko a ostatní severské země několikrát v minulém století prokázaly přednosti socialistické a sociálně orientované společnosti tím, že překonaly světovou hospodářskou krizi, se kterou si neporadily žádné jiné státy, překonaly dokonce i spotřebování svého nerostného bohatsví a zánik klíčového odvětví svého průmyslu bez sociálních katastrof.

   Smazat
 5. 1:57

  Kolik vám je člověče ?

  OdpovědětSmazat
 6. Příběh Jeníčka a Mařenky je názorným příkladem kam to Česko po tzv. sametu dopracovalo . Takových Jeníčků a Mařenek nám vyrůstá kvantum i mezi těmi co do školy chodí . Už ve školních lavicích vidí a chápou , že být poctivý , slušný a pracovat je jenom pro hloupé a neschopné . Ti schopní už mají jasno , že budou už hned po studiu když už ne politiky tak aspoň manažery se služebním autem a sekretářkou pokud možno atraktivní se kterou si něco užijí . Živit se poctivou prací a vytvářet nějaké hodnoty tak jak to činili naši předkové tak to rozhodně nemají v úmyslu . To přenechají lůze . Tak se ptám Vás , kteří za nějakých 10 - 20 let pokud se toho dožijete a nastane čas k odchodu do důchodu kdo bude na Vaše důchody vydělávat ???
  Ta lůza , která bude mít obrovské problémy nějakou práci vůbec najít to rozhodně nedokáže .

  OdpovědětSmazat
 7. Nejhorší je že takoví lidé jsou vyvázání z jakýchkoli norem. Němečtí policajti hrdině buzerují naše řidiče kvůli prej pervitinu a loupežích v příhraničí. A přitom se jim tam ročně objeví několik desítek tisíc ilegálů! Proč teda buzerujou české řidiče a nehoní ty převaděče? Pomsta za Sudety? Nebo protože nejlíp se pátrá na dálnici? Představte si, že máte propadlou občanku, to by bylo řevu a pokut, ale že sem přijdou lidi bez dokladů, no bóže, co máme dělat, když nemají doklady? A pak se budou divit, až začnou lidi občanky pálit na náměstích.

  OdpovědětSmazat
 8. http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/374661-bolivijsky-prezident-zaskocil-papeze-dal-mu-jezise-na-srpu-a-kladivu.html

  Konečně někdo pochopil, že Ježíš byl první komunista.

  OdpovědětSmazat
 9. Tak to ne - komunistu z Ješíže se snaží dělat, protože konal jen dobro a opovrhoval majetkem, stejně jako se snaží dělat komunistu z Husa. To proto, aby se jim křiváci pošklebovali. A pokud jde o kapitalizmus, tam nejde ani tak o nenávist - ta má vždycky nějaký důvod, ale u kapitalistů je to nemoc - nepřejícnost, protože kdyby všichni lidé světa žili na přibližně stejné úrovni, oni by nad ně nevynikli. Bylo by úplně jedno kdo má moc, protože zajištěný člověk s dostatečným množstvím peněz a majetku, se žádné moci bát nemusí. Tedy by moc byla v podstatě zbytečná, a politici by byli nejvýše něco jako "pan vedoucí" To by tihle nemocní, perverzní psychopati, kteří potřebují k životu mít právě moc nad ostatními, rozhodovat o nich, mít v pravomoci život a smrt sobě podřízených lidí, vůbec nepřežili. Potřebují se cítit jako bozi - jen bůh a všivý žok peněz může komukoliv beztrestně ublížit. Na ubližování a ponižování ostatních jejich moc vynikne, při rovnosti občanů by nevynikla. Splynuli by s ostatními, což by byl pro ně duchovní hrob. Kapitalizmus tak, jak se realizuje, je duševní deviace, sadizmus a perverze. A protože tito nemocní ( duševně postižení) závidí zdravým lidem, kteří -přestože musejí žít v podmínkách,v nichž oni by chcípli, dovedou s tím žít, dokonce v pohodě, dovedou se radovat z maličkostí, udržovat své rodiny, milovat jeden druhého - což žokům peněz je odepřeno, jsou obklopeni jen falší,pokrytectvím, takzvanými přáteli, kteří jsou schopni kdykoliv zradit. Oni totiž nechápou, že za všivé peníze nelze koupit všechno. Jistě - můžeš si koupit dům, ale ne domov, ženu, ale ne lásku, lékaře, ale ne zdraví, a štěstí koupit také nelze. Ti chudí to mají i bez peněz, a to kapitalisty sere, proto jim ničí vlády, země, domovy, rodiny, životy -jako vzteklý kluk na písečku kope do báboviček, které jemu se nevedou.

  OdpovědětSmazat
 10. Mladí dobře ví že za poctivou práci nebudou fára a umělé kozy .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.