Reklama

neděle 12. července 2015

Lafontaine: Euro se přežilo, vraťme se k národním měnám!


11.7.2015  První zprávy

Řecká krize ukazuje, že jednotná měna jakou je euro není použitelná pro ekonomiky států s různou výkonností, říká v rozhovoru pro Spiegel Oskar Lafontain, bývalý předseda SPD a později předseda Levicové strany."Euro je krokem zpět v historickém projektu evropské integrace," pokračuje Oskar Lafontaine.

"Euro selhalo, nedělejme si žádné iluze," dodává Lafontaine a volá po znovuzavedení národních měn, které budou nastaveny dle směnných kurzů.

Vlastní měna může Řecko postavit zpět na nohy. "Je důležité, aby Řecko znovu dostalo možnost devalvovat, aby bylo konkurenceschopné se svými výrobky. Je jasné, že Řecko nemůže mít hospodářský rozvoj za současných podmínek pevné měny."

Lafontaine připustil v rozhovoru pro Spiegel, že jeho názor je v rozporu s vedením Levicové strany (Die Linken), která podporuje euro a Grexit odmítá.

"Pro mě to není nic nového, že máme různé názory v oblasti měnové politiky," řekl Lafontaine.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)

Souviasející:
Oskar Lafontaine: Fuck the US-Imperialism

5 komentářů :

 1. Překvapuje mě, že zrovna Oskar Lafontain nepochopil, či nechce chápat skutečnost, že tzv. konkurenceschopnost fakticky znamená, že ten, kdo (zejména díky nízkým mzdám) dostane zakázku, sebere tuto práci jinému. Slovo "konkurenceschopnost" je sprosté slovo. Znamená hon na to, kdo komu sebere, ukradne jeho práci. Pokud by to bylo na základě zvýšené produktivity, vlivem technického pokroku, no budiž. Musí se pro propuštěné vymyslet jiná důstojná práce. Dřít se mají stroje, ne lidi. Ale pokud se dřou lidi, snižují se tzv. osobní náklady, je to "konkurenceschopnost" na hovno.Cesta do pekel. Současná podoba eura skutečně selhala. Souběžné fungování národních či alternativních měn bude zřejmě nutné. Přesto by nebylo moudré se myšlenky spravedlivého a důstojného života s jednotným měnovým ekvivalentem vzdávat. Jen to chce čas na dokončení vývoje a pravidel. A také najít správné a poctivé zástupce, keří to nebudou ohýbat pořád směrem k soukromému profitu. Ti současní to většinou nejsou.Čest vyjímkám, jako je např. profesor J.Keller. Snad takových jednou bude většina. J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Něco jsem si na netu o Kellerovi několikrát přečetl a jak najednou zdůrazňuje žumpa, jak hlasoval proti přistěhovalcům, když to už nemělo vliv na výsledek. Vypadá to, že nám šmejdi chystají nového prolhaného chazárka, když už TOP jde do hajzlu.

   Smazat
  2. To by se ale staty musely vratit nejen ke sbym menam,ale i k tomu,aby tato mena byla necim podlozena,aby se nemohly tisknout papirky na rotackach,ktere penezi nejsou..a k tomu je jednotna mena,aby se tiskly jednotne,staty se potom snaze vydiraji skrz tzv."dluhy" ,ktere jsou samozrejme nesplatitelne,a k tomu jsou zapotrebi samozrejme ti spravni politici,kteri to nikdy dobrovolne nepripusti, ani v tom Recku ne,tim by si odrizli svoje penezovody....

   Smazat
 2. Úplně by stačilo,kdyby byla měna podložena prací, a kdyby byla velmi přísně -pod velmi přísnými tresty - zakázána lichva. Během několika let by byla společnost ozdravěna. Národní měny každého státu měly své kouzlo, stejně jako národní tradice, zvyky, a obyčeje - každý národ byl jinak poutavý. Dnes je v podstatě jedno kudy se cestuje, všechno je blbé po americku. Všude mekáč, všude se žerou hamburgery nebo pizza a chlemtá cola, heren a hazardu jak nasráno, kurvama ženskýma i mužskýma se města jen hemží, násilí, zlodějny, podvody a mordy na denním pořádku, ani kultura není svébytná, ale imituje Ameriku a je nudná, dnešní filmy, plné ponižování lidí, které imitují Ameriku jsou příšerné. Doba, kdy například ve Francii hrála taková esa,jako byl Jean Gabin, Jean Marais, Louis de Funés, Annie Girardot a řada dalších, byly francouzské filmy úžasné, neopakovatelné, a poutavé, totéž filmy americké například se Shirley Temple, Shirley McLaine, Liz Taylor, Rexem Harrisonem,Richardem Burtonem, a dalšími, skvělými hvězdami, stejně tak filmy anglické, německé, ruské, nebo jižních či naopak severských států, vždy bylo poznat i s dabingem, o jakou produkci jde Herecké umění, skvělé náměty, herecké koncerty. Dnes je vše laciná a plochá imitace Ameriky, ale té ošklivé, bez kvalitních námětů, plno příšer, fádní, nudné, plno násilí, pitomých agentů a vojáků, příšerné uječené hvězdy hrající teatrálně, loutky plastických chirurgů úplně bez výrazu, podobné jeden druhému jak mravenci - ať vidíte novou filmovou Francii, Anglii, Německo - po devadesátém jakoby svět zblbnul, zmagořil, zešílel. Hnusné - naprosto příšerné reality šou, uřvané, hnusné reklamy, které drze vpadají i do děje kusu, který lidé sledují, s obrovským řevem, tak často,.až se divákovi sledovaný kus zhnusí - to všechno odnaučuje lidi myslet, vnímat, sledovat... to je záměr a cíl, vrátit řadové obyvatele planety na úroveň primitivů. Evropa si prochází přímo tragedií - sjednocením měny to začalo, a sice proto, že se tak mnohem snadněji provozuje zadlužování států a lichva - jiný význam to nemělo. Sjednocení národů a světa do jednoho¨nudného, zadluženého chumlu plného násilí, chudáků, bezdomovců, zlodějů a vrahů - čemu to prospělo? Chtělo by to rekonstrukci celé společnosti,a návrat k původním hodnotám, do dob, kdy svět byl ještě normální, slušný, jedlý a stravitelný. Dnes je takový jen někde na ostrovech a ojedinělých enklávách, kam neprorazil západní pokrok s takzvanou svobodou a demokracií.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.